Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-06-13, 09:23
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Ναι αυτό θα είναι το κακό..Αλλά από το να φτιάξω μόνος μου(που δεν έχω εμπειρία και κάποιον να με βοηθήσει,στα πρακτικά) λέω να πάρω ένα κομμάτι του ενυδρείου κι να το βάλω μέσα το σάμπ..
Αλλά 120 λίτρα δεν είναι πολύ??
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-06-13, 09:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν λες να βαλεις ενα κομματι ενυδρειου, τι ακριβως εννοεις? Πως ακριβως το εχεις στο μυαλο σου το εσωτερικο sump?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-06-13, 09:53
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Λοιπόν.. σε μια άκρη του ενυδρείου θα τοποθετήσω(έλεγα εγώ..) το 30λιτρο τροποποιημένο και γεμάτο με βιολογικό υλικό,κάθετα(τώρα πώς θα το κάνω αυτό δεν ξέρω..) και θα έβαζα 1ή2 αντλίες για να έχει δυνατό ρεύμα νερού μιας και που θα βάλω channa...

Εχω κάποιο λάθος??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-06-13, 10:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα το ξεχνας ετσι
Τι θα κανεις δηλαδη, θα πεταξεις το ενυδρειο μεσα και απλα θα ξεπλενει τα υλικα η αντλια?

Για αρχη, αστο το 30αρι, πες πως δεν υπαρχει. Το βιολογικο σου υλικο μονο πρεπει να ειναι περισσοτερο, περα απο τα αλλα. Ενας γενικος μπουσουλας για τα εξωτερικα sumps, να ξερεις οτι ειναι στο 1/3 του ογκου του ενυδρειου. Εσυ ουσιαστικα θελεις να κανεις κατι σαν εσωτερικο φιλτρο πλατης, για παραδειγμα κατι τετοιο , με διαφορετικη φυσικα κατασκευη.

Με αναζητηση θα μπορεσεις να βρεις αρκετες ολοκληρωμενες κατασκευες.
-------------------------
Για παραδειγμα, ριξε μια ματια σε αυτη την κατασκευη, στο post #8. Κατι τετοιο νομιζω πρεπει να κανεις αν θελεις εσωτερικο sump, μαζι με μια αυτοματη αναπληρωση φυσικα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 01-06-13 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-06-13, 10:42
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα το ξεχνας ετσι
Τι θα κανεις δηλαδη, θα πεταξεις το ενυδρειο μεσα και απλα θα ξεπλενει τα υλικα η αντλια?

Για αρχη, αστο το 30αρι, πες πως δεν υπαρχει. Το βιολογικο σου υλικο πρεπει μονο να ειναι περισσοτερο, περα απο τα αλλα. Ενας γενικος μπουσουλας για τα εξωτερικα sumps, να ξερεις οτι ειναι στο 1/3 του ογκου του ενυδρειου. Εσυ ουσιαστικα θελεις να κανεις κατι σαν εσωτερικο φιλτρο πλατης, για παραδειγμα κατι τετοιο , με διαφορετικη φυσικα κατασκευη.

Με αναζητηση θα μπορεσεις να βρεις αρκετες ολοκληρωμενες κατασκευες.
-------------------------
Για παραδειγμα, ριξε μια ματια σε αυτη την κατασκευη, στο post #8. Κατι τετοιο νομιζω πρεπει να κανεις αν θελεις εσωτερικο sump, μαζι με μια αυτοματη αναπληρωση φυσικα.
Συμφωνώ με τον nasgul - Θόδωρο
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-06-13, 11:50
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

πω.. τι έχουμε να τραβήξουμε!!
Αλλά αν θέλω ενυδρείο θα το κάνω...


Λοιπόν στο θέμα μας πάλι..Από ότι κατάλαβα πρέπει να αρχίσω πάλι από την αρχή.Το 30 λιτρο πάει στην αποθήκη ( ) και από ότι φαίνεται θα ψάξω να βρω και υπερχήληση. Να μην πιάσει τον εσωτερικό χώρο του ενυδρείου ένα άλλο ενυδρείο..

