Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-12, 17:53
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Unhappy Fin Rot σε Guppy- θεραπεία με Omnipur σε ξεχωριστό ενυδρειάκι-"νοσοκομείο"

Πριν λίγες μέρες έκανα την βλακεία και έβαλα στο ενυδρείο (120lt) χωρίς καραντίνα 4 νέα Guppy, τα 3 από ντόπιο ψαροπαραγωγό και ένα απο πετ. Την πρώτη μέρα, μεσα στον ενθουσιασμό δεν παρατηρησα τιποτε ύποπτο, αλλά την επόμενη είδα το πιο μικρό (απ τον παραγωγό) να έχει σκισμένη ουρίτσα, να καμπουριάζει και να παραμένει μόνιμα υποκινητικό και στην πάνω μεριά, στο σημείο που υπάρχει η μικρότερη δυνατή ροή νερού (προφανώς ειναι αδύναμο και όπου αλλού και να πάει το παίρνει το ρευμα). Επίσης είδα να τρώει λιγότερο απ τ άλλα. Μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες αρχισα να βλέπω πολύ μικρά ξεφτίσματα στην ουρά ενός άλλου (από το πετ), μαυρα στιγματάκια στην ουρά ενός άλλου (που προυπήρχε στο ενυδρείο) και απο μια διαχωρισμένη ουρά -αλλά όχι φαγωμένη ή ταλαιπωρημένη- σε άλλα δυο (του παραγωγού). Όλα, εκτός απ το πρωτο, το μικράκι, τρωνε κανονικά και με όρεξη και δεν παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. ¨ομως όσο περνούσαν οι μέρες οι ουρές χειροτερευαν. ταυτόχρονα διάβαζα ότ,ι βρήκα σχετικά με Fin Rot, ειδα φωτό και βεβαιώθηκα πβς πρόκειται γιαυτό. Έτσι σημερα 'εστησα με νερό απ το μεγάλο ενυδρείο ενα 12lt ενυδρειάκι ως "νοσοκομείο" (το σφουγγάρι της αντλίας του το είχα στο φίλτρο του κανονικού ενυδρείου για περίπου 10-15 μέρες) και μετέφερα τα 4 αρρωστα ψαράκια εκεί.
Καθώς στο νησί δεν βρήκα πουθενά Μelafix (που διάβασα πως είναι φυσικό και ήπιο φαρμακο), αλλά ούτε και ενυδρειακό αλάτι (αν και γιαυτό βρήκα διφορούμενες πληροφορίες), πήρα το χημικό που μου σύστησε το μαγαζί: sera Omnipur και έριξα στο "νοσοκομείο" ακολουθόντας τις οδηγίες (αλλά με ελαφρά μικρότερη δόση)
Ερωτήσεις: 1) Ακολουθώ αυτά που λέει το Omnipur (αναμονή 7 μέρες κι αν δεν εχουν καλυτερεύσει, ενεργό άνθρακα για 24 ώρες και επανάληξη της θεραπείας-βγάζοντας και πάλι τον άνθρακα υποθέτω?-), ή αυτά που μου πε ο πετσοπάς ( τη δεύτερη μέρα να ξαναβάλω Οmnipur στη μισή δόση, την τρίτη μέρα να προσθέσω 25% νερό με αντιχλώριο, τη συνέχεια όμως δεν την θυμάμαι γμτ
2) Φαγητό να τους βάλω? Κάπου διάβασα για σκορδόζουμο και μούλιασμα της τροφής για άρρωστο ψάρι μεσα σ αυτό. Επίσης για μούλιασμα τροφής σε βιταμίνες. Ακόμα, βρήκα συμβουλές για βρασμένο λιωμένο αρακά αποφλιωμένο, ως τροφή σε αρρωστα ψαράκια. Μπορεί κανείς να μου πει περισσότερα?
3) Μπορώ να παραγγείλω το Μelafix ή/και αλάτι ενυδρείου, θα έρθουν σε καμιά βδομάδα. Είναι καλή ιδέα να βάλω (πόσο και απο ποιό) στο μεγάλο ενυδρείο προληπτικά, μπας κι έχουν προσβληθεί και τα υπόλοιπα, ακόμα κι αν δεν έχουν σημάδια ασθένειας?
4) Στο "νοσοκομείο", παρ όλο το ανεμιστηράκι που μπήκε στο καπάκι, έχει Τ=29, να δοκιμάσω να τη ρίξω κι άλλο με κανα μικρό μπουκαλάκι με πάγο?

(Σε επόμενο ποστ θα ανεβάσω και τη φόρμα για τις ασθένειες- Ευχαριστώ προκαταβολικά, αν κι είμαι σίγουρη πως θα χω κι άλλες ερωτήσεις τις επόμενες μέρες...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-12, 18:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Χρησιμοποιησε το omnipur συμφωνα με τις οδηγιες που δινει η Sera,μην
χρησιμοποιησεις παραλληλα και αλατι.Ταισμα με τροφη μουλιασμενη σε
βιταμινες.Μην ριχνεις την θερμοκρασια με παγωμενο νερο.
Καλη επιτυχια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-12, 18:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χαχα, καλα εγραψε εννας φιλος για τα προβληματα της επαρχιας...
Τα μαγαζια που αναφερεις ειναι το ελεος το ιδιο, εχουν omnipur αλλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑΤΙ και Melafix!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!


Τουλαχιστο προσβαση σε χονδρο αλατι τυποκομικο εχεις? κι αυτο μια χαρα ειναι, απλα πρεπει να διαλυθει παρα πολυ καλα στη φραπεδιερα.
Σχετικα με το φαρμακο που αναφερεις δεν ξερω, κανα δυο φορες που ειχα finrot (η υποψια fin rot να πω την αληθεια γιατι μια φορα μονο ηταν διαπιστωμενο σε ενα πολυ νεαρο ψαρακι) τις ειχα αντιμετωπισει επιτυχως με κοκτειλ melafix + pimafix, αλλα αν ξεκινησεις θεραπεια οπως παντα με τα φαρμακα δεν πρεπει να τη διακοψεις και να βαλεις κατι αλλο, και το αλατι καλο ειναι να μην το μπερδευουμε με φαρμακα, ισως κανει αντιδραση.
Παγο μη βαλεις, σκιερο μερος, και αν χρειαζεται συμπληρωσε κι αλλο ανεμιστηρακι.

