Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-14, 18:37
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Guppy με ακαμψία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μ80/υ50/β35 120lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2.5 χρόνια
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 30 guppies
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά/εβδομάδα 30lt
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24/4/14
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορά την ημέρα Novo Guppy / Novo Granocolor εναλλάξ και μια φορά την εβδομάδα αρακά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και τα ψάρια έρχονται σε επαφή με το flourish της seachem -ενημερωτικά αυτό δνε νομίζω να ευθύνεται για το συγκεκριμένο θέμα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: βρύσης Αθήνας
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): <0,01
ΝΟ2(νιτρώδη):<0,01
ΝΟ3(νιτρικά):20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ JBL
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ένα θηλυκό guppy
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δεν κινείται
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχει ενεργηθεί
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : όχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΝΑΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : -
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: -

Καλησπέρα παιδιά. Αν και σας επισκέπτομαι αρκετά συχνά, σήμερα αναγκάζομαι να κάνω το πρώτο μου post εξαιτίας της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ένα θηλυκό guppy που έχω. Να σας πω ότι πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο περιστατικό μιας και στα 2,5 χρόνια ξεκινώντας με 2 χαρεμάκια guppies και φθάνοντας σήμερα στα 30+ δεν έχω θρηνήσει κάποιο ψαράκι. Αν και δεν νομίζω να είναι κάποια αρρώστια, θα σας εξηγήσω γιατί παρακάτω, ας σας αναφέρω τι ακριβώς παρουσιάζει το ψαράκι. Αρχικά τα μάτια της ήταν μαυρισμένα, αν και διάβασα ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ότι εμφανίζεται στα θηλυκά. Αυτό που με ανησυχεί είναι η ακαμψία που παρουσιάζει στην ουρά. Συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά, αναπνέει φυσιολογικά, κουνάει τα πτερύγια κανονικά, αλλά αυτή η κλίση στη σπονδυλική στήλη δεν της επιτρέπει να κολυμπήσει φυσιολογικά. Την έχω βγάλει από το ενυδρείο και την έβαλα σε έναν κουβά. Της έριξα και προληπτικά λίγο αλάτι. Δεν έχω δοκιμάσει να την ταΐσω ακόμα.



Ας συνεχίσω με το τι υποπτεύομαι εγώ αν και λίγο περίεργο να ισχύει. Έχω εδώ και κάποιους μήνες που το εξωτερικό μου φίλτρο eheim 2215 μετά από τον μηνιαίο καθαρισμό που του κάνω δουλεύει δυνατά για κανένα δεκαήμερο και μετά πέφτει αισθητά η απόδοσή του (όπως φαίνεται από τη ροή που έχει το νερό που βγάζει το φίλτρο). Έτσι είπα να χρησιμοποιήσω ένα εσωτερικό φίλτρο που είχα από την αγορά του ενυδρείου. Έχω βάλει το ακροφύσιο του φίλτρου να χτυπάει προς το τζάμι του ενυδρείου για να μην παρασύρει τα ψαράκια αλλά δεν ξέρω σήμερα που το άνοιξα μην τυχόν το παρέσυρε και χτύπησε πουθενά. Υπόψιν ότι το ψαράκι βρέθηκε κρυμμένο πίσω από ένα διακοσμητικό από την απέναντι πλευρά που φυσάει το φίλτρο.



Αναμένω τις απόψεις σας ή αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-14, 18:59
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα ΝΗ3 , ΝΟ2 δεν ξέρω πως τα μετράει το test jbl.. πάντως είναι ίχνη.. αλλά το ότι μετριούνται... ας μας πει κάποιος έμπειρος..

απο την φώτο κρίνω με βάση και την εμπειρία μου στα γκάπυ οτι το ψάρι ειναι εξασθενημένο από γέννα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-14, 19:23
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μηδενικά είναι απλά έχω κολλήσει να το λέω μικρότερο από 0,01 γιατί to 0,05 είναι η τελευταία αναγραφείσα τιμή στο φυλλάδιο της JBL. (μου βγάζει ανοιχτό κίτρινο άρα είναι μικρότερο του 0,05) Δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Εδώ και δύο χρόνια τόση αμμωνία δείχνει και δεν είχα ποτέ κάποιο άλλο περιστατικό.



