Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-09, 11:43
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή DIY CO2 gone wrong... πιθανή καταστροφή;

Ενυδρείο 77Λιτ (65-καθαρά λέω εγω)

5 τιγράκια (tiger barb)
4 νέον (neon tetra)
1 Chinese Algae Eater
1 Pleco
1 Glass Catfish

---

1 anubia
2 lilaeopsis
2 δεν ξέρω τί. Σαν μαϊντανός μοιάζει!

Μια και στην περιοχή έχουμε ph νερού 8+ και HK 12 θέλω καλή ποσότητα CO2. Για την ώρα είχα sera CO2 tablets.

Δανείστικα ένα DIY CO2 απο τον καλό μου φίλο τον giller84. Ενα σύστημα με 2λιτρό μπουκάλι με σωλήνα περίπου 50εκ και αντεπιστροφή στο τέλος
Είπα να κάνω μίγμα και έτσι ακολούθισα αυτά που είχα δεί απο τον χονδρό. 3 φλιτζανάκια του καφέ ζάχαρι σε περίπου 1/3 κουταλιάς μικρής μαγια (αυτην σε φακελάκι που είναι) το μπουκάλι όμως δεν μπορούσα να το βάλω κοντά και έτσι έβαλα αλλο 1.5 μέτρο περίπου σωλήνα που είχα απο αεραντλία που δεν χρησιμοποιώ. Την σύνδεση την έκανα με την αντεπίστροφη και στο τέλος έβαλα αλλη μία αντεπίστρωφη στην είσοδο του φίλτρου μου για αέρα (eheim 2210 aquaball). Αυτο το έκανα αφού τσέκαρα πρότα οτι δεν ρουφάει με πολύ πίεση οστε να τραβίξει υγρό απο το μπουκάλι... 1 ώρα μετά ακόμα δεν είδα να βγάζει τίποτα και μου έκανε λίγο εντύποση που είδα στη σωλήνα που και που να έχει υγρο... θα έχει λέω που το ανακίνησα πολύ (ο βλάκας!) άνοιξα το καπάκι και αφέρεσα όσο μπορούσα... άντε λέω ας το αφίσω το βράδυ να ξαναμαζέψει πίεση και βλέπουμε... Το φίλτρο ενω πάντα το έχω ελαφρά προς τα πάνω για ανατάραξη νερού το γύρισα λίγο προς τα κάτω για να βαράει φυσαλίδες CO2 βαθιά στο νερο

Σήμερα πρωϊ τι να δω; Για 1η φορα σχεδών όλα τα ψάρια στην επιφάνια να αναπνέουν και ένα σωρό μικρές φυσαλίδες γυρο απο το σωλινάκι στην επιφάνια (αραγε CO2?) σαν να είδα και περίεργη μυρωδιά στο νερό. Είδα ενα σαλιγκάρι (1η φορά είδα οτι έχω καν σαλιγκάρι μέσα στο ενυδρείο μου!!!) τέρμα ψηλά στο τζάμι να πάει αργά αργά προς τα πάνω (αραγε δεν του έκανε το νερό πια Τι έκανα :

1) Εβγαλα το CO2
2) Γύρισα την έξοδο ξανα στην επιφάνεια (και έβαλα και λίγο αέρα μια και το φίλτρο έχει τέτοια δυνατότιτα
3) Εβαλα αεραντλία μέσα με πέτρα και εξτρα αέρα
4) Αλλαγή νερού 20 λίτρα

30 λεπτά μετα (έπρεπε να φύγω για δουλειά) τα ψάρια άφισαν την επιφάνεια και ξανακάναν βόλτες χαρούμενα. Το glass μάλιστα ποτέ δεν το έχω ξαναδεί τόσο καλα! Το σαλιγκάρι λογικά ξαναβούτιξε μέσα

α) Μέτρησα ph kai kh και ΔΕΝ αλλαξε τίποτα απο χτές!!!
β) Η σωλήνα είχε υγρό ξανα που και πού. Ισως η πίεση CO2 να έσμπρωξε λίγο μέσα στο ενυδρείο (μα καλα πως μπίκε υγρό στη σωλήνα

Περιμένω σχόλεια, ιδέες, βρισιές κ.α
Τι έκανα στραβά; Μπάς και τελικά το φίλτρο έκανε αρνητική πίεση και τράβιξε όσο υγρό δεν είχα μπορέσει να βγάλω απο την σωλήνα; Γιατι δεν είδα το φίλτρο να φτύνει καθόλου φισαλίδες; Ισως γιατι η θερμοκρασία στο χώρο ήταν 17-19 και δεν έφτανε για το μίγμα; (αρχικά περίπου 30 πρέπει να ήταν το μίγμα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-09, 12:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αφου το μιγμα δεν εβγαλε φυσαλιδες οπως λες τοτε τα συμπτωματα ασφυξιας που παρατηρησες στα ψαρια πρεπει να οφειλεται στο οτι γυριζοντας την εξοδο του φιλτρου προς τα κατω δεν ειχες καθολου αναταραξη και αρα οξυγωνωση.
Οι σταγονες υγρου μεσα στο σωληνακι ειναι υδρατμοι που δημιουργουνται. Κι εμενα μου ειχε σπασει τα νευρα οταν εκανα diy co2 γιατι καθε φορα που κραταγε φυσαλιδες το σωληνακι η πιεση του μιγματος δεν αρκουσε και δεν εβγαιναν φυσαλιδες
Παντως για να βγαλει ικανοποιητικη ποσοτητα διοξειδιου χρειαζεσαι πιο υψηλη θερμοκρασια απο 17C.
Και παντα μαζι με την παροχη να υπαρχει καποια αναταραξη. Αυτη τη φορα ησουν τυχερος που δεν δουλεψε το μιγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-09, 22:11
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Μακάρι να είναι όντος έτσι Raven και ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή 12 ώρες χωρίς ανατάραξη και αεραντλίες είναι ικανά να αρχίσουν ασφυξία; Ουάου!
-------------------------
...και δεν είχα απλα σταγόνες. πχ 3 εκατοστά υγρού στην σωλήνα μετα άλλα 10 αέρα αλλο 1 υγρου κ.ο.κ
-------------------------
...και οι πολλες φυσαλίδες στην επιφάνια που δημιουργούνται (ούτε σαπουνόνερο να είχα μέσα στο ενυδρείο!) με κάνουν να πιστεύω οτι τελικά πέρασε λίγο μίγμα μέσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Synthercat : 16-04-09 στις 22:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανή γέννα; flying_guardian Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-03-08 18:38
Καταστροφή mpampis Malawi 6 25-06-07 18:56
Πιθανή λύση για προβλημα σαλιγκαριων! Απόψεις παρακαλω. georgesa Σαλιγκάρια 15 03-04-07 20:59
πιθανή αναγνώριση και ίσως γεννητούρια?(άσχετος) Maax Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-07-04 16:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08183 seconds with 15 queries