Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-12, 17:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Καλυτερο υγρο τεστ για ph?

Ποιο ειναι το καλυτερο ph υγρο τεστ. Θυμαμαι οτι τα τεστ της jbl ειναι πιο ευδιακριτα. Εχω ενα τεστ υγρο της sera που τελειωνει και θα ηθελα να παρω καινουριο. Της sera αυτο που εχω καλο ειναι αλλα θα ηθελα ενα με καλυτερη αποχρωση και μεγαλυτερη διαφορα χρωματων στις διαφορες τιμες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-12, 18:03
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο ειναι το καλυτερο ph υγρο τεστ. Θυμαμαι οτι τα τεστ της jbl ειναι πιο ευδιακριτα. Εχω ενα τεστ υγρο της sera που τελειωνει και θα ηθελα να παρω καινουριο. Της sera αυτο που εχω καλο ειναι αλλα θα ηθελα ενα με καλυτερη αποχρωση και μεγαλυτερη διαφορα χρωματων στις διαφορες τιμες.
api απο μενα δοκιμασμενα ολα μια χαρα τελεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-12, 18:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι γνωριζω πως της Api θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα τεστ και εγω απο Api εχω no2 και no3 αλλα ειναι ευδιακριτο το τεστ του ph με βαση τα χρωματα που δινει?

Aμα κρινω απο αυτο δεν ειναι και τοσο ευδιακριτο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-12, 20:05
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι γνωριζω πως της Api θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα τεστ και εγω απο Api εχω no2 και no3 αλλα ειναι ευδιακριτο το τεστ του ph με βαση τα χρωματα που δινει?

Aμα κρινω απο αυτο δεν ειναι και τοσο ευδιακριτο.
Και εγώ μόνο υγρά της Api χρησιμοποιώ, όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ ευδιάκριτα.
Η αλήθεια είναι αυτή.
Δεν γνωρίζω βέβαια και τι κάνουν άλλες εταιρίες στο θέμα αυτό, για της Api μιλάω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-12, 20:13
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Δυστυχώς στις τιμές που συνήθως μας ενδιαφέρουν (8-8,5 στο high range και 7-7,5 στο απλό), οι χρωματικές διαβαθμίσεις είναι ανεπαίσθητες και δυσδιάκριτες...

Εγώ προμηθεύτηκα ένα μικρό φορητό ηλεκτρονικό πεχάμετρο (http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=digit...&_stpos=&gbr=1) και ησύχασα . Μάλιστα με το ηλεκτρονικό πεχάμετρο αντιλήφθηκα πως ενώ είχα την εντύπωση πως τα ενυδρεία μου (όλα με νερό βρύσης) ήταν ανάμεσα στο 7,5 με 8, τελικά ήταν 8+.

Τώρα με χρήση τύρφης το χω ρίξει στο 7,5 αλλά δε μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσα να παρακολουθήσω τη σταδιακή πτώση και να υπολογίσω τη σωστή ποσότητα τύρφης για κάθε ενυδρείο, χωρίς το ηλεκτρονικό πεχάμετρο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-12, 20:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη αυτη η διαφορα που σου διχνει το phμετρο απο το ebay ειναι σιγουρα σωστοτερη απο τα τεστ? Ειναι πιο ακριβης μετρηση? Εχω σκεφτει και εγω να το αγορασω αυτο που λες.

Αν δεν σου ειναι κοπος πες μου και με ποιο τροπο μπορεις να υπολογισεις τη σωστη ποσοτητα τυρφης κλπ.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-12, 21:44
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σίγουρα ένα φορητό και φθηνό ηλεκτρονικό όργανο δε περιμένω να δώσει την πιο ακριβή μέτρηση. Αν το καλιμπράρεις όμως σωστά και τακτικά, δίνει μετρήσεις πολύ συγκεκριμένες και μπορείς να κάνεις σύγκριση με μια σχετική ακρίβεια όταν είσαι στη διαδικασία "φτιαξίματος" του νερού.