Αλατακι και μελαφιξ φροντισε να εχεις παντα στο ντουλαπι σου ωστε να μην εξαρτασαι απο τον καθε μαγαζατορα με περιεργες αποψεις

Προληπτικες θεραπειες ΔΕΝ κανουμε αλλα τα ζωοτοκα καλο ειναι να ζουν σε νερο με ελαχιστη ποσοτητα αλατιου μοννιμα (δε θυμαμαι την περιεκτικοτητα, αν ψαξεις θα τη βρεις ομως... νομιζω 0.1 ή 0.3 γρ/λιτρο)
-------------------------
Α και ουτε με βιταμινες και τα σχετικα μην το παρακανεις, η υπερβιταμινωση ειναι θαναηφορα.
Απλα μια φορ τη βδομαδα μια σταγονα στην τροφη ειναι οκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-12, 18:58
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 85Χ35Χ44, συνολικά lt:131, νερού lt: 119
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3μήνες (στρώσιμο: βακτήρια εμπορίου συν μπόλι απο παλιότερο/ μικρότερο ενυδρείο)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 guppy μπήκε απ την αρχή, 3 guppy πριν 4-5 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26,5 - 27,5 (αλλά μέσα Ιουλίου ανέβαινε ως 30 για λίγες μέρες, μέχρι να μπει ο ανεμιστήρας)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7guppy, 2 swordtail, 1 molly, 2 Gourami
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): fysa fontinalis (λαθρεπιβάτες)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): εξωμειωμένη με ενυδρείου +/- 1 βαθμό
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% ανά εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1μέρα πριν
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα λίγο και ανάμικτα (sera san, sera flora, sera bloodworms, jbl novo bel, jbl novo grano vert mini, αρακα βρασμένο)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Στο ενυδρείο (DIY, πρώην επαγγελματικό) υπάρχουν φυτά, πέτρες, ρίζες και μετριος φωτισμός. Όχι υπόστρωμα, όχι CO2. Το φίλτρο έχει αντλία 330lt/h, είναι βιολογικό με 3 θαλάμους, στον κεντρικό έχει ελαφρόπετρα και απλά σφουγγάρια.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,5 - 8
KH: 4
GH: (ακόμα περιμένω τα υγρά..., λογικά είναι μέτρια η σκληρότητα αλλά δεν ορκίζομαι)
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 0-10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 4 guppy
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό στα 3, σε ένα φαίνεται ένα αχνό γκρίζο σημάδι στο κεφάλι
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Μόνο 1 δεν πολυτρώει και μένει συνεχώς στην επιφάνεια, σήμερα περνά και ικανά διατήματα στον πάτο. Τα υπόλοιπα ειναι φυσιολογικά και δείχνουν να ψαχνουν για φαγητό.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική στα 3, αυξημένη στο 1 που ειναι σε πιο προχωρημένο στάδιο
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τα 3 ναι, το ένα όχι και τόσο
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 4-5 μερες τα πρωτοπαρατήρησα, αλλά ενδεχομένως υπήρχαν και απο λιγο πιο πριν, ειδικά στα ψαράκια που ήρθαν απο αλλού
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Οι ουρές είναι ειτε ελαφρά ξεφτισμένες, είτε διαχωρισμένες. Στο ένα που είναι πιο άσχημα η ράχη έχει καμπουριάσει και δείχνει ελαφρά πρισμένο, σαν έγκυος αλλά όχι πολύ. Στο άλλο εμφανίστηκαν λίγα ψιλά μάυρα στιγματα στην ουρά, χωρίς εμφανή σκισίματα ακόμα.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Omnipur
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 10 σταγόνες στα 10 λιτρα (συνιστώμενη 22 στα 20)
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: Σήμερα
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: άγνωστο
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Ναι, σε 12 lt, με Omnipur, σήμερα.
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν τα έχω ταϊσει, δεν ξέρω αν πρέπει και τι
__________________________________________________ ___________
-------------------------
Ευχαριστώ σας!
Μόλις τα τάϊσα, 2 στα 4 φάγανε με όρεξη, το ένα το πιο αρρωστούλι όμως όχι ιδιαίτερα, προσπάθησε, έδειξε λίγο ενδιαφέρον για το φαγητό αλλά γρήγορα κατέβηκε πάτο...
Για το σκορδόζουμο ξέρουμε τίποτε (αν βοηθάει, αν πρόκειται για ωμό ή βρασμένο, ή αν αλληλεπιδρά με τη φαρμακευτική αγωγή?) Μελαφίξ και αλάτι θα παραγγείλω αύριο ωστε να μην την ξαναπατήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iren66 : 06-08-12 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost, πρόσθεση περιγραφής φίλτρου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οι συνθηκες που κρατας τα ψαρακια σου δειχνουν μια χαρα, και οι ρουτινες που ακολουθεις επισεις ειναι ενταξει.
Μερικοι απ οσο γνωριζω προτεινουν για γκαπυ μια μονιμη μικρη ποσοτητα αλατιου, αλλα ψαχτο
-------------------------
σκορδοζουμο ωμο φυσικα, κατα προτιμηση στον αποχυμωτη αν εχεις (θα μοσχομυρισει ολη η κουζινα) αλλα δε νομιζω να βοηθησει γιατι ενα αρρωστουλι ψαρακι φυσικο ειναι να μην εχει τρελη ορεξη. Το οτι τρωει -εστω και λιγο- ειναι καλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 19:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-12, 20:04
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Εχω λίγες τύψεις που δεν κατάφερα να τσεκάρω ως τώρα την γενική σκληρότητα, κι όλο φοβάμαι πως το νερό ειναι πολύ μαλακό για τα γκαπάκια (θυμάμαι που συζητούσαμε αλλού πως κάτω απο 15 GH είναι ευπρόσβλητα σε ασθένειες και να που συνέβει...) και δεν ξέρω τι να κάνω για να τ ανεβάσω, στα τυφλά όμως? δε λέει...αρα περιμένω ακόμα να ρθει το τεστ
Αρα το σκορδόζουμο και το αλάτι, μπορούμε να τα βαζουμε (σποραδικά αν κατάλαβα καλά) στα υγειή ψαράκια (κι όχι κατά την όποια φαρμακευτική θεραπεία), αλλά και όταν υπάρχουν οι πρωτες υποψίες ασθενειών.Το ίδιο και το βρεξιμο της τροφής με βιταμίνες , σωστά?

