Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-04, 02:06
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Ενας γνωστός μου που έχει ενυδρείο μου είπε ότι ο καλύτερος και πιο γρήγορος τρόπος για να στρωθεί ενυδρείο είναι να πάρεις μιά μεγάλη ποσότητα νερού απο ένα στρωμένο ενυδρείο... Συγκεκριμένα μου είπε να μου δώσει το 1/3 του νερού του ενυδρείου του το οποίο λέει θα είναι από την επιφάνεια για να το ρίξω μέσα στο δικό μου !!!
α) Στέκει λογικά αυτό που μου λέει;;;
β) Κινδυνεύω από ασθένειες ή άλλα προβλήματα του ενυδρείου του ;
γ) Να κάνω αυτό που μου λέει (εσύ θα το έκανες;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-04, 02:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η στήλη του νερού δεν περιέχει αρκετά βακτηρίδια για να "κρατήσουν" ένα ενυδρείο. Άρα δεν σε καλύπτει μόνο το νερό.
Αυτό που θα έκανα εγώ είναι (αν εμπιστευόμουν κάποιον ότι είχε υγειές ενυδρείο) να πάρω το 1/3 των υλικών του φίλτρου του φίλου μου και θα το έβαζα στο δικό μου φίλτρο την ίδια μέρα που θα έβαζα τα πρώτα (λίγα μόνο) ψάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-04, 13:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ισως ακουστει λιγο αιρετικο, αλλα εχω στρωσει αρκετα ενυδρεια στο παρελθον με το να βαζω νερο απο στρωμενο. Πιανει παιδια, το λεω με 100% σιγουρια , απλα να ακολουθηθουν καποιες προηποθεσεις.

- Ο εξοπλισμος να ειναι στη θεση του και ετοιμος να ξεκινησει.
- Το "παλιο" νερο πρεπει, το λιγοτερο να ειναι το 60-70% του νερου.
- Δεν φορτωνουμε το ενυδρειο αμεσως.
Π.χ. για ενυδρειο 100 λιτρων βαζουμε 3-4 guppy και ταιζουμε λιτα. Κανουμε μετρησεις για 2 εβδομαδες μεχρι να εχουμε σιγουρευτη οτι ολα πανε καλα.
Φανταστητε το ποιο πολυ σαν ενα ειδος προσθηκης ενως μεγαλου αριθμου βακτηριδιων σαν "μπολιασμα"

Να εξηγησω 2 πραγματα ακομα. Οταν ενα ενυδρειο ξεκιναει απο το μηδεν στο νερο βρισκονται ελαχιστα βακτηριδια καταληλα, οχι περισοτερα απο το ποσοστο τους στον αερα που αναπνεουμε. Πως νομιζεται οτι μπηκαν στο νερο μας? Με παρθενογενεση? Οτι προτοβρισκεται στο νερο μας παει εκει απο τον αερα, ο οποιος ειναι γεματος απο διαφορα βακτηριδια και αναλογος το τι περιβαλλων βρισκουν αναπτυσονται. Ετσι και εκει. Με την προσθηκη αμμωνιας, ουριας και διαφορων αλλων παραγωντων μεσω των ψαριων, ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου, ετσι τα βακτηριδια βρισκουν τροφη στο νε ενυδρει και αναπτυσονται. Θεωρητικα ακομα και τα ουρα μας μπορει να ξεκινησουν τον κυκλο αζωτου.

Ειναι λαθος να λεμε οτι τα βακτηριδια δεν ζουν στην στηλη νερου και ζουν μονο στο φιλτρο. Ζουν ΠΑΝΤΟΥ πανω στο ενυδρειο μας. Στις πετρες, στην αμμο, στα φυτα, στις επιφανεις του τζαμιου μας. Το μπολιασμα μπορει να ειναι μεχρι και αμμο π.χ. απο ενα ηδη σε λειτουργεια ενυδρειο αλλα δεν γνωριζω πως παει στην πραξη αυτο.
Ο μονος λογος που η στηλη νερου μας θα ειναι φτωχη σε βακτηριδια ειναι να εχουμε μια αρκετα δυνατη λαμπα UV. Αφου περναει απο εκει το νερο μας τα βακτηριδια καλα-κακα στειρωνονται. Αρα εκει εχουμε ποιο πολυ αναγκη το βιολογικο μας φιλτρο.

