Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-06-10, 12:08
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή 3 Δίσκοι σε 80 λίτρα ενυδρείο.

Πολλά χρόνια ασχολήθηκα με διάφορα άλλα είδη ψαριών του γλυκού νερού αλλά πάντα σαν όνειρο είχα να φτιάξω ένα δισκοενυδρείο.
Τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεψαν να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (80 λίτρα , τύπος record της juwel) και γι αυτό θέλω κάποιες συμβουλές για την καλύτερη διατήρηση των 3 δίσκων και 4 corydoras σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Μέχρι στιγμής όλα "βαίνουν καλώς" και χρησιμοποιώ για τις αλαγές του νερού κάθε εβδομάδα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό και ένα τετράλιτρο με νερό βρύσης περασμένο απο προφίλτρο (για μεγάλα σωματίδια χαλικια και λάσπη) και φύλτρο ενεργού άνθρακα. Αλλάζω δηλαδή τα 20 λίτρα κάθε εβδομάδα.
Χρησιμοποιώ ειδικό υγρό μετατροπής του νερού σε νερό ενυδρείου της εταιρίας sera.
Εχω τροποποιήσει το φίλτρο που είχε το ενυδρείο σε βιολογικό με κεραμικά δαχτύλίδια (sera siporax) , τύρφη 500 γραμμάρια και ειδικό υαλοβάμβακα για φίλτρα ενυδρείων.
Στο βυθό έχω τοποθετήσει χαλίκι , μία ρίζα για να έχω το επιθυμητό μαύρο και όξινο νερό και έχω μέσα 6 φυτά Ανούμπιες.
Θερμαντικό σώμα και αντλία αέρος για επιπλέον οξυγόνωση.
Οι μετρήσεις μου που γίνονται 4 ημέρες μετά απο την αλαγή του νερού (για να μην έχω λανθασμένα αποτελέσματα) είναι μόνιμα και χωρίς σκαμπανεβάσματα: PH 6,8 , KH 3-4 , GH 7 , Nitrite (NO2) 0 kai Nitrate (NO3) 25 και σπάνια 50.
Οι δύο δίσκοι μου έφτασαν στο μέγεθος περίπου των 10 εκκατοστών (χωρίς το πτερύγιο της ουράς) και άρχισαν να ψάχνονται (πιθανόν για να εναποθέσουν αυγά) τσιμπολογόντας κάποια συγκεκριμένα σημείαπάνω στο ξύλο που έχω στο ενυδρείο και στα πλευρά του φίλτρου.
Δέν θα το έπαιρνα στα σοβαρά εάν δεν είχα προσέξει οτι άρχισαν να γίνονται ευδιάκριτα τα "γεννητικά τους όργανα".
Τώρα αντηλήφθηκα οτι είναι ζευγάρι. Στο ένα είναι πιό μεγάλο και πεπλατυσμένο και στο άλλο πιό μικρό και μυτερό.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που , μάλλον θα εναποθέσουν αυγά, πιστεύω οτι θα στευθεί με την λεγόμενη "αποτυχία των άπειρων γονιών" αλλά εγώ θέλω να είμαι ήσυχος οτι τουλάχιστον προσπάθησα να τους παρέχω τις κατάληλες συνθήκες.
Για τον τρίτο δίσκο δεν είπα τίποτε γιατι είναι γύρω στα 6 εκατοστά και σπάνια κυκλοφορεί παρέα με τους άλλους δύο.
Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για να ανταπεξελθω όσο το δυνατόν καλύτερα , με τις υπάρχουσες συνθήκες , μέχρι να πάρω κάποια στιγμή μεγαλύτερο ενυδρείο. Παρακάτω θα παραθέσω και μερικές φωτό ( εάν καταλάβω πως να τις δημοσιεύσω) για να έχετε μία καλύτερη εικόνα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκοι σε 54 λίτρα? mixalhs Δίσκοι 21 06-03-10 16:28
400 Λίτρα Δίσκοι Ιδέες... kostasthess_ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 28-10-08 08:27
Γέννησαν ξανά οι δίσκοι μου στο μεγάλο ενυδρείο Noni Δίσκοι 3 08-01-08 17:45
Ενυδρείο-Δίσκοι. Μια πονεμένη ιστορία Carebean pirate Δίσκοι 104 08-08-07 19:12
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07041 seconds with 14 queries