Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-10, 10:55
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή Πάρτε guppies κι αφήστε μας ήσυχους...

Πριν αρκετό καιρό είχα παρατηρήσει ενα ανευ προηγουμένου ξεκατίνιασμα μεταξύ μελών του φόρουμ σχετικά με τα λίτρα (τι άλλο?) πράγμα που εν τέλει με οδήγησε να γράψω την Ωδή Για δίσκους, γυαλες, χομπυ, την φύση και τα ζώα...
(Να ελαφρύνω λίγο τον τόνο..)

Το topic είχε μια σχετική επιτυχία λιγότερη όμως από όση περίμενα... Τελευταία όμως παρατηρώ τα ίδια και χειρότερα να ξανα-συμβαίνουν. Αυτά που πριν γίνονταν στο section για τους Δίσκους, τώρα μετακινήθηκαν στο section των αρχαρίων.

Να παραθέσω,
ψαρια απο την αρχη!!χρειαζομαι βοηθεια για την επιλογη ψαριων
Γκάμπι.....καλά για αρχή?? Με τι άλλο ταιρίαζουν??
Και αν και προσπαθώ να αποφορτίσω την κατάσταση, αγνοούμαι επιδεικτικά και το μπατιρντί (τουρκικη λεξη ) συνεχίζεται!

Το Θέμα μου :

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να λέμε σε κάθε αρχάριο ΠΑΡΕ ΓΚΑΠΙ (Εγω προσωπικά προτιμώ να το πετάξω παρά να βάλω γκαπι,
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να λέμε συνέχεια στο κάθε αρχάριο ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ (πχ ξιφοφορους σε λιγότερο απο 200 λιτρα και 1,5 μετρο ενυδρείο.ή το θέμα με τους ροδόστομους,

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΟΛΗΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, ειδικα στο 2ο μιας και το θέμα επεκτείνεται και σε παμπολλα ψάρια..

Παρακαλώ να διαβάσετε λίγο το 1ο ποστ στο thread Που παρέθεσα και θα με καταλάβετε...
ΠΡΕΠΕΙ εν πασει περιπτώσει να βρεθεί μια χρυσή τομή στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν θα γράψω παραπάνω, εν πολλοίς τα έχω ξαναγράψει στην ... Ωδή μου!
Απλα έλπιζα να το πάρουν λίγο πιο σοβαρά ειδικά οι έχοντες περισσότερα δικαιώματα... το χειρότερο ξέρετε πιο είναι?
Μετά το ξεκατίνιασμα (μ' αρέσει η λέξη μην κολλάτε παρακαλώ σ' αυτην) οι αρχάριοι που κάνουν την ερώτηση συνήθως εξαφανίζονται κι όλας, μιας και το Post δεν τους καλύπτει, τους απογοητεύει κτλ κτλ.

Δεν αποζητώ την απάντησή σας με λόγια, όσο περισσότερο με έργα..

Ευχαριστώ.
-------------------------
Τώρα που το ξαναδιαβάζω το (1ο) thread απο την αρχή ξέρω τι δεν έγινε...
ΔΕΝ τραβήξατε κανένα αυτί....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 17-09-10 στις 10:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-10, 12:04
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πάρα πολύ σωστή η παρατήρησή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-10, 12:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ο καθενας λεει τι πιστευει οτι ειναι καλυτερο ... και ειδικα αν καποιος που θεωρει τον εαυτο του αρχαριο ζηταει την γνωμη αλλων ... τοτε φυσικα ο καθενας θα γραψει αυτο που σκεφτεται!
Αδυνατω να εντοπισω το προβλημα .... ο καθενας γραφει την γνωμη του και την εμπειρια του ... σε ποιον να τραβηξεις το αφτι αν η συζητηση μενει σε καποιο επιπεδο?
Οι συντονιστες δεν ειναι ουτε αστυνομοι ... ουτε προσπαθουν να επιβαλλουν αποψεις που συμφωνουν μαζι τους ... "καταπιεζοντας" τις αντιθετες!

Ο καθενας διαβαζει ... κρινει ... αποφασιζει ... Η συζητηση ποτε δε κανει κακο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-10, 12:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολυ ομορφο θεμα
οταν ενας νεος χομπιστας μπενει σε ενα φορουμ και δε ξερει τιποτα και του εχει κολλισει σονη και καλα να βαλει καποιο ψαρι μεσα σε ενα 100 λιτρο ενυδρειο αμα βγω και του πω απο την εμπειρια μου 2 πραγματα τον διωχνω απο το χομπι ???

δε παμε καλα εχετε ξεφυγει τελαιυταια οι θεσσαλονικιωτες πολυ παρεξυγιαριδες εχετε γινει

μπορει οποιος διποτε να φιλοξενισει οποιο ψαρι θελει αρκη να δει λιγο τις αναγκες του
αυτες οι αναγκες ειναι σωστο νερο - σωστα λιτρα - σωστη φιλτρανση - σωστη θερμοκρασια και σωστη τροφη

τα κοπαδοψαρα θελουν κοπαδι 6+ ψαρια ιδανικα 8-10 και πανω
τα σμηνοψαρα θελουν σμηνος 20-30 ειναι πολλα το ξερω αλλα ετσι νιωθουν ασφαλια και δε στρεσαροντε

η διαφωνια μου με τα γκαπι και τα ξυφοφορια ηταν απο προσωπικη μου εμπειρια οταν τα γκαπι γεννανε τρωνε τα μωρα την 3 μερα δε τα πηραζουν οι ξυφοφοροι συνεχιζουν να τα τρωνε μια και μεγαλητερα ψαρια κρατουσα και τα 2 ειδη σε 50 λιτρα οι ξυφοφοροι ηταν πολυ επιθετηκοι στα γκαπι τρωγανε ουρες μεχρι και ματια

οταν τα μετεφερα σε 200 λιτρα 1 μετρο ενυδρειο καπος ηρεμησαν οχι τελειος αλλα καπος γιατι να μη το πω στο νεο χομπιστα
γιατι να μη του δειξω την πραγματικη συμπεριφορα ενος σμηνοψαρου που δε βαζει κολο κατω και πηγενοερχεται ολη μερα περα δωθε

