Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-09, 18:45
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή Προς expert Λιμνων

Παιδια εχω 3 χρυσοψαρα σε ενα 60αρι επειδή θα μπουν σε αυτο αλλα ψαρια το χρυσοψαρα θελω να τα κανω εξω στο μπαλκόνι μια 200αρα λιμνη.
Τα υλικα ειναι ετοιμα.
Θελω ομως να ρωτησω πως θα γινει απο θερμοκρασίες 23°C που ειναι τωρα να πανε σε 4-5°C.
Ειναι επικίνδυνο η δεν θα υπάρξει προβλημα?
THANKS
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-09, 19:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εχω 3 χρυσοψαρα σε ενα 60αρι επειδή θα μπουν σε αυτο αλλα ψαρια το χρυσοψαρα θελω να τα κανω εξω στο μπαλκόνι μια 200αρα λιμνη.
Τα υλικα ειναι ετοιμα.
Θελω ομως να ρωτησω πως θα γινει απο θερμοκρασίες 23°C που ειναι τωρα να πανε σε 4-5°C.
Ειναι επικίνδυνο η δεν θα υπάρξει προβλημα?
THANKS
Τα 200 λίτρα βέβαια δεν τα ονομάζουμε λίμνη, αλλά ενυδρείο. Δύσκολο πολύ να κρατάς τις ιδανικές συνθήκες με τέτοια λίτρα και συγκεκριμένα τις χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και το χειρότερο, τις ψηλές το καλοκαίρι.

Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-09, 23:53
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 200 λίτρα βέβαια δεν τα ονομάζουμε λίμνη, αλλά ενυδρείο. Δύσκολο πολύ να κρατάς τις ιδανικές συνθήκες με τέτοια λίτρα και συγκεκριμένα τις χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και το χειρότερο, τις ψηλές το καλοκαίρι.

Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις.
Ωπςςς!!!
Sorry για το 200.
Δεν ειναι 200 αλλα 400 λιτρα.Τα μπερδεψα με ενα 200αρι πλαστικο που εχω σκοπο να στήσω.
Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

"Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις."
Ποιες ειναι αυτες οι προυποθεσεις??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι υλικα θα την φτιαξεις??
Μου φερανε απο Γερμανια μια ετοιμη σαν αυτη τις φωτογραφίας
Εχω και ενα φιλτρο Ecomax 2200 L/h

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tonisgr : 20-02-09 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-09, 17:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

Το "αρκετή σκιά" δεν είναι πάντα θετικό, γιατί η σκιά θα πρέπει να καλύπτει εντελώς τη λίμνη κατά το μεσημέρι, δηλαδή 12:00-3:00μ.μ. Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ επικίνδυνη για τα μικρά τεχνιτά οικοσυστήματα.


2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εκτός του ότι θα δροσίζει το νερό, θα το ανανεώνει ταυτόχρονα και με το πολύτιμο οξυγώνο. Πάρε σαν δεδομένο, να συνδέσεις με αυτόν τον τομέα και το φόλτρο σου, γιατί αν το συνδέσεις εκτός νερού έχει πολλά πλεονεκτήματα από ότι να το βυθίσεις μέσα στη λίμνη. Πρώτα-πρώτα θα κερδίζεις τον σημαντικό χώρο που θα έπερνε το φίλτρο μέσα στο νερό και ταυτόχρονα, ο καθαρισμός του θα είναι παιχνιδάκι, χωρίς να αναταράζεις τον βυθό και να ξεμπλέκεις φυτά και ρίζες κάθε φορά που θέλει καθάρισμα.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

Σε αυτό σίγουρα βοηθάει στο ότι τα λίτρα τελικά είναι 400. ¶ν μου έλεγες ότι η λίμνη σου θα τοποθετηθεί μέσα στο χώμα, θα σου έλεγα ότι θα ήταν εντάξει. Αυτό που φοβάμαι, είναι ο πάγος που θα σχηματίζεται στην επιφάνεια. Εκτός του ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια, το πιο σοβαρό είναι το ότι μπορει με την διαστολή του να σου ανοίξει την πλαστική λίμνη με άσχημες συνέπειες. Το πλαστικό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ελαστικότητα του λάινερ. Οι πλαστικές έτοιμες λίμνες είναι φτιαγμένες αυστηρά για να θάβονται στο έδαφος.
Θα προτιμούσα αν μπορείς να μου περιγράψεις τον χώρο όπου θα την τοποθετήσεις ώστε αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-09, 18:52
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

