Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-07, 02:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Συνεδριο AFC (Ομοσπονδιας Γαλλων Κιχλιδοφιλων) 28-30 Σεπτ 2007

Στις 29 και 30 Σεπτεμβριου 2007 θα γινει το ετησιο συνεδριο της Ομοσπονδιας Γαλλων Κιχλιδοφιλων (AFC) στο Vichy της Γαλλίας.
Εγω θα παω για τριτη φορά. Ενα μικρο δειγμα του τι μπορει να δει κανεις εκει, βρισκεται εδω: http://www.aquarist.gr/articles/vichy2003/vichy2003.htm
Σε περιπτωση που καποιος θελει να ζησει αυτην την μοναδικη πραγματικα εμπειρια (ο annivas2000 θα το επιβεβαιωσει), το ολο προγραμμα εχει ως εξης:
Αναχωρηση Παρασκευη 28 Σεπτ. 9.30 το πρωι με Ολυμπιακη, αφιξη στο Παρισι 12.00 τοπικη ωρα.
Ενοικιαση αυτοκινητου και περιπου 4 ωρες ταξιδι μεχρι το Vichy. Διαμονη σε ξενοδοχειο δυο νυχτες, επιστροφη Παρισι Κυριακη 30 Σεπτ, απογευμα, αναχωρηση για Αθηνα στις 19.30.
Εξοδα: 298 ¤ αεροπορικο πηγαινε-ελα.
115¤ ενοικιαση αυτοκινητου + γυρω στα 90 ¤ βενζινη, μοιρασμενα δια οσων ατομων ειμαστε.
90¤ ξενοδοχειο (δικλινο - δια του δυο αν θελετε να μεινετε με αλλον)
35¤ συμμετοχη στο συνεδριο (συμπεριλαμβανονται μεσημεριανο + βραδυνο γευμα Σαββατου, μεσημεριανο Κυριακης).
Συν προσωπικα εξοδα για καφεδες τσιγαρα σουβενιρ και...ψαρια!

Θα υπαρχουν 3 σεμιναρια-προβολες, ενα του Eric Genevelle και του Benoît Jonas για τις κιχλιδες της λιμνης Tanganyika, ενα του Patrick Tawil για τα mbuna, και ενα του Thomas Weidner για αμερικανικες κιχλιδες (τα σεμιναρια θα ειναι στα γαλλικα, αλλά θα χαρω να σας τα μεταφραζω).
Συν βεβαια ολη η εμπειρια του πλειστηριασμου ψαριων που κραταει 3 μερες (δειτε περισσοτερα στο παραπανω λινκ). Μπορειτε να αγορασετε 100% "καθαρες" κιχλιδες, πολλες φορες αγρια ψαρια η F1, και σπανια.

Αν καποιος ενδιαφερεται θα πρεπει να το αποφασισει αρκετα γρηγορα, γιατι η κρατηση αεροπορικων εισιτηριων για Παρισι πρεπει να γινει πολυ συντομα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 10-01-09 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-07, 13:29
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Να επιβεβαιωσω με τη σειρα μου οτι οντως προκειται για μια καταπληκτικη εμπειρια που μπορει να εχει ενας ενυδρειοφιλος (ασχετα αν του αρεσουν οι κιχλιδες ή οχι). Αξιζει να παει οποιος μπορει για να δει την τεραστια αποσταση που μας χωριζει απο συλλογους του εξωτερικου (δεν ειναι μονο ενα show ψαριων) και πιστευω οτι θα βλεπει μετα με αλλο ματι τη γενικοτερη κατασταση του ενυδρειου στην Ελλαδα. Και ισως (λεω ισως) μετα απο μια τετοια εμπειρια, θα ειχαμε μια αλλη οπτικη και αντιμετωπιση πολλων θεματων που μας "πληγωνουν".
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-07, 16:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τελικα πηγα μονος. Οπως μονος υποθετω πηγε κι ο Prytanis στους Δισκους στην Ιταλια.
Δεν ξερω, παρ΄ ολα τα αρθρα εδω http://www.aquarist.gr/articles/vichy2003/vichy2003.htm κι εδω http://www.aquarist.gr/articles/arlon2004/arlon2004.htm
και τις παρακινησεις, τι πρεπει να γινει για να νιωσει καποιος ενα κινητρο να ανεβει ενα σκαλί παραπανω στο χομπι, οχι απαραιτητα για να γινει καλυτερος "ενυδρειοφιλος", αλλά για να καταλαβει οτι ενας Συλλογος δεν ειναι μονο μια συνεχης κουρσα να ενημερωνουμε τους αρχαριους - και τετοιες εμπειριες ειναι ενα σκαλι παραπανω. Ας ελπισουμε του χρονου να εχουμε παραπανω συμμετοχες.
Το ταξιδι πηγε μια χαρα, 50 σπανια ψαρια εφτασαν υγιεστατα σε 7 χαρουμενους κατόχους που θα τα μεγαλωσουν-αναπαραγουν και θα σπρωξουν τις γεννες σε περισσοτερο κοσμο. Ειναι πραγματικα κριμα μετα απο 7 χρονια GAB και 4 χρονια Σύλλογου, να τρεχω στην Γαλλία για να δωσω μικρα, και στην Ελλάδα να εχω ζητηση μονο απο εναν χομπιστα...
Μερικες φωτο απο τα ψαρια που βρισκει κανεις στο Συνεδριο. Παρελειψα τα (πολλα) malawi που ειχε, μηπως και εστιασουν καποιοι στις τοσο ωραιες αλλες κιχλιδες που υπαρχουν...





