Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-07, 22:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αποφασισα σιγα σιγα να φτιαξω ενα diy καπακι για το 100αρο μου γιατι το υπαρχον ειναι πολυ μαπα και για να μονταρω τα παντα πανω λαμπες ανεμηστηρακια moonlight ολα....θα χρησιμοποιησω κοντρα πλακε θαλλασης και το ενυδρειο εχει διαστασεις 80*30*40 στο σχημα φαινεται η πανω οψη εκτος απ το πανω ανεμηστηρακι θα υπαρχει και ενα στο πλαι απ την αλλη μερια για εξαερισμο... το υψος του ξυλου θα ειναι 9cm
αρα διαστασεις καπακιου 80,5*9*30,5-2*παχος ξυλου

ερωτηση 1:σε τι παχος βγαινει το κοντρα πλακε θαλασσης?στο σχημα το εχω ως π απλα γιατι δεν ξερω αν βγαινει σε στανταρ παχος...
ερωτηση 2:τα 9cm του υψους καλα ειναι λετε?το πλαινο ανεμηστηρακι λεω να ειναι 6cm
ερωτηση 3:το 0,5cm που αφησα για να χει κενο ξυλο και τζαμι ειναι αρκετο λετε η να το κανω 1?
ερωτηση 4:το ξυλο με τι ακριβως πρεπει να περασθει?αν δεν κανω λαθος πρωτα παει συντηριτικο που εχει και το χρωμα μεσα<μαυρο> και μετα βερνικι θαλασσης?ρωταω γιατι δεν θυμαμαι πως λεγονται για να τα ζητησω και επισης μισο κιλο απ το καθενα ειναι οκ?
περισσοτερες αποριες σε λιγο

αληθεια το πορτακι πως σας φαινεται?νομιζω οτι ειναι μεγαλο και εξυπηρετει στο να κανω οτιδηποτε χωρις να βγαινει το καπακι ποτε...καμια αλλη ιδεα?να πω οτι το καπακι θα βαφτει με το χερι και οχι με μπιστολι καθως δεν εχω τετοια δυνατοτητα σε αυτο το σπιτι και δεν ειμαι να δινω λευτα σε λουστραδορο...πινελο λετε ετσι?οχι ρολο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΝΩ ΟΨΗ.jpg
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  20,1 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 24-05-07 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-07, 23:13
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχην ελπιζω να εκανες προβλεψη το καπακι να ανοιγει ολο και οχι μονο τα 12 εκ μπροστα.Επισης αν τα ανεμηστηρακια ειναι 12 εκ σου μενουν μολις 60 ποντοι για λαμπες(χωρις ακροφυσια κλπ)Κατ την γνωμη μου μπορεις να βαλεις μονο πλαινους ανεμηστηρες και να τους δωσεις κλιση προς την επιφανει του νερου.Ετσι τροποποιησα και τους δικους μου και κανουν δουλεια με τις ζεστες.Κοντρα πλακε θαλασσης εχει και 10 χιλ αλλα επειδη εγω την πατησα θα σου λεγα να βαλεις 14-16χιλ.Θα σου εξηγησω γιατι.
Δεν ξερω αν εφταιγε η ποιοτητα του κοντρα πλακε αλλα οταν το φερανε για κοψιμο ολα τα κομματια ηταν θεοστραβα(κανανε κοιλια σαν ραφλες ενα πραγμα )και για να τα "φερω" εβαλα πηχακια για να κοντραριστουν.Αν πας σε πιο μεγαλο παχος το ξυλο θα ειναι αλφαδι!Στο βαψιμο προτιμησε βερνικι νερου που δεν ειναι και τοξικο και βγαινει και σε πολλα χρωματα.Το αραιωνεις καλα και μετα περνας 2-3 χερια και ενδιαμεσα τριψιμο με παρα πολυ ψιλο γυαλοχαρτο.Καλη κατασκευη!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-07, 07:51
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Να σου πω και εγώ την γνώμη μου...

Οπως είπε και ο Νικ25, φρόντισε να ανοίγει και το κομμάτι με τις λάμπες. 12 εκατ. είναι καλό για ορισμένες δουλείες αλλά όχι για όλες. Εϊναι εύκολο να το κάνεις. Απλά βάλε ένα μικρό σταθερό τμήμα πχ 3 εκατ. και σε αυτό στερέωσε με μεντεσέδες τα υπόλοιπα τμήματα.

