Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-12, 11:11
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Τίνα πιο πάνω σε ρώτησαν αν ρίχνατε τροφή στον ένα μήνα που δούλευε άδειο το ενυδρείο (ή αν βάλατε αμμωνία)

Αν δεν το κάνατε τότε το ότι δούλευε άδειο δεν έχει κάνει κάτι.....και σε αυτή την περίπτωση, το ενυδρείο σου είναι εντελώς άστρωτο.

....άρα ή κάνεις αυτό που λέει ο Μανώλης ή πας και πέρνεις έτοιμα βακτύρια για να βοηθήσεις τη βιολογία να αναπτυχθεί (όχι ο καλύτερος τρόπος αφού στο εντομεταξύ τα ψαράκια σου θα συνεχίσουν να ταλαιπορούνται.

Η οξυγόνωση του νερού γίνεται αποκλειστικά από την επιφάνεια.....και εκεί πρέπει να έχει συνεχή κίνηση. την έξοδο δεν θα τη βγάλεις έξω γιατί θα σε ταράξει ο θόρυβος.....είτε θα την έχεις ακριβώς στην επιφάνια για να σπρώχνει το νερό είτε λίγο κάτω από την επιφάνια γιρισμένη λοξός προς τα πάνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-12, 11:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι μετρησεις και οι ενδειξεις ειναι λιγο αντικρουομενες.

Εχεις πλυνει τα φιλτρα με νερο βρυσης και εχεις χασεις μεγαλο ποσοστο βιολογιας.
Κατι που επιβεβαιωνει και η εξαρση βακτηριακης αναπτυξης (bacterial bloom - θωλο νερο). Εκτος αν οφειλεται σε ανακατεμα βυθου κλπ.
Τα τεστ σου εδειξαν υπερβολικα 50-100ppm νιτρικα (ΝΟ3, πρεπει να ειναι μεχρι 20-25ppm) και μηδενικα νιτρωδη (Ν02 οπως πρεπει δλδ) κατι που σημαινει οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου, αν υποθεσουμε εστω ρισκαρωντας οτι και η αμμωνια NH3/4 ειναι μηδενικη, αφου μηδενιζουν και τα ΝΟ2 (αλλιως φυσιολογικα θα ειχες και ΝΟ2).

Το νερο της βρυσης (που χρησιμοποιεις) ειναι ποσιμο??? Θηβα δεν εχετε προβλημα με το νερο απο τον Ασωπο?

Τα ψαρια εχουν λαθη αλλα προεχει να σωθουν σε καθαρο νερο πρωτα και μετα διορθωνονται οι υπολοιπες παραμετροι ή η συνθεση των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-12, 11:44
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

ουφ..το ενυδρειο ειναι αστρωτο ..δεν ηξερα οτι επρεπε να ριχνω τροφη μεσα..
Δεν ειμαι απο την Θηβα -ευτυχως- δεν εχουμε το ιδιο νερο Ειμαι κοντα στην Θηβα.Πηρα το πετ σοπ και μου ειπε οτι δεν μπορει να τα φιλοξενησει..Μου ειπε επισης πως υπαρχουν βακτηρια υγρα ή σε σκονη..Αυτος ειναι και κτηνιατρος ...Αποτι καταλαβαινω για να μην μου το ειπατε σαν λυση μου λεει βλακειες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-12, 11:58
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

το νερο δεν ειναι τοσο θωλο οσο δειχνει στο βιντεακι...οταν κοιτας απο πανω το βλεπεις σαν στρωση..
-------------------------
να πω και κατι αλλο...το ενυδρειο ειχε χαλικι αλλα λιγο ετσι πηρα χοντρο χαλικι απο μαντρα οικοδομων...το επλυνα παρα πολυ καλα πριν το βαλω με καυτο νερο και σουρωτηρι, να το βγαλω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνδίασε τα με συχνές αλλαγές νερου και με διάβασμα!
οκ αυτο θα κανω..
Ξερετε καποιο μαγαζι στην αθηνα με φτηνα υγρα τεστ?Το κιτ που τα εχει ολα μεσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 04-01-12 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Εξαρτάται από το χαλίκι....πιθανόν και να κάνει (μπορεί πάλε και όχι). Αν το ξέπλυνες καλά η θωλούρα δεν είναι από εκει.

.....πάντος είναι άλλος ένας πιθανός λόγος γιατί έχασες τους πλέκο....το χοντρό χαλίκι από τις οικοδομές δεν είναι ότι καλύτερο για τα βυθόψαρα αφού υπάρχει ο κίνδυνος να τραυματιστούν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε καποιο μαγαζι στην αθηνα με φτηνα υγρα τεστ?Το κιτ που τα εχει ολα μεσα
Ψάξε καλύτερα το ebay ή κανένα online ενυδρειακό μαγαζί.....σε πετσιοπ θα σε γδάρουν.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 04-01-12 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-12, 12:09
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ...το απογευμα θα κανω και μια αλλαγη νερου σε καθε αλλαγη βαζω και 150μλ tetra aquasafe ειναι και ακριβο το ρημαδι..θα επανελθω με νεοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

5μλ στα 10 λίτρα (σύμφωνα με όσα είπε άλλο παιδί σε άλλο τόπικ)...αντιχλώριο βάζεις ανάλογα με το νερό που προσθέτεις....όχι με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου!