Α.. κάτι άλλο, αν θέλω να φτιάξω υπερχείληση τι σωλήνες πρέπει να χρησιμοποιήσω? Περίπου το σχέδιο το ξέρω πως θα γίνει..
Πρέπει να τοποθετήσω και ακόμα ένανν σωλήνα ακριβώς από εκεί που θα βγαίνει το νερό ώστε να είναι εκτεθειμένο στον αέρα ώστε αν γίνει διακοπή να μην πλυμυρίσει το σπίτι..ε???
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-06-13, 13:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αλλιως, αν δε θελεις να ταλαιπωρηθεις, βαζεις ενα τετοιο και ενα τετοιο και καθαρισες. Αλλα το κοστος ανεβαινει παρα πολυ, οπως καταλαβαινεις.

Τελικα, αν καταλαβα καλα, θα πας σε εξωτερικο sump?

Για τα τεχνικα, θα σε βοηθησει καποιος που το εχει κανει. Ολο και καποιες παραπανω λεπτομερειες θα ξερει απο εμενα, που δεν το εχω επιχειρησει ποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-06-13, 13:34
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Δεν ξέρω ρε Θοδωρή, είναι δύσκολα να τα φτιάξω..Ειδικά για μένα που δεν έχω κάνει ποτε DIY...
ΘΑ το σκεφτώ καλύτερα και αν είναι σιγά σιγά θα αρχίσω την δουλειά..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-06-13, 13:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Διαβασε και ψαξε καλα, ωστε να ειναι επαρκης η φιλτρανση σε καθε περιπτωση. Αν δεν ειναι επαρκης, μονο προβληματα θα εχεις και ειναι κριμα. Υπαρχουν απειρα θεματα να διαβασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-06-13, 14:31
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Το ξέρω Θοδωρή και αυτό κάνω, πίστεψέ με...

Θα δω τι μπορώ καλύτερα να κάνω και μετά θα ζητήσω και πάλι βοήθεια αν την χρειαστώ..

Ευχαριστώ πολύ όλους μέχρι εδώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-06-13, 15:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το 600 ρι υπαρχει ? η θα φτιαχτει ?
μη κανεις καμια βλακια και βαλεις εσωτερικο σαμπ ειπαμε να το κανουμε ποιο ομορφο οχι ποιο ασχημο κοιτα το δικο μου ενυδρειο

δε σ αρεσει ετσι ? θες ματσουκια και 1002 @@@@@@@ μεσα ?

κοιτα το θεμα τις υπερχηλησης και αμα εισαι ετοιμος κανονιζουμε και σου κολλαω εγω ενα σαμπ και στο στελνω οσα λιτρα θες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-06-13, 15:29
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δεν ξερει το παιδι ακομα τι μεγεθος θα εχει το ενυδρειο μιας και οπως λεει κρινεται απο το που θα περασει.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-06-13, 15:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας γενικος μπουσουλας για τα εξωτερικα sumps, να ξερεις οτι ειναι στο 1/3 του ογκου του ενυδρειου.
σε αυτο δε συμφωνο και 100 λιτρα να ειναι το σαμπ ειναι τουμπανο για 600 λιτρα αυτο το σαμπ τον 100 λιτρον χωραει για πλακα 30 λιτρα βιολογικα και σφουγκαρια τοσο παραπανω βιολογηκη δυναμη θες να εχεις μην υπερβαλουμε αδικα παιδια

βλεπω κατι 700 λιτρα με 300 λιτρα σαμπ απο κατω ε ειπαμε μετα θες και εναν 300 θερμοστατη παραπανω συμφωνο στα μεγαλα σαμπ μονο αν εχεις και στο μυαλο σου καποιο διαμερισμα για καποιο στρεσαρισμενο ψαρι λογο πχ ζευγαροματος η κατι τετειο δε μιλαω για αρρωστο ψαρι εκει παμε σε καραντινα μακρια απο το κυριος ενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερει το παιδι ακομα τι μεγεθος θα εχει το ενυδρειο μιας και οπως λεει κρινεται απο το που θα περασει.
τον καταλαβαινω δε φανταζεσε ποσο 3 χρονια εφιαλτες εβλεπα πως θα μπει στο τελος ξυλοσα τη ντουλαπα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 01-06-13 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-06-13, 15:55
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
το 600 ρι υπαρχει ? η θα φτιαχτει ?
μη κανεις καμια βλακια και βαλεις εσωτερικο σαμπ ειπαμε να το κανουμε ποιο ομορφο οχι ποιο ασχημο κοιτα το δικο μου ενυδρειο

δε σ αρεσει ετσι ? θες ματσουκια και 1002 @@@@@@@ μεσα ?

