Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-10, 12:31
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Κάποιες απορίες για την τύρφη και το pH.

Κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την τύρφη.

1. Όσο μένει στο φίλτρο κατεβαίνει και το pH; Ή ανάλογα με την δύναμη και την ποσότητά της φτάνει το νερό σε κάποιο επίπεδο και το διατηρεί εκεί μέχρι να χάσει τις ιδιότητές της;
2. Συνήθως πόσο καιρό κάνει να αρχίσει να χάνει τις ιδιότητές της;
3.Αν παίρνω από μια Χ εταιρία τύρφη θα είναι κάθε φορά το ίδιο «δυνατή»;
4.Αν κατεβάσουμε σε μία δεξαμενή με νερό το pH με την χρήση τύρφης και αφαιρέσουμε την τύρφη το pH θα ανέβει πάλι επειδή βγάλαμε την τύρφη;

Και κάποιες απορίες σχετικά με το pH.

Έχουμε λοιπών το νερό του ενυδρείο με ένα Χ pH. Και επειδή το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας μας βγήκε με πιο χαμηλό pH θέλουμε να το ανεβάσουμε. Λογικά ανακατεύοντας με νερό βρύσης θα ανέβει το pH. Υπάρχει όμως κάποιος τρόπος να υπολογίσω ανάλογα με τις τιμές του pH πόσο σκληρό νερό πρέπει να βάλω;

Παράδειγμα.
Βαρέλι 40lt με pH 6,0
Νερό βρύσης με pH 7,2
Πόσο νερό με pH 7.2 πρέπει να βάλω στο νερό με pH 6,0 για να ανέβει το pH στο 6,5;

Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-10, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την τύρφη.

1. Όσο μένει στο φίλτρο κατεβαίνει και το pH; Ή ανάλογα με την δύναμη και την ποσότητά της φτάνει το νερό σε κάποιο επίπεδο και το διατηρεί εκεί μέχρι να χάσει τις ιδιότητές της;
2. Συνήθως πόσο καιρό κάνει να αρχίσει να χάνει τις ιδιότητές της;
3.Αν παίρνω από μια Χ εταιρία τύρφη θα είναι κάθε φορά το ίδιο «δυνατή»;
4.Αν κατεβάσουμε σε μία δεξαμενή με νερό το pH με την χρήση τύρφης και αφαιρέσουμε την τύρφη το pH θα ανέβει πάλι επειδή βγάλαμε την τύρφη;

Και κάποιες απορίες σχετικά με το pH.

Έχουμε λοιπών το νερό του ενυδρείο με ένα Χ pH. Και επειδή το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας μας βγήκε με πιο χαμηλό pH θέλουμε να το ανεβάσουμε. Λογικά ανακατεύοντας με νερό βρύσης θα ανέβει το pH. Υπάρχει όμως κάποιος τρόπος να υπολογίσω ανάλογα με τις τιμές του pH πόσο σκληρό νερό πρέπει να βάλω;

Παράδειγμα.
Βαρέλι 40lt με pH 6,0
Νερό βρύσης με pH 7,2
Πόσο νερό με pH 7.2 πρέπει να βάλω στο νερό με pH 6,0 για να ανέβει το pH στο 6,5;

Ευχαριστώ πολύ.
Μιλαμε για ενυδρειακη τυρφη παντα σε κοκκους ετσι?

1. το β
2. 15 μερες
3. Σχεδον. Ουσιαστικα σεν θα καταλαβεις διαφορα.
4. Ναι

Γιατι να το ανεβασεις? Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα με του ενυδειου.
Κανωντας ας πουμε ως συνηθως 30% αλλαγη με νερο 6 πεχα θα σου κατεβει στο ενυδρειο απο 6.5 στο 6.3- 6.4
Ασχημα ειναι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-10, 14:58
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ναι είναι ενυδρειακή, δεν θυμάμαι τη μάρκα, μάλλον fluval?

