Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-05-12, 17:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κανένας τρόπος δεν είναι δικός μου και ο κάθε τρόπος έχει και θετικά και αρνητικά. Δε νομίζω ότι αυτή η κουβέντα θα μας βγάλει πουθενά με τον τρόπο που την αντιμετωπίζεις. Και για να μη βιαστείς κι εγώ έχω στρώσει έτσι όπως λες και μια χαρά όλα, καμία απώλεια μπλα μπλα μπλα. Αυτό δε σημαίνει ότι έκανα και ό,τι καλύτερο μπορούσα. Δεν μπορεί για κανένα λόγο να είναι καλύτερο από το να βάζεις τα ψάρια σου σε έτοιμο ενυδρείο.

Το βασικό εδώ σου ξαναλέω είναι ότι το λες σε έναν άνθρωπο χωρίς πείρα, χωρίς τεστ, με 15 λίτρα ενυδρείο και που είχε ήδη το ψάρι του για πολύ καιρό χωρίς φίλτρο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-05-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ψαρια σε αστρωτο "ενυδρειο" ειναι επικίνδυνο ... φυσικα για τα ιδια τα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-05-12, 01:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένας τρόπος δεν είναι δικός μου και ο κάθε τρόπος έχει και θετικά και αρνητικά. Δε νομίζω ότι αυτή η κουβέντα θα μας βγάλει πουθενά με τον τρόπο που την αντιμετωπίζεις. Και για να μη βιαστείς κι εγώ έχω στρώσει έτσι όπως λες και μια χαρά όλα, καμία απώλεια μπλα μπλα μπλα. Αυτό δε σημαίνει ότι έκανα και ό,τι καλύτερο μπορούσα. Δεν μπορεί για κανένα λόγο να είναι καλύτερο από το να βάζεις τα ψάρια σου σε έτοιμο ενυδρείο.

Το βασικό εδώ σου ξαναλέω είναι ότι το λες σε έναν άνθρωπο χωρίς πείρα, χωρίς τεστ, με 15 λίτρα ενυδρείο και που είχε ήδη το ψάρι του για πολύ καιρό χωρίς φίλτρο.
δεν την αντιμετοπιζω καπος απλα λεω οτι ειναι καλυτερο ειναι η γνωμη μου αυτη δεν υπαρχει καλυτερο απο το καθαρο νερο ακομα και αν οι παραμετροι ειναι λαθος
οσο για το θεμα οτι ειναι αρχαριος χωρις πειρα οπως λες αμα ασχολητε καθημερηνα θα μαθει εμεις πως μαθαμε απο την κοιλια τησ μαμας μας ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-05-12, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και τα δυο (αλλαγες μπολιασμα) χρησιμα ειναι
Το μπολιασμα ομως ειναι θαυματουργο (αν γινει σωστα).
Οι αλλαγες, μπορουν να βοηθησουν, αλλα δεν θα χρειαστει ο ιδιος κοπος και το κυριοτερο το ιδιο αγχος, αν γινει σωστο μπολιασμα (το πιθανοτερο καθολου κοπος, σε λιγες μερες θα ειναι σαν να τρεχει μηνες το φιλτρο).

Οτι πρεπει για την περιπτωση το αρθρο του Πανου.

Συμβαινει πολυ συχνα καποιοι να αποκτουν πρωτα ενα ενυδρειο και στη συνεχεια να ψαχνουν πληροφοριες...συνειδητοποιουν συχνα οτι εχουν ενα αστρωτο ενυδρειο κι ετσι πολλες φορες ανοιγονται θεματα "βοηθεια-SOS" και χρειαζεται αμεση λυση γιατι η αμμωνια ειναι στο ζενιθ.
Αναμεσα στα αλλα μετρα (συχνες αλλαγες..καθημερινες μετρησεις) προτεινουμε και το μπολιασμα του ενυδρειου...και φυσικα ακολουθει η ερωτηση ..
Τι ειναι το μπολι??
............

Διαβαζουμε εδω : το περιβοητο "μπολι"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-05-12, 01:07
nemo21 Ο χρήστης nemo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2012
Περιοχή: κολωνος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

[QUOTE=exelix;668541]Υπερβολή είναι να χαρακτηριζεις το συγκεκριμένο τρόπο στρωσίματος ως τον καλύτερο που υπάρχει και ειδικά σε έναν αρχάριο με μόνο 15 λίτρα ενυδρείο
Καλησπερα,εκανα μια εβδομαδα θεραπεια στο μονομαχο με μελαφιξ.το μπουκαλι ελεγε για 7 μερες.ειναι πολυ καλα σε διαθεση εδω και μερες και γενικα ειναι ο παλιος του εαυτος.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν εχει επανελθει το χρωμα του στο 100 τοις 100 .τα φτερα του δειχνουν λιγακι ταλαιπωρημενα ακομα η' ετσι μου φαινεται εμενα!να συνεχισω?να στειλω φωτογραφιες?
-------------------------
Καλησπερα,εκανα μια εβδομαδα θεραπεια στο μονομαχο με μελαφιξ.το μπουκαλι ελεγε για 7 μερες.ειναι πολυ καλα σε διαθεση εδω και μερες και γενικα ειναι ο παλιος του εαυτος.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν εχει επανελθει το χρωμα του στο 100 τοις 100 .τα φτερα του δειχνουν λιγακι ταλαιπωρημενα ακομα η' ετσι μου φαινεται εμενα!να συνεχισω?να στειλω φωτογραφιες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nemo21 : 18-05-12 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-05-12, 01:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aλλαγη νερου και μπορεις να συνεχισεις μελαφιξ
Δες κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...21&postcount=4
(δεν χρειαζεται αεραντλια ο μονομαχος)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθηστε το Σισσέ Ektorakos Χρυσόψαρα 5 14-02-12 22:05
βοηθηστε παρακαλωω!!! ariel Bettas 13 27-10-10 22:58
Τι εχει? βοηθηστε alex_mar Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 01-02-10 10:45
ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Γλυκό νερό - Γενικά 10 04-08-08 20:50
Για βοηθηστε Yiannis59 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04078 seconds with 15 queries