Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-11, 21:15
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Κακο πετ σοπ...

θα αναφερω ονομα καταστηματος 1ον γιατι ειναι αλυσιδα και δε τους νοιαζει και δευτερον γιατι δε νοιαζει εμενα καθολου. μπηκα εχτες στο πετ σιτυ της παιανιας. 1η εντυπωση ενα ενυδρειο με ραμιρεζι με τα κακομοιρα τα ψαρακια να εχουν φιν ροτ και ich. μιλαμε για 15-20 ψαρια. οσο κοιταω μπαινει ενας μπαμπας με την κορουλα λενε του υπαλληλου εχω ενα 20 λιτρα τι να βαλω μεσα. πηρε γυρω στα 15 τετρα τις χηρες και κατι αλλα. ευτυχως που του εδωσε ο υπαλληλος συμβατα μεταξυ τους ψαρια. ρωταει ο τυπος εχω ενα χρυσοψαρο να το βαλω μεσα? πεταγομαι εγω και λεω το χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα το ατομο και κανονικο φιλτρο. κοκκαλο ο μπαμπας! σε γυαλα μου λεει το εχω. καθοτι δε μπορουσα να πω πολλα το μονο που ρωτησα ηταν αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο. μου λεει ο υπαλληλος ναι 5 μερες ριχνει αντιχλωριο και βακτηρια. τον κοιταω εντονα και απο κατι αλλα που τον ρωτησα πριν καταλαβε οτι ειμαι σχετικα διαβασμενος και καπακι συμπληρωνει : ναι κανονικα θελει ενα μηνα αλλα ποιος καθεται τωρα... τεσπα παιρνει μια σκουπα βυθου μια αποχη και ενα πλαστικο φυτο ο μπαμπας και την κανει. εγω συνεχισα να χαζευω τις γυαλες και κοιταω ενα πανεμορφο σκαλαρι. λεω στον υπαλληλο καλα υπεροχο ψαρακι . ναι μου λεει. πολυ καθαρο το νερο ειναι λεω πρεπει να βαζετε οσμωσης νερο ε? οχι ρε μου λεει πας καλα? ποιος πληρωνει τετοια εξοδα? και απο πεχα τι γινεται του λεω το σκαλαρι θελει 6,8 - 7. ε τιποτα λεει οσο εχει η βρυση 7.5 8 δεν ξερω...
αυτα τα ολιγα. να πω προς υπερασπιση τους οτι το καταστημα στη γλυφαδα το μεγαλο εχει τελειως διαφορετικη φιλοσοφια εχει 3 παιδια στο τεραστιο τμημα των ενυδρειων οι οποιοι ειναι χομπιστες και εχουν πολλες γνωσεις και ετυχε μπροστα μου να αποτρεψει καποιος πελατη απο τη γνωστη @@@@ χρυσοψαρο σε γυαλα.
προς γνωση και συμμορφωση.
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-11, 21:21
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Κακως ανακατευτηκες κατα τη γνωμη μου!
Μονο αν τα χασει ολα ισως αρχισει και ψαχνεται και πιθανων σε κανα μηνα να δεις θεμα του στις ασθενειες.
Η αλλη περιπτωση ειναι να πει πεταμενα λεφτα, τα ψαρια δεν ζουνε πανω απο μηνα και να τα παρατησει!
Να μην ξανα αναφερω ποσο χ****** ο υπαλληλος που παει για το μεροκαματο για τα ζωντανα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-11, 21:29
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ναι αλλα το μαγαζι (που το εκπροσωπει ο υπαλληλος) θα χασει ενδεχωμενος και αλλα λεφτα με την παροδο του καιρου,γιατι αν ο αλλος ξενερωσει με τα ενυδρεια δεν θα συνεχισει να ψωνιζει αφου θα τα παρατησει!!!ενω αν ολα πηγαιναν καλα (αφου τον ενημερωνε ο πετσοπας,αν ηξερε και αυτος ) θα προχωρουσε ολο και σε μεγαλυτερα ενυδρεια και σε μεγαλυτερα εξοδα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-11, 23:28
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

