Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-05-08, 20:32
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

τα ειπες πολυ καλα καπιες σαυρες εχουνε την σαλμονελα οπως τα ιγκουανα και για να κολλησεις πρεπει το στομα σου να ερθει σε επαφη με τα κακα του ζωου,εγω το θεωρω καπως δυσκολο,η ακομα αν τα κακα του ζωου ερθουνε σε επαφη με το αιμα σας μεσω καπιας πληγης.
επισης σαλμονελα εχουνε οι παπαγαλοι,τα καναρινια,τα κοτοπουλα αλλα πουλια,γι αυτο αλλωστε το αυγο θελει καλο βρασιμο πριν φαγωθει.
πιο πιθανον ειναι να κολησεις απο τα βρωμοφαγητα εξω παρα απο τις σαυρες η τα πουλια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-05-08, 21:15
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
πιο πιθανον ειναι να κολησεις απο τα βρωμοφαγητα εξω παρα απο τις σαυρες η τα πουλια
ζωντανο παραδειγμα εγινα 2 χρονια ειχα ιγκουανα και την πατησα τωρα φοιτητης
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-05-08, 01:08
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Η τεταρτη φωτο ειναι απιστευτη!!
Ειναι χαριτωμενος και scary looking μαζι!
Μικρο τερατακη
__________________
SAM
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-05-08, 01:09
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

ναι ειναι φατσας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-06-08, 00:54
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μου αρεσουν πολυ οι original φωτο σου,κυριος, μπραβο καλη δουλεια και σκληρη να φροντιζεις τοσα δικα σου ζωα.ΑΞΙΑ ΜΠΡΑΒΟ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-06-08, 06:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου NIKOL ! Στο avatar σου η οχια ειναι η οθωμανικη (Montivipera xanthina)? Τον περασμενο νοεμβριο στη Σαμο βρηκα μια ξαπλωμενη στον δρομο,νωθρη λογω χαμηλης θερμοκρασιας αν και ηλιολουστη μερα. Την επιασα λοιπον προσεκτικα παραβαινοντας τον δικο μου κανονα να μην χειριζομαι ιοβολα φιδια και την ακουμπησα κοντα σε εναν τοιχο γιατι αλλιως καποιο αμαξι θα την σκοτωνε σιγουρα. Εντυπωση μου εκανε οτι δεν εκανε καμια προσπαθεια να δαγκωσει. Εννοειται οτι φοραγα γαντια μηχανης και δερματινο μπουφαν. Πανεμορφο ενηλικο ατομο πολυ ανοιχτοχρωμο στο χρωμα της σταχτης με μια καταμαυρη τεθλασμενη γραμμη με καφεκοκκινες κηλιδες.
Επισης πριν πολλα χρονια καποιο καλοκαιρι ηρθα αντιμετωπος με μια τεραστιων διαστασεων οχια που παραλιγο να δαγκωσει το σκυλι μου που την ιχνηλατουσε σαν να εψαχνε λαγο. Ειχε μηκος γυρω στο 140-150 και πολυ μεγαλη διαμετρο σωματος. Ηρθα σε επαφη με την ερπετολογικη εταιρεια για την πιθανοτητα υπαρξης Macrovipera lebetina στο νησι λογω εγγυτητας με την μικρα ασια αλλα με διαβεβαιωσαν οτι μαλλον επροκειτο για καποιο πολυ γηραιο μεγαλοσωμο xanthina η ammodytes.
Οσο για σκορπιους ειχα μια μεγαλη θηλυκια (ειδος δεν θυμαμαι) που ετρωγε τους γαμπρους που της εβαζα και μετα απο 1 μηνα εσκαγε μυτη με πολλα μικρα στην πλατη της! μου εζησε 6 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-06-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου NIKOL ! Στο avatar σου η οχια ειναι η οθωμανικη (Montivipera xanthina)? Τον περασμενο νοεμβριο στη Σαμο βρηκα μια ξαπλωμενη στον δρομο,νωθρη λογω χαμηλης θερμοκρασιας αν και ηλιολουστη μερα. Την επιασα λοιπον προσεκτικα παραβαινοντας τον δικο μου κανονα να μην χειριζομαι ιοβολα φιδια και την ακουμπησα κοντα σε εναν τοιχο γιατι αλλιως καποιο αμαξι θα την σκοτωνε σιγουρα. Εντυπωση μου εκανε οτι δεν εκανε καμια προσπαθεια να δαγκωσει. Εννοειται οτι φοραγα γαντια μηχανης και δερματινο μπουφαν. Πανεμορφο ενηλικο ατομο πολυ ανοιχτοχρωμο στο χρωμα της σταχτης με μια καταμαυρη τεθλασμενη γραμμη με καφεκοκκινες κηλιδες.
Επισης πριν πολλα χρονια καποιο καλοκαιρι ηρθα αντιμετωπος με μια τεραστιων διαστασεων οχια που παραλιγο να δαγκωσει το σκυλι μου που την ιχνηλατουσε σαν να εψαχνε λαγο. Ειχε μηκος γυρω στο 140-150 και πολυ μεγαλη διαμετρο σωματος. Ηρθα σε επαφη με την ερπετολογικη εταιρεια για την πιθανοτητα υπαρξης Macrovipera lebetina στο νησι λογω εγγυτητας με την μικρα ασια αλλα με διαβεβαιωσαν οτι μαλλον επροκειτο για καποιο πολυ γηραιο μεγαλοσωμο xanthina η ammodytes.
Οσο για σκορπιους ειχα μια μεγαλη θηλυκια (ειδος δεν θυμαμαι) που ετρωγε τους γαμπρους που της εβαζα και μετα απο 1 μηνα εσκαγε μυτη με πολλα μικρα στην πλατη της! μου εζησε 6 χρονια.
στην φώτο είναι μάλλον V.ammodytes κ λέω μάλλον γιατί είναι μικρή η φώτο κ δεν μπορώ να αποκλείσω το να είναι V.latastei.