Λίγες ερωτήσεις ακόμα: 1) Στο 12λιτρο "νοσοκομείο" λογικά το φάρμακο θα καταστρέψει τα καλά βακτηρια σύντομα (αυριο, μεθαυριο πχ?), οπότε λογικά μετράω καθημερινά, αλλά αν δω αμμωνία τι κάνω? Συμπληρώνω ετοιμα βακτήρια (χωρίς αλλαγή, αφου με την αλλαγή θα φύγει το φαρμακο)? Στραγγίζω υλικό από το κυρίως ενυδρείο χύμα στο μικρό και προσεύχομαι να επιβιώσουν αρκετά βακτήρια? Αλλάζω νερ'ο και συμπληρώνω φάρμακο? Αλλάζω νερό χωρίς να συμπληρώσω άλλο Οmnipur? (μήπως τελικά αυτό ειχε στο νου του ο πετσοπας που μου πε "να κάνω αλλαγή νερού και να ρίξω μισή δόση φαρμακο"?)
2) Στις οδηγίες του φαρμάκου λέει καλό αερισμό, οπότε εχω βάλει μιαν αεραντλία και φυσαλίδες στα αρρωστούλια μου, καλά δεν κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-12, 20:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σκορδοζουμο δεν ειναι φαρμακο, εννωειται μπορεις μια-δυο φορες τη βδομαδα να βαζεις.
Στα τυφλα μην ανεβαζεις τιποτα, περιμενε τα τεστ.
οσοι βαζουν στα γκαπυ αλατι το κανουν σα ρουτινα μονιμα οχι περιστασιακα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-12, 00:08
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Οκ, σ ευχαριστώ! Τους "μαγειρέψαμε" ήδη λαχανικά, αναμειγμένα με flakes ποτισμένα με σκορδόζουμο, ελπίζω να τους αρέσουν, θα δούμε αύριο
------------------
Για τις τελευταίες ερωτήσεις μου, μήπως γνωρίζει κανείς να με συμβουλέψει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Λίγες ερωτήσεις ακόμα: 1) Στο 12λιτρο "νοσοκομείο" λογικά το φάρμακο θα καταστρέψει τα καλά βακτηρια σύντομα (αυριο, μεθαυριο πχ?)
Λογικα δεν πρεπει, αλλα ειναι πιθανο να επηρρεασει λιγο τη βιολογια.

Παράθεση:
οπότε λογικά μετράω καθημερινά,
οποσδηποτε

Παράθεση:
αλλά αν δω αμμωνία τι κάνω? Συμπληρώνω ετοιμα βακτήρια (χωρίς αλλαγή, αφου με την αλλαγή θα φύγει το φαρμακο)?
οχι βεβαια, τα μπουκαλακια με τα υποτειθεμενα βακτηρια μην εμπιστευεσαι τοσο πολυ πως περιεχουν κατι (θαυματουργα υγρα ξεματιασματος απο την παναγιτσα τη βακτηριοτισα ειναι )
Στην αμμωνια κανουμε ΠΑΝΤΑ αλλαγη (τωρα αν χρειαστει συμπληρωση της δοσης του φαρμακου δεν ξερω, λογικα θα πρεπει), και φυσικα οταν εχουμε φαρμακα, αμμωνιες και χιλια δυο κερατα δε ριχνουμε μεσα υγρα που δεν ξερουμε τι μπορει να περιεχουν

Παράθεση:
Στραγγίζω υλικό από το κυρίως ενυδρείο χύμα στο μικρό και προσεύχομαι να επιβιώσουν αρκετά βακτήρια?
αυτο σιγουρα θα βοηθησει, οσο περισσοτερη βιολογια τοσο το καλυτερο

Παράθεση:
Αλλάζω νερ'ο και συμπληρώνω φάρμακο? Αλλάζω νερό χωρίς να συμπληρώσω άλλο Οmnipur? (μήπως τελικά αυτό ειχε στο νου του ο πετσοπας που μου πε "να κάνω αλλαγή νερού και να ρίξω μισή δόση φαρμακο"?)
νερο θα αλλαξεις ετσι κι αλλιως αν δεις αμμωνια, αυτο δεν το συζηταμε (ουτε ψαχνουμε ποσο α-τοξικη ειναι, αρρωστα ψαρια εχεις εκει μεσα, το μονο που δε θες ειναι να φανε και τοξικα)
Δεν ειμαι ειδικος στα φαρμακα και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κατι αλλο απο αλατι, melafix και pimafix και περιστασιακα esha2000 αποκλειστικα για απολυμανση(και ελπιζω ποτε να μη χρειαστει) αλλα πιστευω πως το καλυτερο ειναι πρωτα να κανεις τις μετρησεις σου και αν χρειαστει τις αλλαγες σου, και μετα να βαζεις το φαρμακο. Ετσι δε θα χρειαστει να συμπληρωνεις δοσεις.

btw πετσοπας που δεν εχει αλατι και melafix ειναι δυνατον να δινει οδηγιες για τετοια φαρμακα?