Δειτε το σαν μια λυση οπου στο νερο μας εισερχονται απειρος περισοτερα βακτηριδια απο οτι απο τον αερα για να αρχισει το βιολογικο και προσθετοντας λιγα ψαρακια συντηρεις και αυξανεις τα υπαρχον βακτηριδια. Ετσι εχεις ενα "στρωμενο φιλτρο" απο την πρωτη σχεδον ημερα.

Προσοχη ομως, η καλυτερη λυση ειναι να παρουμε ετοιμα υλικα απο καποιον αλλον γιατι αυτη ειναι η ποιο σωστη και σιγουρη λυση. Εαν δεν εχουμε τετοια δυνατοτητα (ισως για οποιων εχει ηδη ενα ενυδρειο να δουλευει σπιτι του) ισως το ποιο πανω κειμενο να του φανει χρησιμο.

Περιμενω τις αποψεις σας
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-04, 13:21
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
β) Κινδυνεύω από ασθένειες ή άλλα προβλήματα του ενυδρείου του ;
βεβαιοτατα !! οτι εχει ο φιλος σου ,θα το αποκτησεις και εσυ !!
καλο η κακο....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-04, 15:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Ειναι λαθος να λεμε οτι τα βακτηριδια δεν ζουν στην στηλη νερου και ζουν μονο στο φιλτρο.
Δεν είπα ότι δεν ζουν βακτηρίδια στην στήλη νερού αλλά ότι ζουν παρά μόνο ελάχιστα σε σχέση με αυτά που έχουμε στο φίλτρο μας. Αυτό συμβαίνει γιατί, όσο μεγάλο όγκο κι αν έχει το νερό, δεν σημαίνει ότι έχει αρκετά μεγάλη επιφάνεια ώστε να επωφεληθούν όσα βακτηρίδια χρειαζόμαστε σε ένα μέσο ενυδρείο. Ενώ τα βιολογικά υλικά των φίλτρων έχουν τεράστια επιφάνεια σε σχέση με τον όγκο τους με αποτέλεσμα εκεί να υπάρχει η μεγάλη πλειοψηφία των βακτηριδίων.
Όντως αν χρησιμοποιηθεί πάνω από 70% "στρωμένου" νερού και βάλουμε παρά μόνο ελάχιστα ψάρια (2-3 guppies) σε σχέση με το ιχθυοφορτίο που είχε το στρωμένο ενυδρείο δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Ζουν ΠΑΝΤΟΥ πανω στο ενυδρειο μας.
Σωστά. Παντού αλλά σε κάποια σημεία περισσότερα ενώ σε άλλα λιγότερα. Η αμέσως επόμενη καλύτερη λύση, μετά από το "μπόλιασμα" με υλικά φίλτρου, είναι η χρήση άμμου ή χαλικιού από "παλιό" ενυδρείο και η εξήγηση είναι πάλι η επιφάνεια των υλικών. Πολύ απλά παίρνουμε 3-4 χούφτες "στρωμένο" χαλίκι, το βάζουμε σε καλσόν και το τοποθετούμε ή κοντά στην είσοδο του φίλτρου ή μέσα στο φίλτρο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-04, 16:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με λιγα λογια για να απαντησουμε και στον steve_ier, οχι ο γρηγοροτερος τροπος δεν ειναι η μεταφορα νερου. Βοηθαει, αλλά τα βακτηριδια που θα παρεις ειναι ελαχιστα, σε αντιθεση με μερικες χουφτες χαλικι, ή ακομα καλυτερα με ενα μερος (1/3ο ή 1/2ο) υλικων απο στρωμενο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-04, 16:41
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ή ακόμα καλύτερα, ξέπλυμα υλικών στρωμένου φίλτρου μέσα στο νερό για να πάνε οι αποικίες παντού, στον βυθό και στα υλικά του νέου φίλτρου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-04, 14:17
sharky Ο χρήστης sharky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Από την δική μου (μικρή) εμπειρία ( ένα 22λιτρο το οποίο έχω στήσει και ξεστήσει δεκάδες φορές!!!), ο αποτελεσματικότερος και γρηγορότερος τρόπος είναι αυτός που λέει ο Takis.
__________________
Yiorgos
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04337 seconds with 14 queries