Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-12, 15:40
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Πόσο κεραμικό βιολογικό να πάρω???

Καλησπέρα, στο ενυδρείο μου (100λτ) έχω γύρω στα 100γρ κεραμικό βιολογικό υλικό της σερα(μακαρονάκι). Χρειάζεται να βάλω κι άλλο??? αν ναι, πόσο χρειάζομαι??? ισχύει η λογικό όσο περισσότερο τόσο καλύτερα???

Και τι να πάρω???
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847
αυτό είναι 1 λίτρο σε όγκο, φτάνει??? χώρο έχω, αλλά είναι καλό αυτό???
ή να πάρω κάτι πιο τυποποιημένο??? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2577
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-12, 15:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αν ειναι το κλασικο μακαρονι δεν ειναι βιολογικο αλλα μηχανικο (αν ειναι λειο στην αφη) αν ειναι σαγρε, ειναι σιποραξ. Οσο περισσοτερο βαλεις τοσο το καλυτερο ναι, δεν υπαρχει υπερβολη στο φιλτραρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-12, 15:48
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πάρε από το χύμα του petcumulus, είναι μια χαρά βιολογικό και βάλε όσο περισσότερο σου επιτρέπει το φίλτρο σου (αρκεί να μένει χώρος για σφουγγάρι και -ενυδριακό- βαμβάκι).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 15:56
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

οκ, αυτό που έχω είναι λείο... άρα θα πάρω το χύμα από το πετσοπ, λογικά 1 λίτρο θα χωρέσει άνετα μετά το σφουγγάρι!!! Ευχαριστώ πολύ!!! α, το λείο, το πετάω???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 16:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οχι ολο μαζι γιατι οοοοση βιολογια εχεις, ειναι εκει πανω, βαζε σε καθε ανοιγμα για καθαρισμα λιγο, πχ χωρισε την αλλαγη σε 3-4 φορες, ωσπου να το βγαλεις ολο, για να προλαβει να εξαπλωθει η βιολογια σου. Αν το αλλαξεις ολο με τη μια ειναι σαν να ξεστρωνεις ολο το φιλτρο.

Ασχετο και σχετικο, τι φιλτρο εχεις. Ουτε 1 λιτρο χωρητικοτητα σε 100λιτρα ενυδρειο ειναι λιγο...πολυ λιγο. Και αν λες οτι τα 100γρ ειναι "βιολογικο" (που τελικα δεν ειναι) το υπολοιπο τι το εχεις γεμισει? Γραψε λιγο ολη την τωρινη διαταξη υλικων και ιχθυοσυνθεση αν δεν σου ειναι κοπος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-12, 16:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το φίλτρο του ενυδρείου είναι ενσωματωμένο. πιάνει όλη την μεριά στο πλάι. έχει 3 δεξαμενές. Στην πρώτη παίρνει το νερό από χαμηλά, στη δεύτερη το φιλτράρει με συνολικό χώρο 2 λίτρα στο 1 λίτρο περίπου έχω τον σπόγκο μπλε χρώματος και στο άλλο λίτρο που περισσεύει μία χούφτα μακαρονάκι που είχα (μέσα σε διχτάκι). και στην 3δεξαμενή είναι η αντλία που σπρώχνει το νερό έξω.

Σκεφτόμουν να πάρω το λίτρο αυτό το χύμα σιποράξ, και να το βάλω σε ένα μεγάλο δυχτάκι κάτω από τον σπόγκο. καλά δεν είναι???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε 1 λιτρο χωρητικοτητα σε 100λιτρα ενυδρειο ειναι λιγο...πολυ λιγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 27-11-12 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-12, 16:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα με την ιχθυοφορτηση ειναι πολυ ή λιγο το ενα λιτρο. Αν σε 20 λιτρα βαλω 15 χρυσοψαρα, το ενα λιτρο ειναι αρκετο? Μαλλον οχι...