Για ανεμηστηράκια εγώ θα έβαζα 2 Χ 8 εκατ. στο μπρόστινό κομμάτι που ανοίγει ώστε στο πίσω κομμάτι να μπούν οι λάμπες.

Για το ύψος, να ξέρεις ότι οι Τ8 θέλουν περίπου 4-5 πόντους με τα στηρίγματά τους. Προσωπικά μου αρέσουν τα καπάκια να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-07, 09:53
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ελπιζω να εκανες προβλεψη το καπακι να ανοιγει ολο και οχι μονο τα 12 εκ μπροστα.Επισης αν τα ανεμηστηρακια ειναι 12 εκ σου μενουν μολις 60 ποντοι για λαμπες(χωρις ακροφυσια κλπ)Κατ την γνωμη μου μπορεις να βαλεις μονο πλαινους ανεμηστηρες και να τους δωσεις κλιση προς την επιφανει του νερου.Ετσι τροποποιησα και τους δικους μου και κανουν δουλεια με τις ζεστες.Κοντρα πλακε θαλασσης εχει και 10 χιλ αλλα επειδη εγω την πατησα θα σου λεγα να βαλεις 14-16χιλ.Θα σου εξηγησω γιατι.
Δεν ξερω αν εφταιγε η ποιοτητα του κοντρα πλακε αλλα οταν το φερανε για κοψιμο ολα τα κομματια ηταν θεοστραβα(κανανε κοιλια σαν ραφλες ενα πραγμα )και για να τα "φερω" εβαλα πηχακια για να κοντραριστουν.Αν πας σε πιο μεγαλο παχος το ξυλο θα ειναι αλφαδι!Στο βαψιμο προτιμησε βερνικι νερου που δεν ειναι και τοξικο και βγαινει και σε πολλα χρωματα.Το αραιωνεις καλα και μετα περνας 2-3 χερια και ενδιαμεσα τριψιμο με παρα πολυ ψιλο γυαλοχαρτο.Καλη κατασκευη!
τα 12cm μπροστα θα ανοιγουν ευκολα για να αλλαξω λαμπες και τα σχετικα ειχα υπολογισει οτι το καπακι θα βγαινει ετσι και αλλιως 100λιτρα μικρο καπακι=σχετικα ευκολο να ξεφορεθει....
μηπως εχεις φοτο απο τους δικους σου ανεμηστηρες?να δω πως ακριβως τους στερεωσες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω και εγώ την γνώμη μου...

Οπως είπε και ο Νικ25, φρόντισε να ανοίγει και το κομμάτι με τις λάμπες. 12 εκατ. είναι καλό για ορισμένες δουλείες αλλά όχι για όλες. Εϊναι εύκολο να το κάνεις. Απλά βάλε ένα μικρό σταθερό τμήμα πχ 3 εκατ. και σε αυτό στερέωσε με μεντεσέδες τα υπόλοιπα τμήματα.

Για ανεμηστηράκια εγώ θα έβαζα 2 Χ 8 εκατ. στο μπρόστινό κομμάτι που ανοίγει ώστε στο πίσω κομμάτι να μπούν οι λάμπες.

Για το ύψος, να ξέρεις ότι οι Τ8 θέλουν περίπου 4-5 πόντους με τα στηρίγματά τους. Προσωπικά μου αρέσουν τα καπάκια να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτά.
βασικα ειναι καλη ιδεα αυτο που λες μια λωριδα ξυλο στη μεση και να ανοιγει απ τη μια και απ την αλλη απλα φοβαμαι μηπως στο ματι ειναι πολυ φορτωμενο....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-07, 10:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

