Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-15, 14:39
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή Ενυδρεια χωρις αλλαγη νερου γινεται...?

Για σας παιδια μετα απο καιρο ξανα επανηλθα ειχα κατι μπλεξηματακια γιαυτο δεν εμπενα λοιπον εχουμε και λεμε... στην περιοχη μου εχω ενα μαγαζη πετσοπ το οποιο δεν 3ερω το τη λενε και αμα ισχυουνε ενας φιλος πηρε ενυδρειο 30 κατι λιτρα και το κανει 8αλλασινο δευτερον μεσα στο φιλτρο εβαλε γυαλοβανβακα και μακαρονη και του εδωσε νερο απο τα 8αλασινα ενυδρεια που ειχε τους βραχους δευτερον του ειπε οτι αλαγη νερου δεν 8α κανει ποτε του και δευτερον κα8ε 3 μηνες 8ελει αλαγει το υλικο του φιλτρου..
εντομεταξη ο μαγαζατορας απο αυτα που βλεπω στο μαγαζη του δεν πρεπει να ξερει και πολλα τα βγαζει απο το μυαλο του μου φενεται κατα ποσο αλη8ευει αυτο που λεει η ειναι μπουρδεςς..??
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-15, 14:44
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Πες του φιλου σου να αλλαξει πετ σοπ... Παντως εχουμε ακουσει και χειροτερα...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-15, 14:47
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

δεν ειναι μονο στο 8αλασινο αυτο που λεει το λεει και στο μαγαζη του οτι δεν κανει αλαγες νερου ουτε σε γλυκου ουτε σε 8αλασινου και δευτερον γραφει σε ενα χαρτι στο μαγαζι χωρις αλαγες νερου και χωρις φαρμακα δευτερον εκτος απο τα ενυδρεια τα πτηνα της πιο πολλες φορες βλεπω να εχει ψωμι μεσα και να τα ταιζει ... η αποψη μου ειναι οτι λεει οτι του κατεβενη στο μυαλο τι να πω δεν ξερω περιμενω να ακουσο κι αλλες αποψης...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-15, 14:53
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλησπερα κ καλη χρονια... Για το περι "μη αλλαγης" θα σου πω μονο το εξης

Παρε τον πετσοπα κ κλεισε το σε ενα δωματιο στεγανο, δεν μπαινει αερας απο πουθενα. Το δωματιο θα εχει μεσα Χ κυβικα αερα κ καθαρο οξυγονο οπου οσο περναι ο καιρος το οξυγονο αντικαθισταται με διοξειδιο του ανυρακα απο την εκπνοη του.καποια στιγμη το ποσοστο οξυγονου θα ειναι ισο με το CO2. Τωρα αρχιΖει η επισημη αντιστροφη μετρηση... Θα ζαλιζεται θα εχει ταση προς εμετο θα δηλιτηριαζεται μονος του,θα θελει παραπανω οξυγονο αρα θα αναπνεει πιο γρηγορα κ θα επιτυγχανει το τελειοτικο αποτελεαμα..

Στο νερο μας δεν εβαλα παραγοντες φαγητων κ ζωντανων αρα αμμωνιες παραγωγα Νο2 Νο3 κ βεβαια σωστη οξυγονωση για να σου δειξω οτι μονο μεενα παραγοντα δεν γινεται.. Κ βεβαια θελουν ολα τα νερα αλλαγες. Το τελειοτερο φιλτρο να εχεις κοκ απλα καθυστερεις την διαδικασια καθαρισμων αναπληρωσεωνκτλ αλλα δεν τα αποφευγει κανεις. Εγω παντως δεν θα αγοραζα ζωντανα απο εκει γιατι αν οντος ετσι κανει στα ενυδρεια ρου τοτε δεν πουλαει ψαρια αλλα Μονομαχους (τις αρενας!!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-15, 15:02
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

εγω παιδια συμφονο σε οσα λετε αλλα και παλι που του ειπα οτι πρεπει να κανουμε αλαγες αφτος ειπε δεν χρειαζεται δευτερον το πεζει και ανηξερος στο 8εμα με τα ενυδρεια εγω σκεφτηκα να απεφ8ην8ο σε κανενα οργανισμο οστε να τον πιασουνε γτ εκτος οτι κλεβη τους αγοραστες λεει και ψεματα υπαρχει κανενας οργανισμος..?
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-15, 15:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

καλώς τον Ελισαίο, σαν τα χιονιά και εσύ
Παιδιά, κάποια πετ-σοπ (αν όχι όλα) σπάνια αλλάζουν νερό και ειδικά σε ψάρια που έχουν κίνηση, και αυτό γιατί μαζί με κάθε ψαράκι βγάζουν και νερό με αποτέλεσμα στο τέλος της ημέρας θα πρέπει να προσθέσουν, αλλαγές κάνουν μόνο σε ενυδρεία που δεν είχαν πολύ κίνηση μέσα στην εβδομάδα, και μη ξεχνάμε πως δεν ταΐζουν όπως εμείς, ταΐζουν ισα ισα να διατηρούνται τα ψάρια, για να μην επιβαρύνουν το νερό, αυτα μου τα είπε υπευθυνος σε γνωστό πετ-σοπ. Τώρα αν το πετ-σοπ πουλάει ένα ψάρι την εβδομάδα και δεν κάνει αλλαγές, αλλοίμονο σε αυτόν που θα αγοράσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-15, 15:43
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλησπερα Τακη, ειδικα τωρα πιυ εχουμε "αναπτυξη" ολοι τρεχουν στα πετ σοπ οπως παλια που τρεχαμε στα σουπερ μαρκετ οταν μαθαμε για το Τσερνομπιλ!!!!

Οντος αλλαγεςδεν κανουν οπως εμεις γιατι απλα εχουν αναπληρωσει σαν τραβανε νερα απο μεσα. Εχουν το ιδιο συστημα οπως το καζανακι με φλοτερ. Κανονικα προσθετουν νερο κ εχουν υπερχειληση στα sump που παει στην αποχετευση. Βασικα ετσι δουλευουν τα ρακ στα πετσοπ. Αλιμονο σε αυτους που εχουν ολα ενυδρεια με ενα κ μοναδικο sump. Ενα μιμροβιο=μικροβιο παντου! Πηγα σε ενα πετ που ηταν το 40% με εκδηλωση ικ μ του λεω του μπαρμπα τα ψαρακια ειναι αρρωστα κ μου λεει στο τελος "αν θες αγοραζεις" κ βεβαια το αφεντικο του ηταν γνωστος μου! Ο τυπος φιλτατε λεει οτι δεν κανει αλαγες αλλα δεν λεει οτι κανει αναπληρωσεις που ουσιαστιξα ειναι αλαγες! Αλαξε ο μανολιος ν εβαλε τα ρουχα του αλλιος... Αν μεναμε Αγγλια θα του βαζανε προστιμο κ την δευτερη δορα θα χε κ το υγειονομικο. Εδω θα τους λες για ψαρακια γλυκου νερου κ αυτοι θα σου λενε σε ποια ψαραγορα πηγατε!!! Το μεγαλυτερο προστιμο σε αυτους ειναι αποχη απο το μαγαζι τους κ ενημερωση των αλλων που ξερουμε οτι ψωνιζουν απο εκει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-15, 17:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../Altwasser.htm
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
10.000 λιτρα - γινεται και χωρις τερατακια delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 20 10-03-14 10:20
αλλαγη νερου χωρις κουβα?? alchemist Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 38 16-06-13 19:46
αλλαγη βυθου-υποστρωματος.γινεται? kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-05-11 10:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04549 seconds with 14 queries