pet shity τα λενε αυτά ρε παιδιά???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-11, 23:38
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
pet shity τα λενε αυτά ρε παιδιά???
+100000000
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-11, 00:38
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Προσοχη και στα σκυλια απο εκει...πηρε φιλος και αγανακτησαμε να το σωσουμε!!! Διαφωνω με την δουλεια/λεφτα αποψη...ενας ΣΩΣΤΟΣ υπαλληλος ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ καταστηματος πρεπει να σεβεται την δουλεια του!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-11, 01:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
1. 1η εντυπωση ενα ενυδρειο με ραμιρεζι με τα κακομοιρα τα ψαρακια να εχουν φιν ροτ και ich. μιλαμε για 15-20 ψαρια.

2. οσο κοιταω μπαινει ενας μπαμπας με την κορουλα λενε του υπαλληλου εχω ενα 20 λιτρα τι να βαλω μεσα. πηρε γυρω στα 15 τετρα τις χηρες και κατι αλλα. ευτυχως που του εδωσε ο υπαλληλος συμβατα μεταξυ τους ψαρια. ρωταει ο τυπος εχω ενα χρυσοψαρο να το βαλω μεσα? πεταγομαι εγω και λεω το χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα το ατομο και κανονικο φιλτρο. κοκκαλο ο μπαμπας! σε γυαλα μου λεει το εχω.

3. καθοτι δε μπορουσα να πω πολλα το μονο που ρωτησα ηταν αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο. μου λεει ο υπαλληλος ναι 5 μερες ριχνει αντιχλωριο και βακτηρια. τον κοιταω εντονα και απο κατι αλλα που τον ρωτησα πριν καταλαβε οτι ειμαι σχετικα διαβασμενος και καπακι συμπληρωνει : ναι κανονικα θελει ενα μηνα αλλα ποιος καθεται τωρα...

4. χαζευω τις γυαλες και κοιταω ενα πανεμορφο σκαλαρι. λεω στον υπαλληλο καλα υπεροχο ψαρακι . ναι μου λεει. πολυ καθαρο το νερο ειναι λεω πρεπει να βαζετε οσμωσης νερο ε? οχι ρε μου λεει πας καλα? ποιος πληρωνει τετοια εξοδα? και απο πεχα τι γινεται του λεω το σκαλαρι θελει 6,8 - 7. ε τιποτα λεει οσο εχει η βρυση 7.5 8 δεν ξερω...
1. Τα πουλαγε σε καποιον ή ηταν για θεραπεια εκει?

2. Αν τα προτεινε ο υπαλληλος, τοτε ναι θελει φαπες.
Αν τα ζητησε ο πελατης ..... δυσκολη η θεση του υπαλληλου.

3. Αρκετοι παντως με βακτηρια και σωστη τακτικη, εχουν βαλει ψαρια στο ενυδρειο σε 5 μερες (ακομα και απο την πρωτη μερα) χωρις απωλειες.

