Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 15-05-11, 23:24   #1
Rookie Aquaristas...
VagelisMaria
Junior Member
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος 15-05-11, 23:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας...
Μετά από αρκετό καιρό σκέψη αποφασίσαμε με την σύζυγο και εν όψει του ερχόμενου τέκνου σε 5 μήνες να πάρουμε ένα ενυδρείο..
¶πειρος τελείως επιλέξαμε ένα της τάξεως τον 80Lit και με αρκετό διάβασμα ΑΛΛΑ και ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ από την ιδιοκτήτρια του pet shop το έχουμε περίπου 5 μέρες και φυσικά ακόμα δεν έχουμε τα ψάρια γιατί "στρώνετε"...

Έχω όμως να θέσω κάποιες ερωτήσεις και ελπίζω να βρω (που είμαι σίγουρος) ανταπόκριση και συμβουλές εδώ...

Λοιπόν
1η) Το petshop μας έδωσε ένα clownfish (ψεύτικο) το οποίο με την χρήση αέρα ανεβοκατεβαίνει και ουσιαστικά οξυγονώνει το ενυδρείο..
Με απασχολεί όμως ότι στην διάρκεια του κατέβα όταν ακουμπάει στην βάση του παράγει έναν ήχο (τακ) που για να τον ακούω εγώ φαντάζομαι ότι τα ψαράκια όταν μπούν μέσα θα στρεσαριστούν και ίσως είναι σε μια διαρκή στρεσογόνο κατάσταση με ότι αυτο συμπεριλαμβάνεται σε μια τέτοια κατάσταση...
Τι προτείνετε...;;; Μένει το ψεύτικο clownfish ή φεύγει χωρίς δεύτερη σκέψη...
Εαν φύγει τι μπορώ να αγοράσω έτσι ώστε να έχω την απαραίτητη οξυγόνωση..;;;

2η) Επειδή βλέπω όταν μετακομίσω σε δικό μου σπίτι (προς το παρόν ενοίκιο) και μάλλον θα προχωρήσουμε σε αγορά και στήσιμο μεγαλυτέρου (οπότε το 80αρι είναι εκπαίδευση και για εμένα και την σύζυγο) δεν ξέρουμε εδώ τι ψάρια να βάλουμε..
Στην αρχή σκεφτόμασταν παπαγαλόψαρα αλλά όταν είδαμε ότι είναι υβρίδια είπαμε όχι και μάλλον μας βλέπω για αγγελόψαρα..
Πόσα λοιπόν αγγελόψαρα είναι σωστό να βάλουμε και εαν χρειαζόμαστε κάτι ιδιαίτερο σε διακόσμηση έτσι ώστε να νοιώθουν άνετα...;;;

Αυτά για αρχή και ελπίζω να βοηθήσετε την κατάσταση...
Χαιρετισμούς απο την όμορφη Λαμία..
Εμφανίσεις: 2885
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04286 seconds with 14 queries