ήταν λίγο επικίνδυνο αυτό που έκανες με την xanthina γιατί είναι πιο επιθετικές από τις ammodytes αλλά κ πιο "πηδηχτούλες" κ ευκίνητες.


Παράθεση:
Ειχε μηκος γυρω στο 140-150 και πολυ μεγαλη διαμετρο σωματος
αυτά τα φωτογραφίζουνε, δεν τα αφήνουν έτσι
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-06-08, 14:35
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

Ηλια μου στην υπογραφη μου η οχια ειναι vipera ammodytes και στο αβαταρ πριν βαλω το γκεκο μου τωρα ειχα μια δεντροβια οχια trimeresurus albolabris.
αυτο για τις vipera xanthina ισχυει οντως,ειναι πιο δυστροπες οχιες απο τους αμμοδυτες και δεν εχουνε την ιδια υπομονη απεναντι σε κατι που θα θεωρησουνε απειλη

pouritanos ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-06-08, 00:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συγνωμη NIKOL,δικο μου λαθος..αυτο στην υπογραφη σου ηθελα να πω.Τα ερπετα της πατριδας μας δεν τα εχω μελετησει οσο θα ηθελα. Θελω να αγορασω καποιο βιβλιο γιατι γνωσεις πεδιου και παρατηρησεις ερπετων εχω πολλες αλλα εχω μπερδευτει λιγο με τις ονομασιες. Στη Σαμο εχουμε μια πανεμορφη μικρη σαυρα με τιρκουαζ ουρα ( Latserta anatolica νομιζω λεγεται) και πολλους χαμαιλεοντες. Μαλιστα καποιοι τουριστες τους παιρνουν μαζι τους λαθραια προφανως για εμποριο.
Παράθεση:
αυτά τα φωτογραφίζουνε, δεν τα αφήνουν έτσι
Φιλε Strahos δυστυχως τοτε εγω ημουν εφηβος και οι φωτογραφικες μηχανες ηταν ειδος πολυτελειας (για τη δεκαετια του 80 μιλαω) .Μαλιστα εκεινα τα χρονια υπηρχαν ακομα ανεγγιχτες περιοχες με πολυ μεγαλα φιδια και ιδιαιτερα Σαπιτες (M.monspessulanus) που ξεπερνουσαν σε καποιες περιπτωσεις τα 270εκ. Ρεκορ μηκους ηταν ενας που ειχε σκοτωθει απο φορτηγο στην ασφαλτο και τον μετρησαμε με τον πατερα μου στα 3,08μ. Τετοιου μεγεθους φιδι εχω να δω απο τοτε..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-06-08, 09:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Strahos δυστυχως τοτε εγω ημουν εφηβος και οι φωτογραφικες μηχανες ηταν ειδος πολυτελειας (για τη δεκαετια του 80 μιλαω) .Μαλιστα εκεινα τα χρονια υπηρχαν ακομα ανεγγιχτες περιοχες με πολυ μεγαλα φιδια και ιδιαιτερα Σαπιτες (M.monspessulanus) που ξεπερνουσαν σε καποιες περιπτωσεις τα 270εκ. Ρεκορ μηκους ηταν ενας που ειχε σκοτωθει απο φορτηγο στην ασφαλτο και τον μετρησαμε με τον πατερα μου στα 3,08μ. Τετοιου μεγεθους φιδι εχω να δω απο τοτε..
είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες για τα μήκη που αναφέρεις. επισήμως δεν έχουν καταγραφεί τέτοια μήκη στην χώρα μας.