Τώρα αυτό που λες για τη γέννα. Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά πρώτη φορά που βλέπω κάποιο από αυτά με γυρισμένη σπονδυλική στήλη. Και είχε διαφορετική συμπεριφορά από τις άλλες που γεννάνε. Πάντως μέσα στον κουβά κολυμπάει κανονικά αλλά κάνει σβούρες εξαιτίας της κλίσης. Σίγουρα δεν το πιστεύω ότι ίσως πεθάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-14, 19:37
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το ψάρι έχει πάθει ζημιά.. μπορεί να μην συνέλθει.. μετά απο γέννα τα θηλυκά το παθαίνουν αυτό και ψοφάνε..(όχι πάντα)..
Η έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων που δεν υπάρχουν πάντα στης έτοιμες τροφές προκαλούν τέτοια προβλήματα στα γκάπυ..

Τώρα έκανες κάτι άλλο? εκτός απο το φίλτρο που έβαλες.. το οποίο δεν παίζει να παρέσυρε το ψάρι και να το χτύπησε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-14, 19:56
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

όχι καμία αλλαγή εδώ και κανένα 6μηνο που είχα προσθέσει τα φυτά. Για αυτό το σύνδεσα κατευθείαν με την είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Σε κουβά την έχω βάλει τώρα με αλάτι. Κολυμπάει κανονικά. Έβρασα και λίγο αρακά να της δώσω. Εγώ λέω θα ζήσει. Παλιότερα είχα χρυσόψαρα και ξέρω πως είναι ψαράκια πριν πεθάνουν. Αυτή δεν έχει καμία σχέση. Ελπίζω να μην μείνει παραπληγική. Ήδη έχω ένα εκ γενετής και το λυπάμαι όποτε το βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-14, 21:58
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Δυσκολη η κατασταση φιλε μου.Δεν ξερω αν εκανες καλα που το εβαλες
καραντινα,αλλα δεν βλεπω θερμαντηρα και ισως ενα μικρο φιλτρακι.
Τωρα αν ειναι καποια ασθενεια θα δειξει απο τα μελλοντικα συμπτωματα
ή απο το αν θα εχεις και σε αλλο γκαπυ με τα ιδια που στο απευχομαι.
Τωρα αν δεις καποιο αλλο συμπτωμα αναφερε το μηπως λεει κατι σε καποιον
ομοιοπαθων που ειχε σωσει το ψαρι του και σου πει την θεραπεια που ακολουθησε.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-14, 22:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δυστυχώς υπάρχουν αρκετές απαντήσεις, για το πρόβλημα σου...
Μπορεί να οφείλεται (αρχίζω από τα δύσκολα)... σε σκολίωση, φυματίωση, μεγάλη ηλικία (εκτός αν την γνωρίζεις), κακή διατροφή, έλλειψη βιταμινών, να είναι απόγονος αιμομικτικής αναπαραγωγής και αρκετοί ακόμα λόγοι.
Σίγουρα πάντως βγάζοντας το σε χώρο χωρίς αερισμό και θερμαντικό στοιχείο... δυσκολεύεις τα πράγματα... σε κάποιο χώρο νοσοκομείο (που τα περιλαμβάνει)... θα ήταν καλύτερα για το ψάρι σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-14, 07:25
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Το έβγαλε το βράδυ πάντως. Θερμαντήρα έχω στον κουβά που την έχω βάλει. Στη φωτό τη βλέπετε στο πλαστικό που την έβαλα από το ενυδρείο πριν πάει στον κουβά και για να μπορέσω να την βγάλω φωτογραφία.

@giorgosg Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα. Απλά φαίνεται να έχει κοκαλωμένη σπονδυλική στήλη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κινηθεί στο νερό όσο και αν κουνάει τα μπροστινά πτερύγια.