λοιπον τροποποιησα το σχεδιο τι λετε με 18w λαμπες<μεγαλυτερες θα ρθω ισα ισα στο μηκος και μαλλον δε χωρανε> χωραει ενα ανεμηστηρακι 8*8 ετσι? λοιπον λεω να βαλω και 2*6cm για εξαερισμο να τα βαλω απ την ιδια πλευρα δηλαδη το ενα διπλα στ αλλο να ρουφανε αερα απο μεσα και να τον φτυνουν η απεναντι δηλαδη το ενα να βαζει αερα στο καπακι<θα ειναι απο την πλευρα που θα ναι και αυτο που χτυπαει την επιφανεια> και το αλλο να τον βγαζει? δεν μου απαντησε κανεις αυτο :
Παράθεση:
ερωτηση 3:το 0,5cm που αφησα για να χει κενο ξυλο και τζαμι ειναι αρκετο λετε η να το κανω 1?
ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια θελω να τα σκεφτω ολα στο χαρτι και μετα σιγα σιγα θα δειχνω και φοτο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΝΩ ΟΨΗ.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  25,1 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως εχεις φοτο απο τους δικους σου ανεμηστηρες?να δω πως ακριβως τους στερεωσες...
Ριξε ενα διαβασματακι εδω εχει και πολλες φωτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16103
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Εγώ το σταθερό κομμάτι το βάζω τερμα πίσω και όχι στη μέση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-07, 17:05
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι το αρθρο σου νικ το χω διαβασει βοηθαει πολυ!λοιπον σημερα πηγα πρακτικερ για να παρω καποια πραγματακια και αυριο θα παω για τα ξυλα η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχω αποφασισει ειχε 8αρι κοντρα πλακε θαλασσης με 13€ και 15αρι με 23€ λεω να παρω 8αρι και ποιο φτηνο και ποιο ομορφο απλα ειναι πολυ λεπτο και φοβαμαι μην στραβωσει στην πορεια απο βαρος λαμπων κτλ παιζει κατι τετοιο?αμα δω οτι ειναι στραβο μολις το κοψουν θα το δωσω πισω ενοειται.....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-07, 17:50
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το αρθρο σου νικ το χω διαβασει βοηθαει πολυ!λοιπον σημερα πηγα πρακτικερ για να παρω καποια πραγματακια και αυριο θα παω για τα ξυλα η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχω αποφασισει ειχε 8αρι κοντρα πλακε θαλασσης με 13¤ και 15αρι με 23¤ λεω να παρω 8αρι και ποιο φτηνο και ποιο ομορφο απλα ειναι πολυ λεπτο και φοβαμαι μην στραβωσει στην πορεια απο βαρος λαμπων κτλ παιζει κατι τετοιο?αμα δω οτι ειναι στραβο μολις το κοψουν θα το δωσω πισω ενοειται.....

Xιλιες φορες 15.Σκεψου και το αλλο.Για να βιδωσεις οτιδηποτε πανω στο 8 δεν υπαρχει ξυλοβιδα μικροτερη απο 12 χιλ αποτε θα χιλιοπεδευεσαι με ροδελλες σαν και μενα (μιλαω εκ πειρας)Το 8 με τον καιρο πιστευω θα στραβωσει...αν δεν στραβωσει στο κοψιμο!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-07, 19:29
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Οπωσδήποτε μεγαλύτερο των 8 χιλοστών..... ¶κου με, εγώ την πάτησα με το 8άρι και στράβωσε και τώρα τρέχω για καινούριο, το οποίο σκέφτομαι να γίνει με πλέξι γκλας.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-07, 19:40
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Φίλε Steady, το 8άρι θα σου στραβώσει σίγουρα. Το πάθαμε με το καπάκι που φτιάξαμε για το ενυδρείο του κολλητού μου (στράβωσε την πρώτη μέρα). Πήγαινε σε 15άρι με κλειστά μάτια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-07, 22:09
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οκ 15αρι το υψος λεω να το κανω 12 καλα δεν ειναι λετε?να μην ειναι και πολυ ψηλα οι λαμπες..τωρα ψυξη ενα 8αρι να χτυπαει στο νερο και ενα εξαρι να κανει εξαερισμο ειναι οκ λετε για τα λιτρα ε? παρακατω νεο διορθωμενο σχεδιο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΝΩ ΟΨΗ.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  23,1 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-07, 22:37
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι άλλο.... να κάνεις ένα σταθερό τμήμα πίσω και όλο το υπόλοιπο να ανοίγει έτσι ώστε να μπορείς να "βάζεις" χέρι αν αυτό χρειαστεί.... Γιατί με τα 12 εκατοστά το μονο που θα καταφέρεις είναι να ταιζεις, ισα ισα που θα χωραει το χερι σου να περασει... Ετσι κανεις ενα σταθερο τμημα 6-8 εκ ισα ισα να βαλεις τη μια λάμπα ουτως ωστε όταν θα χρειαστεις φως για να κανεις καποια δουλεια να εχεις και στο υπολοιπο τμημα να μπουν ολα τα αλλα... Νομιζω θα είναι πιο λειτουργικο ετσι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-07, 22:53
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο θα το δουλεψω το θεμα ετσι και αλλιως θα παρω αυριο ξυλα και θα κοψω με τη σεγα μου μερικα κομματια γιατι τα μικρα κομματια κατω απο 20*25 δεν κοβει το πρακτικερ οποτε το αποφασιζω τοτε
-------------------------
για τα ανεμηστηρακια δε μου πες κανεις ενα 8αρι να χτυπα στην επιφανεια κια ενα 6αρι για εξαερισμο λιγα η καλα ειναι λετε?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 24-05-07 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-07, 22:59
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα ανεμηστηρακια δε μου πες κανεις ενα 8αρι να χτυπα στην επιφανεια κια ενα 6αρι για εξαερισμο λιγα η καλα ειναι λετε?
Ανεμιστηρακια όσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα για μενα... τα βαζεις να δουλεουν στα 9V και κανουν και λιγοτερο φορυβο... Προσωπικα εγω για μενα για το 140 λιτρο πηρα 9αρια ενα να χτυπαει και ενα να βγαζει.... Αλλα θα σου προτεινα το ελαχιστο και τα 2 8αρια.... δεν εχεις λογο να βαλεις μικροτερο... Αν το κανεις ετσι οπως σου ειπα το καπακι εχεις χωρο να βαλεις οσο μεγαλα θες...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-07, 23:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