Παράθεση:
2) Στις οδηγίες του φαρμάκου λέει καλό αερισμό, οπότε εχω βάλει μιαν αεραντλία και φυσαλίδες στα αρρωστούλια μου, καλά δεν κάνω?
Καλα κανεις, ετσι κι αλλιως θελει εξτρα οξυγονωση οταν εχουμε ψαρια σε καραντια



Ελπιζω ολα να πανε καλα, τα ψαρακια να θεραπευτουν και να μην υπαρξει καποιο προβλημα. Αν σου ξανατυχει ομως (βλεπεις ψαρακια με τετοιες ουρες εχουν τετοιες τασεις ) αν δε βρισκεις melafix πγαινε σε ενα καλο μπακαλικο και παρε χονδρο αλατι τυροκομιας, ειναι μια χαρα και απεφυγε το χημικο πολεμο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν χρειαστει να κανεις αλλαγη νερου στη καραντινα τοτε αφαιρεις το νερο που θελεις (υπολογιζοντας ποσο εβγαλες) ... προσθετεις τη δοσολογια του φαρμακου που αναλογει στα λιτρα νερου που αφαιρεσες και στη συνεχεια προσθετεις το φρεσκο νερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-12, 01:51
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Οκ, τωρα το χω Κι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά και να επιστρέψουν τα ψαράκια στους φίλους τους στο μεγάλο σύντομα (αλήθεια, όταν λέμε "βελτίωση" τι ακριβώς περιμένουμε να δούμε? βελτίωση στη συμπεριφορά, σίτιση, κολύμπι μόνο ή ΚΑΙ στα προσβεβλημένα σημεία? Εννοώ, παίζει να επανέρχονται οι ουρίτσες σε καλή κατάσταση, να ενόνωνται τα σκισίματα και να ξεκαμπουριάζουν τα κορμάκια τους? Ακούγεται χαζό όμως ποτέ δεν μου τυχε να δω θεραπευμένο ψαράκι απο fin rot, οπότε και δεν ξέρω τι να θεωρήσω σαν τελική βελτίωση...)

Σας χιλιοευχαριστώ και τους δυό!!!

υγ. @ Νick "btw πετσοπας που δεν εχει αλατι και melafix ειναι δυνατον να δινει οδηγιες για τετοια φαρμακα?" O πετσοπάς μου είπε πως δεν εχει χρησιμοποιήσει ποτέ αλάτι ή μελαφιξ, αλλά έχει βάλει Omnipur σε αντίστοιχη περίπτωση, οπότε οι δοσολογίες και συμβουλές του αφορούσαν μόνον αυτό. Προσφέρθηκε όμως να μου παραγγείλει μελαφιξ και ενυδρειακό αλάτι για το μέλλον. Φαντάζομαι πως θ αργήσουν πολύ όμως, γιατί τωρα τον Αυγουστο κλείνουν οι εταιρίες που προμηθεύεται... Γιαυτό και προχώρησα αμέσως με το φαρμακο, παρ όλο που δεν τα χωνεύω και γενικά είμαι της φυσικής και εναλλακτικής θεραπείας. Ειδικά το ένα το ψαράκι ειλικρινά εδειχνε (και δείχνει) να χρίζει άμεσης και επεμβατικής θεραπείας και δεν υπήρχε άλλη άμεσα προσβάσιμη επιλογή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-08-12, 02:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οι ουριτσες θα επανελθουν ισως και μεγαλυτερες αλλα αυτο με τον καιρο, μην περιμενεις με 3-4 μερες θεραπεια να δεις να αναπλαθονται οπως σε ταινιες sci-fi , αλλα οταν σταματαει το σαπισμα θα δεις καποια αναπλαση αρκετα γρηγορα.
Με τις ηπιες θεραπειες που ενισχυουν το ιδιο το ψαρι να καταπολεμισει την αρρωστια βλεπεις και αλλαγη στη συμπεριορα προς το καλυτερο, αλλα με φαρμακα δε νομιζω γιατι λειτουργουν με τη "λογικη της δυτικης ιατρικης" που βλεπει την αρρωστια οχι σαν προβλημα που προκληθηκε αλλα σαν εχθρο που πρεπει να τον καταστρεψουμε με καθε θυσια (ναι δεν εχω και μεγαλη εκτιμηση στη φαρμακεμπορια -η λεξη που χρησιμοποιω για την υποτειθεμενη ιατρικη που δεν εχει καμια σχεση με την ιατρικη επιστημη οπως ξεκινησε- )
Μικρος θυμαμαι εξ αλλου ημουν αρκετα φιλασθενος οταν με το παραμικρο φταρνισμα με τρεχαν στον παιδιατρο και αυτος με πλακωνε στα σιροπια και τις αντιβιωσεις. (καθε χειμωνα σιγουρη μια γριπη, σιγουρες αμυγδαλες -που εκανα τελικα αγωνα για να μη μου τις κοψουν - κτλ) απο τοτε που δεν ξαναεπισκεφτηκα γιατρο σταματησαν και οι γριπες κι οι αμυγδαλιτηδες και ολα

Γενικα μην ακους τους πετσοπαδες, απλα πηγαινε ξεροντας τι θες να αγορασεις και αν δεν εχουν και προτεινουν κατι αλλο που δεν το γνωριζεις απλα φυγε, και γραψε ενα μυνημα στο φορουμ, και πραξε αναλογα τι θα σου πουν αυτοι που θεωρεις -η που δειχνουν- πιο εμπειροι.
Αν πχ το εκανες στην παρουσα φαση οι πιο πολλοι θα σου λεγαν πηγαινε σε ενα μπακαλικο και παρε αλατι χονδρο χωρις προσθετα

Αλατι (βεβαια καλυτερα ενυδριακο που ειναι μεν χωρις προσθετα οπως το τυροκομικο αλλα ειναι πιο καλα τριμενο και διαλυεται ευκολοτερα) φροντισε να εχεις παντα κι αχρειαστο να ναι. Εχει σωσει απειρες ζωες ψαριων σε πολυ πιο δυσκολες περιπτωσεις απο ενα απλο fin rot
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-12, 15:25
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Nick σε νιώθω, γιατί έχω περάσει σαν παιδί μια απ τα ίδια και λυτρώθηκα μόνο όταν σταμάτισα τα φάρμακα κι αρχισα ομμοιοπαθητική και πρόληψη, σωστή διατροφή, κλπ,κλπ. Γιαυτό κι έχω φρικάρει που δεν το κανα σωστά στα ψαράκια μας. αλλά τωρα έγινε, ελπίζω να τα καταφέρουν και στο μέλλον θα ξέρω καλύτερα (ας είσαστε καλά όλοι εδω μέσα ) Αλάτι τυροκομίας βρήκα σήμερα, 0,50 ευρω το τέταρτο! Αν το πρόβλημα ειναι η διάλυση του, θα το τρίψω πρωτα στο μουλινεξ να γινει λεπτότερο και μετά θα το διαλύσω. Θα κοιτάξω να βρω στο φόρουμ οδηγίες και δοσολογία.
---------------------------
Ηρθαν τα τεστ της σκληρότητας!! (φρέσκα και της Αpi επιτέλους γιατί με τ άλλα μετραγα κουλά πραγματα, προφανώς της sera του ΚΗ που είχα ηταν πολυκαιρισμένο, ενώ ενα της Tetra για GH δεν πρασίνισε ούτε και με 40 σταγόνες που έριξα!).