@Diskus fan Από όλα αυτά που είπες τα γερατειά σκέφτηκα και εγώ αρχικά. Είναι η μεγαλύτερη που έχω, φαίνεται και στο μέγεθος σε σχέση με τα άλλα. Τα έχω δυόμιση χρόνια σχεδόν. Έχω και τα 8 αρχικά guppies, η συγκεκριμένη είναι η μεγαλύτερη σε μέγεθος. Και λογικά θα αρχίσω να βλέπω θανάτους από αυτά -παντού διαβάζω ότι ζουν 2-3 χρόνια.

Λέτε να την έβαζα ξανά στο ενυδρείο; Με στεναχωρεί που είναι μόνη της σε ένα κόκκινο κουβά χωρίς να βλέπει. Να την έβαζα και απλά να μην άνοιγα το εσωτερικό φίλτρο για μια δυο μέρες ώστε να προστατεύεται από το ρεύμα; Αφού δεν πρόκειται για αρρώστια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-14, 08:24
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα έχεις δυόμιση χρόνια..!
μια χαρά σου ζήσανε... άσε την να πεθάνει ήσυχη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-14, 08:37
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μέσα στο κουβά όμως;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-14, 09:47
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Oxι.. στο ενυδρείο...
εγω ετσι κάνω και ανάπηρο οταν ειχα γκάπι στο ενυδρείο το άφηνα και όσο ζούσε..
αν στα τελευταία της βγάλει αρρώστιες τότε απομόνωσε την...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-14, 17:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ έχω δει διάρκεια ζωής... 4 χρόνια.

http://diszhal.info/english/livebear...reticulata.php

Ψάρι να ταλαιπωρείται σε κουβά... ΔΕΝ θα έβαζα. Στο Leroy έχω βρει πλαστικό κουτί αποθήκευσης 67 λίτρων με 10 ευρώ (και δώρο άλλο ένα ίδιο)... με ένα αερόφιλτρο και έναν θερμαντήρα ζουν άνετα αρκετά ψάρια, σαν το δικό σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-14, 19:40
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μόλις γύρισα από δουλειά. Ακόμα ζει το καημένο. Αναπνέει φυσιολογικά κουνάει τα πλαϊνά πτερύγια. Η ουρά της και το πάνω πτερύγιο έχουν αρχίσει να λιώνουν να το πω; Έχει ενεργηθεί και φυσιολογικά απότι είδα από τα κόπρανά της.


Γίνεται να παρουσιαστεί ασθένεια εντός ενυδρείου από το πουθενά; Η να είναι όντως γεράματα; Είχε κανείς guppy σε γεράματα να δώσει τα φώτα του; Τη λυπάμαι. Έλεγα να τη βάλω ξανά στο ενυδρείο αλλά σαν να είναι χειρότερα μου φαίνεται (από οπτικής πλευράς γιατί το καημένο φαίνεται ότι προσπαθεί και δε δείχνει σε καμία περίπτωση άρρωστο ψάρι)
-------------------------
Την έβαλα πάλι μέσα στο ενυδρείο. Η καημένη με το ρεύμα φαίνεται ότι προσπαθεί να κινηθεί αντίθετα αλλά δεν τα καταφέρνει. Σαν να προσπαθεί να δώσει κίνηση στο σώμα της και να μη μπορεί. Τώρα βρήκε κάλυψη μέσα στο κάστρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ichigo : 30-04-14 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-14, 19:52
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν μου ελεγες ότι ηταν μικροτερη σε ηλικια τοτε θα σου ελεγα ότι το πρόβλημα της μπορει να οφείλεται σε αιμομιξια αναμεσα στα ψαρια σου.Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω για το συγκεκριμενο περιστατικο αλλα θα σου προτεινα να δωσεις μερικα ψαρια σου και να αγορασεις αλλα από καποιον συγχομπιστα η μαγαζι ώστε να ανανεωθουν τα αιματα.Μετα από 2,5 χρονια με τα ιδια ψαρια θα εχουν ζευγαρωσει αδερφια μεταξυ τους γονεις με παιδια κλπ δημιουργοντας ετσι προβλήματα υγειας, εξασθενιμενο οργανισμο κλπ.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-14, 20:00
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Να και κάτι που δεν ήξερα. Αιμομιξία ε; Για αυτό το ένα το καημένο μου έχει βγει εκ γενετής σαν σκούπα με την ουρά όρθια σε σχέση με τον υπόλοιπο κορμό;