4. Ποιο καταστημα εχει ψαρια εκτροφης σε νερο οσμωσης?
Μαλιστα σε μικρη ηλικια, βοηθαει περισσοτερο το νερο που ειναι πιο πλουσιο σε μεταλλικα αλατα παρα το "νεκρο" νερο της ΑΟ.
Και οι εκτροφεις των ψαριων αυτων, σε νερο βρυσης τα μεγαλωνουν.
Αν ηταν αγρια πιασμενα τα σκαλαρια και ενηλικα, θα συμφωνησω οτι δεν επρεπε να τα εχει σε νερο βρυσης.
Αλλα αν ηταν αγρια δεν θα περιμενε να του κανουν παραπονα, θα τα ειχε σιγουρα σε ΑΟ, γιατι αλλιως θα ρισκαρε να τα χασει τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-11, 10:33
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω με την δουλεια/λεφτα αποψη...ενας ΣΩΣΤΟΣ υπαλληλος ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ καταστηματος πρεπει να σεβεται την δουλεια του!
Οταν η δουλεια του δε σεβεται τιποτα ομως ο υπαλληλος δεν εχει και πολλες επιλογες παρα να κανει την *δουλεια* που του βαζουν να κανει...και αυτη ειναι η πωληση.
Αν ο αλλος εχει παιδια/σκυλια/γατια να ταισει τι θα κοιταξει πρωτα λογικα?
Το καλο του ψαριου που θα φυγει απο το μαγαζι η να ΜΗ χασει τη δουλεια του?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-11, 10:53
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Αρκετοι παντως με βακτηρια και σωστη τακτικη, εχουν βαλει ψαρια στο ενυδρειο σε 5 μερες (ακομα και απο την πρωτη μερα) χωρις απωλειες.
Σωστό αυτό και ζωντανό παράδειγμα κάποια από τα ψάρια μου!!! Ασχολήθηκα με ενυδρεία πριν ανακάλυψω το φόρουμ και τα σχετικά περί μπολιού κλπ. Ο πετσοπάς μου είχε δώσει βακτηρίδια και τεστάκια για αμμωνία ΝΟ2 και ΝΟ3 και όντως σε μια εβδομάδα το ενυδρείο είχε στρώσει οπότε είχα βάλει και τα πρώτα ψάρια!!

Τώρα γιατί ο πωλήτης συμβούλεψε τον πελάτη να βάζει και αντιχλώριο κάθε μέρα είναι άλλη ιστορία!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-11, 10:59
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν η δουλεια του δε σεβεται τιποτα ομως ο υπαλληλος δεν εχει και πολλες επιλογες παρα να κανει την *δουλεια* που του βαζουν να κανει...και αυτη ειναι η πωληση.
Αν ο αλλος εχει παιδια/σκυλια/γατια να ταισει τι θα κοιταξει πρωτα λογικα?
Το καλο του ψαριου που θα φυγει απο το μαγαζι η να ΜΗ χασει τη δουλεια του?
Τον ευχαριστημενο πελατη ...στο τελος !
αλλα θα ξεφυγουμε αν μιλησουμε για αυτο !!!

@Θαναση , το αντιχλωριο μαλλον του το ειπε για να μεινουν νταγκλαρομενα τα ψαρια και ισως να του εδωσε και κανενα που να δεσμευει τα νιτρικα !!! λεμε τωρα ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-11, 12:59
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχη και στα σκυλια απο εκει...πηρε φιλος και αγανακτησαμε να το σωσουμε!!! Διαφωνω με την δουλεια/λεφτα αποψη...ενας ΣΩΣΤΟΣ υπαλληλος ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ καταστηματος πρεπει να σεβεται την δουλεια του!

Σκυλιά δεν παίρνουμε ποτέ κι απο κανένα πέτσοπ
το πιό πιθανό (99%) είναι να προέρχονται απο puppy mill και η αγορά κουταβιού απο τέτοια μέρη είναι συνενοχή στον βασανισμό που υφίστανται οι μάνες αυτών των εγκαταστάσεων