Λοιπόν έχουμε ΚΗ=5 με 6 (άρα καλούτσικο buffer, ε?)
και GH= 13 (μετρια) .

Λέμε να δοκιμάσουμε ν ανεβάσουμε με κάτι όμορφες πετρούλες (ασβεστολιθικές) που πλύναμε, βρασαμε, απολυμάναμε, τρίψαμε και ξαναματαπλύναμε και να συνεχίσουμε τις μετρήσεις να δούμε αν θ ανέβει 2-3 βαθμούς σε βάθος χρόνου, αφήσαμε και το κοράλλι μέσα και θα το παρακολουθούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-12, 17:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οι σκληροτητες σου δεν ειναι τοσο κακες οσο νομιζες, αλλα αν τις "τσιμπισεις" ελαφρως θα το εκτιμισουν ακομα καλυτερα.
Δε χρειαζονται βιασυνες σε τετοιες αλλαγες (δεν εισαι πολυ χαμηλα ωστε να βαλεις αλατα και τετοια) η προσθηκη πετρων θα φτιςξει καλυτερο περιβαλλον σε λογικο χρονο.
Το 5-6 ειναι ισχυροτατο buffer, ειδικα σε ψηλα ph ακομα και co2 να βαλεις το ph θα ειναι κολλημενο χωρις διακυμανση.
Πιστευω η επομενη αγορα σου πρεπει να ειναι να "αλατισεις" λιγο το νερακι.
Δεν ειναι κατι που θεωρειται απαραιτητο, αλλα αυτοι που το κρατανε μια μικρη αρμυροτητα (οχι υφαλμυρο βεβαια, ελαχιστη προσθηκη αλλα να μενει σταθερη) απ οσο λενε δεν εχουν σχεδον ποτε παρασσιτικα προβληματα και συμφωνα με τα λεγομενα τους βοθαει στην καλυτερη διαβιωση ολων των ζωοτοκων.
Η αναλλογια οπως ειδα ειναι μισο εως ενα το max γραμμαριο ανα λιτρο (καλυτερα κρατα το μισο βεβαια ωστε αν χρειαστει να κανεις καποτε θεραπεια με αλατι να ειναι ευκολοτερο)
Απ οσο βλεπω οι αποψεις δεν ειναι στανταρ, αλλοι λενε αυτη η μικροποσοτητα να παραμενει στανταρ σταθερη και αλλοι να μη συμπληρωνεται με τις αλλαγες αλλα σε αραια διαστηματα 1 φορα στους δυο μηνες (προφανως το λενε ωστε η οσμωτικη πιεση να μην ειναι σε μονιμη βαση αυτη αυτης της ελαφρας δοσης ωστε σε περιπτωση θεραπειας παρασσιτων να μπορει να μεταβληθει ευκολοτερα και να μη χρειαστει ενυσχυμενη δοση)
Οπως και να χει καλο θα ηταν να το συζητησεις με ανθρωπους που εχουν μεγαλη εμπειρια σε ζωοτοκα και που εφαρμοζουν αυτη τη μεθοδο ωστε να σου πουν πιο αναλυτικα καποια πραγματα.
Το χονδρο αλατι τυροκομειας ως προς τη συνθεση του ειναι ιδιο με το ενυδριακο, αλλα για να το λυωσεις θελει να το χτυπας κανα δεκαλεπτο στη φραπεδιερα, (να μην πω πως ισως θελει και λιγο ζεστο νερο... ειναι ρυσταλλωμενο και για να λυωσει εντελως θελει αρκετη ωρα) ενω το ενυδριακο εχει περαστει απο μυλο και ειναι πιο λεπτο κι απο το κοινο μαγειρικο αλατι οποτε με ενα λεπτακι στη φραπεδιερα λυωνει σε κρυο νερο τελεια.
Αν τωρα προσπαθησεις οπως ειπες να το τρψεις στο μουλινεξ, να σου πω δεν το χω δοκιμασει, ισως και να τριβεται, ισως και να μην τριβεται. Αυτο μονο με δοκιμη. Προσωπικα πηρα σπορους για εσπρεσσο παντως νομιζοντας πως θα τους τριβω στο μπλεντερ και θα εχω φρεσκοκομενο καφε αλλα ολες οι προσπαθειες ηταν αποτυχημενες αφου τον εκανε μεν σκονη, αλλα οχι τοσο ψιλη ωστε να βγαλει σωστο καφε... τεσπα, δοκιμασε, δε χανεις απολυτως τιποτα.
btw τα ψαρακια πως ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-12, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αλατι λιωνει σε δευτερολεπτα αν ειναι η φραποεδιερα κανονικη και οχι μιξερακι χειρος με μπαταρια (που δεν εχω δοκιμασει).

Οσο περισσοτερο το νερο που το διαλυουμε τοσο πιο ευκολα διαλυεται,
Αλλος τροπος ειναι σε κανατα με αεραντλια-αεροπετρα, αλλα αργει πολυ και πιτσιλαει αλατα.

Το αλατι καλυτερα να μην εχει προσθετα ροης.
Να ειναι φυσικο χοντρο αλατι.