Αν βάλω διπλάσια ποστότητα τύρφης στην ίδια ποσότητα νερου το αποτέλεσμα θα είναι:
α) Να κατέβει το pH γρηγορότερα αλλά στο ίδιο επίπεδο;
β) Να κατέβει το pH με τον ίδιο ρυθμό αλλά πιό χαμηλά;
γ) Να κατέβει το pH γρηγορότερα και να πέσει πιο χαμηλά;

Βασικά με τα τέστ το 6,3 απο το 6,5 δεν θα μπορώ και να το διακρίνω οπότε...

Κάθε πότε πρέπει να μετράω το pH τώρα που έχω την τύρφη;
Το νερό της ΑΟ παραμένει με ουδέτερο pH; To μόνο που χρειάζεται δηλαδή είναι να το αναμίξεις με βρύσης;
Τα "μαθηματικά" για να βρείς το αποτέλεσμα απο την ανάμιξη 2 διαφορετικών pH ποιά είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-10, 15:02
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα "μαθηματικά" για να βρείς το αποτέλεσμα απο την ανάμιξη 2 διαφορετικών pH ποιά είναι;
Oλα αυτα σε ενα βαρελι γιατι μεσα στο ενυδρειο μπορει να εχεις πραγματα που να σου ανεβαζουν ή κατεβαζουν το ΡΗ! αρα δεν θα περνεις τις τιμες που θες !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-10, 15:14
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Oλα αυτα σε ενα βαρελι γιατι μεσα στο ενυδρειο μπορει να εχεις πραγματα που να σου ανεβαζουν ή κατεβαζουν το ΡΗ! αρα δεν θα περνεις τις τιμες που θες !
Ναι, για το νερό της προετοιμασία μιλάω. Για να πέσει με το ίδιο pH στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-10, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλω διπλάσια ποστότητα τύρφης στην ίδια ποσότητα νερου το αποτέλεσμα θα είναι:
α) Να κατέβει το pH γρηγορότερα αλλά στο ίδιο επίπεδο;
β) Να κατέβει το pH με τον ίδιο ρυθμό αλλά πιό χαμηλά;
γ) Να κατέβει το pH γρηγορότερα και να πέσει πιο χαμηλά;

Βασικά με τα τέστ το 6,3 απο το 6,5 δεν θα μπορώ και να το διακρίνω οπότε...

Κάθε πότε πρέπει να μετράω το pH τώρα που έχω την τύρφη;
Το νερό της ΑΟ παραμένει με ουδέτερο pH; To μόνο που χρειάζεται δηλαδή είναι να το αναμίξεις με βρύσης;
Τα "μαθηματικά" για να βρείς το αποτέλεσμα απο την ανάμιξη 2 διαφορετικών pH ποιά είναι;
Και τα τρια μπορει να συμβουν αναλογα τις ποσοτητες του νερου, τυρφης, ποιοτητας τυρφης, ροης κλπ
Καθε μερα μετρησεις για αρχη
Τα μαθηματικα μπορει να ειναι απλα μπορει και οχι, αναλογα πολλους παραγοντες και ξεχωριστα για καθε ενυδρειο.
Κανεις τις παρατηρησεις σου και καταληγεις.

Μπορει να παρατηρησεις απο απλα μαθηματικα:
(πεχα α' νερου Χ ποσοστο % α' νερου) + (πεχα β' νερου Χ ποσοστο % β' νερου)
παραδειγμα σε ενυδρειο με νερο 6.5 πεχα και αλλαγη 30% με νερο 6 πεχα
(6.5 Χ 70%)+ (6 Χ 30%) = 1.8 + 4.55 = 6.35

Εως πολυπλοκα : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....953#post291953



ΥΓ μετρα και την αμμωνια στο βαρελι με την τυρφη καλου κακου
Υπολογισε ομως με το calculator (κεφαλαιο 5) την ελευθερη αμμωνια γιατι λογω τυρφης το πεχα θα ειναι χαμηλο και το μεγαλυτερο ποσοστο απο την ολικη αμμωνια που μετρας (τα περισσοτερα τεστ μετρανε ΝΗ3/ΝΗ4 ολικη) θα ειναι αμμωνιο που δεν ειναι τοσο τοξικο.
(θα εχει ομως επιδραση στα επομενα σταδια του κυκλου του αζωτου ΝΟ2 και ΝΟ3)