για την ποιότητα των κουταβιών δεν θα μιλήσω γιατί δεν είχα ποτέ μου τέτοιο κουτάβι
απο άλλους που ακούω όμως και βλέπω.....απαπαπαπαπαπα
άσε που και μόνο που το κουτάβι περνάει την πιο κρίσιμη περίοδο της ζωής του σε μιά κούτα όπου χέζει τρώει και πίνει εκεί που κοιμάται
αντί να είναι με την μάνα του και τα αδέρφια να μαθαίνει σκυλίσια πράγματα με τον σκυλίσιο τρόπο είναι καταστροφικό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-01-11, 13:37
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
θα αναφερω ονομα καταστηματος 1ον γιατι ειναι αλυσιδα και δε τους νοιαζει και δευτερον γιατι δε νοιαζει εμενα καθολου. μπηκα εχτες στο πετ σιτυ της παιανιας. 1η εντυπωση ενα ενυδρειο με ραμιρεζι με τα κακομοιρα τα ψαρακια να εχουν φιν ροτ και ich. μιλαμε για 15-20 ψαρια. οσο κοιταω μπαινει ενας μπαμπας με την κορουλα λενε του υπαλληλου εχω ενα 20 λιτρα τι να βαλω μεσα. πηρε γυρω στα 15 τετρα τις χηρες και κατι αλλα. ευτυχως που του εδωσε ο υπαλληλος συμβατα μεταξυ τους ψαρια. ρωταει ο τυπος εχω ενα χρυσοψαρο να το βαλω μεσα? πεταγομαι εγω και λεω το χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα το ατομο και κανονικο φιλτρο. κοκκαλο ο μπαμπας! σε γυαλα μου λεει το εχω. καθοτι δε μπορουσα να πω πολλα το μονο που ρωτησα ηταν αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο. μου λεει ο υπαλληλος ναι 5 μερες ριχνει αντιχλωριο και βακτηρια. τον κοιταω εντονα και απο κατι αλλα που τον ρωτησα πριν καταλαβε οτι ειμαι σχετικα διαβασμενος και καπακι συμπληρωνει : ναι κανονικα θελει ενα μηνα αλλα ποιος καθεται τωρα... τεσπα παιρνει μια σκουπα βυθου μια αποχη και ενα πλαστικο φυτο ο μπαμπας και την κανει. εγω συνεχισα να χαζευω τις γυαλες και κοιταω ενα πανεμορφο σκαλαρι. λεω στον υπαλληλο καλα υπεροχο ψαρακι . ναι μου λεει. πολυ καθαρο το νερο ειναι λεω πρεπει να βαζετε οσμωσης νερο ε? οχι ρε μου λεει πας καλα? ποιος πληρωνει τετοια εξοδα? και απο πεχα τι γινεται του λεω το σκαλαρι θελει 6,8 - 7. ε τιποτα λεει οσο εχει η βρυση 7.5 8 δεν ξερω...
αυτα τα ολιγα. να πω προς υπερασπιση τους οτι το καταστημα στη γλυφαδα το μεγαλο εχει τελειως διαφορετικη φιλοσοφια εχει 3 παιδια στο τεραστιο τμημα των ενυδρειων οι οποιοι ειναι χομπιστες και εχουν πολλες γνωσεις και ετυχε μπροστα μου να αποτρεψει καποιος πελατη απο τη γνωστη @@@@ χρυσοψαρο σε γυαλα.
προς γνωση και συμμορφωση.
Γι' αυτο της Γλυφαδας έχεις απολυτο δικιο. Όντως φαινεται να τους ενδιαφέρει το χομπυ. Ασχετα βεβαια που το καλοκαιρι , πηγαίνοντας να ψαξω για ριξες, ειναι μια πιτσιριακα εκει, που οταν τις το είπα με κοιταξε με γουργλωμενα ματια ρωτώντας με "Τι ειναι αυτο;". Για καλη τυχη των ΄πελατών μεταφερθηκε στης Βουλας.
Εχει σημασια ποσο διαβασμενος ειναι κ ο υπάλληλος παντως, αλλα κ με τι κριτηρια και γνωσεις προσλαμβανει η καθε αλυσιδα πετ σοπ, απο τη στιγμη που διαχειρίζεται ζωντανούς οργανισμούς κάθε ειδους!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Bλεπω εσυ ομως εμαθες πως δουλευει στο καταστημα της Βουλας η πιτσιρικα !!!

Για τα σκυλια το αναφερα γιατι καποιοι οσες φορες και να τους το πεις δεν καταλαβαινουν οτι πετσοπ =εμπορας=παππυμιλλ !! (οπως ο φιλος μου καλει ωρα )

Δεν ξερω απο περιοχες της Αθηνας αλλα μηπως στην Γλυφαδα το φυσανε ¤¤¤¤ και μπορουν απο την αρχη να δωσουν οτι χρειαζεται ενα ψαρι χωρις να σκεφτουν τα λεφτα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-11, 13:49
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Λιγο πολυ αυτος που περνει μεροκαματο απο εκει δεν θα κοιταξει τα ψαρια-πουλια αλλα την οικογενει ατου και πως θα την θρεψει...

