Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #25  
Παλιά 19-05-09, 08:24
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη, σου βγάζω το καπέλο. Έτσι ακριβώς.

Μόνο και μόνο ότι υπάρχουν ψεκασμοί στο χώρο περιμετρικά, είναι σίγουρα ανασταλτικός παράγοντας στην τοποθέτηση ψαριών οποιουδήποτε είδους στη λίμνη. Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ευάλωτα στο καθεστός αυτό, ασχέτως αν καταφέρνουν και επιβιώνουν. Ο τόπος δράσης τους θα είναι κυρίως η επιφάνεια, άρα ο χώρος όπου θα κατακάθονται τα χημικά.

Παρόμοιες προσπάθειες με πολύ καλά αποτελέσματα έχουν γίνει και στο εξωτερικό κυρίως σε βιολογικές καλλιέργιες (άρα όχι χημικά). Είναι εφικτή η ανάπτυξη τέτοιας κατασκευής ώστε να δεκτεί ψάρια, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πάρω θέση λόγω της ευαισθησίας μου στο θέμα "ψάρια και ψεκασμοί". Τα ψάρια σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για την παραγωγή νιτρικών για το πότισμα και ειδικότερα για την ενίσχυση ενός τεχνιτού βιότοπου ώστε να κλείνει η πυραμίδα. Ένα παράδειγμα είναι η αυλή μου, που σίγουρα καμία σχέση δεν έχει με το παρόν ζήτημα, αλλά το φέρω ως απλό παράδειγμα. Έχω χρόνια τώρα να ψεκάσω, αν και έχω αρκετά φυτά που κανονικά θα γέμιζαν αφίδες και άλλα ζιζάνια. Η λίμνη απλά ενυσχύει την παρουσία κάποιων ζώων και εντόμων που περιορίζουν τα παράσιτα αυτά. Ένα ψέκασμα είναι αρκετό να καταστρέψει όλη την προσπάθεια και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι αφίδες θα επιστρέψουν σύντομα, μόνο που αυτή την φορά δεν θα έχουν φυσικούς εχθρούς να τις εξοντώνουν. Οι πασχαλίτσες και τα λοιπά έντομα που τρέφονται με αυτές, είναι εποχιακά ζώα, άρα δεν ξαναεπιστρέφουν.


Η τοποθέτηση οποιουδήποτε ψαριού προϋποθέτει σωστούς χειρισμούς κατά πρώτο κανόνα, αλλά σίγουρα και μέριμνα από τον κάτοχο, ασχέτος αν έχουμε ένα τόσο τεράστιο παράδειγμα. Πολύ εύστοχα έχω ρωτήσει τον φίλο 4 σημαντικές ερωτήσεις ώστε να είμαστε σε θέση να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.


Αυτή είναι η λογική σου? Είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή? Θα παρακαλούσα να αναλογιστούμε σε ποιο φόρουμ γράφουμε. Επίσης από που έχεις μάθει ότι τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα θα κάνουν τη λίμνη μπάχαλο από τις βρομιές τους?



Εύχομαι να μην σε απογοητεύσω, αλλά θα ήθελα να πω την γνώμη μου, ασχέτως με το τι θα ακολουθήσεις τελικά. Αν πω να βάλεις ψάρια, τότε θα είναι αντίθετο από αυτό που πιστεύω. Σίγουρα με αυτά τα δεδομένα που έχεις δώσει δεν θα συνιστούσα την τοποθέτηση ψαριών, έστω και αν τα gambusia affinis είναι σκληροτράχιλα και μπορούν να αντέξουν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Για να επιτραπεί η τοποθέτηση ψαριών πρέπει να γίνουν πολλά, που στην παρούσα περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι εφικτή μια τέτοια αλλαγή.

Επίσης, για να μην παραμείνουν λανθεσμένες εντυπώσεις, έχει λεκτεί για το μεγάλο βάθος ότι είναι πρόβλημα. Απλά απαντώ ότι είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολήσει εδώ. Δεν είναι πρόβλημα το βάθος βέβαια, γιατί θα υπάρχουν περιμετρικά της λίμνης δεκάδες τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας του λάινερ που θα χρησιμοποιήσουν οι άλγες σαν βάση της ανάπτυξης τους.



Θάνο μου, διαφωνώ! Και τα σκυλιά μπορούν να ζήσουν μόνο με ψωμί, αλλά δεν σημαίνει ότι πραγματικά αξίζεις να έχεις σκύλο. Για να έχεις χρυσόψαρα ή ΚΟΙ, θα πει ότι είσαι και σε θέση να τα διατηρείς σε καλή κατάσταση, όπως και τα δικά σου ψάρια που έχουμε δει χθες. Θα ρίσκαρες απ' εδώ και μπρός να τα τάιζες ψωμί?
Μην σας παινει πανικος γιαυτο ρωταω για ναξερω τι θα κανω,βιολογικη καλιεργια γινεται στην περιοχη αλλα το νερο δεν ειναι ποσιμο απο τα παλαια χρονια με την τρελα τον σταφιλιων,τωρα τα πραγματα εχουν ηρεμησει καπως,εχει αρχησει και θεριζει ο καρκινος βλεπεις και ολοι οι αγροτες εχουν μαζευτει.και φιλτρο θα μπει σιγα σιγα γιατι εχουμε μεινει ταπικαι η λιμνη θα εχει νερο παντα γιατι οπως ειπα ειναι βοηθητικη των δεξαμενων που υπαρχουν.απλα η λιμνη εγεινε για να μην μεινει το δυκτυο χωρις νερο ποτε οπως κοντεψε περσι.οταν λεμε δυκτυο εναι 24χλμ.να απντησω οτι παντα ειμαστε πανω απο ολα φιλοζωοι και τα σκυλια μας παντα ειχαν τροφη και φροντιδα ολη μερα και εμεις να λειπαμε παει αλλος μονο για τροφη.δεν βαζουμε τα ψαρια για κερδος αλλα για να διατηρησουμε την λιμνη σε καποια ποιοτητα αν γινεται αυτο.αν ηθελα λεφτα εχω ηδη προταση απο φιλο που εχει για pet αλιγατορα και πυθωνα και ρωταει συνεχεια ποτε να τα φερει να ξεμουδιασουν....
απλα και με λιγα λογια θα περιμενω να δω τι θα γινει με τα 4 χρυσοψαρα που εβαλε μια κοπελα στην λιμνη και θα κανουμε μετα τα δεοντα.ευχαριστω γιατις συμβουλες παντως ολες οι κουβεντες βοηθανε γιατι απο ψαρια ειμαστε ασχετοι,ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17276 seconds with 14 queries