Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-12, 21:44
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Exclamation ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 40 ΛΙΤΡΑ (40 ΕΠΙ 30 ΕΠΙ 35)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ΑΠΟ 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 16 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ΚΑΤΩΩ ΑΠΟ 18 (ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ. ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΣΤΟΥΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
1 SHUBUNKIN GOLDFISH. πριν απο μιαμιση ωρα εβαλα ενα σαλιγκαρι.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):1 σαλιγκαρι
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: εκανα καθε 10 μερεσ η καθε 15 ποσοτητα 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν μια ωρα, μολισ ειδα το ψαρι στον μπατο εκανα αλλαγη 30% και μετα απο μιση ωρα αλλη μια αλλαγη 30%
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα καθε πρωι, 1 flake μεσαιου μεγεθουσ μαρκας τετρα.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:??? δεν ξερω, το νερο της βρυσης μας βαζω το οποιο πρεπει ναναι γυρω στο 7. ειχα να κανω αλλαγη νερου 9 μερες κ σημερα εκανα μολις το ειδα στον πατο. βαζω αντιχλωριο σερα.
KH:???
GH:???
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0,05 (συμφωνα με το διαγραμμα ειναι μια σκαλα πανω απο το πρασινο, δηλαδη πανω απο το οκ )
ΝΟ3(νιτρικά): 1 (στο οκ)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
ενα shubunkin goldfish
2. ΔΕΡΜΑ:χωρις καποια εμφανη αλλαγη χρωματικη(ειναι πολυχρωμο κ ισως δεν θα φαινοτανε) καθολου προβλημα με λεπια-στομα κτλ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:καθεται στον μπατο του ενυδρειου, το εκανε πρωτη φορα πριν μιαμιση ωρα.πιο πριν εδειχνε μια χαρα!!! ειχα παρατηρησει μια μικρη δυσκολια (που ισως ηταν η ιδεα μου) στο να πιασει το φαγητο κ να το φαει (την τελευταια βδομαδα)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα-ισως λιγα αλλα δεν ειμαι σιγουρη) σπάνια σε καποιο μικρο κομματι τους λιγο ασπρα.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):τωρα δειχνει αδυναμη. το πρωι και πιο πριν κανονικη-αυτο που εκανε εδω κ πολυ καιρο ηταν να ρουφα αερα απο την επιφανεια αλλα εχω φιλτρο-καταραχτη που κανει μεγαλη αναταραχη επιφανειας.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι μεχρι και σημερα το πρωι.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν μιαμιση-2 ωρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
ναι! τοποθετησα στο ενυδρειο( λιγο πριν το δω στον πατο, δηλ μιιση ωρα πριν κατσειι το ψαρι στον πατο) ενα σαλιγκαρι και δυο γλαστρες, μια με ανουμπια κ μια με ενα αλλο φυτο που δεν θυμαμαι πως το λενε. αυτες μου τις εδωσε ενας γνωστός φυτεμενες με χωμα δικο του-δεν ξερω τι χωμα χρησιμοποιησε, παντως το ιδιο που βαζει και στα δικα του ενυδρεια. οταν εβαλα τις γλαστρες το νερο βρωμισε καπως με χωμα και το ψαρι αρχισε να ρουφαει το χωμα και μετα να το φτυνει. καθαρισα οτι μπορουσα με σκουπα βυθου. επισης εβαλα ενα φυλλο σπανακι στο σαλιγκαρι να φαει το οποιο το ξεπλυνα με νερο καλα πιο πριν και το οποιο σπανακι το ψαρι δεν το αγγιξε.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: sera costapur (παρακαλω διαβαστε παρακατω γιατι την εκανα αυτη τη θεραπεια!!
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: ακολουθησα την δοσολογια που ελεγε το κουτι ακριβως.
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
1η και 3η μερα.
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: ναι
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι, δυο της ταξεως του 40%.
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
μικρο ιστορικο:
εκανα το λαθος να εχω 3 χρυσοψαρα σε 40λιτρο ενυδρειο. τα δυο πεθαναν, το πρωτο 3 βδομαδες αφου μπηκε στο ΑΣΤΡΩΤΟ ενυδρειο μου. το δευτερο πεθανε ενα μηνα μετα το πρωτο ψαρι στο στρωμενο πλεον ενυδρειο μου.