Το αλατι πειραζει τα ευαισθητα φυτα
Καλος αερισμος με αεροπετρα σε περίπτωση υπερτονικών διαλυμάτων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-12, 22:51
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

χαχα, Νιck σα νασουν μέσα στο μυαλό μας σήμερα Δύο στα δύο (και πέτρες και αλάτι) πριν δω τα μηνύματα σας Χαίρομαι γιατί φαίνεται πως εδώ αρχίζουμε να μπαίνουμε στο νόημα επιτέλους. Κατ αρχήν τα ψαράκια στο νοσοκομείο δείχνουν ελαφρώς καλύτερα, σήμερα έφαγε και το πολύ αρρωστούλι και κατά διαστήματα σηκωνόταν απ τον βυθό κι ακολουθούσε τα άλλα 3 στις βόλτες τους και καταχάρηκα, αν κι ακόμα κρατάω πισινή στο αν θα τα καταφέρει. Τα κακάκια του είναι μάλλον ανοιχτόχρωμα, των άλλων τριών όμως ειναι φυσιολογικά. Θα δείξει, αύριο πρωϊ θα τους κάνω μετρησεις και αλλαγή 30% και θα προσθέσω και την ανάλογη δόση (για όσο νερό αλλάξω)από το Omnipur.
Πάμε στο κυρίως ενυδρείο τώρα:
Λοιπόν, το αλάτι τυροκομίας τρίφτηκε πανευκολα στο μουλινέξ κι έγινε σαν άχνη! Διαλύθηκε αρκετά ε'ύκολα σε ελαφρως ζεστό νεράκι με μπλέντερ χειρός (δεν παίζει φραπεδιέρα, κι όπως το πάμε σε λίγο θα έχουν τα πάντα τα ψαράκια μας , αλλά εμείς δε θα χουμε ούτε για καφέ :Ρ Anyway, "όλοι οι καλοί χωράμε" και θα τα καταφέρουμε και ως τότε διατηρούμε το χιούμορ και το ηθικό μας
Δοσολογία: μετά από πολλές ώρες διάβασμα σε διάφορα φορουμ κι εδώ (όπου βρήκα την καλύτερη ανάλυση), αποφασίσαμε να βάλουμε όχι 0,5% αλλά 0,01%, τουλάχιστον γι αρχή, ωστε να μην τους αλλάξει κάτι απότομα, οπότε στα 116 λιτρα ρίξαμε 10 γραμμάρια αλάτι. Το καταλαβαίνω πως είναι απειροελάχιστο αυτό, αλλά φοβηθήκαμε για παραπάνω, καθώς όλα τα ψαράκια μας είναι απο ενυδρεία χωρίς αλάτι κι όχι απο φυσικά υφάλμυρα περιβάλλοντα. τωρα η απορ'ία μας είναι: Να τ αφήσουμε ετσι και στην επόμενη αλλαγή να βάλουμε λίγο ακόμα (αν η GH δεν δείξει διαφορά) ή να το βγάλουμε με τις επόμενες αλλαγές σταδιακά και να ξαναβάλουμε κάποια μικρή δόση μετά απο κάνα δίμηνο? Θ ανοίξω αντίστοιχο θέμα στα ζωοτόκα να μας πουν κι άλλοι που το χουν εφαρμόσει περισσότερα. για την ώρα νομίζω πως τόσο λίγο αλάτι αποκλείεται να κάνει ζημιά, ουτε καν στην κρυπτοκορίνα (νομίζω, ελπίζω, ευχομαι, κλπ).
Να τους βάλω λέτε και καμιά αερόπετρα να βγαζει φυσαλίδες ή είναι αχρηστο? (αφού η ροή δημιουργεί αρκετή κίνηση ήδη στο νερό, σ όλη την επιφάνεια του ενυδρείου)
Τέλος βάλαμε και πετρούλες μετα απο σχολαστικό καθάρισμα και αρχίζει και δείχνει όμορφο, με αρκετές πλέον καβατζούλες, μια κι όλα θέλουν "τη φωλιά" τους όπως δέιχνουν. Θα ανεβάσω και φωτό (αν τα καταφέρω δηλαδή)

-------------------------
Ωχ! σορυ, ανέβηκε αλλά σπασμένη και τεράστια... θα ξαναδοκιμάσω να φτιάξω album

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iren66 : 07-08-12 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-12, 22:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

δεν κανεις τιποτα με τετοια δοσολογια
ουτε για προληψη δεν φτανει ... οχι για θεραπεια