στα 100 λίτρα - 50μλ
στα 150 λίτρα - 75μλ

150μλ θέλεις μόνο για αλλαγή όλου του νερού!

ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ! 50-60% (όσο είναι αρχή) και όταν στρώσει το ενυδρείο (ανάλογα και με τα ψάρια που θα έχεις μέσα) το λιγοστεύεις στο 30% περίπου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-12, 14:43
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο δεν ειναι τοσο θωλο οσο δειχνει στο βιντεακι...οταν κοιτας απο πανω το βλεπεις σαν στρωση..
Καλησπέρα και καλή συνέχεια και από μένα, αυτό που λες για τη θολούρα μπορεί να οφείλεται και στην ελλιπή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου και όχι σε bacterial bloom...
Κοίταξέ το εδώ αν μοιάζει με Πράσινο – γλοιώδες φιλμ επιφάνεια του νερού (Πρωτεϊνικό φιλμ) ...

Αν ναι, θα πρέπει το φίλτρο να χτυπάει την επιφάνεια του νερού ώστε να την αναταράσει καλύτερα(να ακούς και ένα κελάρισμα καλό θα είναι...), έτσι θα έχεις και καλύτερη οξυγόνωση του νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-12, 14:04
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Γεια σας!!
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες και πραγματικα λυπαμαι που εχω ταλαιπωρησει τοσο τα ψαρακια...
Το ενυδρειο εχει καθαρισει πια..εχω βαλει και τα υλικα του φιλτρου σωστα αυτη την φορα γιατι τα ειχα αναποδα.
Το χαλικι ηταν σιγουρα ασβεστολιθικο γιατι ρωτησα στο μαγαζι που το πηρα.
Απο το υγρο ζουμι που πηρα εριξα λιγο οχι οσο γραφει για τα λιτρα που αλλαξα..Τωρα βοηθησε δεν βοηθησε δεν εχω ιδεα.
Το νερο ειναι καθαρο τωρα αλλα δεν εχω παρει τα υγρα τεστ ακομα...
Μπορω δλδ να προσθεσω φυτα και τωρα?ποσο χαλικι πρεπει να εχω για να βαλω φυτα? Τι προτεινετε?
Διαβαζω οποτε μπορω..εχει πολυ υλικο το φορουμ σιγουρα!
Θα βαλω φωτο οποτε μπορεσω
Ευχαριστω και παλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλει στην εισαγωγη το συνθετικο βαμβακι (να το ξεκαθαρισουμε, μη παει και βαλει κανενα υαλοβαμβακα απο καποια οικοδομη) που βουλωνει ευκολα, θα πρεπει να ειναι ετσι στημενο το φιλτρο για ευκολη προσβαση σε αυτον, για να τον καθαριζει.
Τον υαλοβαμβακα τον πηρα απο πετ-σοπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 11-01-12 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-12, 14:44
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!
Μπορω δλδ να προσθεσω φυτα και τωρα?ποσο χαλικι πρεπει να εχω για να βαλω φυτα? Τι προτεινετε?
Μπορείς οποτε θες αλλα όλα έχουν να κάνουν με το τι φυτά θα επιλέξεις και δεν είναι μονο το υπόστρωμα αλλα και ο φωτισμός αλλα και το μέγεθος του ενυδρείου σου σε σχέση με το ποσο μεγαλώνουν τα φυτά που θα επιλέξεις και ολα αυτά σε συνδυασμό με τα ψαρια που θα φιλοξενήσεις , άρα αυτό που θα πρέπει να διαβάσεις και να ψάξεις είναι τα ψαρια που έχεις επιλέξει με τι φυτά θα νιώθουν άνετα και αν αυτά τα φυτά με βάση τις απαιτήσεις που έχουν μπορείς να διατηρήσεις .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-12, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο εχει καθαρισει πια..εχω βαλει και τα υλικα του φιλτρου σωστα αυτη την φορα γιατι τα ειχα αναποδα.
Το χαλικι ηταν σιγουρα ασβεστολιθικο γιατι ρωτησα στο μαγαζι που το πηρα.
Απο το υγρο ζουμι που πηρα εριξα λιγο οχι οσο γραφει για τα λιτρα που αλλαξα..Τωρα βοηθησε δεν βοηθησε δεν εχω ιδεα.
Το νερο ειναι καθαρο τωρα αλλα δεν εχω παρει τα υγρα τεστ ακομα...
Μπορω δλδ να προσθεσω φυτα και τωρα?ποσο χαλικι πρεπει να εχω για να βαλω φυτα? Τι προτεινετε?
Μισο.
Αυτη τη στιγμη εχεις ψαρια μεσα ή εκανες reset?
Το "υγρο" ειναι βακτηρια εμποριου? ποια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-02-12, 14:51
mariosxx2001
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ΤΙΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΞΥΔΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ (ΟΧΙ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ.ΔΙΑΦΑΝΗ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΩΣΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΟΥ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΛΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΗ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
....άρα ή κάνεις αυτό που λέει ο Μανώλης ή πας και πέρνεις έτοιμα βακτύρια για να βοηθήσεις τη βιολογία να αναπτυχθεί (όχι ο καλύτερος τρόπος αφού στο εντομεταξύ τα ψαράκια σου θα συνεχίσουν να ταλαιπορούνται.
Συνδίασε τα με συχνές αλλαγές νερου και με διάβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06363 seconds with 15 queries