Το νερο της ΑΟ δεν εχει ουδετερο πεχα (7), ειναι γυρω στο 6 και επιπλεον δεν ειναι σταθερο το πεχα αυτο, λογω μηδενικης κH, και με οτι νερο αναμιχθει θα παρει το πεχα του (τουλαχιστον στην αρχη, ενω μετα θα πεσει λογω πιο χαμηλου kH στον μιξαρισμενο νερο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-10, 20:10
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Είναι πολύ ιστορία τελικά αλλά ξέρεις κάτι; Όταν βλέπω τα Neon Terta λεω... ΑΞΙΖΕΙ!!! Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα ψάξω και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-10, 20:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχε ενα μεγαλυτερο φιλτρο απο οτι πρεπει για το ενυδρειο για να χωραει και μπολικη τυρφη. (ή ενα εξτρα φιλτρο μονο για την τυρφη και αν χρειαστει καμια φορα το χρησιμοποιεις και για αλλα υλικα πχ ανθρακα)
Ξεκινα με μικρη ποσοτητα τυρφης και ανεβαζε σταδιακα, μεχρι να πετυχεις την τιμη που θελεις.
Μοιρασε τη σε δυο καλτσες και αλλαζε καθε εβδομαδα το ενα πακετο απο τα δυο (το πιο παλιο).
(για να μην εχει αποτομες μεταβολες οταν θα ειναι ολη η ποσοτητα φρεσκια κατα την ανανεωση)
Κανε αργες αλλαγες με νερο βρυσης σε θερμοκρασια δωματιου.
Καλο ειναι, το νερο της αλλαγης να εχει μεινει σε δοχειο μερικες ωρες με αεροπετρα και αντιχλωριο.
Φυσικα το παλιωμενο νερο ειναι το καλυτερο αλλα και ετσι θα τα πανε μια χαρα τα ψαρια και δεν θα ταλαιπωρηθεις.


ΥΓ ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-10, 23:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλυτερα να μη βασιστεις στα μαθηματικα για το πεχα...ειδικα εφοσον προκειται για "λογαριθμικο" μεγεθος.
προχωρα εμπειρικα συμφωνα με τις συμβουλες του σπυρου και μετρησεις φυσικα...θα βρεις τη ρουτινα σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-10, 02:47
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχε ενα μεγαλυτερο φιλτρο απο οτι πρεπει για το ενυδρειο για να χωραει και μπολικη τυρφη. (ή ενα εξτρα φιλτρο μονο για την τυρφη και αν χρειαστει καμια φορα το χρησιμοποιεις και για αλλα υλικα πχ ανθρακα)
Ξεκινα με μικρη ποσοτητα τυρφης και ανεβαζε σταδιακα, μεχρι να πετυχεις την τιμη που θελεις.
Μοιρασε τη σε δυο καλτσες και αλλαζε καθε εβδομαδα το ενα πακετο απο τα δυο (το πιο παλιο).
(για να μην εχει αποτομες μεταβολες οταν θα ειναι ολη η ποσοτητα φρεσκια κατα την ανανεωση)
Κανε αργες αλλαγες με νερο βρυσης σε θερμοκρασια δωματιου.
Καλο ειναι, το νερο της αλλαγης να εχει μεινει σε δοχειο μερικες ωρες με αεροπετρα και αντιχλωριο.
Φυσικα το παλιωμενο νερο ειναι το καλυτερο αλλα και ετσι θα τα πανε μια χαρα τα ψαρια και δεν θα ταλαιπωρηθεις.


