Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 13:08
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή valisneria

Θα ήθελα τα Φώτα σας σχετικά με μια valisneria .
Η ιστορία είναι η εξης πριν από ένα μήνα και κάτι παραλαμβάνω από ένα φίλο αρκετά ματσάκια valisneria στο δικό του ενυδρείο γίνεται χαμός μιας και ρίχνει αρκετά λιπάσματα ( μια φορά το μήνα κλαδεύει ) στο δικό μου η ανάπτυξη είναι πιο αργή και από την καθυστέρηση .
Ο δεύτερος λόγος που άνοιξα αυτό το post είναι διότι κάποιες από της valisneries άρχισαν να κάνουν παραφυάδες και πάνω που άρχισε η χαρά μου παρατηρώ ότι από μια κανονική valisneria έχω 2 και 3 παραφυάδες αλλά οι παραφυάδες είναι κόκκινες και τα φύλλα που έχουν αρχίσει να βγαίνουν είναι και αυτά κόκκινα . Τέτοια χρώματα δεν έχει ούτε είχε ποτέ ο φίλος που μου της έδωσε .
Παρακαλώ όπως δείξετε κατανόηση μιας και πλήρως άσχετος με φυτά .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχεις πολύ φως σε συνδιασμό με λιπάσματα κ άλλα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 13:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το κόκκινο χρώμα οφείλεται στον έντονο φωτισμό. η αργή ανάπτυξη είτε στην προσαρμογή του φυτού ή στην έλλειψη νιτρικών.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-08, 13:53
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Σχετικά με τον φωτισμό άλλαξα λάμπες πριν 1 μήνα και κάτι . Λιπάσματα έβαλα μόνο 2 ταμπλέτες μαζι με την valisneria ενώ οι οδηγίες έλεγαν για τα λίτρα μου 4 . Από φυτά έχω μόνο 2 ανουμπιες . Κάτι ακόμα είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα βλέπω αρκετή πράσινη άλγη στα τζαμιά μου .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

από ψάρια κ μετρήσεις τι έχεις? λες ότι άλλαξες λάμπες αλλα δεν είπες πόσες λάμπες, πόσων watt κ σε πόσα λίτρα ενυδρείο. Δώσε μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-08, 15:04
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 160 λίτρα έχει 2 λάμπες ( νομίζω 45 watt ) όταν παω σπίτι θα ξέρω σίγουρα . Φυτά όπως είπα έχω 2 ανουμπιες και της valisneria . Χαλίκι ψιλό . Σχετικά με της μέτρησης έχω ph 7 , ανθρακική σκληρότητα πριν από Κανά μήνα 12 , ολική σκληρότητα 5 , νιτρώδη 0 , νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω ( τελείωσε το τεστ ) αλλά με τόση άλγη που βλέπω μάλλον έχω πολλά .
Από ψαριά έχω 5 σκαλαρια , ένα synodonti epterus , 4 sae , 10 corydoras .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-08, 15:53
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αν ρίχνεις λιπάσματα, κόψτα τελείως. Μάλλον έχεις κ αρκετό φωτισμό που δεν αρέσει κ πολύ στις βαλισνέριες. μείωσε τον φωτισμό σου, κράτα μία φωτοπερίοδο 10-11 ώρες κ περίμενε να δεις αν θα πάρει τα πάνω της. Λογικά με τόσα ψάρια, μειωμένο φωτισμό, χωρίς co2 κ λιπάσματα κ χωρίς ανταγωνιστικά φυτά, θα πηγαίνει σφαίρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-08, 20:33
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Τα λιπάσματα τα άρχισα όταν είδα ότι δεν έχω γρήγορη ανάπτυξη διότι είχα ξαναβάλει valisneria και παλιά και τα αποτελέσματα ήταν παρόμοια και οι ανουμπιες που έχω με τα βίας βγάζουν ένα φύλλο κάθε 2 μήνες . Σχετικά με της ώρες φωτισμού έχω 11 ώρες να το μειώσω ;
-------------------------
Οι λάμπες το μόνο που γράφουν είναι ότι είναι arcadia 600mm τίποτα άλλο σχετικό .