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...10&postcount=9
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-12, 23:10
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Ναι Σπύρο το διάβασα, αλλά επίσης διάβασα (χωρίς να θυμάμαι όμως που) πως αν πρόκειται να φτάσεις πχ στα 50 γραμμάρια για 100 λίτρα (0,5%) θα πρεπει να το κάνεις σταδιακά , σε τρεις τουλάχιστον δόσεις. Στο ενυδρείο που βάλαμε το λίγο αυτό αλάτι το βάλαμε σαν πρωτη δόση πρόληψης, όχι για θεραπέια, αφού αυτή γίνεται στο μικρό ενυδρειάκι-νοσοκομείο με τα άρρωστα ψαράκια μόνο (όπου ήδη αρχίσαμε χτες με Οmnipur, οπότε ειπαμε να μην μπερδέψουμε το πραγμα περισσότερο και με αλάτι)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν κανεις θεραπεια με φαρμακο αστο το αλατι
μπορει να μη πρεπει να συνδυαστουν
Οτι λενε οι οδηγιες του φαρμακου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-08-12, 02:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για προληψη το βαζει οχι για θεραπεια, πολλοι βαζουν στα γκαπακια και σε αλλα ζωοτοκα, αλλα αυτη η δοση ουτε για νοστιμια στην τροφη τους δεν κανει
Η ανοδος δεν επηρρεαζει τα ψαρια, αλλα η αποτομη πτωση, και αυτο βεβαια σε δοσεις θεραπειας οπου τα πραγματα ειναι πιο ζορικα και αν δε ριξεις σταδιακα και με προσοχη μπορει το ψαρι να παθει οσμωτικο σοκ και να παει επι τοπου.
Δοσεις του στυλ 0.5-1 γραμμαριο ανα λιτρο που βαζουν σε ζωοτοκα για προληπτικους λογους ειναι απολυτα ασφαλεις.
Επισεις και με τις υψηλες δοσεις που χρησιμοποιουνται για θεραπεια τα φυτα δεν παθαινουν κατι ντε και καλα αμεσως, αλλα σε βαθος χρονου αρχιζουν και σαπιζουν, αλλα στη δοση προληψης το θεωρω απιθανο εως αδυνατο να παθουν κατι ακομα και τα πιο ευαισθητα, εκτος κι αν ηδη ειναι σε χαλια κατασταση.
Παντως φροντισε να ενημερωνεσαι απο ανθρωπους που εχουν ζωοτοκα και εφαρμοζουν αυτη την τακτικη αφου η εμπειρια μερικες φορες εχει περισσοτερες πληροφοριες απο την απλη θεωρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-08-12, 13:06
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Παιδιά έχω καταμπερδευτεί... Διαβάζω 3 μέρες για το αλάτι. Βρίσκω σε λινκ και τα υπερ και τα κατά του αλατιού, βρίσκω 'ομως πως (προφανώς) χρειάζονται και τα υπόλοιπα άλατα κι όχι απλά το αλάτι... Επίσης, επειδή τελικά την έκανα την πατάτα κι έβαλα και 2 γκουράμι μέσα, φοβάμαι πως το αλάτι θα τα ενοχλήσει, αφού δεν βρήκα πουθενα πως το αντέχουν (ούτε και το αντίθετο όμως βρήκα).
Κοινώς, Ξέρουμε απο δω κάποιον παλιό και πετυχημένο με κοινωνικά ενυδρεία να ρωτήσουμε? Σε ποιό subforum να βάλω ερώτηση? στου "γλυκού νερού γενικά"? Στις "ασθένειες", στα "κοινωνικά"?
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-08-12, 20:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα γκουραμια δε θα παθουν κατι με τη δοση της προληψης, ετσι κι αλλιως τους κανουμε κανονικα θεραπειες με αλατι (που μπαινει σε πολυ υψηλοτερες δοσεις), αλλα αν τα κρατησεις μακροχρονια στο σκληρο νερο των ζωοτοκων θα γινουν φιλασθενα και προφανως δε θα ζησουν ολο το προσδοκιμο της ζωης τους, ουτε θα την εχουν ευχαριστηθει.
Ειτε θα φτιαξεις καποιο ενυδρειο αποκλειστικα γι αυτα (η και αλλα ψαρια ιδιων συνθηκων) καταλληλα διαμορφωμενο με οξινο μαλακο blackwater, ξυλα, ριζες, πολλα ευκολα φυτα, απολυτως τιποτα ασβεστολιθικο μεσα κτλ, ειτε τα δινεις και κρατας τα ζωοτοκα.
Φυσικα για λιγο καιρο δεν εχουν προβλημα αφου ετσι κι αλλιως σε νερο βρυσης τα αγοραζουμε, αλλα οχι μακροχρονια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-08-12, 16:59
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Για το αλάτι: τελικά λέμε ν ακολουθήσουμε τη συμβουλή σου για το μισό γραμμάριο ανά λίτρο (δηλαδή 115lt(καθαρό)Χ0,5= 57,5 πες 60, μείον τα 10 γραμμάρια που ήδη βάλαμε, άρα θα συμπληρώσουμε 50 γραμμάρια αλάτι ακόμα. Δεν ξερω αν πρεπει να το κάνουμε με τη μία αυτό, στην επόμενη αλλαγή νερού ή να το σπάσουμε σε 2 δόσεις/αλλαγές... Μου ακούγεται επίσης καλύτερο η ποσότητα αυτή να μην παραμένει σταθερά μεσα στο ενυδρείο για πάνω απο ένα-ενάμιση μήνα, αλλά να τη διώχνουμε με τις αλλαγές νερού για το επόμενο τρίμηνο (πχ) και μετά να επαναλάβουμε (πχ 2 με 3 φορές το χρόνο) Αρα ετσι, σταδιακά θα μπαίνει το αλάτι και σταδιακά θα αφαιρήται, αλλά και δεν θα το συνιθίζουν τα ψάρια, ωστε αν χρειαστεί (αχρείαστη να ναι) θεραπεία να μπορεί να αποδόσει. Πως σου φαίνεται? (Το συζητώ μαζί σου γιατί στο άλλο thread που έβαλα για το αλάτι δεν απάντησε κανένας εκτός από σένα και τον Σπύρο)

Για τα αρρωστούλια μας τωρα: Φαίνεται πως δουλεύει ικανοποιητικά η θεραπεία με το Omnipur, γιατί το μικρό θηλυκό (το πιο χάλια απ όλα όταν μπήκαν) έχει ξεπρηστεί και περνάει όλο και μεγαλύτερα διαστήματα κολυμπώντας αντί να μένει συνεχώς στον πάτο, τρώει ορεξάτα, τα κακάκια της έχουν σκουρίνει, εχει ισιώσει το κορμάκι της -που ήταν σαν "γάμα"- κι έχει μειωθεί το σκίσιμο της ουράς και βγάζει και καινούρια, δηλαδή το σκίσιμο "προχωράει" προς τα κάτω και έξω. Το ίδιο καλά δείχνει να θρέφει κι η ουρίτσα της μεγαλύτερης θηλυκιάς και να μακραίνει στέλνοντας προς τα έξω το σκίσιμο. Μόνο στον μεγάλο αρσενικό (αυτόν που πήραμε απ το petshop) δείχνει το σαπισμα της ουράς να χει ελάχιστα προχωρήσει, απο όρεξη όμως και συμπεριφορά τα πάει μια χαρά. Αυτό ηταν και το πιο ταλαιπωρημένο ψαράκι τελικά, γιατί ειχε ερθει απο Αθήνα μια μέρα πριν τον πάρουμε και ποιος ξερει τι μανίκι τράβηξε ο καψερός!) Το νεαρό (δικό μας) αρσενικό το γυρίσαμε ήδη στο μεγάλο ενυδρείο γιατί δεν είχε πλέον κανένα ύποπτο σύμπτωμα κι είχε αρχίσει τους τσαμπουκάδες στον άλλον, σα να μην τον χώραγε ο τόπος (ως πιτσιρικάς είναι αεικίνητος ετσι κι αλλιώς Αυτόν ίσως και να τον έβαλα απο λάθος στο "νοσοκομείο", γιατί είχα δει καποια μαυράκια στην ουρά του, αλλά όσο πάει βεβαιώνομαι πως είναι απλά τα σχέδια της κι όχι κατι επίκτητο.
Γενικά φαίνεται πως θα τα καταφέρουν πάντως. Αλλαγές κάνουμε καθημερινά, το ίδιο και συμπλήρωση βιολογίας γιατί λίγη αμμωνία υπάρχει
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-08-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το αλατι δεν ειναι να μην το συνηθισουν τα ψαρακια αλλα να μην το συνηθισουν οι διαφοροι μικροοργανισμοι.
Ισως ειναι καλυτερα να μην ειναι μονιμο, αλλα πιο αξιοπιστα μπορουν να σου πουν οσοι εφαρμοζουν τετοιες μεθοδους και εχουν εμπειρια με ζωοτοκα.
Χαιρομαι που τα ψαρακια θεραπευονται τελικα, ποσες μερες θελει η θεραπεια?
(Ποσο λεει στις οδηγιες)? Ελπιζω να μη θελει πολυ ακομα γιατι αυτο με την αμμωνια δεν ακουγεται και το οτι καλτερο.
Ποση αμμωνια υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-08-12, 22:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος το Omnipur επηρεάζει τη βιολογία.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-08-12, 09:13
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