οσο γι αυτο που λετε αν του πει να κανει τα σωστα , εγω λεω πως ισως και να μην συνεχισει (και να μην παρει ουτε και την γυαλα..)
γιατι εχουν την ''λογικη'' ε μωρε ψαρι ειναι σιγα.. θα παρω 3-4 να τα βαλω σε μια γυαλα και οσο ζησουν... με κοστος το πολυ 20-25 ευρω..

αν τωρα ο σωστος υπαλληλος του πει: παρε φιλτρο , παρε θερμοστατη , παρε το ενα παρε το αλλο και τελικα του βγει ενα 300αρι... το ποιο σιγουρο ειναι οτι δεν θα το παρει , θα πει οτι ο υπαλληλος προσπαθει να τον ''δουλεψει'' και να πουλησει και δεν θα παρει ουτε τα 30 ευρουδακια γιατι πολυ απλα θα σηκωθει και θα φυγει...

ειναι λιγο περιεργο...δλδ εσεις που κατακρινεται πολυ τους υπαλληλους αν εισασταν στην θεση τους θα κοιτουσατε τα ψαρια η το πως θα ταισετε την οικογενεια σας?

αυτο ειναι ενα ερωτημα που δεν χρειαζεται απαντηση...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-11, 14:13
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Την αληθεια ?
Μαλλον θα προσπαθουσα να βρω την χρυση τομη ..αναμεσα στα θελω του αφεντικου και τα πρεπει για να ευχαριστηθει ο πελατης !

Βεβαια εγω εχω εικονες πωλητων του Ηρακλειου που πανω κατω τους ενυδρειακιδες τους εχουν μαθει ολα τα μαγαζια ! Και αλλιως θα μιλησουν σε μενα και αλλιως σε εναν μπαμπα με το παιδι του !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-01-11, 14:15
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αληθεια ?
Μαλλον θα προσπαθουσα να βρω την χρυση τομη ..αναμεσα στα θελω του αφεντικου και τα πρεπει για να ευχαριστηθει ο πελατης !


Αυτην η χρυση τομη που λες δεν υπαρχει..!!!
τα θελω του αφεντικου ειναι να κονομισει και τα θελω του πελατη να δωσει ολο και ποιο λιγα...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-01-11, 14:23
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Μηδενιστικες αποψεις εχεις !
Τοτε γιατι ανοιξε πετσοπ ; να ανοιγε μπακαλικο ή χασαπικο ! Το πετσοπ δεν ειναι και η κερδοφοροτερη επιχειρηση !!!

Και ολοι οι πελατες δεν ειναι ιδιοι , μου θυμιζεις ενα ρεπορταζ που ειδα χθες με το τσιγαρο και ελεγαν ολοι "..εδω ειναι Ελλαδα", καποιοι θα τα δωσουν τα παραπανω λεφτα ! Και αυτοι θα φερουν αλλα 10 ατομα !!!

Εισαι της λογικης,δλδ, οτι ειναι πιο κερδοφορο να παρει 10 λιτρα ενας πατερας για να βαλει το χρυσοψαρο του γιου του και οχι 50λιτρα που θα το δει και ενα αλλο παιδακι και θα θελει και αυτο !


ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ !!! Αντε μην τα παρω !!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roussaks : 20-01-11 στις 14:25 Αιτία: πλακα κανω ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-01-11, 14:27
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Kερδοφορο ξεκερδοφορο οποιο επεγγελμα και να κανει καποιος κοιταει να τα κονομισει...