Πάντως η θηλύκια δε ξέρω. Μπορεί να υπήρχε αιμομιξία όταν γεννήθηκε και πριν την πάρω εγώ και να της βγήκε τώρα στα γεράματα το πρόβλημα. Δε ξέρω. Πάντως έχω βρει και άλλα άτομα στο εξωτερικό με το ίδιο πρόβλημα "paralyzed tail" όπου αναφέρουν και χάσιμο ουράς και σε όλες τις συνομιλίες καταλήγουν στην ευθανασία χωρίς να ξέρουν τι έχουν. Ενός ακόμα και γέννα κατάφερε να βγάλει αλλά δεν μπορούσε να κολυμπήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-04-14, 20:09
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και κάτι που δεν ήξερα. Αιμομιξία ε; Για αυτό το ένα το καημένο μου έχει βγει εκ γενετής σαν σκούπα με την ουρά όρθια σε σχέση με τον υπόλοιπο κορμό;
Πάντως η θηλύκια δε ξέρω. Μπορεί να υπήρχε αιμομιξία όταν γεννήθηκε και πριν την πάρω εγώ και να της βγήκε τώρα στα γεράματα το πρόβλημα. Δε ξέρω. Πάντως έχω βρει και άλλα άτομα στο εξωτερικό με το ίδιο πρόβλημα "paralyzed tail" όπου αναφέρουν και χάσιμο ουράς και σε όλες τις συνομιλίες καταλήγουν στην ευθανασία χωρίς να ξέρουν τι έχουν. Ενός ακόμα και γέννα κατάφερε να βγάλει αλλά δεν μπορούσε να κολυμπήσει.
Ναι,υπαρχει περιπτωση να οφείλεται σε αιμομιξια το πρόβλημα που εχει.
Το πρόβλημα που εχει η θηλυκια μπορει να οφείλεται όπως εγραψε και ο Diskus Fan στην ηλικια σε σκολιωση σε ελλειψη βιταμινών.Δεν μπορούμε να ξερουμε με σιγουρια, μονο υποθεσεις μπορούμε να κανουμε και να ελπιζουμε να είναι καποιο πρόβλημα που να διορθώνεται
.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-14, 11:36
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Και σήμερα ζει... Καμία βελτίωση. Δε ξέρω αν τρώει κιόλας. Στεναχωριέμαι να το βλέπω έτσι και πιστεύω ότι η καλύτερη λύση θα ήταν η ευθανασία. Τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-14, 16:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΟΛΑ ανεξαιρετως τα ειδη που κυκλοφορουμε στον πλανητη Γη ειμαστε προιοντα αιμομιξιων σε αρκετες φασεις της ιστοριας, οποτε το οτι εχεις καποια ψαρια που εχουν γεννηθει ετσι δε σημαινει ντε και καλα πως 100% υπαρχει προβλημα, απλα ειναι πολυ πιθανοτερο να υπαρχει καποιο προβλημα σε σχεση με το αν ανανεωνονται συχνα τα αιμματα. (αν πχ αφησεις πολλες γεννιες ετσι οπως ειναι το γονιδιο θα εκφυλιστει οπως συνεβαινε με αρκετα παιδια αριστοκρατων που κρατουσαν αιμμομικτικες σχεσεις για πολλες γεννιες προκειμενου να κρατησουν το ...γαλαζιο τους αιμα)
Απο κει και περα, απο την περιγραφη προφανως μιλαμε για υπερηλικο ψαρι, οποτε δε μπορεις να κανεις και πολλα, απλα να το φροντιζεις για οσο ακομα ζησει.
Η ευθανασια ειναι ενα πολυ λεπτο ζητημα και δεν ειναι ευκολο καποιος να την προτεινει ετσι χαλαρα, εκτος απο καποιες πολυ ειδικες περιπτωσεις μη αναστρεψιμης ασθενειας οπου το ψαρι θα ταλαιπωρουταν χωρις λογο (θα μου πεις και τα γερατια ακριβως αυτο ειναι, αλλα δε μπορω να το δω ετσι γιατι λιγο πολυ ειναι η φυσικη καταλληξη ολων των ζωντανων ειδων).
Απο κει και περα, και ασχετα με αυτο το γεγονος, τροφες καθε ποτε αλλαζεις?
Καλο ειναι στο τριμηνο απο τη μερα που ανοιγονται να πετιουνται, οπως επισεις καλο ειναι να υπαρχει αρκετα μεγαλη ποικιλια τροφων (δε χρειαζεται ολες να λενε πως ειναι για γκαπυ ντε και καλα, απλα η βασικη τους πρεπει να ειναι η καταλληλη για το ειδος, κι απο κει και περα μπορεις να παιξεις με τα παντα, ακομα και θαλασσινες, κατεψυγμενες, ζωντανες, φυτικες, ζωικες κτλ κτλ κτλ), οπως επισεις καλο ειναι που και που να εμπλουτιζεις και καμια βιταμινη...
Αυτες δεν ειναι οδηγιες ανακαμψης του γερικου ψαριου βεβαια, αλλα ενας καλος τροπος να παρεχεις τουλαχιστο σωστη ποιοτητα τροφης ωστε τουλαχιστο απο αυτο το θεμα να ειναι ενταξει τα ψαρια και οι οργανισμοι τους.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-14, 18:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και κάτι που δεν ήξερα. Αιμομιξία ε; Για αυτό το ένα το καημένο μου έχει βγει εκ γενετής σαν σκούπα με την ουρά όρθια σε σχέση με τον υπόλοιπο κορμό;