η ενδημική σας σαύρα είναι η Lacerta anatolica (προφέρεται "λακέρτα"). Η Σάμος είναι πολύ ενδιαφέρον νησί ερπετολογικά κ σκοπεύω να σας επισκευτώ τον Σεπτέμβρη (είμαι μεταξύ Σάμου κ Λέρου, θα δείξει...) για να δω το νησί αλλά να βγάλω κ καμιά φώτο.

μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό το βιβλίο κ αν ξέρεις αγγλικά αυτό

όμως για να μάθεις να ξεχωρίζεις-αναγνωρίζεις τα ερπετά θα πρέπει να αρχίσεις να κατεβάζεις πολλές πολλές φώτο από ίντερνετ κ να κάνεις το δικό σου αρχείο κ με το να τις παρατηρείς πολύ συχνά στο τέλος αρχίζεις κ τα μαθαίνεις.

ξεκίνα παίρνοντας την λίστα των φιδιών που έχω γράψει εδώ με την διαφορά ότι έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στις ονομασίες, έτσι ο Elaphe quatuorlineata sauromates αποτελεί πλέον ξεχωριστό είδος "Elaphe sauromates" (κάνοντας τα είδη στην ελλάδα 23), ο σαπίτης από Malpolon monspessulanus χωρίστηκε σε 2 είδη: Malpolon monspessulanus & Malpolon insignitus κ στην χώρα μας έχουμε τον 2ο κ η οχιά της Μήλου ονομάζεται Macrovipera schweizeri σαν ξεχωριστό είδος κ όχι σαν υποείδος της M.lebetina.

φωτογραφίες μπορείς να ξεκινήσεις να παίρνεις από
http://www.balcanica.cz/2/1/0
http://www.herp.it/
http://www.hylawerkgroep.be/jeroen/index.php?id=6

που είναι ενημερωμένα κ έγκυρα.

αν σε ενδιαφέρει κ λίστα των ελληνικών σαυρών κ χελώνων καθώς κ αμφιβίων πες μου να ανεβάσω κάποια στιγμή (γράφω κ με ένα χέρι βλέπεις...)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-06-08, 12:46
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

ναι raven κοιταξε ολα αυτα τα λινκς που σου προτεινει ο Ηλιας ειναι πολυτιμες πηγες πληροφοριων.
τα ερπετα της ελλαδας ειναι πραγματικα ξεχωριστα και ενα κ ενα πανεμορφα.
εχετε πολλους χαμαιλεοντες εκει στην Σαμο?
ειχα ακουσει οτι λιγοι εχουν απομεινει εκει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-06-08, 12:50
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