εγω του λεω τη κατα τη γνωμη μου ειναι σωστο τωρα αμα θελει να τα παρει σονη και καλα ας τα παρει και ας τα βαλει και σε ποτηρι λιγο με νοιαζει δε θα παω να τον πλακωσω στο ξυλο αλλα ουτε ομως θελω να εχει την απαιτηση να του απαντησω οταν ποσταρει στις ασθενιες
ας το κανετε εσεις που του λετε βαλτα και μπραβο

ΑΥΤΑ .
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-10, 12:20
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθενας λεει τι πιστευει οτι ειναι καλυτερο ... και ειδικα αν καποιος που θεωρει τον εαυτο του αρχαριο ζηταει την γνωμη αλλων ... τοτε φυσικα ο καθενας θα γραψει αυτο που σκεφτεται!
Αδυνατω να εντοπισω το προβλημα .... ο καθενας γραφει την γνωμη του και την εμπειρια του ... σε ποιον να τραβηξεις το αφτι αν η συζητηση μενει σε καποιο επιπεδο?
Οι συντονιστες δεν ειναι ουτε αστυνομοι ... ουτε προσπαθουν να επιβαλλουν αποψεις που συμφωνουν μαζι τους ... "καταπιεζοντας" τις αντιθετες!

Ο καθενας διαβαζει ... κρινει ... αποφασιζει ... Η συζητηση ποτε δε κανει κακο!
Σοφη κουβεντα!!

Και κυρίως..... η επαναληψη ποτε δεν εβλαψε κανενα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-10, 12:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

BORKED
BORKED

ΠΗΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΜΗΝΟΨΑΡΟ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΦΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ?????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-10, 13:14
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων

δε παμε καλα εχετε ξεφυγει τελαιυταια οι θεσσαλονικιωτες πολυ παρεξυγιαριδες εχετε γινει
Excuse me?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-10, 13:22
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ρε παιδια κοιτάτε το δεντρο και χάνετε το δάσος. Και Χάρη δεν παρεξηγήθηκα με κανέναν.

Αλλά Αγνοείτε επειδηκτικά αυτά που λέω περι πραγματικότητας..

Παραθέτω..:


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν μπορω αυτη την στιγμή, θα επιχειρησω με ολες μου τις δυνάμεις να σας κανω ban απο το να γράφετε στο ιδιο θεμα...
Τα γράφω σε κάθε νέο θεμα αρχαρίου, πάρτε τις ορέξεις σας και μεταφέρετε τες σε άλλο θέμα, όπως έκανα κι εγω. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40763
Που πληροφοριακά ξεκίνησε απο αντιπαράθεση δικιά σου συνονόματε...
Εφ όσον το θέμα δεν εξαντλείται, γιατι να χαλάμε τα ποστ των παιδιών που θέλουν ενημέρωση?
Πληροφοριακά Συμφωνώ με τον Συνονόματο ως ιδέα αλλά συγκλίνω με τον Κώστα ως πρακτική και δυνατότητες που έχουμε οι περισσότεροι..

Ας το πάρουμε απόφαση, οι περισσότεροι μας ζούμε σε μεγαλουπόλεις μέσα σε κλουβιά! Δεν γίνεται να πάρουμε μεγάλα ενυδρεία, πάιρνουμε κάτι που να χωράει στα 65τμ μικτά που νοικιάζουμε για να μείνουμε εγω, η γυναίκα μου, τα 3 μου παιδιά, τα πεθερικά και το κακό συναπάντημα....
Δεν γίνεται επειδή ζουμε στην πόλη και έχουμε 100 λίτρα ενυδρείο ή 110 να βάζουμε μόνο γκάπι και τα συναφή... Απλά ΔΕΝ γίνεται.. δεν ιφύσταται φόρουμ έτσι, να πάμε να κάνουμε γκαποσυλλογο .. Or something..

Ευχαριστώ, πάω στη δουλειά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη, (σαν να γράφω στον εαυτό μου)
Επειδή το 90% των hobby-στων έχει 110 η λιγότερα ή ας πούμε κάπου εχεί,
δεν μπορούμε να τους λέμε οτι το 98% των ψαριών που πωλούνται στο εμπόριο δεν κάνουν για τα λίτρα τους. Απλα και μόνο αυτό.Δεν γίνεται απο 100 χομπίστες οι 90 να έχουν μόνο γκάπι, και εμείς οι παλαβοι να απολαμβάνουμε τα υπολοιπα, γιατι έτσι καταντάει.
Γινόμαστε ιδιαίτερα δογματικοί κάνοντας το ιδεατό κανόνα, και αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στο χόμπυ.
ΤΟ ιδεατό παραμένει ιδεατό. Πρέπει όμως να είμαστε και πραγματιστές.
Εσυ μπορεί να μπορείς να προσφέρεις ιδεατες συνθήκες χώρου στα ψάρια που παίρνεις, αλλά πρέπει να μην αποθαρρύνουμε και τον άλλο στελνοντας τον στα γκαπι..

ΔΕΝ διαφωνώ μαζί σου , και το δήλωσα, απλά ως πρακτική αν το καλοδείς είναι ουσιαστικά πολύ δυσκολα εφικτό. Εγω δεν θα είχα ποτέ μου σκαλάρια στα 200 λιτρα συμφωνα με το ιδεατό, γιατι τα σκαλάρια πάνε σε κοπάδι και άρα θέλουν 700 λίτρα και πάνω (για να χεις καμια ντουζίνα...) όμως το εφικτό είναι να έχω ένα ζευγάρι στα 200 λίτρα, με καλές συνθήκες ,και ας μη δω ποτέ μου την κοπαδιαστή συμπεριφορά τους... Ξέρω οτι το χάνω αλλά προκειμένου να εβαζα 2-3 σαλιγκάρια ,3-4 γαρίδες, ενα χαρεμάκι γκάπι και έναν μονομάχο στο 200λιτρο, βάζω ότι καλύτερο μπορώ και διατηρώ κάποια αξιοπρέπεια στο ενυδρείο μου.

Νομίζω οτι με αυτό το πνέυμα πρέπει να προσεγγίζουμε τους αρχάριους που ζητάνε συμβουλές. Στην τελική δεν μας ζητάνε τι ΔΕΝ μπορουνε να βάλουν μέσα, αλλά τι μπορούνε να βάλουνε...