συμπτωματα των 2 προηγουμενων: πολυ μικρη ανορεξια και λιγο "τεμπελικο" κολυμπι. ξαφνικα καθονταν στον πατο, δεν ετρωγαν (ουτε αρακα)κ δεν κουνιουνταν παρα εκαναν ελαχιστα κ σπανια τον γυρο του ενυδρειου και ξανακαθονταν. επισης εκαναν flashing στο κολυμπι τους. καθολου εμφανη παρασιτα. μετα το καθισμα στον πατο γυρναγαν στο πλάι κ μετα πεθαιναν.

το πρωτο ψαρι ειχε ενα μικρο σκισιμο στο πτερυγιο. εκανα θεραπεια με μελαφιξ και τακτικεσ αλλαγες νερου. ομως πεθανε. απεδωσα το θανατο σε δηλητηριαση απο αμμωνια χωρις ναμαι σιγουρη.


το δευτερο ψαρι ειχε μια χαρα πτερυγια αλλα ρουφαγε αερα απο την επιφανεια. το ενυδρειο ηταν στρωμενο και ειχα(κ ακομα εχω) φιλτρο καταρραχτη για ενυδρεια 40-80 λιτρα (το δικο μου ειναι 40) οποτε οξυγονωνόταν. δοκιμασα θεραπεια με αλατι, μετα με μελαφιξ κ το ψαρι πεθανε. μου ειπε καποιος εδω στο φορουμ οτι ισως να ειχε χρησιμοποιησει η μανα μου τον κουβα αλλαγης νερου για δικη της δουλεια κ ισως να πεθανε απο δηλητηριαση κ οτι ισως αυτο να εφταιγε και για το πρωτο ψαρι.


διαβαζοντας στο ιντερνετ βρηκα την ασθενεια fluctus, παρασιτα που φαινονται μονο με μικροσκοπιο και προκαλουν flashing στο κολυμπι ρουφηγμα αερα κ θανατο. Σαν θεραπεια προτειναν το costapur sera οποτε εκανα την τριημερη θεραπεια (1η κ 3η μερα μια συγκεκριμενη δοσολογια) υπηρχε κ θερπαεια 1η, 3η και 5η μερα για σοβραρες περιπτωσεις. αλλα επειδη μονο flashing παρουσιαζε το τελευταιο που ειχε μεινει και ρουφηγμα αερα, του εκανα την μικρη θεραπεια.

περασε ενας μηνας κ 5 μερες απο τοτε και το ψαρι ηταν μια χαρα! κινητικο κ ορεξατο. καθαριζω τακτικα με σκουπα βυθου(1 φορα τη βδομαδα) και κανω αλλαγες νερου καθε 10 η 15 μερες. αυτη τη στιιγμη εχω βγαλει το σαλιγκαρι απο το ενυδρειο μηπως φταιει αυτο. τι να κανω??

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι ειναι μονο του στο ενυδρειο
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? οχι ακομα περιμενω συμβουλη
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-12, 22:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε τις γλαστρες με το χωμα.

Κανε αλλαγη νερου με αντιχλωριο (αν εχεις seachem prime θα βοηθησει και στα NO2).
Νερο ιδιας θερμοκρασιας (βαλε για τωρα και λιγο απο το θερμοσιφωνο για να ρυθμιστει η θερμοκρασια, αλλη φορα θα το αφηνεις στο δοχειο αρκετες ωρες να παιρνει θερμοκρασια χωρου).
Κανε και σκουπα αν εχει χωματα στο βυθο.

