Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-13, 22:57
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Ερωτηση σχετικα με υποστρωμα...

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα ενυδρειο εδω και 4 μηνες και θελω να κανω 2 ερωτησεις. Το υποστρωμα που εχω χρησιμοποιησει ειναι ενα της Dannerle αν το λεω καλα. Το εχω εδω και 4μηνες απλα επειδη απο το πετ σοπ που το πηρα μαζι με το χαλικι , το δευτερο επειδη ηταν μικροτερο απο το πρωτο ανακατευτηκαν μεταξυ τους (μιλαμε για μπαχαλο).Το γεγονος αυτο επιρρεαζει τον χρονο λειτουργειας του υποστρωματος?Αν δεν κανω λαθος μετα απο 6 μηνες το λιπασμα ειναι αχρηστο. Πρεπει να προσθεσω κατι πριν τους 6 μηνες (π.χ.ταμπλετες η κατι σε υγρη μορφη)? Επισημαινω οτι τα φυτα που εχω τα οποια ειναι ευκολα φυτα, καποια απο αυτα εχουν φυλλα με τρυπες και καποια αλλα σαπιζουν. Θεωρω οτι τα φυτα μου εχουν αναγκη απο καποια η καποιες βιταμηνες γιατι σιγουρα εχουν ελληψη. Τελος ο φωτισμος μου ειναι μια λαμπα των 30watt για 8 ωρες την ημερα. Σορυ για το μεγαλο ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-13, 23:17
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα ενυδρειο εδω και 4 μηνες και θελω να κανω 2 ερωτησεις. Το υποστρωμα που εχω χρησιμοποιησει ειναι ενα της Dannerle αν το λεω καλα. Το εχω εδω και 4μηνες απλα επειδη απο το πετ σοπ που το πηρα μαζι με το χαλικι , το δευτερο επειδη ηταν μικροτερο απο το πρωτο ανακατευτηκαν μεταξυ τους (μιλαμε για μπαχαλο).Το γεγονος αυτο επιρρεαζει τον χρονο λειτουργειας του υποστρωματος?Αν δεν κανω λαθος μετα απο 6 μηνες το λιπασμα ειναι αχρηστο. Πρεπει να προσθεσω κατι πριν τους 6 μηνες (π.χ.ταμπλετες η κατι σε υγρη μορφη)? Επισημαινω οτι τα φυτα που εχω τα οποια ειναι ευκολα φυτα, καποια απο αυτα εχουν φυλλα με τρυπες και καποια αλλα σαπιζουν. Θεωρω οτι τα φυτα μου εχουν αναγκη απο καποια η καποιες βιταμηνες γιατι σιγουρα εχουν ελληψη. Τελος ο φωτισμος μου ειναι μια λαμπα των 30watt για 8 ωρες την ημερα. Σορυ για το μεγαλο ποστ
Από την στιγμή που έβαλες εύκολα φυτά γιατί έβαλες ενεργό υπόστρωμα και έμπλεξες τώρα; 30W αλλά πόσα λίτρα έχεις, αν και δεν νομίζω να παίζει μεγάλο ρόλο μιας και έχεις εύκολα φυτά, απλά να έχουμε μια γενική ιδέα. Τα εύκολα φυτά γενικότερα δεν χρειάζονται πολλά πολλά. Τώρα αν παρατηρείς ελλείψεις, μπορείς να τα βοηθήσεις με κάποιες ταμπλέτες βυθού και κάποιο γενικό λίπασμα (υγρό). Υπάρχουν πάρα πολλά στην αγορά.
Σου παραθέτω κάποια ενδεικτικά:

Sera:
Sera floreplus (Ταμπλέτες)
Sera florenette A (Ταμπλέτες)
Sera florena (Υγρό)

Seachem:
Seachem Flourish Tabs (Ταμπλέτες)
Seachem Flourish (Υγρό)

JBL:
JBL FerroTabs (Ταμπλέτες)
JBL Ferropol (Υγρό)

