Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-10, 22:21
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή μηπως εχει κανει καμια ιδεα για 3 20λιτρα με ενα φιλτρο?

μηπως εχει κανεις καμια ιδεα? θελω να εχω 3 20λιτρα. υπαρχει τροπος να βαλω ενα φιλτρο για ολα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-10, 07:18
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

τι εννοεις να τα συνδεσεις μεταξυ τους η να εχεις ενα φιλτρο εξοτερικο για ολα και να ειναι ανεξαρτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-10, 08:47
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

δεν θα ελεγα οτι ειναι και σωστο αυτο που θες να κανεις ....

Πες οτι τα ψαρια που εχεις στο 1 20λιτρο αρρωστησουν τοτε εχωντας ενα φιλτρο για 3 ενυδρεια η ασθενεια θα μεταδοθει και στα υπολοιπα ενυδρεια σου και η κατασταση θα γινει ανεξελεγκτη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

δεν το εχω σαν εικονα στο μυαλο μου. το εξωτερικο ακουγεται πιο οκ.

αλλα γιαυτο ρωτησα επιδι θελω να αποφυγω να εχω 2542345 διαφορετικα φιλτρακια που απασχολουν 45345 μπριζες. αν υπαρχει και σαυτο καμια ιδεα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-10, 23:35
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αν και δε συστηνετε, γιατι θελουμε ενα ενυδρειο να ειναι αυτονομο, για να μην κολλαει αρρωστιες απο τα αλλα, η μονη λυση που σκεφτομαι ειναι ενα ενυδρειο με χωρισματα ωστε να δημιουργηθουν 3 κολλητα 20λιτρα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-10, 00:52
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

με λιγα λογια παραπανω πολυμπριζα για εξτρα φιλτρακια.. thanx guys
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-10, 01:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις να το κανεις με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο "σπαζοντας" την εξοδο και την εισοδο με "σταυρο" βγαζοντας 3 εισοδους και 3 εξοδους αλλα θα χρειαστεις ενα δυνατο φιλτρο με δυνατη αντλια για να κατανεμει ισομερως τις ροες αλλα ειναι μια "προβληματικη" λυση και στην συντηρηση και το αλλο πιο σοβαρο προβλημα ειναι οτι θα εχεις μεν 3 διαφορετικα τανκ αλλα ουσιαστικα θα ειναι τα ιδια και τα αυτα διοτι θα εχουν ιδιους παραμετρους νερου,χημικη συνθεση και αν προκυψει προβλημα στο ενα ταυτοχρονα πληγεται και το αλλο.
Αν θες βεβαια να εχεις τριδυμα τανκ (π.χ. προετοιμασια αναπαραγωγης) ειναι σαφως εφικτο αρκει η αντλια του φιλτρου να ειναι εχει τοσα λιτρα ανα ωρα οσα με το αθροισμα των ενυδρειων σου χ5 (π.χ. 20+20+20=60 λιτρα συνολικα τα 3 ενυδρεια οποτε 60χ5=300 λιτρα,αρα θες ενα φιλτρο με αντλια νερου 300 λιτρα ανα ωρα τουλαχιστον) και αυτο διοτι λογω των πολλων εισοδων-εξοδων νερου θα εχεις απωλειες σε ισχυ ταχυτητας μεταφορας νερου,επισης θα πρεπει ολα τα λαστιχα που θα κοψεις απο τον "σταυρο" και επειτα (3 λαστιχα εισοδου νερου-3 λαστιχα εξοσου νερου) να εχουν ακριβος ιδιο μηκος ωστε να εχεις οσο το δυνατον σωστη κατανομη νερου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-10, 02:50
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το κανεις με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο "σπαζοντας" την εξοδο και την εισοδο με "σταυρο" βγαζοντας 3 εισοδους και 3 εξοδους αλλα θα χρειαστεις ενα δυνατο φιλτρο με δυνατη αντλια για να κατανεμει ισομερως τις ροες αλλα ειναι μια "προβληματικη" λυση και στην συντηρηση και το αλλο πιο σοβαρο προβλημα ειναι οτι θα εχεις μεν 3 διαφορετικα τανκ αλλα ουσιαστικα θα ειναι τα ιδια και τα αυτα διοτι θα εχουν ιδιους παραμετρους νερου,χημικη συνθεση και αν προκυψει προβλημα στο ενα ταυτοχρονα πληγεται και το αλλο.
Αν θες βεβαια να εχεις τριδυμα τανκ (π.χ. προετοιμασια αναπαραγωγης) ειναι σαφως εφικτο αρκει η αντλια του φιλτρου να ειναι εχει τοσα λιτρα ανα ωρα οσα με το αθροισμα των ενυδρειων σου χ5 (π.χ. 20+20+20=60 λιτρα συνολικα τα 3 ενυδρεια οποτε 60χ5=300 λιτρα,αρα θες ενα φιλτρο με αντλια νερου 300 λιτρα ανα ωρα τουλαχιστον) και αυτο διοτι λογω των πολλων εισοδων-εξοδων νερου θα εχεις απωλειες σε ισχυ ταχυτητας μεταφορας νερου,επισης θα πρεπει ολα τα λαστιχα που θα κοψεις απο τον "σταυρο" και επειτα (3 λαστιχα εισοδου νερου-3 λαστιχα εξοσου νερου) να εχουν ακριβος ιδιο μηκος ωστε να εχεις οσο το δυνατον σωστη κατανομη νερου.

θενξ για τις μαζεμενες πληροφοριες. απλα εφαγα ενα σκαλωμα με μονομαχους.

για φανταστειτε αυτο το ειδος να ηταν κοπαδοψαρα..