φυσικα και το 50λιτρο ειναι καλυτερο αλλα ισως και να μην το παρει αυτο αλλα στο τελος μπορει να μην παρει ουτε το 10λιτρο...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-01-11, 14:38
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το πιο απλό είναι να υπάρχει στα πέτσοπ ένα βιβλιαράκι που έχουν όλες οι εταιρίες ενυδρειακών να δεί ο πελάτης μόνος του
ή να του πούν "αυτά χρειάζεται ένα ενυδρείο-ψάχτε το λίγο και μόνος σας-δεν είναι ένα ευκολο διακοσμητικό για το σπίτι"

το βιβλίο με τις φυλές πως ξέρουν και το δείχνουν σαν μενού εστιατορίου???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-01-11, 18:31
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Αχ αυτα τα κακα πετ σοπ...
Φανταστειτε,εναν πιτσιρικα,που βρισκει δουλεια σε μια τετοια αλυσιδα,απο αγγελια.Η εκπαιδευση του θα ειναι αυτη που του "δινει" ο προισταμενος του.Ο πιτσιρικας για να νοιωθει ανετα με τον εαυτο του,κι αξιοπρεπης,αποφασιζει να ξεστραβωθει μονος του,διαβαζοντας,και σχετικα γρηγορα(δεν ειναι δα και καμια επιστημη),εχει μαθει παραπανω απο τα βασικα.
Στην προσπαθεια του να μαθει οσα μπορει περισσοτερα,βρισκει το gab.Διαβαζει,διαβαζει,διαβαζει και καποια μερα αποφασιζει να ποσταρει με θεμα την συμπεριφορα και τις αγορες των πελατων του.Παρα την προσπαθεια του να τους βοηθησει με τις γνωσεις του,ακουει τα γνωστα:
"100λτ γι αυτα τα ψαρακια?","200 λτ γι αυτην την ομαδα?","..μα ο κολλητος μου τα εχει σε 60 λτ κι ειναι μια χαρα"
Θα ειχε πολυ γελιο
Δεν συζητω για ενα συνοικιακο πετ σοπ,οπου ο ιδιοκτητης-πωλητης,εχοντας νοικι,εφορια,φπα,μια οικογενεια,να προσπαθει να εξηγησει στον πιτσιρικα οτι ειναι λιγα τα 100 λτ γι αυτες τις κιχλιδες,κι ο πιτσιρικας επιμενει...Να χασει την(τις) πωληση(εις)?

