Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-05-09, 19:00
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Εμπρός στον αγώνα....

Ένας πρώην σκουπιδότοπος έκλεισε εδώ και πολλά χρόνια και στη θέση του έγινε περιβαλλοντολογικό πάρκο, αναψυκτήριο και ένα φράγμα το οποίο δημιούργησε λίμνη.

Κατά τη γνώμη μου πολλά ακόμα μπορούσαν να γίνουν ή να βελτιωθούν (πάρα πολλές πάπιες-χήνες με ότι συνεπάγεται, απελπιστικά μεγάλος αριθμός από ευτραφής χελώνες με κόκκινο αυτί, λίγη παραλίμνια χλωρίδα και διάκοσμος-αρχιτεκτονική, χωρίς πρόσβαση πιο κοντά στο νερό... γενικά όταν το ζεις συχνότερα αρχίζεις να θέλεις να το δεις καλύτερο και φυσικότερο) αλλά ας μην είμαι γκρινιάρης, έχουν γίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση ειδικά σε σχέση με το τι ήταν η περιοχή....

(Μέσα στο φράγμα ζούν και ψάρια ιδιαίτερα σεβαστού μεγέθους τα οποία πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν ξέρει τι είναι. Μαλλον για κυπρίνους τα βλέπω αλλά πάλι...)

Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να γίνει και στην Περαία στην περιοχή "Μάνα" και να χαιρόμαστε άλλη μιά λίμνη. Το έχω προτείνει εγράφως στις τοπικές αρχές προ +2ετίας αλλά μάλλον είναι άλλες οι προτεραιότητες του δήμου Θεραϊκού.

Χώρος υπάρχει, παράδειγμα σε κοντινό δήμο υπάρχει για να δούμε το "πως" και να αποφύγουμε τυχών λάθη, πολιτική βούληση όμως δεν βλέπω να παίζει.

Τι λέτε κάνουμε "κίνημα" να φτιαχτεί μια λίμνη;
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στον αφρο...?? thanasis76 Malawi 8 03-08-08 17:46
βοηθεια στον ασχετο.. inser Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 14 16-07-07 21:41
Μια βοήθεια στον νέο; VAGELIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 14-05-03 09:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04411 seconds with 14 queries