ΥΓ. Επίσης έχε το νου σου τώρα που λες ότι το υπόστρωμα έχει βγει στην επιφάνεια για έξαρση αλγών.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-13, 23:21
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Τα λιτρα ειναι 120 φιλε. Το υποστρωμα το πηρα γιατι ημουν Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ. Ακομα ειμαι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Και το πηρα ενω δεν ηταν απαραιτητο και το χρησοπληρωσα δινοντας 25 ευρω και ηταν μεγαλυτερο σε σχεση με το χαλικακι που μου εδωσαν απο το Ι Δ Ι Ο μαγαζι. Παραμυθακια ομορφα. Και μου εκαναν και αλλα ομορφα απο το ιδιο μαγαζι τα οποια θα τα αναφερω καποια στιγμη να φριξετε εσεις οι παλαιοτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-13, 23:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λιτρα ειναι 120 φιλε. Το υποστρωμα το πηρα γιατι ημουν Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ. Ακομα ειμαι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Και το πηρα ενω δεν ηταν απαραιτητο και το χρησοπληρωσα δινοντας 25 ευρω και ηταν μεγαλυτερο σε σχεση με το χαλικακι που μου εδωσαν απο το Ι Δ Ι Ο μαγαζι. Παραμυθακια ομορφα. Και μου εκαναν και αλλα ομορφα απο το ιδιο μαγαζι τα οποια θα τα αναφερω καποια στιγμη να φριξετε εσεις οι παλαιοτεροι.
Έχεις χαμηλό φωτισμό οπότε οι ελλείψεις που λες σίγουρα δεν οφείλονται στο ότι τα φυτά σου προσπαθούν να δώσουν λόγο υψηλού φωτισμού και μένουν από στοιχεία. Τι λάμπα έχεις; Πάρε μια για φυτά (ροζ) αν δεν έχεις και να θυμάσαι πως και αυτή θέλει αλλαγή μετά από ένα (1) χρόνο. Μην περιμένεις να την αλλάξεις όταν καεί...

ΥΓ. Για το υπόστρωμα τώρα κοίτα αν μπορείς (ξέρω πως έχει φασαρία και κόστος) να το αλλάξεις. Αν θες να έχεις κάτι για τα φυτά σου βάλε το Flourite της Seachem. Είναι παθητικό και δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα μελλοντικά και θα βοηθήσεις αρκετά τα φυτά σου. Φυσικά θα πρέπει να του διοχετεύεις τα ανάλογα στοιχεία (λιπάσματα) όποτε και αν θέλεις. Αλλιώς θα το χρησιμοποιείς σαν απλό χαλίκι (ή άμμο αν το πάρεις σε άμμο). Τέλος αν σου φαίνεται ακριβό και δεν έχεις τα ανάλογα χρήματα, μπορείς να το ανακατέψεις με απλό υπόστρωμα (χαλίκι ή άμμο) για να καλύψεις την ποσότητα που θες για το ύψος του υποστρώματός σου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-13, 23:39
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Απλα επειδη ακομα στρωνεται το ενυδρειο θα τα κανω ολα μπαχαλο αν αλλαξω υποστρωμα τωρα. Καποια στιγμη θα γινει ομως σιγουρα. Μεχρι τοτε επειδη δεν εχω κανει καποια συγκεκριμενη μετρηση για να δω αν λειπει π.χ καλιο η σιδηρος ας πουμε, πρεπει να κανω? υπαρχει? η βαζω αυτα που μου προανεφερες γενικα σαν συμπληρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-13, 23:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα επειδη ακομα στρωνεται το ενυδρειο θα τα κανω ολα μπαχαλο αν αλλαξω υποστρωμα τωρα. Καποια στιγμη θα γινει ομως σιγουρα. Μεχρι τοτε επειδη δεν εχω κανει καποια συγκεκριμενη μετρηση για να δω αν λειπει π.χ καλιο η σιδηρος ας πουμε, πρεπει να κανω? υπαρχει? η βαζω αυτα που μου προανεφερες γενικα σαν συμπληρωμα?
Τέσσερεις (4) μήνες και ακόμη στρώνεις; Τεστ για το κάλιο δεν έχω δει κάπου και δεν νομίζω να υπάρχει. Τεστ σιδήρου υπάρχει. Αυτά που σου είπα μπορείς να τα βάλεις αν και μου κάνει εντύπωση που έχουν έλλειψη τα φυτά που λες (εύκολα). Από ταμπλέτες έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τις Sera florenette A. Σε υγρά λιπάσματα ρίχνω όλη τη σειρά της Seachem. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βέβαια μόνο το Flourish της Seachem που το προτείνουν πολλοί. Επίσης αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τώρα στην αρχή το Sera florena ή το JBL Ferropol που είναι πιο πλήρη. Πάρε μικρές συσκευασίες (100ml) να δοκιμάσεις πως θα πας και βλέπεις μετά. Αν μπλέξεις με τη σειρά της Seachem λογικά θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αλλά το κόστος σου θα ανέβει πάρα πολύ και θα έχεις σχεδόν καθημερινά λίπανση με διάφορους συνδυασμούς από αυτά.
Η γνώμη μου πάντως είναι αν θες να χρησιμοποιήσεις λιπάσματα να βάλεις ταμπλέτες και ένα πλήρες γενικό λίπασμα (Sera ή JBL). Μετά βλέποντας και κάνοντας...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-13, 23:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα επειδη ακομα στρωνεται το ενυδρειο θα τα κανω ολα μπαχαλο αν αλλαξω υποστρωμα τωρα. Καποια στιγμη θα γινει ομως σιγουρα. Μεχρι τοτε επειδη δεν εχω κανει καποια συγκεκριμενη μετρηση για να δω αν λειπει π.χ καλιο η σιδηρος ας πουμε, πρεπει να κανω? υπαρχει? η βαζω αυτα που μου προανεφερες γενικα σαν συμπληρωμα?
Ειχα αλλαξει κατα τη διαρκεια του στρωσιματος αμμο και ολα πηγαν μια χαρα. Βαλε το νερο απο το ενυδρειο σε ενα ή οσα βαρελια χρειαζεται, βαλε και το φιλτρο να δουλευει εκει και αλλαξε το βυθο σου αν θες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-13, 00:01
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