κοιτα το θεμα τις υπερχηλησης και αμα εισαι ετοιμος κανονιζουμε και σου κολλαω εγω ενα σαμπ και στο στελνω οσα λιτρα θες
Φίλε πραγματικά είναι τέλειο!!! Επειδή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το φτιάξω είναι πολύ πιθανόν να σε χρειαστώ,σχεδόν σίγουρο, και σε ευχαριστώ πολύ που προτίθεσαι να με βοηθήσεις!!!

Το ενυδρείο θα το φτιάξω,με το καλό,τον Σεπτέμβρη,μα πρέπει να αρχίσω τις προετοιμασίες από τώρα!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Πραγματικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-06-13, 17:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι πως αν το τρυπησεις θα βγει πολυ ομορφοτερο ("δε θα φαινονται ματσουκια" οπως ειπε χαρακτηριστικα ο Χαρης) ομως πρεπει πριντο τρεξεις να εχεις ενα σιγουρο καλο τζαμα να στην κανει τη δουλεια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-06-13, 18:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos
σε αυτο δε συμφωνο και 100 λιτρα να ειναι το σαμπ ειναι τουμπανο για 600 λιτρα αυτο το σαμπ τον 100 λιτρον χωραει για πλακα 30 λιτρα βιολογικα και σφουγκαρια τοσο παραπανω βιολογηκη δυναμη θες να εχεις μην υπερβαλουμε αδικα παιδια

βλεπω κατι 700 λιτρα με 300 λιτρα σαμπ απο κατω ε ειπαμε μετα θες και εναν 300 θερμοστατη παραπανω συμφωνο στα μεγαλα σαμπ μονο αν εχεις και στο μυαλο σου καποιο διαμερισμα για καποιο στρεσαρισμενο ψαρι λογο πχ ζευγαροματος η κατι τετειο δε μιλαω για αρρωστο ψαρι εκει παμε σε καραντινα μακρια απο το κυριος ενυδρειο
Κοιτα, ξαναλεω οτι δεν εχω κανει κατι τετοιο ποτε, αφου εχω μικρα ενυδρεια. Στο θεωρητικο επιπεδο μιλαω και πιστευω αν το εκανα εγω, θα το εκανα στα 150 λιτρα. Οχι για κανενα αλλο λογο, αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Καλυτερα να χωραει περισσοτερα, παρα να εχω προβλημα καποια στιγμη. Ασε που ποτε δεν ξερεις τι θα θελεις να κανεις στο μελλον. Μην ξεχναμε οτι θα βαλει και θηρευτες, οποτε με την τροφη που θα ταϊζει, θα θελει μεγαλη ποσοτητα υλικων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-06-13, 18:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, ξαναλεω οτι δεν εχω κανει κατι τετοιο ποτε, αφου εχω μικρα ενυδρεια. Στο θεωρητικο επιπεδο μιλαω και πιστευω αν το εκανα εγω, θα το εκανα στα 150 λιτρα. Οχι για κανενα αλλο λογο, αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Καλυτερα να χωραει περισσοτερα, παρα να εχω προβλημα καποια στιγμη.


βασικα 100 λιτρα sump απεχει ετη φωτος απο το καλυτερο πανακριβο εξωτερικο φιλτρο που κυκλοφορει, αλλα οπως και να χει εννωειται πως οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-06-13, 18:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε καλα, δεν το συζηταμε για λειτουργικοτητα, εννοειται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-06-13, 18:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε καλα, δεν το συζηταμε για λειτουργικοτητα, εννοειται.

οχι μονο λειτουργικοτητα, αλλα και χωρο... εχεις δει πολλα φιλτρα στο εμποριο με 100 λιτρα χωρο να βαλεις μεσα οτι θες? (αμα στην καρφωσει δηλαδη αφηνεις τους θερμαντηρες και τα υπολοιπα μεσα στο tank και βαζεις στο sump 100 λιτρα siporax ) ασε που με τη μεθοδο wet dry εχουμε πολυ καλυτερη αποικηση στο βιολογικο αρα και καλυτερη αποδοση (οποτε με 5-6 λιτρα βιολογικο ειναι σαν να εχουμε παραλληλα 4-5 φιλτρα του εμποριου απο τα μεγαλυτερα κτηνη που κυκλοφορουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
samp teris_1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 15-10-09 00:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06494 seconds with 13 queries