Και ας μην ξεχνάμε οτι το μη χείρον, βελτιστον....
-------------------------
P.S. ΑΝ πάρεις τελικά τον γίγαντα ενυδρείο 1400 λτ, σε κανα 2 χρονάκια πουλα το μου Plz που θα έχω χώρο να το βάλω....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙατι ρε Χάρη μπορείς να πεις 20-25 ψαράκια σμήνος?
ΟΧΙ

Σμήνος ψαριών είναι εκατοντάδες ψαράκια..
Κοπάδι ψαριών είναι λιγότερα αλλά και πάλι είναι αρκετές δεκάδες.
Για την φύση μιλάμε πάντα.

Κάναμε συμβιβασμούς, ονομάσαμε τα 20 ψάρια σμήνος για να τα χωρέσουμε στα ενυδρεία μας. ...

Ολα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε..
να παραθέσω κι απο παλιότερα post?

Εφ όσον κάνουμε που κάνουμε το μεγαλύτερο συμβιβασμό να πάρουμε τα ψάρια απο τους φυσικούς βιοτόπους τους και να τα βάλουμε στο σαλόνι μας,

Εφ όσον αυτό το ονομάσαμε χόμπυ

Εφ όσον μικρύναμε τα σμήνη και τα κάναμε απο 100αδες-1000αδες που είναι σε 20 τεμάχια

Εφ όσον τους ορίζουμε θερμοκρασία καθώς και το πότε είναι η μέρα και η νύχτα,

Εφ όσον τους λέμε τι θα φάνε και πότε θα το φάνε

Εφ όσον τα αναπαράγουμε κατα βούληση και όπως γουστάρουμε

Εφ όσον τα βάζουμε σε κοινωνικά με είδη ψαριών φυτών, χώματος πετρών και ξύλων που δεν θα συναντούσαν ποτέ στην φύση

Μας πειράζει ρε παιδιά που θα βάλει κάποιος ξιφοφόρο σε 80εκατοστα ενυδρείο και το κάνουμε και θέμα τριών σελίδων??

Να το πω ωμα...Ρε μήπως δουλευόμαστε?

Τυγχάνει Χαρη να εμπλέκεσαι άμεσα σ αυτά τα θέματα που παρέθεσα παραπάνω, αλλά ΔΕΝ αναφέρομαι σε εσένα ειδικά. Και στην τελιή ρε παιδιά και προσεξτε με παρακαλώ, ΔΕΝ διαφωνώ με το να μπουν οι ροδόστομοι σε 200 η 300 λιτρα και πάνω. Απλα Λέω οτι είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ για το 90% των ενυδρειόφιλων.

Ολοι αυτοι που δεν " πληρουν " τις προυποθέσεις δηλ, θα παιρνουν 1 χαρεμακι γκαπι, 2 μηλοσαλίγκαρα, 1 μονομάχω και 3-4 τσερυ μετα απο 2-3 μήνες???

ΥΓ, Ποιος σας είπε οτι τα κριμπένσις ζουν σε 60 λίτρα? η τα κακατοο? τα μέτρησε κανένας στους βιοτόπους τους και είδαν οτι ζουν σε 60 λιτρα νερό όλη τους την ζωή, και τα προτείνουμε για τα μικρά ενυδρεία??

THINK OUTSIDE THE BOX...


ΥΓ2, Ο επομενος που θα απαντησει, ΑΣ απαντήσει Πρωτα στις ερωτήσεις μου και μετα να εκθέση άποψη παρακαλώ.. απλα για να μην νοιωθω οτι με αγνοείτε.....
-------------------------
Και για όσους ΔΕΝ έχουν δει σμηνόψαρα έτσι είναι...



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 17-09-10 στις 13:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-10, 13:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρκετό καιρό είχα παρατηρήσει ενα ανευ προηγουμένου ξεκατίνιασμα μεταξύ μελών του φόρουμ σχετικά με τα λίτρα (τι άλλο?) πράγμα που εν τέλει με οδήγησε να γράψω την Ωδή Για δίσκους, γυαλες, χομπυ, την φύση και τα ζώα...
(Να ελαφρύνω λίγο τον τόνο..)

Το topic είχε μια σχετική επιτυχία λιγότερη όμως από όση περίμενα... Τελευταία όμως παρατηρώ τα ίδια και χειρότερα να ξανα-συμβαίνουν. Αυτά που πριν γίνονταν στο section για τους Δίσκους, τώρα μετακινήθηκαν στο section των αρχαρίων.
τωρα το θεμα σου χαρη εχει μεγαλυτερη επιτυχια...
σκεφτομουν χθες να μεταφερω τα ποστ στο θεμα που ειχες ανοιξει γιατι ειναι το ιδιο στην ουσια...ασχετα αν μιλαμε για ΄διαφορετικα ειδη ψαριων.
βλεποντας το σημερινο σου θεμα λοιπον μετανιωσα που δε το εκανα χθες και το εκανα σημερα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40763 προστεθηκαν αλλες 3 σελιδες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-10, 13:36
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δεν ενοούσα αυτό με το επιτυχία,...
Περίμενα απλα να γίνει κάτι ουσιαστικό με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε αυτά τα θέματα... Κάθε τρεις και λίγο έχουμε και ένα τέτοιο θέμα...αυτο σημαίνει οτι τίποτε δεν αλλάζει...