εχω σκαλωσει πολυ ασχημα με το ειδος. και το μονο που μπορω να κανω ειναι να φτιαξω πολλα μικρα ενυδρεια
γιαυτο ρωτουσα μπας και μπορουσα να μαζεψω τα καλωδια κτλπ. γτ σκεψου ειναι και θερμοστατες και λαμπες.
παει. πλουτιζει η ΔΕΗ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-10, 09:07
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

παρε ενα μακροστενο ενυδρειο βαλε τα διαχωριστικα τζαμια μεδιαφορα το καθενα μισο ποντο υψος απο το πρωτο κλιμακοτα εως το τελευταιο
βαλε στο πρωτο την εξαγωγη του φιλτρου και στο τελευταιο την εισαγωγη
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-10, 09:30
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13021

Δουλεψε ΑΨΟΓΑ μεχρι πριν 1 μηνα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-10, 10:31
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το κανεις με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο "σπαζοντας" την εξοδο και την εισοδο με "σταυρο" βγαζοντας 3 εισοδους και 3 εξοδους αλλα θα χρειαστεις ενα δυνατο φιλτρο με δυνατη αντλια για να κατανεμει ισομερως τις ροες αλλα ειναι μια "προβληματικη" λυση και στην συντηρηση και το αλλο πιο σοβαρο προβλημα ειναι οτι θα εχεις μεν 3 διαφορετικα τανκ αλλα ουσιαστικα θα ειναι τα ιδια και τα αυτα διοτι θα εχουν ιδιους παραμετρους νερου,χημικη συνθεση και αν προκυψει προβλημα στο ενα ταυτοχρονα πληγεται και το αλλο.
Αν θες βεβαια να εχεις τριδυμα τανκ (π.χ. προετοιμασια αναπαραγωγης) ειναι σαφως εφικτο αρκει η αντλια του φιλτρου να ειναι εχει τοσα λιτρα ανα ωρα οσα με το αθροισμα των ενυδρειων σου χ5 (π.χ. 20+20+20=60 λιτρα συνολικα τα 3 ενυδρεια οποτε 60χ5=300 λιτρα,αρα θες ενα φιλτρο με αντλια νερου 300 λιτρα ανα ωρα τουλαχιστον) και αυτο διοτι λογω των πολλων εισοδων-εξοδων νερου θα εχεις απωλειες σε ισχυ ταχυτητας μεταφορας νερου,επισης θα πρεπει ολα τα λαστιχα που θα κοψεις απο τον "σταυρο" και επειτα (3 λαστιχα εισοδου νερου-3 λαστιχα εξοσου νερου) να εχουν ακριβος ιδιο μηκος ωστε να εχεις οσο το δυνατον σωστη κατανομη νερου.
Το ρίσκο εδώ βέβαια είναι ότι η παραμικρή διαφορά στην επιστροφή ή/και στην άντληση νερού (είτε από την άρχη είτε μελλοντικά αν π.χ. βουλώσει λίγο ένας σωλήνας) θα οδήγησει στην υπερχήλιση ενός και το άδειασμα ενός άλλου ενυδρείου!! Θέλει συνέχεια παρακολούθηση!! Εγώ δεν θα ήμουν ήσυχος με μια τέτοια λύση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε ενα μακροστενο ενυδρειο βαλε τα διαχωριστικα τζαμια μεδιαφορα το καθενα μισο ποντο υψος απο το πρωτο κλιμακοτα εως το τελευταιο
βαλε στο πρωτο την εξαγωγη του φιλτρου και στο τελευταιο την εισαγωγη
Συμφωνώ, είναι μάλλον το καλύτερο που μπορείς να κάνεις!! Εγώ επιπλέον θα άφηνα και στην κάτω πλευρά των διαχωριστικών ένα κενό και θα άνοιγα και κάποιες τρύπες στα διαχωριστικά, γιά την καλύτερη κυκλοφορία του νερού!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 15-03-10 στις 10:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-10, 11:39
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε ενα μακροστενο ενυδρειο βαλε τα διαχωριστικα τζαμια μεδιαφορα το καθενα μισο ποντο υψος απο το πρωτο κλιμακοτα εως το τελευταιο
βαλε στο πρωτο την εξαγωγη του φιλτρου και στο τελευταιο την εισαγωγη
Κι εγω αυτην την εικονα ειχα, αλλα βαριομουν τις περιγραφες!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-10, 14:07
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

και με τους σαλτους που ριχνουν οι μονομαχοι ανα στιγμες? ι που αμα δουν αλο μονομαχο περα απο τη σιτα η το τζαμι που χτυπιουνται?
δεν υπηρξε τετοιο προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-10, 16:27
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω αυτην την εικονα ειχα, αλλα βαριομουν τις περιγραφες!
τς τς νέο παιδί πάνω στο άνθος της ηλικίας του

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Singha Εμφάνιση μηνυμάτων
και με τους σαλτους που ριχνουν οι μονομαχοι ανα στιγμες? ι που αμα δουν αλο μονομαχο περα απο τη σιτα η το τζαμι που χτυπιουνται?
δεν υπηρξε τετοιο προβλημα?
Θα ήταν σωστότερο να είναι αδιαφανή τα χωρίσματα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λαμπες T8-καμια ιδεα? akis7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 03-03-10 11:28
εχετε καμια ιδεα για φωτισμο? Singha Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 23-10-09 21:08
DIY ενυδρειο.Μηπως εχω κανει βλακεια? Giannis-Patra DIY . Φτιάχτο μόνος σου 31 23-11-07 16:22
καμια ιδεα κανεις?για το eheim 2213 fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 21-10-07 09:12
καμια ιδεα ; aristomenis Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-10-07 15:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05818 seconds with 13 queries