ΥΓ ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο?
Το ενυδρείο είναι το γνωστό των 100lt, θα το παρουσιάσω σύντομα . Πώς θα ρίξω το νερό σιγά σιγά; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να βρίσκεται το βαρέλι πιο ψηλά απο το ενυδρείο και να στάζει απο σωληνάκι λίγο λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-10, 10:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι το γνωστό των 100lt, θα το παρουσιάσω σύντομα . Πώς θα ρίξω το νερό σιγά σιγά; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να βρίσκεται το βαρέλι πιο ψηλά απο το ενυδρείο και να στάζει απο σωληνάκι λίγο λίγο.
Καλα δεν ειπαμε και με σωληνακι σε 100 λιτρα ενυδρειο.
Απλα να μη πεσει το φρεσκο νερο σε 2 λεπτα. Με μια αντλια ρυθμιζομενη σε χαμηλη ροη 150-200 λ/ω γινεται σε 10 λεπτα η αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Με το σωληνακι της αεραντλιας ! ειναι οτι καλυτερο ! Ουσιαστικα οσο κανεις αν κανεις απευθειας γεμισμα στο ενυδρειο απο Α.Ο ! Παντως στα 100 λιτρα θα σε βολευε μια μικρη Α.Ο ενα δοχειο ή απευθειας !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-10, 18:29
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Να βάζω δηλαδή νερό βρύσης (παλιό + αντιχλώριο) σε 10-20 λεπτά; Η προετοιμασία και το πάλιωμα μου είναι πολύ εύκολα, έχω χώρο κάτω απο το ενυδρείο. Αν και πάντα υπέθετα οτι στη φύση τα ψάρια θα αντιμετωπίζουν αλλαγές στο pH και την θερμοκρασία του νερού (βροχή, εναλλαγή μερας- νύχτας κλπ) αν κατάλαβα καλά δεν χρειάζεται να κάνω αλλαγή pH στο νερό της αλλαγής αρκεί να πέφει σιγά σιγά;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-10, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βάζω δηλαδή νερό βρύσης (παλιό + αντιχλώριο) σε 10-20 λεπτά; Η προετοιμασία και το πάλιωμα μου είναι πολύ εύκολα, έχω χώρο κάτω απο το ενυδρείο. Αν και πάντα υπέθετα οτι στη φύση τα ψάρια θα αντιμετωπίζουν αλλαγές στο pH και την θερμοκρασία του νερού (βροχή, εναλλαγή μερας- νύχτας κλπ) αν κατάλαβα καλά δεν χρειάζεται να κάνω αλλαγή pH στο νερό της αλλαγής αρκεί να πέφει σιγά σιγά;
Ναι ακριβως.

Φυσικα και στη φυση υπαρχουν αλλγες συνθηκων, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ταλαιπωρουνται και εκει τα ψαρια. Ο οργανισμος του καθε ζωντανου εχει μια ικανοτητα εσωτερικου buffering για να αντιμετωπιζει αυτες τις αλλαγες στο πεχα και τις θερμοκρασιες. Οσο πιο πολυ αναγκαζεται να το χρησιμοποιει (και μαλιστα σε μεγαλες και αποτομες αλλαγες) τοσο μειωνεται η ζωτικοτητα του και το προσδοκιμο ζωης.

Μη ξεχνας στην προετοιμασια νερου να υπαρχει κυκλοφορια ειτε με κυκλοφορητη ειτε με αεροπετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-10, 21:39
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ξέρω τι πρέπει να κάνω. Καταρχήν το φίλτρο που είχα για την προετοιμασία μπήκε στο ενυδρείο. Αν δώ και κατεβαίνει το pH πολύ θα το απενεργοποιώ μέχρι να βρώ τη χρυσή τομή! Ένας pH controller νομίζω θα ήταν ιδανικός για αυτήν την περίπτωση, να κλείνει ταυτόχρονα και το διοξείδιο και το φίλτρο με την τύρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-10, 02:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ξέρω τι πρέπει να κάνω. Καταρχήν το φίλτρο που είχα για την προετοιμασία μπήκε στο ενυδρείο. Αν δώ και κατεβαίνει το pH πολύ θα το απενεργοποιώ μέχρι να βρώ τη χρυσή τομή! Ένας pH controller νομίζω θα ήταν ιδανικός για αυτήν την περίπτωση, να κλείνει ταυτόχρονα και το διοξείδιο και το φίλτρο με την τύρφη.
Οχι
Λαθος εξ'αρχης σκεψη.
Το νερο μεσα στο φιλτρο δεν ειναι καλο να μενει ακινητο.
Οποτε και η συνεχεια της διαδικασιας που σκεφτηκες με το Ph controller ειναι ακυρη.
Απλα θα βγαλεις ποσοτητα τυρφης (και θα την αφησεις εκτος νερου να στεγνωσει για οταν την χρησιμοποιησεις)
Με λιγοτερη τυρφη θα εχεις λιγοτερη πτωση πεχα.