Βλεπουμε κι εδω πολλες φορες την ξεροκεφαλια καποιου,που τον συμβουλευουν 30 ατομα,κι αυτος κανει του κεφαλιου του.
Εδω ομως ειναι καποια ατομα,που στον ελευθερο τους χρονο,προσπαθουν να δωσουν απο την εμπειρια τους,και καποιοι mod που εχουν κανει καποια υπομνηματα,που απο μονα τους αρκουν για τις βασικες γνωσεις του χομπυ.
Τα πετ-σοπ ηταν ,ειναι και θα ειναι μαγαζια
Δεν φταινε παντα τα πετ σοπ.Μεγαλη ευθυνη εχουμε κι εμεις που ψωνισαμε κατι,χωρις να ξερουμε τι ειναι.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-01-11, 18:37
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-01-11, 18:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ αυτα τα κακα πετ σοπ...
Φανταστειτε,εναν πιτσιρικα,που βρισκει δουλεια σε μια τετοια αλυσιδα,απο αγγελια.Η εκπαιδευση του θα ειναι αυτη που του "δινει" ο προισταμενος του....
Δεν προχωράω στη συνεχεια του ποστ γιατι ξεκινησες με λαθος δεδομενο.
Στην αλυσιδα δεν προσλαμβανονται "πιτσιρικαδες".
Πρεπει να εχεις πτυχιο ιχθυολογου. (ενα καλο που εκανε η επιδοτηση απο την ΕΕ του μισθου υπαλληλων σε καταστημα που προσλαμβανει πτυχιουχους).
Αν τωρα εχει και πτυχιο καποιος που κανει λαθος προτασεις ειναι αλλο θεμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-01-11, 18:55
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν πια δεδομενα...
Μονο "Ιχθυολογοι"
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-01-11, 20:23
giorgaros Ο χρήστης giorgaros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2011
Περιοχή: ΧΑΙΔΑΡΙ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προχωράω στη συνεχεια του ποστ γιατι ξεκινησες με λαθος δεδομενο.
Στην αλυσιδα δεν προσλαμβανονται "πιτσιρικαδες".
Πρεπει να εχεις πτυχιο ιχθυολογου. (ενα καλο που εκανε η επιδοτηση απο την ΕΕ του μισθου υπαλληλων σε καταστημα που προσλαμβανει πτυχιουχους).
Αν τωρα εχει και πτυχιο καποιος που κανει λαθος προτασεις ειναι αλλο θεμα
Οι σπουδές ενός ιχθυολόγου αφορούν κυρίως τις ιχθυοκαλλιέργειες, τους ιχθυογγενητικούς σταθμούς κλπ. ΚΑΝΕΝΑΣ ιχθυολόγος δεν μαθαίνει κατά τη διάρκεια των σπουδών του για τις συνθήκες αναπαραγωγής των Kribensis, ή το στρώσιμο ενυδρείου για γαρίδες ή τη δημιουργία φυτεμένου! ΄Τα ενυδρεία είναι ένα χόμπυ που χρειάζεται αρκετό και συνεχές διάβασμα και κατά ένα τεράστιο ποσοστό βασίζεται στην εμπειρία, κάτι το οποίο δεν το έχει κάποιος που ξεκινάει να δουλεύει σε αυτόν το τομέα ενός μαγαζιού ή ακόμα αλυσίδας Pet city/Pet shity!

Απαντώντας και σε προηγούμενο post, η ίδια η SERA προτείνει την εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο μετά από 48 ώρες χρησιμοποιώντας bionitrivec.
http://www.sera.de/gr/produkte/suess...-nitrivec.html
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-01-11, 20:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgaros Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Απαντώντας και σε προηγούμενο post, η ίδια η SERA προτείνει την εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο μετά από 48 ώρες χρησιμοποιώντας bionitrivec.
http://www.sera.de/gr/produkte/suess...-nitrivec.html
Αυτά τα βακτηρίδια είναι κάτι σαν το νερό του Καματερού (για τους παλαιότερους...)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-01-11, 21:03
giorgaros Ο χρήστης giorgaros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2011
Περιοχή: ΧΑΙΔΑΡΙ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ, όταν όμως ο πελάτης διαβάσει τις οδηγίες μπορεί να βγάλει άχρηστο και τον καλύτερο γνώστη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-11, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgaros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι σπουδές ενός ιχθυολόγου αφορούν κυρίως τις ιχθυοκαλλιέργειες, τους ιχθυογγενητικούς σταθμούς κλπ. ΚΑΝΕΝΑΣ ιχθυολόγος δεν μαθαίνει κατά τη διάρκεια των σπουδών του για τις συνθήκες αναπαραγωγής των Kribensis, ή το στρώσιμο ενυδρείου για γαρίδες ή τη δημιουργία φυτεμένου! ΄Τα ενυδρεία είναι ένα χόμπυ που χρειάζεται αρκετό και συνεχές διάβασμα και κατά ένα τεράστιο ποσοστό βασίζεται στην εμπειρία, κάτι το οποίο δεν το έχει κάποιος που ξεκινάει να δουλεύει σε αυτόν το τομέα ενός μαγαζιού ή ακόμα αλυσίδας Pet city/Pet shity!
Δεν ειναι ομως και ενας απλος "πιτσιρικας"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλο τεστ aNe Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-11-10 14:54
Τι ειναι?Καλο η κακο? Nikos! Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 4 11-01-09 17:08
κακο? oscar1 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 29-03-08 17:15
Πρασινη Ηydra Καλο η κακο? Stilatos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 12-06-06 00:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09444 seconds with 13 queries