Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-09, 10:11
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Νέο Set up εφικτό ή όχι

Μετά από ένα ατύχημα που είχα χθες το πρωί με το εξωτερικό φίλτρο που έτρεχε στο ενυδρείο με τα Malawi μ104*υ50*π40 cm (202 ltrs), αποφάσισα να επιταχύνω τη διαδικασία αλλαγής set up. Έτσι έδωσα τα Labidos που είχα και έβγαλα τις πέτρες και την ασβεστολιθική άμμο. Την ίδια μέρα έβαλα υπόστρωμα της Tetra για φυτά, καφέ χαλίκι (μη ασβεστολιθικό) από πάνω, μερικές ρίζες και για φυτά (δυστυχώς στη Κύπρο η ποικιλία είναι περιορισμένη) αρκετές Anubias barteri, αρκετόCeratophyllum demersum, μερικές Egeria densa, Vallisneria spiralis και ένα Crinum thaianum. Προς το παρών το ενυδρείο τρέχει με ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο (Hydorprime 10 400ltrs/h) το οποίο είναι στρωμένο, ήδη δούλευε με μία UVλάμπα στο συγκεκριμένο ενυδρείο, μέχρι αύριο που θα έχω το εξάρτημα από το φίλτρο που έσπασε (Tetratecex1200). Από ψάρια θέλω να βάλω τρία μικρά σκαλάρια που ήδη έχω εδώ και μια βδομάδα σε πιο μικρό ενυδρείο 64 Ltrs συν τρία που θα αγοράσω ώστε να μου βγει κάποιο ζευγάρι, 8 Corydoras aeneus, και ένα Hypancistrussp. (L260).

Παράμετροι νερού μετά από χρήση Αντίστροφης όσμωσης σε αναλογία με νερό ενυδρείου (παροχής).
PH 7.2, KH 5 και GH 9.
  • Το συγκεκριμένο setupείναι εντάξει η θα μου ή είναι απαγορευτικό;
  • Μπορούν να γίνουν κάποιες βελτιώσεις;
  • Όταν είναι έτοιμο το Tetratecex1200 πότε θα μπορώ να βάλω τα ψάρια; (τα υλικά του έχουν τοποθετηθεί αμέσως μετά το ατύχημα σε ένα καθαρό κουβά με νερό ενυδρείου και την μπίχλα τους με μία αεραντλία να δουλεύει)
Ευχαριστώ, για την όποια ανταπόκριση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-09, 17:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράμετροι νερού μετά από χρήση Αντίστροφης όσμωσης σε αναλογία με νερό ενυδρείου (παροχής).
PH 7.2, KH 5 και GH 9.εφοσον εχεις ΑΟ θα προτεινα να κατεβασεις και αλλο τις σκληροτητες....ειδικα αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη...τα αυγα γονιμοποιουνται δυσκολοτερα οσο πιο σκληρο ειναι το νερο..
  • Το συγκεκριμένο setupείναι εντάξει η θα μου ή είναι απαγορευτικό;για ενα ζευγαρι σκαλαρια και ενα κοπαδακι κορυς που σκεφτεσαι μου φαινεται πολυ καλο...
  • Μπορούν να γίνουν κάποιες βελτιώσεις;πιο μαλακο νερο οπως προεγραψα
  • Όταν είναι έτοιμο το Tetratecex1200 πότε θα μπορώ να βάλω τα ψάρια; (τα υλικά του έχουν τοποθετηθεί αμέσως μετά το ατύχημα σε ένα καθαρό κουβά με νερό ενυδρείου και την μπίχλα τους με μία αεραντλία να δουλεύει)αμεσως εφοσον ηδη δουλευει ενα φιλτρο και θα βαλεις και τα υλικα που κρατας στρωμενα....αν εχεις ομως βαλε στον κουβα κυκλοφορητη ....να εχεις μεγαλυτερη κινηση νερου αποτι με την αεραντλια....επισης μεχρι να βαλεις τα υλικα μεσα στο φιλτρο μη ξεχνας να ταιζεις τα βακτηρια σου....ριχνε ψαροτροφη μεσα στον κουβα..
Ευχαριστώ, για την όποια ανταπόκριση
καλη επιτυχια και περιμενουμε παρουσιαση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-09, 18:52
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη επιτυχια και περιμενουμε παρουσιαση..
Ευχαριστώ,
φαντάζομαι τότε ότι από συμβατότητα, λίτρα και παραμέτρους νερού είμαι οκ.

Ελπίζω σύντομα να έρθει και η παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03452 seconds with 12 queries