Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-01-11, 00:13   #1
ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ..
takisgoa
Member
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
takisgoa Ο χρήστης takisgoa δεν είναι συνδεδεμένος 04-01-11, 00:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Σας παραθετω φωτο απο το πρωτο μου ενυδρειο που δεν πηγαινε το μυαλο μου σε ολα αυτα που εμαθα εδω μεσα,αν μπορειτε να μου πειτε τι ψαρακια ειναι αυτα και τι μπορω να φτιαξω για να μπορουν να ζουν καλυτερα,τα εχω αρκετο καιρο,σχεδον δυο χρονια αλλα τωρα παρατηρω οτι μαλλον δεν περναν τοσο καλα.

Εμφανίσεις: 1832
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 00:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω τα ψάρια , αλλα βγάλλε τα ψεύτικα φυτά και βάλε αληθινά ,οπως και το χαλίκι βγάλε τα κιτρινα ,,, που τα έχεις δει στην φύση ? Δες ένα λινκ για εύκολα φυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 00:41
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αυτο λεμε παντα, φυσικα χρωματα και περβαλον για να νιωθουν να ψαρια πιο ανετα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 01:18
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Τα 2 ψαράκια είναι buenos aires tetra και το άλλο ψάρι κάτω απο το βράχο κάποιο είδος πλακόστομου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 01:40
takisgoa Ο χρήστης takisgoa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,δηλαδη να κοιταξω για βιοτοπο νοτιου αμερικης????Το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο 30λτ,μπορω να βαλω και αλλα ψαρακια μεσα και ναι τι????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 02:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 2 ψαράκια είναι buenos aires tetra και το άλλο ψάρι κάτω απο το βράχο κάποιο είδος πλακόστομου.
1. Πολύ σωστά.
2. ΠλΕκόστομου εννοείς.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisgoa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,δηλαδη να κοιταξω για βιοτοπο νοτιου αμερικης????Το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο 30λτ,μπορω να βαλω και αλλα ψαρακια μεσα και ναι τι????
Το ενυδρείο σου είναι όντως πολύ μικρό ... μην προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι σε αυτό. Μπορείς να το κάνεις παλάτι για έναν μονομάχο ... αλλά για άλλο είδος θα είναι κρίμα. Για τα ψαράκια που έχεις ... καλό θα ήταν ένα ενυδρείο 150 λίτρων, κατά την άποψη μου, αφού θα πρέπει να τα βάλεις σε ομάδα ... θα σου πρότεινα 10-15 άτομα για να νιώθουν καλά.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 04-01-11 στις 02:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 09:07
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Πολύ σωστά.
2. ΠλΕκόστομου εννοείς.

-------------------------


Το ενυδρείο σου είναι όντως πολύ μικρό ... μην προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι σε αυτό. Μπορείς να το κάνεις παλάτι για έναν μονομάχο ... αλλά για άλλο είδος θα είναι κρίμα. Για τα ψαράκια που έχεις ... καλό θα ήταν ένα ενυδρείο 150 λίτρων, κατά την άποψη μου, αφού θα πρέπει να τα βάλεις σε ομάδα ... θα σου πρότεινα 10-15 άτομα για να νιώθουν καλά.-
Eυχαριστώ για την διόρθωση Diskus fan ...τυπογραφικό λάθος!
Το πλεκόστομο να τον δώσεις αλλού η να τον ανταλλάξεις με άλλα ψαράκια γιατί θα μεγαλώσει αρκετά για το μικρό σου ενυδρείο και λερώνει και πολύ το ενυδρείο με ακαθαρσίες ....τρώνε πολύ αυτά τα ψάρια !!!!
Τα tetra που έχεις σωστά είναι να τα έχεις σε μεγάλο κοπάδι και πολλά λίτρα αλλά σε τέτοιες εποχές λιτότητας που ζούμε τι λέμε τώρα για αλλαγές ενυδρείων που κοστίζουν περιουσίες
(για 2-3 ψαράκια) όταν άλλοι έλληνες δεν έχουν να φάνε!!!!
Θα σου έλεγα να αφήσεις τα 2 tetra μέσα και να πάρεις άλλα 2 απο τα ίδια και να σταματήσεις εκεί απο ψάρια, αν θές βάλε κανένα apple snail και μην βάλεις γαρίδες γιατί θα γίνουν μεζές! .... τα συγκεκριμένα ψαράκια πειράζουν άλλα ψάρια με μακριά ουρα και μοιάζουν λίγο στην συμπεριφορά με τα τιγράκια, επίσης ριμάζουν τα αληθινά φυτά ...αν βάλεις αληθινά φυτά βάλε μόνο ανούμπιες η κάτι άλλο αντίστοιχα παχύφυλλο.
Εγώ τα είχα για 3-4 χρόνια 4 από αυτά σε ένα 60αρι ενυδρείο και ήταν πολύ όμορφα και ενεργητικά μέσα στο ενυδρείο αλλά επιθετικά με άλλα μικρότερα ψάρια η ψάρια με μακριά πτερύγια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-11, 10:17
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

τα red fin tetra είναι όντως τερατάκια, ... περιμένω καρτερικά να αποδημήσει το τελυταίο για να γενάνε με την ησυχία τους τα penguin tetra μου, και η αλήθεια είναι οτι μοιάζουν τόσο στην συμπεριφορά με τα τιγράκια.. που λες: μηπως ηταν barbs στην προηγούμενη ζωή τους? Για να πω την αλήθεια εμένα απο μικρά piranhas μου φέρνουν!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-11, 19:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Επειδή κάποιο είδος είναι μικρόσωμο π.χ. τα περισσότερα τέτρα .... δεν σημαίνει ότι τα καλύπτει σε ανάγκες ένα μικρό ενυδρείο ... και ένα ενυδρείο 150 λίτρων είναι σχετικά αποδεκτό ... όχι καλό .... αρκεί να δει κάποιος ένα σμήνος από τέτρα σε 500λιτρο, για να καταλάβει την διαφορά.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εγκυκλοπαιδικη γνωση για τα φορουμ! Apollwnas Greek Aquarist's Boards 20 31-03-08 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04249 seconds with 15 queries