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 10-01-09 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-07, 16:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή




Αντε παρτε κι ενα malawi....



Τα παρακατω δεν ειναι κιχλιδες, αλλά σπανιοτατα επισης ψαρια "ρεζερβε" σε ξεχωριστα ενυδρεια απ αυτα της δημοπρασιας..

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-07, 16:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και τελειωνω λεγοντας οτι ανανεωσαμε συνεργασιες με τον Συλλογο και την AFC. Στις επομενες μερες θα σταλουν οι ταινιες του αειμνηστου προεδρου της AFC Jean Claude Nourissat απο τις εξορμησεις του προς αναζητηση κιχλιδων στον Παναμα και την Μαδαγασκαρη, και προσετεθησαν αρκετα ατομα που παραχωρουν ευγενως αρθρα και φωτογραφικο υλικο για το περιοδικο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-07, 20:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πραγματικα κριμα μετα απο 7 χρονια GAB και 4 χρονια Σύλλογου, να τρεχω στην Γαλλία για να δωσω μικρα, και στην Ελλάδα να εχω ζητηση μονο απο εναν χομπιστα...
Δεν πιστεύω να το λες για μένα επειδή δεν κατάφερα να έρθω...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-07, 10:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μονος σαν το λεμονι....... Παντως οντως ειναι μελαγχολικο να βλεπεις τι γινεται στον εξω κοσμο και ποσο πισω ειμαστε εμεις..... Στη δικια μου περιπτωση ενας συλλογος με τριαντα μελη (30) οργανωσε ενα τριημερο φεστιβαλ απο το οποιο περασαν τουλαχιστον 20.000 ατομα.......Και μιλησαν μεγαλα ονοματα του χωρου....Την παρασκευη ετρωγα παρεα με τον Bleher και τον Chan...To Σαββατο με τον Γκεμπελς και τον Τζεφρυ Ταν.....Αν σας πω δε οτι το Λετσε που οργανωθηκε το γεγονος εχει ενα πληθυσμο κοντα στις 90.000 και δεν εχει ουτε αεροδρομιο καταλαβαινετε την επιτυχια που ειχε η εκδηλωση..... Α ξεχασα να σας πω στο διαγωνισμο δισκων συμμετειχαν 102 (εκατο δυο) ψαρια....... Μελαγχολια και απογνωση..... Ποσο αχρηστοι ειμαστε;;;; Μια εμφανιση σε μια εκθεση με μοσχαρια και γιδια καναμε και αισθανομαστε οτι αγγιξαμε τον ουρανο...... Ψωροκωσταινα αλλα και ψωροκωστηδες......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-07, 15:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question ναι μεν,αλλα........

αν και σκεφτομουν να μην ποσταρω,εντουτοις θα πω τη γνωμη μου....
η αληθεια ειναι οτι ειμαστε πολλαααα χρονια πισω στο χομπι μας σε συγκριση με αλλους λαους ευρωπαιους και μη,και το γεγονος οτι στα διαφορα σεμιναρια,εκθεσεις και hapennings που γινονται στο εξωτερικο απεχουμε δραματικα,νομιζω οτι οφειλεται κυριως σε 2 παραγοντες.
ο πρωτος ειναι ο ωχαδελφισμος που μας εχει κανει ανθρωπους-καναπεδες,και ειναι πολυ σοβαρο κοινωνικο προβλημα,
και ο δευτερος ειναι το οικονομικο..!!
πχ.
ο εαυτος μου...
ακουω για σεμιναριο κιχλιδοφιλων στη γαλλια τολη μου...πραγματικα πολυ ωραια,και ασχετως αν δεν ειμαι λατρης των 2 λιμνων πολυ θα ηθελα να παρευρισκομουν.....αλλα με τι λεφτα....???εδω μετα βιας και με αλχημειες προσπαθω να επιβιωσω και να βγαλω το μηνα μου και να συντηρησω την οικογενεια μου.....
τα ιδια ακριβως και με λογο παραπανω με το ''δικο'' σου χαπενινγκ νικολα.....
καλα ολα αυτα,καλο και το χομπι μας αλλα κακα τα ψεμματα....για τετοιες εκδηλωσεις ΠΡΕΠΕΙ να σου περισσευουν,αλλιως καθεσαι στα αυγουλακια σου.......
μπορουν να πουνε και αλλοι χομπιστες την αποψη τους σχετικα με την μη ελευση χομπιστων για τετοιες δραστηριοτητες του εξωτερικου,εγω παντως με τον μικρο μου οβολο,μπορεσα και ηρθα στο εδω σεμιναριο του κυριου σιμεκ,το καταευχαριστηθηκα,υπηρχε και παρα πολυ καλη οργανωση και συμμετοχη,και ολα πηγανε τελεια...
εαν με περισσευανε,θα εκανα επιλογη για το που θα πηγαινα.ΕΣΕΙΣ..????
ΥΓ.να ξερετε,οτι υπαρχουν και χομπιστες που θελουν και γουσταρουν τρελλα,απλα ΔΕΝ μπορουν.........τι να κανουμε,υπαρχει και θα υπαρχει παντα το οικονομικο χασμα μεταξυ των ανθρωπων...καλα κρασια...
ενας μεροκαματιαρης χομπιστας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
HYDOR PRIME 30 alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-01-07 19:08
30 λίτρα με guppies frouros Ζωοτόκα 3 07-12-06 20:01
30 λιτρα με μονομαχους. Isidoros Bettas 3 12-01-06 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05574 seconds with 13 queries