NIKOL συγνωμη αν το post σου εγινε "επιστημονικο συνεδριο ερπετολογιας" αλλα ολα αυτα ειναι τοσο ενδιαφεροντα που δεν αντεξα να μην αδραξω την ευκαιρια να μαθω μερικα πραγματα. Τα ερπετα σου παντως ειναι πανεμορφα! να τα χαιρεσαι.
Φιλε Σταθη εχω διαβασει την αναφορα σου για τα ερπετα στο site του κ.Τσαμη και την βρηκα πολυ βοηθητικη. Το ελληνικο βιβλιο που αναφερεις το εχω δει και μαλλον με αυτο θα ξεκινησω.Μηπως εχεις να μου υποδειξεις και καποιο στα γερμανικα?Αντε μετα τα πουλια, τις πεταλουδες και τα αγριολουλουδα ηρθε ο καιρος να αρχισω και με τα ερπετα.Αρχειο φωτος απο το νετ εχω αρχισει ηδη να δημιουργω.
Τις παρατηρησεις μου για τα μεγεθη που ανεφερα πριν τις ειχα καταθεσει αυτο προσωπως στο τμημα βιολογιας του πανεπιστημιου Κρητης οταν υπηρετουσα τοτε στην σχολη Δοκιμων στο Ηρακλειο. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Αν τελικα πας Σαμο μπορω να σου υποδειξω μερη με ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-06-08, 12:54
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

raven ειναι η δευτερη φορα που ζητας συγνωμη,που θα παει αυτο??
φυσικα και ειναι ενδιαφεροντα και πολυ καλα κανεις που ρωτας να μαθεις και γενικα που θες να ασχοληθεις,μπραβο.
επισης σευχαριστω για τα καλα σου λογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-06-08, 12:58
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

4 χρονακια εκατσα Σαμο. Στο Πυθαγορειο. Παντως στην μεγαλη φωτια τον ιουλιο 2000 καταστραφηκε πολυ μεγαλο μερος της χλωριδας και της πανιδας του νησιου. χαμαιλεοντες εχει ακομα. εβλεπα κατα καιρους μερικους στο δρομο πατημενους αλλα και ζωντανους. ειχα κρατησει και ενα για λιγο διαστημα. καλα μιλαμε πολυ γελιο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-06-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σταθη εχω διαβασει την αναφορα σου για τα ερπετα στο site του κ.Τσαμη και την βρηκα πολυ βοηθητικη. Το ελληνικο βιβλιο που αναφερεις το εχω δει και μαλλον με αυτο θα ξεκινησω.Μηπως εχεις να μου υποδειξεις και καποιο στα γερμανικα?....

......Αν τελικα πας Σαμο μπορω να σου υποδειξω μερη με ενδιαφερον.
στα γερμανικά απ'όσα έχουν πέσει στην αντ'ιληψή μου μόνο αυτό έχω να προτείνω προς το παρόν http://www.viperidae.de/Englische_Se...of_europe.html

αναφέρεται όμως αποκλειστικά στις οχιές της ευρώπης. Σάμο ή Λέρο θα πάω προς Σεπτέμβριο οπότε αν είσαι στο gab μέχρι τότε θα σου στείλω πμ για να μου πεις ή να με οδηγήσεις ο ίδιος σε "καλά" μέρη .
από Σάμο με ενδιαφέρουν κυρίως τα:

Blanus strauchi
Eryx jaculus
Eirenis modestus
Montivipera xanthina
Zamenis situla
Platyceps najadum σε μελανιτική μορφή
Chamaeleo chamaeleon
και Lacerta anatolica

τα έχεις πετύχει όλα μέχρι στιγμής?


υ.γ. Ηλία με λένε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα κρατησει και ενα για λιγο διαστημα.
να τονίσω πως είναι προστατευόμενο είδος κ πως είναι παράνομη η αιχμαλωσία τους. Ευτυχώς τον άφησες κ πάλι, όμως κ λίγο που τον κράτησες δεν ήταν σωστό. Το λέω για τους υπόλοιπους που θα διαβάσουν το ποστ κ τους μπει η ιδεα να κάνουν κάτι παρόμοιο. Εσύ προφανώς δεν το ήξερες τότε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 02-06-08 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-06-08, 13:21
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων


να τονίσω πως είναι προστατευόμενο είδος κ πως είναι παράνομη η αιχμαλωσία τους. Ευτυχώς τον άφησες κ πάλι, όμως κ λίγο που τον κράτησες δεν ήταν σωστό. Το λέω για τους υπόλοιπους που θα διαβάσουν το ποστ κ τους μπει η ιδεα να κάνουν κάτι παρόμοιο. Εσύ προφανώς δεν το ήξερες τότε.