Επισης δεν χρειαζεται καν να φτασεις στο σημειο να αφαιρεις τυρφη. γιατι ξεκινας με λιγη ποσοτητα τυρφης και αναλογα τις μετρησεις προσθετεις για να ανεβασεις. (οι μετρησεις δεν δειχνουν αμεσα το αποτελεσμα, πρεπει να περιμενεις 2-3 μερες να δεις που πηγε ο τιμη του πεχα με την καθε ποσοτητα τυρφης που δοκιμαζεις καθε φορα).

Αν καταλαβες, τοτε η επομενη ερωτηση σου θα ειναι "με ποση τυρφη να ξεκινησω για 100 λιτρα νερο?"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-10, 23:41
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι
Λαθος εξ'αρχης σκεψη.
Το νερο μεσα στο φιλτρο δεν ειναι καλο να μενει ακινητο.
Οποτε και η συνεχεια της διαδικασιας που σκεφτηκες με το Ph controller ειναι ακυρη.
Απλα θα βγαλεις ποσοτητα τυρφης (και θα την αφησεις εκτος νερου να στεγνωσει για οταν την χρησιμοποιησεις)
Με λιγοτερη τυρφη θα εχεις λιγοτερη πτωση πεχα.

Επισης δεν χρειαζεται καν να φτασεις στο σημειο να αφαιρεις τυρφη. γιατι ξεκινας με λιγη ποσοτητα τυρφης και αναλογα τις μετρησεις προσθετεις για να ανεβασεις. (οι μετρησεις δεν δειχνουν αμεσα το αποτελεσμα, πρεπει να περιμενεις 2-3 μερες να δεις που πηγε ο τιμη του πεχα με την καθε ποσοτητα τυρφης που δοκιμαζεις καθε φορα).

Αν καταλαβες, τοτε η επομενη ερωτηση σου θα ειναι "με ποση τυρφη να ξεκινησω για 100 λιτρα νερο?"

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-12-10, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....115#post491115
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-12-10, 09:29
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εν τέλει έχω βάλει ένα φιλτράκι με κυκοφορία 250lt/h και 40ml τύρφη για 30lt νερό προετοιμασίας. Έχω ένα φίλτρο στο ενυδρείο μέσα με τύρφη και έχω βάλει και στο εξωτερικό. Θα χρησιμοποιήσω ένα μεγαλύτερο για μέσα στο ενυδρείο γιτί δεν θέλω να ανοίγω το εξωτερικό κάθε 15 μέρες.

Απο τις μετρήσεις μου το pH μου παίζει απο 6.5 μέχρι 7 με κΗ 8-10. Το νερό βρύσης μου είναι απο 7.5 έως 8!!! Θέλω να το φέρω μεταξύ 6 και 6.5. Η διακύμανση 0,5 πόσο επιβλαβής είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-12-10, 13:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν τέλει έχω βάλει ένα φιλτράκι με κυκοφορία 250lt/h και 40ml τύρφη για 30lt νερό προετοιμασίας. Έχω ένα φίλτρο στο ενυδρείο μέσα με τύρφη και έχω βάλει και στο εξωτερικό. Θα χρησιμοποιήσω ένα μεγαλύτερο για μέσα στο ενυδρείο γιτί δεν θέλω να ανοίγω το εξωτερικό κάθε 15 μέρες.