Η μετρηση ΝΟ2 ειναι 0.05 ή 0,5?
Αν ειναι 0.5 κανε την αλλαγη και βαλε αεραντλια και αν εχεις ενυδρειακο αλατι, διελυσε 1γρ ανα λιτρο ενυδρειου (το κοφτο κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ) καλα σε ενα (καθαρο) κανατι με τη φραπεδιερα αν εχεις (καθαρισε τη πρωτα κι αυτη) και προσθεσε το σιγα σιγα στο ενυδρειο.
Τα ΝΟ2 εμποδιζουν το οξυγονο να μεταφερθει στο αιμα.
Το αλατι και η αεραντλια βοηθανε.
Δες και εδω στο τελος του πρωτου ποστ μερικα πραγματα για τα ΝΟ2.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

ΥΓ Τα φυτα βαλτα χωρις τη γλαστρα αφου ξεπλυνεις τις ριζες τους απο το χωμα.
Η ανουμπια δεν θελει θαψιμο στο βυθο το καθετο ριζωμα της. Τη δενεις καπου με πετονια ή την μαγκωνεις σε καποιο διακοσμητικο.
Το αλλο φυτο .. αν δεν ξερω ποιο ειναι ...
-------------------------
Αν ειχες epsom salt θα μπορουσες να του κανεις μπανιο σε αυτο (δρα και σαν καθαρτικο).
Αλλιως αν εχεις αρακα, βρασε ενα κοματι σε λιγο νερο για 4-5 λεπτα και μετα βαλτο κατω απο κρυο νερο να κρυωσει, ξεφλουδισε το, λιωσε το αναμεσα στα δαχτυλα σου και ταισε το ψαρι.
-------------------------
Αν το ψαρι εχει bloat ή σημαδια dropsy μη βαλεις αλατι, μεινε στην αλλαγη, στο Prime προς το παρον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-04-12 στις 22:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-12, 11:40
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

καλημέρα, τώρα είδα την απαντηση σου!
τα νο2 ειναι 0,05 οχι 0,5!
έκανα 2-3 ενέργειες απο μόνη μου γιατι για κάποιο λόγο δεν μου εμφάνιζε την απάντησή σου μεχρι σημερα το πρωι.. ορίστε λοιπόν τι έκανα-πες μου αν ειναι σωστα η αν πρεπει να διορθωσω κατι:
1, χθες εκανα μερικη αλλαγη νερου και εβγαλα το σαλιγγαρι απο το ενυδρειο.
2. σημερα χωρις να βγαλω τα φυτα (δεν με νοιαζει αν χαλασουνε-δεν θελω να στρεσσαρω το ψαρακι αλλαζοντας το περιβαλλον του, τουλαχιστον μεχρι να γινει καλα) εκανα το εξης:
Α.στα 40 λιτρα νερο διαλυσα πολυ καλα 8 κουταλιες του γλυκου αλατι (οι οδηγιες ελεγαν ανα ενα γαλονι 1,2 κουτ του γλυκου αλατι). το διελυσα πολυ καλα σε νερο ενυδρειου και το εριξα σιγα σιγα-δηλ προσθετα λιγο νερο ανα ενα δεκαλεπτο, συνολο μου πηρε μια ωρα να το ριξω ολο)

Β.εριξα fishtamin της σερα-δηλαδη βιταμινη για ψαρια στη δοσολογια που λεει οτι συνισταται σε περιπτωση αρρωστιας.

Γ.χρησιμοποιησα esha 2000 αφού πρωτα συμβουλευτηκα με μειλ αν κανει καποια αντιδραση με την βιατμινη η το αλατι-και δεν υπηρχε προβλημα. οριστε τι κανει το προιον αυτο: eSHa 2000's wide range action treat over 18 symptoms and disease organisms.
eSHa 2000 treats a wide range of fungal, bacterial and parasitic infections, helps heal wounds and protects the skin layer. Use eSHa 2000 for Fungus, Dropsy, bacteria, skin problems, gill problems, fin rot, tail rot, ulcers and wounds. Also for Neon Tetra disease and many others.

το ψαρι δειχνει καλυτερα και κολυμπαει-δεν ειναι πια στον πατο. ομως τα πτερυγια του ειναι ακομα προς τα κατω

3 απορίες:

1.αλατι θα πρεπει να προσθεσω αυριο εκ νεου ή αυτο που εβαλα αρκει μεχρι το τελος της θεραπειας?

2.μολις τελειωσει η θεραπεια θα κανω μια αλλαγη νερου 50 %. μετα να συνεχίσω το αλάτι? και αν ναι, σε τι δοσολογια?

