Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-11, 17:18
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

1) Το νερό ειναι θολο γιατι ανασηκωθηκαν οι ακαθαρσίες απο τον βυθό, λογικο ειναι να εγινε κατι τετοιο
2) Το spray bar το εχεις εξω η μέσα στο νερό?
3) Σβούρες μπορεί να εκανε γιατι φρικαρε επειδη΄εβαλες τα χέρια μέσα, οχι επειδη κατι το πείραξε
4) Τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις οποτε βλέπεις οτι εχει γεμίσει και γινει σκούρο καφέ ,χρησιμοποιείται μονο για να κρατάει τα σωματίδια που θα περνούσαν στο νερό, τιποτα παραπάνω, οποτε μολις το δεις γεμάτο, σουτ. Πάρε μια σακούλα να έχεις, ειναι πολύ φτηνό. Πριν το βάλεις μέσα το ξεπλένεις με νερό (ας είναι βρύσης...) και το στραγγίζεις

βρηκες τι έγινε με τα ψάρια??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-11, 19:25
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Το νερό ειναι θολο γιατι ανασηκωθηκαν οι ακαθαρσίες απο τον βυθό, λογικο ειναι να εγινε κατι τετοιο
2) Το spray bar το εχεις εξω η μέσα στο νερό?
3) Σβούρες μπορεί να εκανε γιατι φρικαρε επειδη΄εβαλες τα χέρια μέσα, οχι επειδη κατι το πείραξε
4) Τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις οποτε βλέπεις οτι εχει γεμίσει και γινει σκούρο καφέ ,χρησιμοποιείται μονο για να κρατάει τα σωματίδια που θα περνούσαν στο νερό, τιποτα παραπάνω, οποτε μολις το δεις γεμάτο, σουτ. Πάρε μια σακούλα να έχεις, ειναι πολύ φτηνό. Πριν το βάλεις μέσα το ξεπλένεις με νερό (ας είναι βρύσης...) και το στραγγίζεις

βρηκες τι έγινε με τα ψάρια??
1)Απο τις ακκαθαρισιες σηκωθηκαν ολα... Μια φορα ειχα κανει σκουπα βυθου αλλα τωρα με τα φυτα μεσα και τα ξυλα πετρες δεν βολευει.

2)Το spraybar ειναι μεσα στο νερο

3)Ισως γιατι μολις εβαλα τα χερια μεσα αρχισε να κανει σβουρες αλλα τελικα πεθανε..

4)Τον υαλοβαβμακα δεν τον εχω αλλαξει ποτε.. Το φιλτρο τρεχει περιπου 2 μηνες..

Με τα ψαρια δεν βρηκα τι εγινε... Ισως το καθε ενα εγινε για τον δικο του λογο...

Το ενα γκαπυ ηταν απο την αγορα του με μιση ουρα λογω καποιου μονομαχου που ηταν στο ιδιο ενυδρειο... Ηξερα πως καποια στιγμη κατι θα παθει πιο συντομα.. Το μολλυ το επαθε αυτο μολις εβαλα το χερι μεσα και εσκαψα λιγο να ξανα φυτεψω κατι.. Και μια μερα πριν ειχα χασει ενα βυθου cory.. Αυτα νομιζω πως κακως τα πηρα γιατι δεν πολυ ταιριαζουν με PH υψηλο... 2 ειχα... Το αλλο καθεται μονιμα καπου...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-11, 21:10
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Αν δεν βολεύει η σκούπα τοτε να βάζεις ενα μικρο λάστιχο για να βγάζεις νερό στις αλλαγές και να το χρησιμοποιείς αντι για σκούπα (ετσι το κάνω στο 60άρι)
Νομίζω οτι εχεις πολύ φώς οποτε ειναι λογικό να σου παρουσιαστεί η άλγη που έχεις (καφέ). Δεν διάβασα τι λάμπες έχεις αλλά απο την φώτο έτσι φαινεται. Το spray bar το έχεις προς τα πάνω αν δεν κάνω λάθος (βλεπω ανατάραξη απο τις εξόδους) οποτε εισαι ΟΚ με το οξυγόνο)
Για τα ψάρια τώρα...τα guppies είναι πολυ μυγιάγγιχτα, ποσο μάλλον οταν είναι και...μισά! απο μόλυ δεν έχω αποψη, ενώ για το cory...τροφή μένει καθόλου κάτω ή πεθανε...της πείνας???

οσο για τον υαλοβάμβακα, τον αλλάζεις εαν δεις οτι εχει γεμίσει(ριχνει την ροή), εαν ειναι πολλά τα σκουπιδάκια που αιωρούνται στο νερό η εαν ανοίξεις το φίλτρο και εχει ελαχιστη βρώμα πανω του, μην τον αλλάξεις...εμένα γίνεται τελείως καφέ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-11, 23:14
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εχω μια 11W αυτη που εχει αρχικα το ενυδρειο απο τα carrefour και εχω προσθεσει μια 15W φθοριου με την διαδικασια που εχει στο φορουμ με τα στεγανα ακροφησια... το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα με 45cm υψος.. Ειναι πολυ το φως? Το αναβω απο τις 16:30 εως 1:30...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-11, 03:55
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

οχι, εαν θες να του βαλεις πολλα και ψιλοδυσκολα φυτά ειναι λίγο...
το φώς σου ειναι στο 0,3 ενώ για φυτεμα θες 0.5 τουλαχιστον (εγω το εχω στο 0.8 περιπου).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06455 seconds with 14 queries