ναι, το omnipur τη διέλυσε τη βιολογία, παρ όλες τις καθημερινές αλλαγές και τη συμπλήρωση βιολογίας-και απ το ενυδρείο και με βακτήρια- σημερα μετρήσαμε αμμωνία 0,25-0,50 και φρικάραμε, πόσο μάλλον τα ψάρια. Κι αποφασίσαμε πως καλύτερα να τα χάσουμε απο φιν-ροτ (που όμως έχει υποχωρήσει πολύ) παρά απο δηλητηρίαση αμμωνίας. Η σήψη των φτερών τους έχει σταματήσει εδώ και 2 μέρες και στα 2 απ τα 3 η ουρά μεγαλώνει χωρίς θέματα, στο ένα δεν προχώρησε ποτέ η σήψη και στο άλλο σταμάτησε απ τη δεύτερη μέρα (χωρίς όμως άλλη εμφανής βελτίωση). Οπότε τα βγάλαμε απο το "νοσοκομείο" και τα ξαναβάλαμε στο κυρίως ενυδρείο, όπου ρίξαμε και άλλα 50γρ αλάτι (σύνολο 60γρ στα 116λιτρα) κι "ο θεός βοηθός" όπως λέει και το σχετικό κείμενο...
Ευχομαι μόνο πως με 4 μερες εκθεση σε αμμωνία απο 0,25 μεχρι 0,50 δεν θα χουν προλάβει να πειραχτούν εσωτερικά όργανα... Κι αναρωτιόμαστε μήπως θα πρεπε αυριο ή σήμερα πιο αργά να συμπληρώσουμε τη δόση πρόληψης (αλάτι) μέχρι το 1%. Η επόμενη αλλαγή νερού είναι την Δευτέρα, άραγε αξίζει τον κόπο ή δεν θα προλάβει να δουλέψει το αλάτι? Κι αν πρέπει να διατηρηθεί το 1% αλάτι για ένα μήνα τουλάχιστον, πως θα υπολογίσουμε πόσο να βάζουμε στις αλλαγές του νερού ωστε να συμβεί αυτό? Να κάνουμε αλλαγές δηλαδή με συμπλήρωση 30% αλλάτι για 30% αλλαγή νερού? Είναι ασφαλές αυτό άραγε?
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-08-12, 12:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνουμε αλλαγές δηλαδή με συμπλήρωση 30% αλλάτι για 30% αλλαγή νερού? Είναι ασφαλές αυτό άραγε?
Το αλατακι σε αυτες τις δοσεις ειναι ασφαλεστατο, κανενα προβλημα, και φυσικα θα συμπληρωσετε οσο βγαζετε, αλλα οπως και να χει ανεβαζει το tds, καλο για τα γκαπακια αλλα οχι τοσο καλο για τα γκουραμια (δεν ειναι για μακροχρονια). Βεβαια απ οσα εχετε πει εκει εχετε το παραδοξο να εχετε μεν υψηλο ph αλλα οχι και τις πανυψηλες σκληροτητες που θα περιμενε καποιος αλλα οπως και να χει καποια στιγμη πρεπει να μπουν σε οξινο περιβαλλον για να εχουν σωστη ζωη.

Η αποφαση να διακοψετε τη θεραπεια θεωρητικα ΙΣΩΣ ειναι λαθος μια και τα φαρμακα υποτειθεται πρεπει να ολοκληρωνουν καποιο κυκλο θεραπειας, απο την αλλη να σου πω την αληθεια το ιδιο θα κανα αν εβλεπα αμμωνια, και πιο πριν, αλλα δεν μπορω να το προτεινω βεβαια.
Τις επομενες μερες κοιταξτε αν υπαρχει βελτιωση, η εστω να μην προχωραει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-08-12, 21:13
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

οταν το πρωι ειδαμε την αμμωνια πανω απο 0,25 (συνεβη και χθες πρωι) πηραμε την αποφαση απο τη στιγμη που ειχε σταματησει η σηψη στα ψαρια μαλιστα σε καποια ειχε αρχισει να θρεφει η ουρα να τα βαλουμε στο ενυδρειο με αλατι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-08-12, 01:01
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Τελικά απ τα 4 γκαπάκια τα κατάφεραν τα 3 (το ένα ειναι οκ και στα άλλα δύο μεγαλώνει η ουρίτσα τους και επουλώνεται μια χαρά , μόνο το 4ο, το πιο μικράκι και το πιο ταλαιπωρημένο απ το fin-rot δυστυχώς δεν τα κατάφερε...
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Πως "αφαιρούμε" το αλάτι μετά από θεραπεία; aquaman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 30-12-08 22:18
Φωτό από ένα "ενυδρειάκι" gaia Δίσκοι 15 21-07-06 10:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12292 seconds with 15 queries