Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-11, 13:17
bubbly Ο χρήστης bubbly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Πως να ξεκινησω ;

Γεια σας και καλη ξεκουραση σε οσους δεν δουλευουν σημερα.Μετα την βοηθεια σας μετα το ξεσπασμα του columnaris στο μικρο μου ενυδρειακι (13λ.) εβγαλα το εναπομειναν χρυσοψαρο και το εχω ξεχωριστα ( δειχνει λιγο καλυτερα με την αντιβ. αλλα δεν προκειται να το επιστρεψω στο ενυδρειακι).Θελω να κρατησω το apple snail μου και θα ηθελα να φυτεψω εκει καποιο φυτο/α.
Το ενυδρειακι τωρα ειναι σε μερος με σχετικα καλο -φυσικο φωτισμο μεχρι τις 19:00 και μεχρι τις 23:00 με αρκετα καλο φωτισμοκαι η θερμοκρασια ειναι απο 25C - 30C

θελω την βοηθεια σας:
α) Θεωρειται στρωμενο το ενυδριακι μου ; το εχω σε λειτουργεια εδω και 6 μηνες αλλα τον τελευταιο μηνα ενω ολα πηγαιναν καλα για τα δικα μου μετρα αρρωστησαμε και οποιο ψαρακι και υπηρχε εκει ειχε κακο τελος.Δεν εχω παρει μετρησεις ποτε, δεν ξερω πως.Το φιλτρακι που εχει ειναι ενα απλο με σφουγγαρι.
β) Πως θα βεβαιωθω πως ξεφορτωθηκα τον μυκητα και οτιδηποτε αχρηστο απο το ενυδρ.αφου αν βαλω αντιβιωτικα κινδυνευει το σαλιγκαρι;
γ) Για να μην το εχω αδειο πως θα γινει να το φυτεψω ; Κατα την διαρκεια του φυτεματος θα πρεπει να βαλω ξεχωριστα το apple;( θα ηθελα να του βαλω και παρεα αργοτερα ).
Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας, αλλα απο το διαβαζε ,διαβαζε τις τελευταιες ημερες προτιμω την δικη σας καθοδηγηση μην τα ξανακανω θαλασσα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-11, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bubbly Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και καλη ξεκουραση σε οσους δεν δουλευουν σημερα.Μετα την βοηθεια σας μετα το ξεσπασμα του columnaris στο μικρο μου ενυδρειακι (13λ.) εβγαλα το εναπομειναν χρυσοψαρο και το εχω ξεχωριστα ( δειχνει λιγο καλυτερα με την αντιβ. αλλα δεν προκειται να το επιστρεψω στο ενυδρειακι).Θελω να κρατησω το apple snail μου και θα ηθελα να φυτεψω εκει καποιο φυτο/α.
Το ενυδρειακι τωρα ειναι σε μερος με σχετικα καλο -φυσικο φωτισμο μεχρι τις 19:00 και μεχρι τις 23:00 με αρκετα καλο φωτισμοκαι η θερμοκρασια ειναι απο 25C - 30C

θελω την βοηθεια σας:
α) Θεωρειται στρωμενο το ενυδριακι μου ; το εχω σε λειτουργεια εδω και 6 μηνες αλλα τον τελευταιο μηνα ενω ολα πηγαιναν καλα για τα δικα μου μετρα αρρωστησαμε και οποιο ψαρακι και υπηρχε εκει ειχε κακο τελος.Δεν εχω παρει μετρησεις ποτε, δεν ξερω πως.Το φιλτρακι που εχει ειναι ενα απλο με σφουγγαρι.
β) Πως θα βεβαιωθω πως ξεφορτωθηκα τον μυκητα και οτιδηποτε αχρηστο απο το ενυδρ.αφου αν βαλω αντιβιωτικα κινδυνευει το σαλιγκαρι;
γ) Για να μην το εχω αδειο πως θα γινει να το φυτεψω ; Κατα την διαρκεια του φυτεματος θα πρεπει να βαλω ξεχωριστα το apple;( θα ηθελα να του βαλω και παρεα αργοτερα ).
Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας, αλλα απο το διαβαζε ,διαβαζε τις τελευταιες ημερες προτιμω την δικη σας καθοδηγηση μην τα ξανακανω θαλασσα.
Κοιταξε να σου πω να παρεις τεστ δεν θα το ελεγα αφου με τα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις ενυδρειο κανονικο.
Το 13λιτρο για φυτακια μονο και κανενα σαλιγκαρι (αν ηταν και μικροτερο απο applesnail) θα σου δωσει λιγη χαρα.
Το φιλτρακι δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο γιατι δεν εχουμε μετρησεις νερου (απο εκει θα καταλαβαιναμε).
Αν δεν το πλενεις ομως με νερο βρυσης και το καθαριζεις προσεκτικα με νερο που εχεις βγαλεις απο τη γυαλα, ισα ισα να ξεβουλωσει και οχι χωρις λογο, θα εχεις καποια βιολογια επανω του.
Και αν κανεις αλλαγη νερου 1-2 φορες την εβδομαδα 30-40% με νερο που εχεις αφησει να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, με αντιχλωριο και με αργη εισαγωγη στη γυαλα, θα εχεις μια σχετικη ασφαλεια για να θεωρεις οτι ολα πανε καλα.
Φυσικα χρειζεται καποια εμπειρια για να καταλαβαινεις χωρις τεστ οτι κατι παει λαθος.
Πχ απο τη μυρουδια, το χρωμα και τη θωλοτητα του νερου μπορει να καταλαβει καποιος οτι κατι δεν παει καλα.