Μα σας παρακαλώ θα μου απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις μου?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-10, 13:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ενοούσα αυτό με το επιτυχία,...
Περίμενα απλα να γίνει κάτι ουσιαστικό με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε αυτά τα θέματα... Κάθε τρεις και λίγο έχουμε και ένα τέτοιο θέμα...αυτο σημαίνει οτι τίποτε δεν αλλάζει...
και τιποτα δε θα αλλαξει....εδω μεσα και γενικοτερα στον ιστο..υπαρχει γνωση...ο καθε εγκεφαλος ομως την αξιολογει διαφορετικα
οσο συμφωνησε ποτε ολοκληρη η ανθρωποτητα σε μια πολιτικη θεση...σε μια αθλητικη ομαδα...ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΕΣΗ-ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ Η ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ τοσο θα συμφωνησουμε και εδω ή θα καταληξουμε σε πορισματα-αξιωματα.
χαρη νομιζω οτι ζητας απαντηση σε αναπαντητα ερωτηματα. κανεις δε θα σου πει οτι τα τα ελαστικα ορια φτανουν μεχρι εκει. στα ποσα ψαρια το σμηνος και στα ποσα λιτρα....στο περιπου προτασεις κανουμε....
αξιολογησε εσυ για τον εαυτο σου τις γνωσεις και τις συμβουλες που ακους εδω μεσα και το ιδιο πρεπει να κανουμε ολοι μας.
αλλιως σε λιγες μερες θα ανοιχτει αλλο ενα τετοιο θεμα παλι να γεμιζουμε σελιδες?? αν και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κακο..ειδικα για τους νεους που μπαινουν μεσα..να ακουν ολες τις αποψεις..ακομη και τις πιο ακραιες...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-10 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-10, 18:26
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Δεν θα έπρεπε να ρωτάνε καν τι ψάρι να βάλουν. Να βρουν 10 ψάρια που να τους αρέσουν και να τους πούμε τις απαιτήσεις τους.

Και επίσης καλό θα ήταν να μην έχουν το ενυδρείο από πριν. Πρώτα διαλέγεις το ψάρι και αγοράζεις το κατάλληλο ενυδρείο.

@ dbrig
Αφού ρωτάνε και αφού χωράνε τα Guppies δεν μπορείς να μην τους τα προτείνεις.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-10, 19:19
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

φιλε drbig, ακριβως οτι γραφεις και σκεφτεσαι, ειχα κι εχω κι εγω στο μυαλο μου και συμφωνω και σε "πιανω" απολυτα!!προσωπικα εχω φυγει 2-3 φορες απο τη μαγεια του χομπι μας, μιας και σε αρκετα post ανθρωπων που υποτιθεται αυτο ονομαζονται γνωστες,βρηκα λαθη και παραξενιες!γι'αυτο εχω και πολυ καιρο να postαρω!οχι πως εγω ειμαι καποιος και κατεχω τη μαγεια της φυσης ή εχω τη γνωση του θεου, ο οποιος επλασε το κοσμο εν σοφια..αλλα μαθαινοντας και παρατηροντας αποκτω αποψη καλος ή κακως! πολλα απο τα παιδια εδω μεσα εχουν τρομερη εμπειρια και τους ευχαριστω αλλα... δε μπορεις να λες σ'ενα αρχαριο πως χρειαζεσαι 400λιτρα δεξαμενη για μερικα χρυσοψαρα,γιατι θα σου πεταξει το τιγανι στο κεφαλι, με το οποιο θα προτιμισει να τα τιγανισει καλυτερα!!! δηλαδη με αυτη την εννοια,πρεπει να ειμαστε ολοι γονοι πλουσιων,ωστε να απολαυσουμε μερικα ψαρακια στο σαλονι μας, γιατι μερικες χιλιαδες ευρω θα μας χρειαστουν σιγουρα!! στο σαλονι μας ειπα??!!χμ..ειναι ή οχι απανθρωπο τελικα, να εχεις ενα τροπικο υφαλο που βρισκεται στα νησια φιτζι καπου μεσα σ'ενα διαμερισμα της αθηνας?! ε θα μου πειτε τους φτανει ενα 300αρη ενυδρειο με κουραρισμενο βραχο ωστε να ζησουν ομορφα!ναι ε?δηλαδη μερικοι ανθρωποι που ασχολουντε αντιστοιχα με πτηνα και εχουν ενα μεγαλο κλουβι,το ιδιο δε λενε?!ναι μα ενα πτηνο μικρο ή μεγαλο θελει χιλιομετρα..κλουβιου για να νιωσει ανετα!ομως εμεις το περιοριζουμε κι αυτο συνηθιζει!δυστυχως.. το ιδιο συμβαινει και με τα ψαρια καθε ειδους που εχουμε σπιτια μας!ναι τα αγαπαμε!ναι θελουμε τις καλυτερες συνθηκες γι'αυτα!μα απο τη στιγμη που ΔΕΝ βρισκονται στη φυση,τοτε οτι και να κανουμε,παραμενουν πολυτελεις φυλακισμενοι!!!και σιγουρα ο καθε ενας απο εμας εχει συμβαλει στη καταστροφη υφαλων και αλλον οικοσυστηματων,λογο της αγαπης μας προς αυτους! γι'αυτο περα απο τη συμβατοτητα καθε ειδους,τις παραμετρους ph,gh,kh,θερμοκρασια,που πρεπει οπωσδηποτε ολοι να κραταμε,ας μη γινομαστε ακραιοι!διαφορετικα ας πηγαινουμε να τα βλεπουμε εμεις στο φυσικο τους περιβαλλον!να ΜΗΝ περνουμε απο τα μουτρα κανενα!βλεπω κατι απαντησεις που χριζουν διαγραφης,αλλα η elite(αρα υπαρχει?)συνεχιζει τη πλακα! πολλες φορες διαβαζω post που εχουν να κανουν με αναπαραγωγες και φρικαρω! θελεις ενα κοινωνικο ενυδρειο(1),ωστε να ξεχωρισεις π.χ ενα ζευγαρι απο 6-8 σκαλαρια,μετα θελεις ενα αλλο(2) για να βαλεις μεσα τα υπολοιπα,διοτι δε θα χωρανε στο 200αρη σου(!!!!) ολα μαζι,αλλο ενα για ενυδρειο αναπαραγωγης (3) και αλλο ενα(4) στα σιγουρα για το γονο,οποιος θα μεγαλωσει και τι θα τον κανεις αν δεν τον χαρισεις?!το συνολο 4!!! και ολα αυτα εννοουνται και ουτε λογος για οτιδηποτε αλλο!με λιγα λογια οταν το ακουει καποιος αυτο,τρομαζει!παιδια εχω δει μονομαχο να αναπαραγεται σε μεγαλη..γυαλα!ναι γυαλα!και ειναι κακο αυτο?εν μερη ναι,αλλα και σε 60αρη να μπει,παλι δεν βρισκεται στη φυση!και στη τελικη δε βλεπω κανενα να ασχολειται,γιατι οι μονομαχοι πουλιουνται απο ασχετους ως μη τροπικο ψαρι,αρα και χωρις θερμοστατη ή γιατι οι εμποροι πουλανε ψαρια οπως τα αγαπημενα μου oscar,ενω ολοι ξερουμε πως οντως αυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!αλλα ασχολουμαστε μα καποιον που εχει 60αρη φυτεμενο με 4 σκαλαρια! ε ψιτ φιλε,θελεις 400αρη!μα τι λεμε τωρα?! λεμε σε ολους τους μοντερεητορ,που κανουν σε πλαστικα 15λιτρα γλαστρολιμνες μπραβο,ενω αν το κανω εγω θα φαω φαπα!γιατι?ειμαι εκτος καποιας κλικας ή ειμαι ασχετος?!κι αν ναι,ειμαι που το ξερεται?! εχουν χαθει πολλοι απο το χομπι μας γι'αυτο το λογο και ειναι κριμα! ασε που τελικα σχεδον κανεις δεν ειναι ιχθυολογος,ωστε να ξερει τα παντα και να ειναι η δουλεια του(δε θελω να θιξω post που φασκουν και αντιφασκουν ή χωρις απαντησεις)ολοι χομπιστες ειμαστε και μαθαινουμε απο την εμπειρια! και δε θελω να ξεκατινιαστουμε!!απλα συμπληρωνω κι εγω ενα παραπονο που εχω..γιατι υπαρχουν γνωστες και τους σεβομαι και τους παρακολουθω! φιλικα προς ολους!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-10, 20:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα σας παρακαλώ θα μου απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις μου?
Χαρούλη έλα να στις απαντήσω απο κοντά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-10, 20:05
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