[QUOTE=Skydiver;723577]Τέσσερεις (4) μήνες και ακόμη στρώνεις;

Πριν το 6μηνο δεν θεωρειτε ενα ενυδρειο στρωμενο. Ετσι δεν ειναι η κανω λαθος? Για αυτο το ειπα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-13, 00:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βασικα ωριμο δεν θεωρειται πριν απο εξαμηνο - χρονο. Το αν ειναι στρωμενο το βλεπεις απο το αν παρεχεις αμμωνια (με τροφη ή απο φαρμακειο) και δεν μετρας αμμωνια, νο2 στο νερο και μετρας μονο νο3.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ωριμο δεν θεωρειται πριν απο εξαμηνο - χρονο. Το αν ειναι στρωμενο το βλεπεις απο το αν παρεχεις αμμωνια (με τροφη ή απο φαρμακειο) και δεν μετρας αμμωνια, νο2 στο νερο και μετρας μονο νο3.

Φίλε μου Στέλιο ρίξε διάβασμα . Εμείς οι αρχάριοι πολλές φορές κάποια πράγματα που διαβάζουμε δεν τα καταλαβαίνουμε αμέσως ή και τα παρερμηνεύουμε ακόμη...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-13, 00:18
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εχεις δικιο φιλε , διαβαζω και καποιες φορες μπερδευομαι περισσοτερο μη σου πω.Ευτυχως παντως που τα παιδια εδω μεσα εχουν υπομονη με μας τους νεους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-13, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ανακατευθηκε το υποστρωμα με το χαλικι θα βγηκε ολο το λιπασμα του στο νερο.
Δεν τρελλαθηκες στις αλγες?
Ετσι θα εχει "τελειωσει" και σαν υποστρωμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζω και καποιες φορες μπερδευομαι περισσοτερο μη σου πω.
Συχνό φαινόμενο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχως παντως που τα παιδια εδω μεσα εχουν υπομονη με μας τους νεους.
+1.000.000
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τρελλαθηκες στις αλγες?
Την ίδια απορία έχω και εγώ...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 05-01-13 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ειχα και εχω αλγη φιλε delta. Οποτε πρεπει επειγοντως να βαλω ταμπλετες η καποιο αλλο λιπασμα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα και εχω αλγη φιλε delta. Οποτε πρεπει επειγοντως να βαλω ταμπλετες η καποιο αλλο λιπασμα ε?
Θελεις κι αλλες αλγες δλδ?
Το λιπασμα που απελευθερωθηκε (και απελευθερωνεται ακομα ισως, λιγοτερο τωρα ομως) στο νερο τις δημιουργησε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-13, 00:31
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αν πω το μαγαζι που μου εκανε την μα@@@@α με το λιπασμα και το χαλικι θα γινω γραφικος ε?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-13, 00:33
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα και εχω αλγη φιλε delta. Οποτε πρεπει επειγοντως να βαλω ταμπλετες η καποιο αλλο λιπασμα ε?
Φιλαράκι άλλαξε άμεσα το υπόστρωμα να τελειώνεις μια και καλή. Ακόμη και να απενεργοποιηθεί το ενεργό σου υπόστρωμα (θα είσαι γεμάτος άλγη ως τότε) το μόνο που θα καταφέρεις είναι να έχεις ένα χάλια ενυδρείο (άλγη-ες παντού) και μόνιμα μια άχρηστη βρώμα (απενεργοποιημένο υπόστρωμα) στο βυθό σου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-13, 00:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι? σου ειπε να το ανακατεψεις με το χαλικι?
Το υποστρωμα λιπανσης της dennerle ειναι αυτο. http://dennerle.com/global/index.php...id=119&lang=en
Αυτο εχει βαλει? ή μηπως κανενα χαλικι της dennerle http://dennerle.com/global/index.php...id=120&lang=en