-------------------------
Μήπως να βάλω αρκετό κερατοφυλλο μπας και βοηθήσει και με την σκιά αλλά και με την άλγη ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heiko27 : 19-06-08 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-08, 20:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το να καταφέρεις να βρεις την ισορροπία δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα! Οπότε με το κερατόφυλλο πιστεύω θα αρχίσεις να βρίσκεις έναν μπούσουλα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-08, 10:10
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να καταφέρεις να βρεις την ισορροπία δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα! Οπότε με το κερατόφυλλο πιστεύω θα αρχίσεις να βρίσκεις έναν μπούσουλα.
Και πόσο μάλλον που είμαι και άσχετος τελείως με τα φυτά , ( ενυδρείου και μη ) .
-------------------------
Τελικά όμως τι κάνω με το θέμα που κοκκινίζουν ; θα αναπτυχθούν ; τα αφήνω και βλέπουμε αφού κάνω και όλα όσα είπαμε παραπάνω ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heiko27 : 20-06-08 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-08, 11:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το κοκκίνισμα όπως σου είπαν και ποιο πάνω είναι από το δυνατό φως! Αν δεν θέλεις να κοκκινίζουν τόσο μπορείς να μειώσεις λίγο τα watt
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-08, 11:04
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το κοκκίνισμα ωφείλεται στην ανθοκυανίνη. σύμπτωμα έντονου φωτισμού, έλλειψης θείου ή αζώτου. το κοκκίνισμα είναι στο πάνω μέρος του φυτού (αυτό που βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια) ή σε όλο το μήκος του; αν ισχύει το πρώτο είναι θέμα φωτισμού. στην άλλη περίπτωση δοκίμασε να αυξήσεις το άζωτο με κάποιο λίπασμα που κυκλοφορεί στο εμπόριο (πχ Seachem Nitrogen)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-08, 11:21
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
το κοκκίνισμα ωφείλεται στην ανθοκυανίνη. σύμπτωμα έντονου φωτισμού, έλλειψης θείου ή αζώτου. το κοκκίνισμα είναι στο πάνω μέρος του φυτού (αυτό που βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια) ή σε όλο το μήκος του; αν ισχύει το πρώτο είναι θέμα φωτισμού. στην άλλη περίπτωση δοκίμασε να αυξήσεις το άζωτο με κάποιο λίπασμα που κυκλοφορεί στο εμπόριο (πχ Seachem Nitrogen)
Δεν είναι μόνο στο πάνω μέρος του αλλά σε ολόκληρο και στην ρίζα . Κόκκινο είναι ακόμα και το πρώτο κλαδάκι που βγαίνει από το πρώτο φυτό και παει στη πρώτη παραφυάδα . Οκ θα το προμηθευτώ . Να ρωτήσω κάτι ακόμα μου πρότειναν το sera ένα λίπασμα ( δεν θυμάμαι όνομα ) που έχει πράσινο ανοιχτό καπάκι . Τι λετε ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-08, 12:18
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Τα βασικά στοιχεία μιας λίπανσης είναι Ν (nitrogen - Αζωτο), Ρ (Phosphorus - Φώσφωρος) και Κ (Pottasium - Καλιο δεν έχω ακόμα καταλάβει γιατί το αποκαλούν Κ όταν τα υπόλοιπα στοιχεία περιγράφονται με τους λατινικούς χαρακτήρες). Και τα τρία υπάρχουν από τη Seachem με τη δοσολογία να αναγράφεται στη συσκευασία (και με λίγο ψάξιμο θα βρεις την κατάλληλη δοσολογία και για τις ανάγκες σου που είναι πάντα λιγότερο από αυτό που λέει η εταιρεία - τουλάχιστον στην αρχή). Επιπλέον υπάρχουν χημικές σκόνες για εργαστηριακή χρήση οι οποίες προσφέρουν ακριβώς τα ίδια (με πολύ μικρότερο κόστος Pottasium Sulfate, Pottasim Nitrate, CaCo κτλ κτλ από την Merck, PanReac και πολλές άλλες. ο σύλλογος νομίζω οτι διαθέτει τέτοια σκευάσματα). Εγώ είμαι γενικώς ευχαριστημένος από τη σειρά της Seachem. Γαι Sera κτλ δε ξέρω κάτι αλλά αυτά που είχα δοκιμάσει παλιότερα δεν έκανα και τίποτα. Εξίσου σημαντικός παράγοντας είναι και η ύπαρξη CO2, βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση των θρεπτικών για τα φυτά συστατικών. Στην συγκεκριμένη ενότητα υπάρχει ένα καταπληκτικό υπόμνημα σχετικά με τη λίπανση των φυτών. Διάβασε το και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-08, 12:31