μ αρεσεις, πολυ μ αρεσεις ΤΕΛΟΣ..........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-10, 20:19
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Εγώ θα το πάω άλλιώς, ποιός από μας δεν θα ήθελε να ζει σε μια βίλα 1000 τετραγωνικών, με τους κήπους του, πισίνες κλπ αλλά ζεί σε 60? 70? 100 τετραγωνικά με γυναίκα - παιδιά και δεν ξέρω εγώ τι αλλο. Προσαρμοζόμαστε όπως και τα ψάρια, τα πουλιά κλπ. Συνθήκες σωστές να τους δίνουμε όσο είναι το δυνατόν γιατί και εμείς που ζούμε στην πόλη και έχουμε καταγωγή από κάποιο χωριό βλέπουμε οτι τελικά στην πόλη ούτε τις σωστές συνθήκες δεν έχουμε (καυσαέρια κλπ) για να ζήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-10, 20:22
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

τι σ αρεσει βρε παντελη???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-09-10, 21:14
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

εγω θα ηθελα να προτεινω με καλοσυνη,ας παμε το χομπι μπροστα!και για να πω και την αλλη αποψη,πως υπαρχουν ασχετοι που επιμενουν στο οτι στο 20λιτρο θα βαλω(λεμε τωρα)5 οσκαρ!ε κι εκεινοι αφου ρωτησαν ας τσεκαρουν τα λεγομενα τον παλαιοτερων κι ας σεβαστουν οποια απαντηση!αν οχι τοτε γιατι ρωτησαν?!υπαρχουν και κανονες στη λειτουργια του ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-09-10, 22:15
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
τι σ αρεσει βρε παντελη???
η αντιδραση......!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-09-10, 23:19
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Δηλαδη οταν εχει καποιος ενα χρυσοψαρο και ενα γατοψαρο Σε 10 λιτρα τι πρεπει να του πεις? Μπορει καποιες φορες να γινονται και υπερβολες αλλα ο καθενας προσπαθει να βοηθησει...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-09-10, 23:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΛΥΓΟΣΩ ????????

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΗΠΟΣ ΕΙΣΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ??????

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΕΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΡΩΤΑΕΙ Η ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?????????????

ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΤΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΟΛΙΣ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙ

ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΜΗΝΟΨΑΡΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΠΑΛΙ ΤΟΥΜΠΕΚΙ

ΤΩΡΑ ΠΟΙΑΣΑΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΚΑΠΙ ΚΑΙ ΑΦΥΣΤΕ ΜΑΣ ΗΣΗΧΟΥΣ
Ε ΝΑΙ ΓΚΑΠΙ ΑΜΑ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 50 -60 -70 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΝΕΡΟ ΔΙΚΤΙΟΥ ΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΗΝΩ ΤΟ ΓΚΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΑΤΕ ΣΤΑ ΠΑΛΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΒΙΛΕΣ

ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΤΕ ΛΙΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ??????
ΛΟΓΟ ΧΟΡΟΥ ?????
ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ 6 ΤΕΤΡΑΓΟΝΙΚΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 360 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙ ΦΥΓΑΝΕ ΓΡΑΦΙΑ ΦΥΓΑΝΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 600 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΙΜΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ

ΕΧΟΥΝ ΓΥΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΤΕΤΡΑΓΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΙΘΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΙΘΗΣΟΥΝ

ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗ ΞΑΝΑ ΓΡΑΨΩ ???
ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΣΤΑ ΙΣΑ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-10, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Θέμα μου :

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να λέμε σε κάθε αρχάριο ΠΑΡΕ ΓΚΑΠΙ (Εγω προσωπικά προτιμώ να το πετάξω παρά να βάλω γκαπι,
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να λέμε συνέχεια στο κάθε αρχάριο ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ
Γιατι δεν γινεται?

Ο καθενας λεει την αποψη του (ευγενικα) και αν επιχειρηματολογήσει και σωστα, θα ειναι ακομα καλυτερα για να βοηθησει καποιον να παρει την αποφαση του για το θεμα που τον απασχολει και ανοιξε θεμα στο φορουμ γιαυτο.