Απο τις μετρήσεις μου το pH μου παίζει απο 6.5 μέχρι 7 με κΗ 8-10. Το νερό βρύσης μου είναι απο 7.5 έως 8!!! Θέλω να το φέρω μεταξύ 6 και 6.5. Η διακύμανση 0,5 πόσο επιβλαβής είναι;
Τα 40 ml δεν νομιζω να κανουν τιποτα σοβαρο στα 30 λιτρα. Φυσικα ειναι καλη δοσολογια για να ξεκινησεις να βλεπεις διαφορες.
Η kH 8-10 μου φαινεται "περιεργα" μεγαλη τιμη σε σχεση με το 6.5-7 πεχα. Κατι δεν μετρας καλα απο τα δυο.
Πολλα φιλτρα με τυρφη σημαινει μεγαλη ταλαιπωρια.
Αν δεν θελεις να ανοιγεις το κανονικο φιλτρο καθε 15, πρεπει να βαλεις την τυρφη σε δικο της φιλτρο, ολη μαζι. Και μη σκεφτεις κανενα μικρο φιλτρακι (ιδιως εσωτερικο και φαινεται μια γκουμουτσα επιπλεον μεσα στο ενυδρειο), αλλα να εχει μισο λιτρο τουλαχιστον χωρητικοτητα για παν ενδεχομενο.

Διακυμανση σε σχεση με τι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-10, 00:13
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 40 ml δεν νομιζω να κανουν τιποτα σοβαρο στα 30 λιτρα. Φυσικα ειναι καλη δοσολογια για να ξεκινησεις να βλεπεις διαφορες.
Η kH 8-10 μου φαινεται "περιεργα" μεγαλη τιμη σε σχεση με το 6.5-7 πεχα. Κατι δεν μετρας καλα απο τα δυο.
Πολλα φιλτρα με τυρφη σημαινει μεγαλη ταλαιπωρια.
Αν δεν θελεις να ανοιγεις το κανονικο φιλτρο καθε 15, πρεπει να βαλεις την τυρφη σε δικο της φιλτρο, ολη μαζι. Και μη σκεφτεις κανενα μικρο φιλτρακι (ιδιως εσωτερικο και φαινεται μια γκουμουτσα επιπλεον μεσα στο ενυδρειο), αλλα να εχει μισο λιτρο τουλαχιστον χωρητικοτητα για παν ενδεχομενο.

Διακυμανση σε σχεση με τι?
Κι όμως μέτρησα πρίν μία ώρα pH με τέστ της Sera και είχα 6,5 και kH με τέστ της API και είχα 8.

Υπάρχει μικρό εξωτερικό φίλτρο για αυτή την δουλειά;

Μιλάω για την διακίμανση στο pH. Αν δηλαδή έχω 7.0pH και την άλλη μέρα έχει πέσει στο 6.5 πόσο κακό μπορεί να είναι για τα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-12-10, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι όμως μέτρησα πρίν μία ώρα pH με τέστ της Sera και είχα 6,5 και kH με τέστ της API και είχα 8.

Υπάρχει μικρό εξωτερικό φίλτρο για αυτή την δουλειά;

Μιλάω για την διακίμανση στο pH. Αν δηλαδή έχω 7.0pH και την άλλη μέρα έχει πέσει στο 6.5 πόσο κακό μπορεί να είναι για τα ψάρια;
Μετρα και με αλλο τεστ το πεχα

ΟΚ

Κανενα κακο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-12-10, 15:44
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Τελικά πήρα ένα ELITE για την τύρφη Μεγάλωσε και ο όγκος της βιολογίας αλλά έχω θέμα με την ροή. Έβαλα Spray bars αλλά και πάλι είναι πολύ για τα Νεον. Το φίλτρο που ήταν στο ενυδρείο μέσα με την τύρφη μπήκε στο βαρέλι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-01-11, 14:51
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα τρια μπορει να συμβουν αναλογα τις ποσοτητες του νερου, τυρφης, ποιοτητας τυρφης, ροης κλπ
Καθε μερα μετρησεις για αρχη
Τα μαθηματικα μπορει να ειναι απλα μπορει και οχι, αναλογα πολλους παραγοντες και ξεχωριστα για καθε ενυδρειο.
Κανεις τις παρατηρησεις σου και καταληγεις.