Πάντως η θηλύκια δε ξέρω. Μπορεί να υπήρχε αιμομιξία όταν γεννήθηκε και πριν την πάρω εγώ και να της βγήκε τώρα στα γεράματα το πρόβλημα. Δε ξέρω. Πάντως έχω βρει και άλλα άτομα στο εξωτερικό με το ίδιο πρόβλημα "paralyzed tail" όπου αναφέρουν και χάσιμο ουράς και σε όλες τις συνομιλίες καταλήγουν στην ευθανασία χωρίς να ξέρουν τι έχουν. Ενός ακόμα και γέννα κατάφερε να βγάλει αλλά δεν μπορούσε να κολυμπήσει.
Παραπάνω στο πρώτο κείμενο μου σου έγραψα... "Μπορεί να οφείλεται (αρχίζω από τα δύσκολα)... σε σκολίωση, φυματίωση, μεγάλη ηλικία (εκτός αν την γνωρίζεις), κακή διατροφή, έλλειψη βιταμινών, να είναι απόγονος αιμομικτικής αναπαραγωγής και αρκετοί ακόμα λόγοι."
Θυμάσαι;
ΥΓ. Θα συμφωνήσω με τα από πάνω γραμμένα... του Nick74.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-14, 20:47
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Ξέρω για τις τροφές και τις αλλάζω συχνά κυρίως γιατί τις βαριούνται. Κατασταλάξαμε στις δυο συγκεκριμένες σύο πρώτο ποστ που αναφέρω και εναλλάξ καθημερινά. Τα πράσινα flakes ωστόσο τα αποφεύγουν σαν τον διάολο το λιβάνι οπότε κοιάω να μην τους το τρίβω. Με βιταμίνες είναι αλήθεια πως δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Σύο κάτω κάτω 2,5 χρόνια τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα καμία ασθένεια καμία άλλη απώλεια και θεωρώ ότι τα φροντίζω αρκετά καλά. Για την αιμομιξία δεν ήξερα δε ξέρω πως φαίνεται και πως παρουσιάζεται. Ένα ψαράκι έχω με μία ιδιαιτερότητα (η ουρα του είναι σε κάθετη σχεδόν κλίση απο το κορμο του σώματος) αλλά τα καταφέρνει και να τρώει και να κολυμπά και να σας πω ότι αυτό είναι και το αγαπημένο μου. Τώρα σχετικά με τη γερόντισσα θεωρώ πως αυτό που έχει δεν είναι αναστρέψιμο. Δεν είναι ασθένεια να προσπαθήσω για την ανάρρωσή της. Το σώμα της έχει κλίση και κολυμπά με το πλευρό προς τα πάνω. Φαίνεται οτι απο τη μέση και κάτω είναι ανάπηρη. Προσπαθεί η καημένη να κολυμπήσει δίνει δυνάμεις αλλά δεν τα καταφέρνει. Εχει χασει και την ουρα της. Από τη μέση και πάνω δείχνει φυσιολογικό ψάρι. Κουναει κανονικά τα πλαϊνά πτερύγια παιρνει κανονικές ανάσες όταν βάζω τροφή κοντά της δείχνει να προσπαθεί να τη φτάσει να φάει αλλά δεν μπορεί γιατί με το κούνημα των πλαϊνών πτερυγίων καταλήγει να στροβιλίζεται. Όσον αφορά την ευθανασία απλά μου ήρθε εχθές μετά από πολύ σκέψη γιατί νομίζω ότι ταλαιπωρείται. Αλλά μου είναι δύσκολο να το κάνω γενικά. Θα βγάλω βίντεο να δείτε αύριο με το καλό αν ζει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-14, 22:53
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Οσο αφορα στο μενου σου μπορεις να προσθεσεις μια φορα στις
10-15 μερες τον αρακα,ενδιαμεσα το σκορδο λιωμενο και αναμειγμενο
με την τροφη και μια φορα την εβδομαδα μουλιαζεις την τροφη
με σταγονες απο βιταμινες πχ σερα κτλ.Υπαρχει ποστ με αυτα και
πολλα αλλα οπως diy τροφες.Τωρα οσο αφορα το ψαρι το οτι δειχνει ορεξη
για φαη ειναι καλο.Που ξερεις μπορει να βοηθησει το αλατι που εχεις βαλει.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-14, 01:47
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