Φιλικα Σπυρος Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-10, 00:00
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

παιδια, καλησπερα και απο εμενα... εγω παλι που ειμαι σχεδον ολη μερα στο φορουμ, ειμαι νεος ομως σχετικα στον χωρο, δεν λεω συχνα την γνωμη μου, μονο αν ειμαι σηγουρος για αυτο που θα πω και σηγουρα ρωταω πιο πολλα απο οσα απαναταω!
θελω να πω οτι το κουρασαμε γενικοτερα το θεμα.... αν καποιος εχει προβλημα, ειτε το λυνει στο θεμα που του δημιουργηθηκε το προβλημα, ειτε το στελνει σε πμ σε αυτον που εχει το προβλημα...
για εμενα καταντησε αηδια ολο αυτο... ολο να βγαινουμε να κραξουμε πραγματα και καταστασεις.... καλο ειναι και αυτο... αλλα δεν γινεται... μερα παρα μερα να βλεπουμε τετοια θεματα... και στην τελικη, δεν ειναι καλο και για το φορουμ..κακο κανει.
να πω και ενα τελευταιο... αν ρωτησεις 10 ανθρωπους για 1 συγκεκριμενο θεμα, θα παρεις 10 διαφορετικες απαντησεις... κατι σημαινει αυτο! απο εκει και περα, ο καθενας εχει το μυαλο και την νοημοσυνη να καταλαβει 5 πραγματα... ειτε θελετε ειτε δεν θελετε, οι επιλογη θα ειναι παντα αυτου που ρωταει.......

οποτε μην τα λεμε και τα ξαναλεμε... οποιοσ καταλαβε καταλαβε...

αυτα απο ενα ταπεινο μελος του GAB!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-09-10, 00:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

[Οφτοπικ]
Οι φωτογραφιες που εβαλες με τα τεραστια κοπαδια ψαριων ειναι πολυ ομορφες.

Ειδες ποσο καλα φαινονται τα ψαρια και ποσο σωστη συμπεριφορα (για το ειδος τους) εχουν, κινουμενα μεσα στην απεραντοσυνη του ωκεανου?
Δοκιμασε το κι ετσι να δουμε αν θα πετυχει κα για ποσο καιρο.

Και εγω στο ενυδρειο καπως ετσι το παω το θεαμα, κοπαδακι 100 καρδιναλιοι (αλλα τους δινω πολυ περισσοτερο χωρο απο το προβλεπομενο μινιμουμ για να το βλεπω αυτο).
Γιατι οχι λοιπον μεγαλα κοπαδια στα ενυδρεια?
[/Οφτοπικ]
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-09-10, 00:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τιποτα καινουριο δε θα γραφτει εδω οσες σελιδες και να γεμισουμε απο αυτα που ηδη εχουμε πει
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40763,
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41328,
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41141
κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41641 ...

τι αλλο πια να πει κανεις..... ...Déjà vu
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-09-10, 00:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

drbig δεν απαντω ακριβως σε ερωτησεις στις οποιες θελεις απαντηση, αλλά γενικα - αν εχεις καποια συγκεκριμενη πες το μου γιατι με τις μετακομισεις των μηνυματων εχασα λιγο την μπαλα (λειπω και μερες) και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πω και την δικη μου γνωμη σε ολα.

Το θεμα ειναι τι προτεινουμε στους αρχαριους, και απο κει πρεπει να ξεκιναμε, και δεν ειναι μονο τα λιτρα η το μηκος, αλλα και οι παραμετροι νερου και οι συμβατοτητες κι ενα καρο άλλα πραγματα. Ζητουμενο ειναι αφ ενος να μην απογοητευθει ο αρχαριος (αρρωστιες, θανατοι) και τα παρατησει (υπαρχουν χιλιαδες παροπλισμενα ενυδρεια λογω κακης αρχης), και αφ ετερου να "κεντριστει" απο ενα καλο αποτελεσμα (που μπορει να ειναι μια αναπαραγωγη, μια παρατηρηση αξιοπροσεκτων συμπεριφορων) για να προχωρησει πιο περα. Γιαυτο παντα θα προτεινονται γκαπυ (η άλλα ζωοτοκα), η ζευγαρι κριμπς σε 60 λιτρα (ειναι πολυ πιο ασφαλες απο αλλους συνδυασμους) η άλλα τετοια σχηματα που "συγχωρουν" λιγο περισσοτερο εναν αρχαριο προσφεροντας του συγχρονως και ενα ενδιαφερον με τις αναπαραγωγες τους. Μιλαμε παντα για ενα "ενυδρειακο" ενδιαφερον, κι οχι ενδιαφερον του στυλ μ αρεσει το κοκκινακι με το κιτρινακι στο σαλονι γιατι παει με την μπερζερα.

Δεν ειναι κακο απο την αρχη να βαζουμε τον αρχαριο σε εναν πιο σωστο δρομο, κανοντας τον να καταλαβει οτι θα εχει περισσοτερες ωρες ευχαριστησης και παρατηρησης αν εχει τα καταλληλα ειδη στο καταλληλο περιβαλλον.
Ο τροπος που το κανουμε μερικες φορες ειναι πιστευω το προβλημα, κι εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι μας.
Μιλαω παντα για αρχαριους, επαναλαμβανω.

ΥΓ - haris samos, σου απαγορευω να ΜΗΝ ξαναγραψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-09-10, 04:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δηλαδή, για να καταλάβω Τόλη, δεν θεωρείς υπερβολικές τις συμβουλές προς αρχάριους, του τύπου:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
...ενυδρειο πανω απο 1,2 μετρα κανει για ροδοστομα μικροτερο οχι ...
όταν, όπου αλλού και να ψάξει ο αρχάριος, θα βρει αυτά:

these tetras preferring about a 25 gallon/80 litre aquarium. http://en.wikipedia.org/wiki/Rummy-nose_tetra
Minimum Tank Size:10 Gallons (40 λίτρα) (http://aquariumlore.blogspot.com/200...ose-tetra.html
Tank: 30 inches (76,2 εκατοστά μήκος) http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile38.html
Minimum Tank Volume: 50 litres http://www.fishkeeping.co.uk/modules...aresheetID=122
Tank Size : 20 gallon minimum (80 λίτρα) http://www.fishlore.com/profiles_rummy_nose_tetra.htm
A 15 to 20 gallons tank can be used to keep 10 Rummynose Tetras. http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=27
Minimum Tank Size: 10 gallon (40 λίτρα) http://freshaquarium.about.com/cs/ch...ynosetetra.htm
should be kept in minimum 15 gallon tank (60 λίτρα) http://www.aquariumpassion.com/profi...ose-tetra.html
Minimum Tank Size: 10 gallons (40 λίτρα) http://www.aquariumdomain.com/viewSp...water.php?id=3
A small group of these can be kept in a standard (60cm x 37.5cm x 30cm) - 70 litre tank. http://www.seriouslyfish.com/profile...ostomus&id=516
TANK: 24" (60 cm) or 15 gallons (55 L). http://fish.mongabay.com/species/Petitella_georgiae.html
at least 10 gallons (40 λίτρα) http://www.associatedcontent.com/article/5578832/rummynose_tetra_care_sheet.html
Minimum Tank Size: 28" (70 cm) or 20 gallons (75 L) http://www.aquariumpros.com/forums/showthread.php?t=6208
about a 25 gallon/80 litre aquarium. http://wapedia.mobi/en/Rummy-nose_tetra
Minimum tank size: 20 gallons (80 λίτρα) http://www.aquatic-eden.com/2006/12/rummy-nose-tetra.html
Minimum tank size: 75cm http://www.thinkfish.co.uk/fish/Rummy_Nose_Tetra/
Minimum Tank Size: 10 gallon (40 λίτρα) http://en.mimi.hu/aquarium/rummy_nose_tetra.html
Minimal tank volume: 40 litre (11 US gal) http://www.aquapage.eu/Fishes.php?detail=134

ή του τύπου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και οι ξιφοφοροι θελουν μακρι ενυδρειο πανω απο 1 μετρο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οσα σαιτ εχω διαβασει το ιδιο λενε δε το λεω εγω
όταν, ολόκληρο σχεδόν το Ίντερνετ προτείνει αυτά:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_helleri.htm - "Το ενυδρείο που τα φιλοξενεί πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 λίτρων"
http://www.fishlore.com/Profiles-Swordtail.htmβ - "Size : Up to 5 inches (13 cm)" "Tank Size : 10 gallon or larger" , δηλαδή πάνω από 38 λίτρα.
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/swordtal.htm - "Males up to 4'' (10cm), females slightly larger."
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile27.html - "Size:4 3/4 inches (12 cm), Tank: 20 inches", δηλαδή 50,8 εκατοστά.
http://freshaquarium.about.com/cs/li.../mwagsword.htm - Adult Size: 2 inches (5 cm) Minimum Tank Size: 10 gallon", δηλαδή πάνω από 38 λίτρα.
http://it.wikipedia.org/wiki/Xiphophorus_helleri - "" Vasca abbastanza ampia (70 litri o superiore)", δηλαδή 70 λίτρα ή περισσότερα.
http://aquaworld.netfirms.com/Livebe...us_helleri.htm - "Care: For the fish to fully develop larger tanks are required, minimum 80 cm", τουλάχιστον 80 εκ. μήκος.
http://fish.mongabay.com/species/Xip...s_helleri.html - "A 28" (71 cm) tank with a volume from 20-25 gallons (76-95 L) is more suitable"
http://www.peteducation.com/article....+1947&aid=2626 - "The Swordtail requires a tank of at least 20 gallons...", δηλαδή πάνω από 76 λίτρα.
http://diszhal.info/english/livebear...us_helleri.php -Size: Males:6-10 cm (without the "sword"), females:12 cm, Tank: Minimum 150 litres"
http://www.greekaquarium.gr/abyssos/...20helleri.html - "Τελικό μέγεθος : 12εκ Μέγεθος ενυδρείου : ~80 λίτρα"
http://www.aquaticcommunity.com/fish/swordtail.php - "Max. size:12 cm / 5 inch"
http://www.borstein.info/profiles/no...xiphheler.html - "Size: Males- 4 inches, Females- 4 inches, is best kept in a community 20 gallon aquarium"
http://www.markspetfish.com/swordtai...horus-helleri/ - "First the tank size should be at least 36 x 12 x 12 inches (90 x 30 x 30 cm)."


Δεν υποστηρίζω ότι τα λίτρα και τα μήκη που προτείνουν όλοι οι άλλοι είναι σωστά, αλλά δες πόσο πολύ απέχουν (2 και 3 φορές) από του Χάρη.
Δεν είναι τραβηγμένο να παρουσιάζουμε τις προσωπικές μας προτιμήσεις σαν απαράβατο και γενικώς αποδεκτό κανόνα, όταν δεν είναι?

Δεν θα τρομάξει δηλαδή ο αρχάριος και θα στραφεί αλλού, όταν του προτείνουμε λίτρα και μήκος 2 και 3 φορές περισσότερα από όλους τους άλλους?
Δεν θα σκεφτεί ότι είμαστε το φόρουμ της υπερβολής, που νομίζουμε ότι μόνον εμείς κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια και θα την "κάνει με ελαφρά"?
Είναι δυνατόν οι συμβουλές μας να είναι σε τέτοια προφανή αντίθεση με τα κοινώς αποδεκτά κατά μέσο όρο από όλη την ενυδρειακή κοινότητα?

Μήπως νομίζουμε ότι είμαστε το μόνο φόρουμ στον κόσμο και μπορούμε να προτείνουμε τα τριπλάσια λίτρα απ' ότι όλες οι άλλες πηγές πληροφόρησης?
Μήπως έτσι αντί να βοηθάμε, τρομάζουμε τον κόσμο και τους διώχνουμε από το φόρουμ, αφού δεν θα έχουν άδικο να μας απορρίψουν ως υπερβολικούς?

Όταν το 95% των αρχάριων ξεκινάει με ενυδρείο μέχρι 200 λίτρα και μέχρι 1 μέτρο, είναι σοφό να τους λέμε ότι δεν μπορούν να βάλουν ούτε
ξιφοφόρους, ούτε ροδόστομους, σε 200 λίτρα και 1 μέτρο ενυδρείο, γιατί αυτά τα ψαράκια θέλουν μήκος πάνω από 1,20, δηλαδή πάνω από 240 λίτρα?