βασικα πανω απο 8cm νομιζω ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου...απλα εχω 2 6αρια οποτε ισως βαλω 2 6 αρια πανω και ενα 8αρι κατω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-07, 20:18
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα πανω απο 8cm νομιζω ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου...απλα εχω 2 6αρια οποτε ισως βαλω 2 6 αρια πανω και ενα 8αρι κατω
Απλά με τα 9άρια θα βάλεις 2 και όχι 3..... Ένα να χτυπάει και ένα να είναι προς τα έξω.... Έτσι κερδίζεις χώρο γιατί μελλοντικά μπορεί να θες να κοτσάρεις καμιά ταίστρα ή αυτόματη λιπανση και να χτυπάς το κεφάλι σου μετα.... Νομίζω οτι τα 9αρια δεν ειναι και τεραστια.... Δική σου η επιλογή βεβαια .....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-07, 19:27
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παιδια το πραγμα προχωραει με ξυλο 15αρι και παει μια χαρα εχω φτιαξει το τελαρο εχει στοκαριστει ξυστει εχει περαστει με συντηριτικο και αυριο θα περασω μαυρη βελατουρα και απο πανω 2-3 χερια βερνικι θαλασσης...
ερωτηση το βερνικι θαλασσης που εχω<vivelux της βιβεχρωμ> γραφει πανω οικολογικο βασεως τροποποιημενων πολυουρεθανικων ρητινων κανει ετσι?
δευτερον εχω σπασει το κεφαλι μου τι θα κανω με το τελαρο στη βαση το τανκ..ειχα την ελπιδα οτι το πλαστικο που εχει τωρα δεν θα εδειχνε πολυ παρατερο σε σχεση με το 15αρι ξυλο απο πανω αλλα μαλλον θα δειχνει σα να φοραει ενα φαρδυ καπελο το τανκ το ζητημα ομως ειναι οτι δεν μπορω να φτιαξω ξυλινο τελαρο για κατω γιατι η υπαρχουσα βαση ειναι ισα ισα με τον γυαλινο πατο οποτε υπρχει προβλημα...ασε που για να βγαλω το πλαστικο πρεπει να σηκωθει το τανκ αρα να το αδειασω τελειως....καμια ιδεα τιποτα υπαρχει?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Δεν βάζεις, αν μπορείς, καμία φωτό από το βερνίκι που πήρες, γιατί και εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να είμαι σίγουρος αν αυτά που χρησιμοποιώ είναι κατάλληλα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-07, 10:05
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

http://www.thanosnet.gr/html/vivelux.html εδω εχει φοτο και καποια χαρακτηριστικα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-06-07, 22:27
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Φοβερή η ιδέα για το καπάκι...Θα το κάνω και στο δικό μου...(octania246 δες τo pm σου)...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη καπακιου κ βασης alan boy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 09-05-07 23:59
αφαιρεση κοντρων καπακιου steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 01-05-07 00:58
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2 GEORGE ARGOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-09-05 16:09
κατασκευη DIY CO2 GEORGE ARGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-07-05 14:01
Κατασκευη DIY CO2 newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 16:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07477 seconds with 14 queries