Το "αρκετή σκιά" δεν είναι πάντα θετικό, γιατί η σκιά θα πρέπει να καλύπτει εντελώς τη λίμνη κατά το μεσημέρι, δηλαδή 12:00-3:00μ.μ. Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ επικίνδυνη για τα μικρά τεχνιτά οικοσυστήματα.


2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εκτός του ότι θα δροσίζει το νερό, θα το ανανεώνει ταυτόχρονα και με το πολύτιμο οξυγώνο. Πάρε σαν δεδομένο, να συνδέσεις με αυτόν τον τομέα και το φόλτρο σου, γιατί αν το συνδέσεις εκτός νερού έχει πολλά πλεονεκτήματα από ότι να το βυθίσεις μέσα στη λίμνη. Πρώτα-πρώτα θα κερδίζεις τον σημαντικό χώρο που θα έπερνε το φίλτρο μέσα στο νερό και ταυτόχρονα, ο καθαρισμός του θα είναι παιχνιδάκι, χωρίς να αναταράζεις τον βυθό και να ξεμπλέκεις φυτά και ρίζες κάθε φορά που θέλει καθάρισμα.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

Σε αυτό σίγουρα βοηθάει στο ότι τα λίτρα τελικά είναι 400. ¶ν μου έλεγες ότι η λίμνη σου θα τοποθετηθεί μέσα στο χώμα, θα σου έλεγα ότι θα ήταν εντάξει. Αυτό που φοβάμαι, είναι ο πάγος που θα σχηματίζεται στην επιφάνεια. Εκτός του ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια, το πιο σοβαρό είναι το ότι μπορει με την διαστολή του να σου ανοίξει την πλαστική λίμνη με άσχημες συνέπειες. Το πλαστικό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ελαστικότητα του λάινερ. Οι πλαστικές έτοιμες λίμνες είναι φτιαγμένες αυστηρά για να θάβονται στο έδαφος.
Θα προτιμούσα αν μπορείς να μου περιγράψεις τον χώρο όπου θα την τοποθετήσεις ώστε αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Κοιτα ετσι οπως ειναι η λιμνη της φωτογραφιας θα μπει σε μια γωνια στο μπαλκονι οπου δεξεια και αριστερα δεν θα την βλεπει ο ηλιος καθολου και απο μπρωστα εχω ψηλα δεντρα.Χωρια το συστημα με συνεχη κυκλοφορια νερου.
Αρα ειμαι οκ το καλοκαιρι 100%
Τον χειμωνα ειναι το θεμα τι κανουμε.
Τωρα τη λιμνη γυρο-γυρο θα την στερεοσω με τσιμεντολιθους και τουβλα και αργοτερα το καλοκαιρι θα την επενδισω με πετρα(ξερεις απο αυτη που βαζουν στους τυχους των σπιτιων) και δεν νομιζω να εχω προβλημα σταθεροτητας.
Αυτα πιστευω να καταλαβες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-09, 19:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ολα αυτα που λες καλα.... αλλα για ρωτα και τον μηχανικο για την αντοχη του μπαλκονιου... γιατι απο κατω μπορει να βρεις απο λιμνη μεχρι ανθρωπο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-09, 23:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Με τι υλικα θα την φτιαξεις??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς Θεσσαλονικείς PHILIPAN Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 08-02-09 23:31
Προς ΠΑΝΟ Χαραμάδας Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-12-08 21:46
Απορια συμβατοτητας λιμνων dr_yianni Malawi 9 10-03-07 22:29
Προς Moderators Liolios Greek Aquarist's Boards 0 12-02-06 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04910 seconds with 13 queries