(πολλοι τα λενε ολα υποστρωματα, χαλικια , αμμο, λιπασματα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-13, 00:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πω το μαγαζι που μου εκανε την μα@@@@α με το λιπασμα και το χαλικι θα γινω γραφικος ε?
Τα έχουμε πει για τα Pet Shops. Ότι θες ρωτάς εδώ . Η μόνη σχέση που θα έχεις με τα Pet Shops είναι:
Μπαίνεις Βλέπεις Παίρνεις Πληρώνεις Φεύγεις
Τίποτα άλλο .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι? σου ειπε να το ανακατεψεις με το χαλικι
Επειδή είχε διαφορετική κοκκομετρία από το χαλίκι του, το χαλίκι του πέρασε κάτω από το υπόστρωμα...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 05-01-13 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-13, 00:42
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Το πρωτο εχω βαλει φιλε delta. Δεν μου ειπε να το ανακατεψω απλα το χαλικι που διαλεξα ηταν πολυ λεπτο και το λιπασμα σαν πιο χοντρο ανεβηκε προς τα πανω ενα μεγαλο του τμημα. Τα πηρα και τα δυο ομως απο εκει και οταν τους ρωτησα για το χαλικι που ειναι λεπτο αρκετα μου ειπαν οτι δεν θα υπαρξει προβλημα...Επιστημονες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-13, 00:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστημονες.
Στα είπα πιο πάνω...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-13, 00:49
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Επιπλεον οταν μου εδωσαν τα πρωτα ψαρακια μετα απο 2 εβδομαδες περιπου(ξερω απαραδεκτο αλλα μεχρι τοτε δεν γνωριζα το φορουμ αυτο οποτε βασιστηκα σε αυτους) ειχα αμμωνια. Και εβαλα ψαρακια μεσα. Ωραιος ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-13, 00:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλεον οταν μου εδωσαν τα πρωτα ψαρακια μετα απο 2 εβδομαδες περιπου(ξερω απαραδεκτο αλλα μεχρι τοτε δεν γνωριζα το φορουμ αυτο οποτε βασιστηκα σε αυτους) ειχα αμμωνια. Και εβαλα ψαρακια μεσα. Ωραιος ετσι?
PET SHOPS
Pet Shops + άγνοια πελάτη = Ψάρια και πελάτης
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-13, 01:00
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ακριβως φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-13, 05:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωτο εχω βαλει φιλε delta. Δεν μου ειπε να το ανακατεψω απλα το χαλικι που διαλεξα ηταν πολυ λεπτο και το λιπασμα σαν πιο χοντρο ανεβηκε προς τα πανω ενα μεγαλο του τμημα. Τα πηρα και τα δυο ομως απο εκει και οταν τους ρωτησα για το χαλικι που ειναι λεπτο αρκετα μου ειπαν οτι δεν θα υπαρξει προβλημα...Επιστημονες.
Κατσε γιατι τωρα μου ακουγεται περιεργο αυτο.
Κι εγω ειχα αυτο το λιπασμα στο πρωτο μου ενυδρειο και ειχα βαλει απο πανω οχι απλως λεπτο χαλικι, αλλα κατι ακομα πιο λεπτο. Ειχα βαλει αμμοχαλικο 1 mm, και δεν βγηκε ιχνος υποστρωματος απο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΛΙ gdimit Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-03-11 20:11
Ερωτηση για υποστρωμα Geovai Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 03-07-10 12:50
Ερωτηση Σχετικα Με Τα Pleco mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 59 04-06-07 10:16
Ερωτηση για υποστρωμα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-03-07 12:19
ερωτηση για υποστρωμα GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-09-06 21:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17141 seconds with 16 queries