female guppy paralyzed tail

Και πάμε στην τέταρτη μέρα με το πρόβλημα αυτό. Αν ήταν ασθένεια προφανώς θα είχε πεθάνει. Για δείτε το μπας και καταλάβει κανείς κάτι. Υπόψιν ότι δεν βρίσκεται σε αυτό το μπολάκι. Εκεί το έβαλα για λίγο να το βιντεοσκοπήσω. Παραμένει στο κουβά με θερμοστάτη και αλάτι. Αν προσέξετε έχει χάσει την ουρά του. Από ξένα site που βρήκα παρόμοια περιστατικά λένε ότι την χάνουν επειδή νεκρώνουν από τη μέση και κάτω. Και όλο αυτό ξεκινάει με κλίση της ουράς (δεν κυματίζει στο νερό και μένει προς τα κάτω) και σιγά σιγά διπλώνει ο κορμός και μένει εκεί. Το αναφέρουν σαν οστεοπορωτικά κατάγματα που έχουν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι στη σπονδυλική στήλη. Τι μπορώ να κάνω για να τις απαλύνω το πόνο μέχρι να φύγει η καημένη; Σκεφτόμουν να τοποθετήσω το μπολάκι εντός ενυδρείου αλλά φοβάμαι μην την φάνε τα άλλα. Μέχρι και να προσπαθήσω να ισιώσω το κορμό της με κάποιο τρόπο σκέφτηκα. Αλλά και πάλι δεν της αξίζει όλο αυτό.