Απο φυτα σου προτεινω ευκολης συντηρησης και χωρις απαιτησεις σε λιπασματα, φως και διοξειδιο, οπως μια anubia nana, μια java fern (microsorum pteropus) που δεν θελουν καν φυτεμα, απλα τα δενεις καπου.
Στο δικη σου περιπτωση που ειναι μικρος ο χωρος και δεν θελεις να το χαραμισεις σε πετρες και ξυλα, θα μπορουσες να τα δεσεις σε ενα κομματακι απο σπασμενο πηλινο γλαστρακι, ετσι ωστε να μενει απο εξω απο το βυθο ο κονδυλος τους και να μπορουν να μπουν μονο τα λεπτα ριζιδια μεσα στο βυθο.
Επισης και λιγη christmass moss θα πηγαινε αλλα θελει να δεθει με πετονια ψιλη (σαν σαλαμι οχι πολυ σφιχτα ομως) σε ενα κλαρι απο ξυλο και να της δωθει χωρος να αναπτυχθει φουντώνοντας.
-------------------------
Φυσικα δεν μπορεις προς το παρον να βαλεις καποιο ψαρι με αυτες τις συνθηκες.
Απο το βακτηριο δεν μπορεις να ξερεις αν ξεμπερδεψες. Μπορει να υπαρχει παντα σε ενα ενυδρειο χωρις να το καταλαβει καποιος, αλλα να εμφανιστει μονο αν βρει εξασθενημενο και ταλαιπωρημενο ψαρι.

Αν εβαζες και ενα μικρο θερμαντηρα, θερμομετρο (θελει σταθερη θερμοκρασια 26-2 και διαβαζες γενικα τις απαιτησεις των μονομαχων, θα μπορουσες στην πορεια να φιλοξενησεις ενα μονομαχο τελειως μονο του στη γυαλα, δινωντας το apple.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-06-11 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-11, 08:45
bubbly Ο χρήστης bubbly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την βοηθεια . Στο επομενο ρεπο θα ψαξω για καποιο αλλο pet shop που να μπορω να βρω τα φυτα που μου προτεινες, γιατι απο εκει που πηγαινα, μαθαινω τις τελευταιες ημερες οτι ολοι συνεχεια παθαινουν ζημια και δεν μπορει να ειναι αδαεις ολοι.
Οσο για τον μονομαχο καλυτερα να παει σε περιβαλλον που του αξιζει. Ευχαριστω παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-11, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bubbly Εμφάνιση μηνυμάτων
..γιατι απο εκει που πηγαινα, μαθαινω τις τελευταιες ημερες οτι ολοι συνεχεια παθαινουν ζημια και δεν μπορει να ειναι αδαεις ολοι....
Τι εννοεις "ζημια"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θελω βοηθια για να ξεκινησω το ενυδρειο @ggelos Γλυκό νερό - Γενικά 40 10-05-10 21:53
Ωρα για να το ξεκινησω επιτελους τα φωτα σας παρακαλω.. panoscorfu Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 10-11-08 08:30
Λεω να ξεκινησω Fish-only- Θελω τρελη βοηθεια afrodite Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 11-06-08 13:53
θελω να ξεκινησω απο υην αρχη kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 4 31-03-08 10:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03898 seconds with 13 queries