Για τη χρήση της τύρφης, ακολούθησα τις συμβουλές του Delta66 σε κάποια σχετικά θρεντ, που μπορείς να τα βρεις εύκολα κάνοντας αναζήτηση με τη λέξη "τύρφη". Ουσιαστικά ξεκινάς με μια μικρή ποσότητα και μετά με διαδοχικές μετρήσεις προσθέτεις σιγά σιγά την ποσότητα που απαιτείται για να πετύχεις την επιθυμητή τιμή. Έτσι σιγά σιγά βρίσκεις τη σωστή ποσότητα και συγκεκριμενοποιείς τη ρουτίνα σου. Πολύ συγκεκριμένη οδηγία για την ποσότητα τύρφης που χρειάζεται ανά λίτρο κλπ, δε μπορεί να δοθεί γιατί η μετατροπή είναι πολυπαραγοντική (ποιότητα τύρφης, αρχικά χαρακτηριστικά νερού, κυκλοφορία κλπ) και το κάθε ενυδρείο θέλει ψάξιμο για την ποσότητα και τη ρουτίνα που απαιτείται, ανάλογα πάντα με την επιθυμητή τιμή.

Λάβε υπόψη ότι κάθε πρόσθετη ποσότητα τύρφης δεν έχει απολύτως άμεσο αποτέλεσμα στην τιμή του πεχά αλλά χρειάζονται 3-4 μέρες για να έχεις ένα τελικό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-12, 16:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε, να εισαι καλα.

Ναι εχω διαβασει ολα τα ποστ του delta και ξερω πανω κατω τι πρεπει, απλα ελεγα μηπως ειχες βρει και τιποτα εξτρα σαν μυστικο. Οχι οτι δεν βοηθανε ολα αυτα που ειπε ο delta. Και εγω θα ξεκινησω με 20-25g/10l και βλεπω.
-------------------------
Edit: Τελικα πηρα της jbl το τεστ απο 6-7,6 και βλεπουμε πως θα παει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-03-12 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-12, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγινε, να εισαι καλα.

Ναι εχω διαβασει ολα τα ποστ του delta και ξερω πανω κατω τι πρεπει, απλα ελεγα μηπως ειχες βρει και τιποτα εξτρα σαν μυστικο. Οχι οτι δεν βοηθανε ολα αυτα που ειπε ο delta. Και εγω θα ξεκινησω με 20-25g/10l και βλεπω.
-------------------------
Edit: Τελικα πηρα της jbl το τεστ απο 6-7,6 και βλεπουμε πως θα παει.
Απο τα πιο ευδιακριτα τεστ τα JBL.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-12, 21:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, αυτο θυμομουν και εγω (νομιζω μαλιστα πως το ειχα δει σε ποστ σου για τα jbl) και ετσι εκανα το βημα και το πηρα. Και παλι δεν ειναι το τελειως ευδιακριτο αλλα οπως και να εχει, δεν πειραζει μιας και δεν ειναι απολυτα ευδιακριτο το 6,8 με το 7 ομως στης Sera δεν ειναι ευδιακριτο το 7,5 με το 8 . Κοντεψα να τυφλωθω και ακομα εχω αμφιβολιες.
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=tq1wFzcKR84

Oντως, ειναι ευδιακριτο μπορω να πω απολυτα, δεν με μπερδεψε καθολου. Πολυ καλο αυτο το στυλ με τα 2 μπουκαλια.

Συνεχιζω το θεμα εδω σε σχεση με το ph που μου ανεβηκε, αλλα δεν μπορω να διαγραψω τις εικονες απο δω. Οποιος μπορει ας το κανει παρακαλω. Απλα συνεχιζω στο αλλο θεμα μιας και εδω δεν κολλαει και μην χαλαμε το υπαρχον.

Ευχαριστω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1050080.jpg
Εμφανίσεις:  1440
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1050081.jpg
Εμφανίσεις:  1500
Μέγεθος:  58,9 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-03-12 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υγρο τεστ sera peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 8 28-10-10 16:25
ΥΓΡΟ ΤΕΣΤ ΝΟ2-ΝΟ3 TROPIC MARIN ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ bouldoza Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-05-10 07:00
ερωτηση για υγρο τεστ chris7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 19-09-08 00:04
Υγρο λιπασμα stav Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 27-09-06 00:15
Ποιο υγρο λιπασμα να χρησιμοποιησω?? GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 24-03-05 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04980 seconds with 14 queries