3, πόσο καιρό μετα το τελος της θεραπειας να ξαναβαλω τον σαλιγκαρο στο ενυδρειο? επίσης, το σαλιγκαρι θα αντεχε αν στα 40 λιτρα νερο εριχνα μια φορα τη βδομαδα 2 κοφτες κουταλιες του γλυκου αλατι προληπτικα ακομα κ μετα τη θεραπεια??

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. για οποιαδηποτε συμβουλη ειμαι ευγνωμων.


Υ.Γ. το τί να κανω μου το προτεινε ενας γερμανος χθες σε ενα αλλο φορουμ παγκοσμιο σχετικα με ενυδρεια και ψαρια, στο οποιο δημοσιευσα το προβλημα γτ εδω δεν μου εμφανιζε απαντηση, γι'αυτό και προχωρησα σε αυτες τις ενεργειες. ελπιζω να μην μου ειπαν κατι λαθος-γτ δεν ειναι και ευκολο να συνεννοεισαι σε ξενη γλωσσα για αρρωστιες ψαριων.. αν πρεπει να αλλαξω κατι πειτε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-12, 00:12
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων

3 απορίες:

1.αλατι θα πρεπει να προσθεσω αυριο εκ νεου ή αυτο που εβαλα αρκει μεχρι το τελος της θεραπειας? δεν χρειάζεται να προσθέσεις πάλι αλάτι

2.μολις τελειωσει η θεραπεια θα κανω μια αλλαγη νερου 50 %. μετα να συνεχίσω το αλάτι? και αν ναι, σε τι δοσολογια? καλύτερα θα ήταν να κάνεις πολλές συχνές μικρές αλλαγές γιατί από τη στιγμή που έχεις ρίξει αλάτι, αυτό θα πρέπει να φύγει σταδιακά από το ενυδρείο σου και όχι απότομα.Όταν τελειώσει η θεραπεία μπορείς να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου για να απορροφήσει το φάρμακο.

3, πόσο καιρό μετα το τελος της θεραπειας να ξαναβαλω τον σαλιγκαρο στο ενυδρειο? επίσης, το σαλιγκαρι θα αντεχε αν στα 40 λιτρα νερο εριχνα μια φορα τη βδομαδα 2 κοφτες κουταλιες του γλυκου αλατι προληπτικα ακομα κ μετα τη θεραπεια?? δεν γνωρίζω αν τα σαλιγκάρια έχουν κάποιο θέμα με το αλάτι.

Εύχομαι να γίνει καλά ο ψάρης σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-12, 10:23
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

παιδια το ψαρι πεθανε.. κ ανασηκωσα λιγο με το χερι μου (με γαντια εννοειται) τα βραγχια του και υπηρχαν επανω στιγματα!! ηταν πιο σκουρα αποχρωση απο το φυσικο χρωμα των βραγχιων αλλα στο ιδιο χρωμα δηλ ροζκοκκινα τα βραγχια και σκουρο κοκκινο οι τελιτσες. σαν να λεμε ανοιχτο γκρι-σκουρο γκρι, ειναι διαφορα μικρη γι αυτο φαινεται δεν το εβλεπα οπως το παρατηρουσα στο ενυδρειο..

ξερει κανεις τι ναναι αραγε αυτο?? γτ απο αυτο μ πεθανανε ολα τα ψαρια μου-ειχαν ακριβως τα ιδια συμπτωματα.. κ το νερο μου ηταν καλο-το πηγα για μετρησεις σε ενα πετ σοπ κ μου ειπαν οτι ηταν ολα στα φυσιολογικα, κ το ιδιο μ ειχαν πει κ για τα αλλα ψαρια..

chris82 για αλλη μια φορα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!!!

delta66 σ'ευχαριστω κ σενα, τα εκανα αυτα π μ ειπες απλα δεν προλαβα να το κανω ποστ εδω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-12, 12:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το φιλτρο σου το καθαριζεις και πως?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-12, 15:52
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

το καθαριζα μια φορα το μηνα ως εξης!