Φυσικά το χόμπυ δεν είναι μόνο νούμερα, τα έχουμε πει αυτά και συμφωνώ, αλλά εδώ μιλάμε αποκλειστικά για την υπερβολή στα νούμερα,
στα λίτρα και στο μήκος και όχι για τις υπόλοιπες συνθήκες που οφείλουμε να διευκρινίσουμε στους αρχάριους, μιλάμε για τα ρημάδια τα νούμερα που
άμα του τα πετάξεις νέτα-σκέτα στη μούρη του αρχάριου και τόσο φουσκωμένα, πάει, τον έχασες, τον έδιωξες εσύ ο ίδιος με την υπερβολή σου.

Κι εγώ θα προτιμούσα να είχα τους ροδόστομούς μου σε 3μετρο ενυδρείο, αλλά δεν θα αποθάρρυνα τον αρχάριο να τους βάλει σε μικρότερο, γιατί
έτσι θα έκανα ζημιά στο φόρουμ που με φιλοξενεί, θα έδιωχνα πικραμένο κόσμο, δεν είναι θέμα προσωπικής προτίμησης, αλλά λογικού συμβιβασμού.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-09-10, 07:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχθρος του καλου ειναι παντα το καλυτερο. Και επειδη στα ενυδρεια το bigger is better για οτι ζει μεσα του, ειναι κατι που το παραδεχονται ολοι (αν και μερικες φορες οχι παντα για τους ιδιους λογους), η προτροπη για μεγαλυτερα ενυδρεια δεν θα επρεπε να ξενιζει κανεναν, αυτο σαν γενικη αρχή.
Απο κει και περα τα περι κλικας, συνολικης αποψης ειναι λιγο υπερβολικά.
Απο την αλλη, υπαρχουν ορια που οταν τα ξεπερασει κανεις αρχιζουν τα προβληματα..
Το οτι τα 60 περιπου λιτρα ειναι ενα μεγεθος που προσφερει μια στοιχειωδη ισορροπια ωστε να μιλαμε για ενυδρειο ετων και οχι μηνων, μπορει να το διαπιστωσει οποιος το εχει επιχειρισει για κανα χρονο τουλαχιστον. (απο το μεγεθος καθοριζονται και τα υπολοιπα...)
Σιγουρα για να εχει σχετικη αποψη πρεπει να δοκιμασει το μικροτερο αλλα και το μεγαλυτερο. Αρχαριοι ομως με 3 ενυδρεια δεν υπαρχουν.
Αρα καποιος πρεπει να κανει τον αχαρο ρολο του συμβουλατορα.
Και επειδη σπανιως ξερεις ποιος ειναι πισω απο το πληκτρολογιο, τι καπνο φουμαρε (πριν απαγορευτει το τσιγαρο) κλπ αναγκαζομαστε πολλες φορες να καταληγουμε σε υπερβολες.
Υπαρχουν διαφορες κατηγοριες αρχαριων.
1. Ο διαβασμενος
Εχει μελετησει τα παντα, εχει απαντησει μονος του τα περισσοτερα βασικα και θελει περισσοτερο επιβεβαιωση παρα γνωση. Πολλες φορες δεν ποσταρει καν...
2. Ο βιαστικος
Ειδικοτερα σε μικρες ηλικιες ειναι πολυ συχνο φαινομενο. Επιλογες στον αφρό, αντιφατικες πολλες φορες, αδιαβαστος ακομα και στα βασικα.
3. Εγωπαθης.
Το ενυδρειο ειναι επεκταση του εγωισμου του (οπως ισως και το αυτοκινητο του) και οποιοσδηποτε το κατακρινει πρεπει να τον φαει η μαρμαγκα...
4. Ο ξερολας
Εχει ασχοληθει επιφανιακα με το θεμα και συχνα ειναι λατρης της μεθοδου του σφαλματος και δοκιμής, χωρις ομως την εμπειρια να καταλαβει το τι συμβαινει, συχνα με ολεθρια αποτελεσματα...
5. Ο συνειδητοποιημενος. Ξερει οτι δεν ξερει και πολλα, ρωταει, παιρνει κατευθυνσεις, τις φιλτραρει και επανερχεται.
6. Ο αρχαιος χομπιστας. Αν και υπαρχουν εξαιρεσεις, αν καποιος ετυχε να ασχοληθει με το θεμα πριν 25-30 χρονια και εχει μεινει στις τοτε αποψεις συχνα ειναι αδυνατον να αποδεχθει νεωτερες αντιθετες αποψεις.
7. Ο αιωνιος αρχαριος.. Επαναλαμβανει τα ιδια λαθη, ακομα και οταν του το εξηγης για πολλοστη φορα.

Στη πραξη οι παραπανω ιδιοτητες συνδιαζονται, φτιαχνοντας απο αψογους μεχρι εκρηκτικους αρχαριους. Αυτο ομως το καταλαβαινουμε στην πορεια.
Οποτε για να ειμαστε σιγουροι οτι το μηνυμα περναει καταληγουμε ακομα και σε υπερβολες....
Συμπαθατε μας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-09-10, 10:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, για να καταλάβω Τόλη, δεν θεωρείς υπερβολικές τις συμβουλές προς αρχάριους, του τύπου:
...
όταν, όπου αλλού και να ψάξει ο αρχάριος, θα βρει αυτά:
...ή του τύπου
...
όταν, ολόκληρο σχεδόν το Ίντερνετ προτείνει αυτά:
...
....


Κανόνας για νομικούς/δικηγόρους: "Μη ρωτάς ερώτηση αν δεν γνωρίζεις ήδη την απάντηση"

Κανόνας για μη-νομικούς/δικηγόρους: "Προσοχή όταν επιχειρηματολογούμε παρουσία δικηγόρων"
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-09-10, 11:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

λενε μια εικονα 1000 λεξεις εγω σας εβαλα βιντεο σκεφτητε ποσες εγραψα

μπορει αυτα τα ψαρακια να μπενουν σε λιγοτερα λιτρα και να διατηρουντε αλλα αυτο που θα δει καποιος σε πολλα λιτρα δε θα το δει ποτε στα λιγα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μικρα guppies antonis15 Ζωοτόκα 19 07-05-09 23:49
Γεννητουρια guppies ! mikenuke Ζωοτόκα 20 30-03-09 15:30
αγορα guppies zissis Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-01-09 02:31
Guppies zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14062 seconds with 13 queries