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βασικά στοιχεία μιας λίπανσης είναι Ν (nitrogen - Αζωτο), Ρ (Phosphorus - Φώσφωρος) και Κ (Pottasium - Καλιο δεν έχω ακόμα καταλάβει γιατί το αποκαλούν Κ όταν τα υπόλοιπα στοιχεία περιγράφονται με τους λατινικούς χαρακτήρες). Και τα τρία υπάρχουν από τη Seachem με τη δοσολογία να αναγράφεται στη συσκευασία (και με λίγο ψάξιμο θα βρεις την κατάλληλη δοσολογία και για τις ανάγκες σου που είναι πάντα λιγότερο από αυτό που λέει η εταιρεία - τουλάχιστον στην αρχή). Επιπλέον υπάρχουν χημικές σκόνες για εργαστηριακή χρήση οι οποίες προσφέρουν ακριβώς τα ίδια (με πολύ μικρότερο κόστος Pottasium Sulfate, Pottasim Nitrate, CaCo κτλ κτλ από την Merck, PanReac και πολλές άλλες. ο σύλλογος νομίζω οτι διαθέτει τέτοια σκευάσματα). Εγώ είμαι γενικώς ευχαριστημένος από τη σειρά της Seachem. Γαι Sera κτλ δε ξέρω κάτι αλλά αυτά που είχα δοκιμάσει παλιότερα δεν έκανα και τίποτα. Εξίσου σημαντικός παράγοντας είναι και η ύπαρξη CO2, βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση των θρεπτικών για τα φυτά συστατικών. Στην συγκεκριμένη ενότητα υπάρχει ένα καταπληκτικό υπόμνημα σχετικά με τη λίπανση των φυτών. Διάβασε το και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Το σχετικό λίπασμα της sera ειναι αυτο http://www.sera.de/index.php?id=302&L=14&type=htt .μάλλον θα προτιμήσω αυτο που μου προτείνεις
μιας και το έχεις δοκιμάσει . Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους σας . Θα διαβάσω το υπόμνημα και βλέπουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-08, 12:34
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heiko27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχετικό λίπασμα της sera ειναι αυτο http://www.sera.de/index.php?id=302&L=14&type=htt .μάλλον θα προτιμήσω αυτο που μου προτείνεις
μιας και το έχεις δοκιμάσει . Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους σας . Θα διαβάσω το υπόμνημα και βλέπουμε .
αυτό άστο προς το παρόν, σίγουρα της seachem είναι ακριβότερα αλλά κάνουν δουλειά. διάβασε το υπόμνημα και τα ξαναλέμε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-08, 12:36
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

thx
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-08, 12:44
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Οταν λες κοκινο μήπως ενοείς προς το καφέ? Εχω και εγω βαλισνεριες γιγαντεα, οταν αρχίζουν και καφετίζουν τα φύλλα είναι σημάδι, στην δικη μου περίπτωση, έλλειψης λιπάσματος. Βάζω λίπασμα και σε μερικες μέρες ξαναπρασινίζουν. Χρησιμοποιώ ταμπλέτες ΣΕΡΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-06-08, 13:21
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες κοκινο μήπως ενοείς προς το καφέ? Εχω και εγω βαλισνεριες γιγαντεα, οταν αρχίζουν και καφετίζουν τα φύλλα είναι σημάδι, στην δικη μου περίπτωση, έλλειψης λιπάσματος. Βάζω λίπασμα και σε μερικες μέρες ξαναπρασινίζουν. Χρησιμοποιώ ταμπλέτες ΣΕΡΑ.
Όχι στην δική μου περίπτωση είναι κόκκινα ολόκληρο το φυτό από την ρίζα και 4 – 5 εκατοστά που είναι το φύλλο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Valisneria Spiralis "Tiger" stav Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 03-11-06 08:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06693 seconds with 13 queries