Δεν ηξερα τιποτα τοτε. Αλλα μην φανταστεις τιποτα φοβερο. δυο μερες. Ηταν καλοκαιρι και ειχα αλλες δουλειες τοτε.(μπαρακια - παραλια - τουρισμος) με τον χαμαιλεοντα θα ασχολουμουνα?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-06-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηξερα τιποτα τοτε. Αλλα μην φανταστεις τιποτα φοβερο. δυο μερες. Ηταν καλοκαιρι και ειχα αλλες δουλειες τοτε.(μπαρακια - παραλια - τουρισμος) με τον χαμαιλεοντα θα ασχολουμουνα?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-06-08, 14:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
από Σάμο με ενδιαφέρουν κυρίως τα:

Blanus strauchi
Eryx jaculus
Eirenis modestus
Montivipera xanthina
Zamenis situla
Platyceps najadum σε μελανιτική μορφή
Chamaeleo chamaeleon
και Lacerta anatolica

τα έχεις πετύχει όλα μέχρι στιγμής?
Hλια sorry ενω ηξερα πως σε λενε μπερδευτηκα προς στιγμη Eryx jaculus εχω πιασει και μου κοπανησε και μια δαγκωνια ξεγυρισμενη
τα B.strauchi, E.modestus,P najadum ,και Ζ.situla δεν μου λεν τιποτα ως ονομασιες. Ισως αν δω εικονες να τα εχω παρατηρησει.Θα το ψαξω και θα σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-06-08, 14:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
B.strauchi, E.modestus,P najadum ,και Ζ.situla
είναι τα: αμφίσβαινα, νανόφιδο, σαΐτα κ σπιτόφιδο αντίστοιχα, την σαΐτα όμως που θέλω να βρω είναι σε μελανιστική μορφή (ολόμαυρη) κ όχι την "κλασική".
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-06-08, 14:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Την Σαιτα την εχω δει μονο στην κλασσικη μορφη της,κι εχω δει πολλες, θα πρεπει η μελανιστικη να ειναι πολυ σπανια..
Κι επειδη εγω δεν μπορω να εχω καποιο ζωντανο ερπετο αυτη τη στιγμη ως κατοικιδιο, καθησα κι εφτιξα ενα ζωγραφιστο..
Ειναι ενα φυσικο ξυλο που βρηκα στην παραλια βασικα,αλλα ειναι τοσο αληθοφανες με την πρωτη ματια που μπορειτε να φανταστειτε τι παθαινουν οι επισκεπτες μου που το πρωτοβλεπουν ! Ασε που θελουν να το αγορασουν οσο-οσο..για το σαλονι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-06-08, 14:41
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

στην Κερκυρα εχει παρα πολλες Σαιτες....τωρα ποιες ειναι, δεν ξερω...και να σας πω την αληθεια...δε θελω να μαθω....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-06-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Σαιτα την εχω δει μονο στην κλασσικη μορφη της,κι εχω δει πολλες, θα πρεπει η μελανιστικη να ειναι πολυ σπανια..
Κι επειδη εγω δεν μπορω να εχω καποιο ζωντανο ερπετο αυτη τη στιγμη ως κατοικιδιο, καθησα κι εφτιξα ενα ζωγραφιστο..
Ειναι ενα φυσικο ξυλο που βρηκα στην παραλια βασικα,αλλα ειναι τοσο αληθοφανες με την πρωτη ματια που μπορειτε να φανταστειτε τι παθαινουν οι επισκεπτες μου που το πρωτοβλεπουν ! Ασε που θελουν να το αγορασουν οσο-οσο..για το σαλονι τους.
ε δείξε ντε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
στην Κερκυρα εχει παρα πολλες Σαιτες....τωρα ποιες ειναι, δεν ξερω...και να σας πω την αληθεια...δε θελω να μαθω....
αυτές