Τη τροφή που της ρίχνω δεν προλαβαίνει να τη φάει. Το νερό παίρνει κάποια στοιχεία των τροφών έτσι ώστε να εισέλθουν εντός του οργανισμού της ή πρέπει να γίνεται η κατάποση; Γιατί αν πρέπει να γίνει το δεύτερο τότε δεν έχει φάει καθόλου αυτές τις μέρες.

Αρακά τους δίνω μια φορά την εβδομάδα και όποτε έχω αγοράσει για εμένα μπανάνα (μια φορά τις δυο εβδομάδες περίπου)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-05-14, 07:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
female guppy paralyzed tail

Και πάμε στην τέταρτη μέρα με το πρόβλημα αυτό. Αν ήταν ασθένεια προφανώς θα είχε πεθάνει. Για δείτε το μπας και καταλάβει κανείς κάτι. Υπόψιν ότι δεν βρίσκεται σε αυτό το μπολάκι. Εκεί το έβαλα για λίγο να το βιντεοσκοπήσω. Παραμένει στο κουβά με θερμοστάτη και αλάτι. Αν προσέξετε έχει χάσει την ουρά του. Από ξένα site που βρήκα παρόμοια περιστατικά λένε ότι την χάνουν επειδή νεκρώνουν από τη μέση και κάτω. Και όλο αυτό ξεκινάει με κλίση της ουράς (δεν κυματίζει στο νερό και μένει προς τα κάτω) και σιγά σιγά διπλώνει ο κορμός και μένει εκεί. Το αναφέρουν σαν οστεοπορωτικά κατάγματα που έχουν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι στη σπονδυλική στήλη. Τι μπορώ να κάνω για να τις απαλύνω το πόνο μέχρι να φύγει η καημένη; Σκεφτόμουν να τοποθετήσω το μπολάκι εντός ενυδρείου αλλά φοβάμαι μην την φάνε τα άλλα. Μέχρι και να προσπαθήσω να ισιώσω το κορμό της με κάποιο τρόπο σκέφτηκα. Αλλά και πάλι δεν της αξίζει όλο αυτό.

Τη τροφή που της ρίχνω δεν προλαβαίνει να τη φάει. Το νερό παίρνει κάποια στοιχεία των τροφών έτσι ώστε να εισέλθουν εντός του οργανισμού της ή πρέπει να γίνεται η κατάποση; Γιατί αν πρέπει να γίνει το δεύτερο τότε δεν έχει φάει καθόλου αυτές τις μέρες.

Αρακά τους δίνω μια φορά την εβδομάδα και όποτε έχω αγοράσει για εμένα μπανάνα (μια φορά τις δυο εβδομάδες περίπου)
Φίλε μου το ψαράκι σου ταλαιπωρείτε, όσο και ακούγεται άσχημο και άγριο θα σου πρότεινα ευθανασία, προσωπικά, δεν θα άντεχα να το βλέπω έτσι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-05-14, 07:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου το ψαράκι σου ταλαιπωρείτε, όσο και ακούγεται άσχημο και άγριο θα σου πρότεινα ευθανασία, προσωπικά, δεν θα άντεχα να το βλέπω έτσι.
+1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76215
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-05-14, 09:28
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι και να προσπαθήσω να ισιώσω το κορμό της με κάποιο τρόπο σκέφτηκα.
Αυτό δεν παίζει με τίποτα ε;

Για ευθανασία καλά το σκεφτόμουν εχθές αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω γιατί δε ξέρω αν όντως ταλαιπωρείται το ψάρι συν του ότι δεν μου πάει η καρδιά. Εγώ το βλέπω έτσι, αλλά για αυτό αν είναι κάτι φυσιολογικό; Και ξέρουμε σίγουρα πως είναι κάτι μη αναστρέψιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-05-14, 09:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν παίζει με τίποτα ε;