Με μια νορμαλ ιχθυοφορτηση, μια χαρα το κοβω για 100 λιτρα. Γνωμη μου, παντα. Αλλωστε τα παντα τα δειχνουν οι μετρησεις. Αν σηκωσει αμμωνια που δεν μπορει να αντιμετωπισει η βιολογια, μαλλον τοτε δεν ειναι αρκετο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-12, 16:28
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα εξωτερικό. Έως τότε όμως κόψε το σφουγγάρι στο 30-40% και αφαίρεσε το υπόλοιπο, θα το χρησιμοποιείς έτσι κι αλλιώς ως μηχανικό φίλτρο κυρίως. Στο χώρο που σου αφήνει στούμπωσε όσο siporax παίρνει(σε δυχτάκι μέσα πάντα)!Α, και μετά το siporax, βάλε ενυδρειακό βαμβάκι, για να απορροφά τυχόν σκουπιδάκια που πέρασαν, πριν φτάσουν στην αντλία επιστροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-12, 16:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν φανταστηκα καλα οταν λες να το βαλεις κατω απο τον σπογκο, απο πλευρας ροης νερου, ναι ετσι καντο, να ειναι μετα το σφουγγαρι. Ειναι λιγο το ενα λιτρο αν δεν υπαρχει βιολογικο υλικο αυτο εννοουσα. Και μεχρι τωρα δεν υπαρχει. Λαθος διατυπωση συγγνωμη. Γιαυτο ρωτησα και την ιχθυοσυνθεση του για να δουμε τι παιζει. Συμφωνω θοδωρη για τις μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-12, 17:18
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

to 8o post είναι πολύ καλό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61823
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-12, 18:52
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

βασικά στα 100λίτρα, έχω πολλά μικρά σαλλιγκάρια, (πολλά όμως, όπου κοιτάξεις υπάρχει και ένα, 4 διαφορετικά είδη) και 30 γκάπι, τα 15ενήλικα και τα 15 μωρά. Α και μία γαρίδα!!! αμμωνία δεν υπάρχει στο ενυδρείο, και κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.

Καλή η ιδέα του ενυδρειακού βαμβακιού, αλλά είναι πολύ βαθιά και δεν χωράει το χέρι μου για να το βάλει, οπότε θα βάλω μόνο το σιποράξ, και το σπόγγο. Λέτε να κόψω από το σπόγκο, και να βάλω κι άλλο σιποράξ στη θέση του??? η αναλογία αν δεν κόψω τον σπόγγο είναι 1 προς 1, 1 λίτρο περίπου ο σπόγκος, 1 λίτρο περίπου το σιποράξ (όταν μπει)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-12, 19:49
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δε χρειάζεσαι τόσο πολύ σφουγγάρι γιατί τη βιολογία, θα στην κρατάει πια το siporax.Όσο περισσότερο siporax, τόσο περισσότερη βιολογία μπορεί να κρατήσει (σε πολλαπλάσια του σφουγγαριού μεγέθη). Βρες ένα τρόπο να βάλεις το βαμβάκι, χρειάζεται. Το σφουγγάρι άφησέ το πρώτα ως έχει για κάνα μήνα παράλληλα με το siporax, για να προλάβει το siporax να αναπτύξει βιολογία. Μετά το κόβεις. Υπολόγισε ότι επειδή θα μαζεύει διάφορα σκουπιδάκια, θα πρέπει κατά καιρούς να βγαίνει για να ξεπλένεται. Καλά είσαι για την ώρα, αν όμως σε πιάσει καμιά τρέλα όπως όλους και αρχίσεις να προσθέτεις ψάρια, τότε χρειάζεσαι καλύτερη φίλτρανση. Το ίδιο θα συμβεί και αν αφήσεις τα γκάπυ να γεννάνε ανεξέλεγκτα χωρίς να αρχίσεις να δίνεις, και αυξηθεί κατακόρυφα ο πληθυσμός τους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-12, 20:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

thanks for the info!!!Λογικά δε θα τα αφήσω να ανέβουν και άλλο σε πληθυσμό, 30 είναι πολλά, και καλά, μετά θα αρχίσω να μοιράζω!!!
Δεν ανέφερα ότι η αντλία είναι 1000λτ / ώρα, δεν ξέρω αν έχει σημασία. τώρα για το βαμβάκι δεν έχω ιδέα πως θα το βάλω, ο δεύτερος και ο τρίτος θάλαμος ενώνονται οριζόντια, και δεν έχω τρόπο να βάλω κάτι εκεί, εκτώς εάν βάλω το σφουγκαράκι που θα κόψω να σφηνωθεί εκεί ανάμεσα στο χώρισμα, αλλά και πάλι η αντλία μπαίνει λίγο στο θάλαμο των φίλτρων...
Θα παραγγείλω το σιποράξ, ελπίζω το χύμα να είναι καλό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-12, 20:16
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ιδιου τυπου φιλτρο εχω και γω μονο που για 130λ εχει χωριτηκοτητα 5λ για υλικο εχω βαλει πολυεστερικο βαμβακι στηνεισοδο ελαφροπετρα και biopur ενδιαμεσα και πολυεστερικο βαμβακι παλι στην εξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-12, 22:29
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

wow!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι λίπασμα να πάρω? bouldoza Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 22-03-11 09:27
θα τα πάρω τα τεύχη...δεν θα τα πάρω.... CASPER Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 20-05-07 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09277 seconds with 15 queries