το εβαζα να λειτουργησει σε καθαρο τρεχουμενο κρυο νερο μεχρι το νερο που θα βγαινει ναναι σχεδον καθαρο (οχι τελειως για να μην πεθανουν τα καλα βακτηρια). εαν μαζευε γλιτσα την σκουπιζα με ενα αχρησιμοποιητο πανι το οποιο μετα πεταγα (δεν το επαναχρησιμοποιουσα γτ φοβομουνα μηπως το εχει χρησιμοποιησει καποιος αλλος μετα με σαπουνι/απορρυπαντικο). το φιλτρο μου δεν αποσυναρμολογουταν γιαυτο και το εκανα ολο μαζι κ οχι ενα ενα τα κομματια

αλλα νομιζω πως δν εχει και ιδιαιτερη σημασια πια. απλα μου κανει εντυπωση τι μπορει ναταν αυτη η ασθενεια.. δν ειδα τα συμπτωματα αυτα σε κανενα σαιτ..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-12, 16:00
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθαριζα μια φορα το μηνα ως εξης!

το εβαζα να λειτουργησει σε καθαρο τρεχουμενο κρυο νερο μεχρι το νερο που θα βγαινει ναναι σχεδον καθαρο (οχι τελειως για να μην πεθανουν τα καλα βακτηρια).
κάθε μήνα δηλαδή κατέστρεφες τη βιολογία του φίλτρου. Οπότε λογικό μου ακούγετε να χαθεί το ψάρι σου. Το φίλτρο το καθαρίζουμε με νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο και όχι από νερό του δικτύου που περιέχει χλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-12, 21:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
και όχι από νερό του δικτύου που περιέχει χλώριο.
Και ειναι και κρυο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-12, 21:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το μονιμο "θεμα" που εχουν τα πετ-σοπ:δε μιλανε για τον τροπο που πρεπει να καθαριζει κανεις το φιλτρο του....κι αυτο βεβαια ειναι ειτε απο αγνοια ειτε απο πονηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-04-12, 22:28
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονιμο "θεμα" που εχουν τα πετ-σοπ:δε μιλανε για τον τροπο που πρεπει να καθαριζει κανεις το φιλτρο του....κι αυτο βεβαια ειναι ειτε απο αγνοια ειτε απο πονηρια.
ευτυχώς μόνο αυτό το κακό έχουν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-12, 14:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθαριζα μια φορα το μηνα ως εξης!

το εβαζα να λειτουργησει σε καθαρο τρεχουμενο κρυο νερο μεχρι το νερο που θα βγαινει ναναι σχεδον καθαρο (οχι τελειως για να μην πεθανουν τα καλα βακτηρια). εαν μαζευε γλιτσα την σκουπιζα με ενα αχρησιμοποιητο πανι το οποιο μετα πεταγα (δεν το επαναχρησιμοποιουσα γτ φοβομουνα μηπως το εχει χρησιμοποιησει καποιος αλλος μετα με σαπουνι/απορρυπαντικο). το φιλτρο μου δεν αποσυναρμολογουταν γιαυτο και το εκανα ολο μαζι κ οχι ενα ενα τα κομματια

αλλα νομιζω πως δν εχει και ιδιαιτερη σημασια πια. απλα μου κανει εντυπωση τι μπορει ναταν αυτη η ασθενεια.. δν ειδα τα συμπτωματα αυτα σε κανενα σαιτ..
εκανες λαθος το καθαρισμα.
οπως ειπαν τα παιδια,ηταν σαν να εστρωνες το ενυδρειο σου καθε μηνα!

διαβασε καλα τα υπομνηματα,ρωτα και σιγα-σιγα ξαναπροσπαθησε το!
ολοι καναμε λαθη!
τα πετσοπ δεν δινουν συμβουλες!τους βολευει!

παντως καλυτερα να μην βαλεις χρυσοψαρο σε 40 λιτρα ξανα!
θελουν λιτρα και ισχυρη φιλτρανση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μια βοηθεια σας παρακαλω Δημητρης89 Bettas 21 06-11-10 19:28
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
Tην βοηθεια σας παρακαλω!!!!! doukas07 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 22-07-09 11:02
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06766 seconds with 15 queries