Για ευθανασία καλά το σκεφτόμουν εχθές αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω γιατί δε ξέρω αν όντως ταλαιπωρείται το ψάρι συν του ότι δεν μου πάει η καρδιά. Εγώ το βλέπω έτσι, αλλά για αυτό αν είναι κάτι φυσιολογικό; Και ξέρουμε σίγουρα πως είναι κάτι μη αναστρέψιμο;
Έτσι όπως το είδα να κολυμπάει , πιστεύω πως είναι μη αναστρέψιμο. Όταν το βλέπεις πως προσπαθεί να κρατηθεί στα ίσια του παιδεύεται. Και μη ξεχνάς πως τα γκάπυ δεν σταματούν σχεδόν ποτέ να κουνάνε την ουρά τους, σκέψου αυτό που δεν μπορεί να το κάνει και για αυτό δεν έχει και ευστάθεια στη κολύμβηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-05-14, 19:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εφ' όσον διαβάζεις σε σελίδες που ασχολούνται με το είδος τέτοιες πληροφορίες... υποθέτω ότι ξέρουν κάτι παραπάνω (οπότε ΔΕΝ μπορώ να τις αμφισβητήσω) αλλά... εγώ θα σου προτείνω (για να θεωρήσεις ότι έκανες και κάποια προσπάθεια)...
ένα μπάνιο με epsom salt 1 κουταλάκι σε 4 λίτρα (κάνε την αναλογία για την ποσότητα του νερού σου) για 20-30 λεπτά. Κανονικά η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 27-28 βαθμούς (αλλά θεωρώ ότι αυτό και να ΜΗΝ γίνει σε σύντομο μπάνιο, ΔΕΝ είναι το ουσιαστικό... για μεγαλύτερης διάρκειας ΙΣΩΣ να άξιζε να ασχοληθείς και με την θερμοκρασία) και να έχεις αεραντλία στο ψάρι. Το φάγωμα στην άκρη της ουράς... μοιάζει και με βακτηριακή.
Επίσης πρόσεξα... αρκετά κόκκινα και λίγο ανοιχτά τα βράγχια (είναι κάπως θολό το video);
Για την περίπτωση ευθανασίας θα χρειαστείς γαρυφαλέλαιο... είναι ότι πιο ανώδυνο αφού πέφτει σε νάρκωση.-
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-05-14, 10:09
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά η αλήθεια είναι ότι προχώρησα στην ευθανασία του ψαριού και με πήρε από κάτω ψυχολογικά. Το μόνο θετικό που βγήκε ωστόσο από αυτή την κατάσταση είναι ότι συνειδητοποίησα τι είναι να αφαιρείς μια ζωή.

Όλα καλά πάντως με το ενυδρείο και τα υπόλοιπα ψάρια. Θα κοιτάξω να ανοίξω αυτές τις ημέρες ένα τόπικ για να με βοηθήσετε σε μερικές απορίες.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-05-14, 18:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά η αλήθεια είναι ότι προχώρησα στην ευθανασία του ψαριού και με πήρε από κάτω ψυχολογικά. Το μόνο θετικό που βγήκε ωστόσο από αυτή την κατάσταση είναι ότι συνειδητοποίησα τι είναι να αφαιρείς μια ζωή.

Όλα καλά πάντως με το ενυδρείο και τα υπόλοιπα ψάρια. Θα κοιτάξω να ανοίξω αυτές τις ημέρες ένα τόπικ για να με βοηθήσετε σε μερικές απορίες.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας.
Κρίμα για το ψαράκι!

Αχρείαστο να είναι το ποστ, αλλά ειναι καλό να το ξέρουμε
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=10
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-14, 15:37
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα και άλλη θηλύκια παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Και το θέμα είναι ότι αυτή δεν είναι μεγάλη. Είναι σε αρχικό στάδιο βέβαια γιατί τώρα που τα τάισα ίσιωσε και έτρεχε να φάει τα φύλλα. Να έκανα μια θεραπεία με αλάτι σε όλο το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη guppy και νεαρα guppy angello Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-12-11 16:31
GUPPY G.GEORGIA Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-08-10 23:13
30 lt guppy andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 23-01-08 21:58
guppy στέφανος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-02-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10642 seconds with 13 queries