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 02-06-08 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-06-08, 14:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κι επειδη σημερα ειμαι και λιγο αφηρημενος,δειτε και τις φωτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viper-008.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viper 002.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  57,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-06-08, 14:46
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο. Προσεξε μη σου φαει τα ψαρια.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-06-08, 14:53
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι επειδη σημερα ειμαι και λιγο αφηρημενος,δειτε και τις φωτο...
χαχαχα! πολυ καλό! ανήκει σίγουρα στην οικογένεια Viperidae. Από τα σχήματα στο κεφάλι φαίνεται ότι εμπνεύστηκες από την xanthina
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-06-08, 14:57
Το avatar του χρήστη NIKOL
NIKOL Ο χρήστης NIKOL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 153
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NIKOL
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα raven ειναι φοβερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-06-08, 11:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων


αυτές
http://www.treknature.com/gallery/photo137595.htm

(δικιά μου ήταν η φώτο δεν υπήρχε πρόβλημα....)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-06-08, 11:35
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

σωπα ρε συ, τοσο ομορφες ειναι? σαιτες σωστα?
παντως δε ξερω στην κερκυρα οταν ημουν μικρη με ειχαν τρομοκρατησει, να μη πηγαινω σε μερη με παααααααααααααααααααααααρα πολυ βλαστηση, γιατι υποτιθετε οτι αυτα τα φιδακια εχουν την ικανοτητα να "πετανε", μαλλον εννοουσαν να πηδανε, να πεταγονται απο τα δεντρα... οποτε ηταν επικυνδινο να σου ερθει στο κεφαλι..και να σε τσιμπησει..μυθος ειναι αυτο ηλια?

τον παππου μου παντως τον ειχαν τσιμπησει πολλες φορες στο χωραφι οταν πηγαινε, ηταν τοσο πυκνοφυτεμενο που δε μπορουσες να τις δεις και να τις αποφυγεις..
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-06-08, 11:59
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
σωπα ρε συ, τοσο ομορφες ειναι? σαιτες σωστα?
παντως δε ξερω στην κερκυρα οταν ημουν μικρη με ειχαν τρομοκρατησει, να μη πηγαινω σε μερη με παααααααααααααααααααααααρα πολυ βλαστηση, γιατι υποτιθετε οτι αυτα τα φιδακια εχουν την ικανοτητα να "πετανε", μαλλον εννοουσαν να πηδανε, να πεταγονται απο τα δεντρα... οποτε ηταν επικυνδινο να σου ερθει στο κεφαλι..και να σε τσιμπησει..μυθος ειναι αυτο ηλια?
πολλοί μύθοι υπάρχουν γι'αυτά τα παρεξηγημένα ζώα. οι σαΐτες απλά είναι πολύ γρήγορα κ νευρικά φίδια κ πετάγονται (όχι πετάνε) απότομα όταν χρειαστεί (για να αποφύγουν έναν θηρευτή ή να πιάσουν την λεία τους). Είναι εντελώς άκακα κ το δάγκωμά τους (εφ'όσον τις πιάσεις) είναι σαν ένα μικρό τσίμπημα.
δες κ μερικές ακόμα δικές μου για να καταλάβεις πόσο "επικίνδυνες" είναι:
http://www.balcanica.cz/2/9/933
http://www.balcanica.cz/2/9/1315
http://www.balcanica.cz/2/9/860
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-06-08, 12:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ηλια,μολις θυμηθηκα εναν Γερμανο τουριστα ο οποιος μου ζηταγε επιμονα να του βρω ενα ειδος φιδιου για να το παρει μαζι του στην Γερμανια. Μου ειχε πει δε οτι ειναι αρκετα ακριβο να το αγορασει εκει και δυσευρετο. Μου το ζηταγε στα γερμανικα ως Leopardnatter. To εχω δει πολλες φορες στη Σαμο και ειναι οντως πολυ ομορφο και ακινδυνο. Ξερεις ονομασια ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΛΑΜΠΕΣ skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 02-08-07 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09354 seconds with 14 queries