Μπορει να παρατηρησεις απο απλα μαθηματικα:
(πεχα α' νερου Χ ποσοστο % α' νερου) + (πεχα β' νερου Χ ποσοστο % β' νερου)
παραδειγμα σε ενυδρειο με νερο 6.5 πεχα και αλλαγη 30% με νερο 6 πεχα
(6.5 Χ 70%)+ (6 Χ 30%) = 1.8 + 4.55 = 6.35

Εως πολυπλοκα : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....953#post291953



ΥΓ μετρα και την αμμωνια στο βαρελι με την τυρφη καλου κακου
Υπολογισε ομως με το calculator (κεφαλαιο 5) την ελευθερη αμμωνια γιατι λογω τυρφης το πεχα θα ειναι χαμηλο και το μεγαλυτερο ποσοστο απο την ολικη αμμωνια που μετρας (τα περισσοτερα τεστ μετρανε ΝΗ3/ΝΗ4 ολικη) θα ειναι αμμωνιο που δεν ειναι τοσο τοξικο.
(θα εχει ομως επιδραση στα επομενα σταδια του κυκλου του αζωτου ΝΟ2 και ΝΟ3)

Το νερο της ΑΟ δεν εχει ουδετερο πεχα (7), ειναι γυρω στο 6 και επιπλεον δεν ειναι σταθερο το πεχα αυτο, λογω μηδενικης κH, και με οτι νερο αναμιχθει θα παρει το πεχα του (τουλαχιστον στην αρχη, ενω μετα θα πεσει λογω πιο χαμηλου kH στον μιξαρισμενο νερο)
Σπύρο είχες δίκαιο! Μέτρησα αμμωνία 0,5 στο βαρέλι που όμως με βάση το τεστ της σέρα τείνει προς το 0.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-11, 15:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι και εγω?Δεν μπορει να χαμηλωνει καποιος το νερο μονο στο βαρελι προετοιμασιας και μολις φτανει στο επιθυμητο επιπεδο να το βαζει στο ενυδρειο??χωρις δηλαδη να εχει και τυρφη στα φιλτρα του ενυδρειου του?Και σιγα σιγα με αυτον τον τροπο να πεσει το μεχα στο ενυδρειο του ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-11, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι και εγω?Δεν μπορει να χαμηλωνει καποιος το νερο μονο στο βαρελι προετοιμασιας και μολις φτανει στο επιθυμητο επιπεδο να το βαζει στο ενυδρειο??χωρις δηλαδη να εχει και τυρφη στα φιλτρα του ενυδρειου του?Και σιγα σιγα με αυτον τον τροπο να πεσει το μεχα στο ενυδρειο του ??
Ναι μπορει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-01-11, 04:46
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μπορει.
Δεν θα ανέβει όμως πάλι σταδιακά;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-01-11, 05:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ανέβει όμως πάλι σταδιακά;
Οχι αν συνεχισει να κανεις αλλαγες νερου με αυτον τον τροπο.
Εκτος κι αν κανει καθε πρωτοχρονια αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-01-11, 16:27
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

μπορω να δω φωτο απο ενα ενυδρειο με κατεβασμενο πεχα με τυρφη να δω ακριβως ποσο σκουρο ειναι το νερο απο την τανινη? γιατι το σκουρο με χαλαει αλλα και λεφτα για α/ο ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-01-11, 17:15
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Δες αυτές φιλαράκι, αν και στις φωτογραφίες το νερό φαίνεται αρκετά πιο σκούρο από ότι είναι...........

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....778#post530778
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάποιες απορίες.. spitogatos13 Bettas 9 15-05-10 15:53
Το ενυδρείο μου και κάποιες απορίες Carebean pirate Malawi 6 09-06-08 20:30
Τύρφη puravlos Αρχάριοι γλυκού νερού 1 06-07-07 01:01
Τύρφη anasios Δίσκοι 7 20-09-05 07:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10853 seconds with 13 queries