Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-07-10, 15:04
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω στην επαρχια μενω...δεν μπαινω τελευτεα καθωλου στης αγγελιες γιατι ξερω οτι δεν θα σταλουν και προσπαθω να βολευτω απο την αγορα τον σερρων...
υπαρχουν πολλες φορες που χαριζονται φυτα που θελω πολλυ αλλα ξερω οτι δεν θα τα στειλουν...
Δεν είναι ετσι. Ειδικά φυτά μπορουν να σταλθούν πολύ ευκολα με κουριερ κ χρέωση παραληπτη οπως προαναφέρθηκε...οπότε ενα πμ στελνεις κ ρωτάς. Οι περισσότεροι στέλνουν.

Όσον αφορά ψαρια ομως ή γαριδες,εκει το πράγμα αλλαζει για πολλους απο εμάς που τα χαριζουμε/πουλάμε. Προσφάτως εβαλα αγγελία για γαρίδες προς πώληση και αναφερω οτι δεν μπορώ να κανω αποστολες,διοτι απλουστατα δεν υπάρχει χρονος. Αναφέρθηκε και παραπάνω οτι πολλοι που μενουν στην Αθήνα δε βρισκονται δίπλα σε ΚΤΕΛ ή οτιδήποτε άλλο. Θεωρώ οτι κανουμε όλοι ο,τι περνάει απο το χέρι μας...οπότε ας χαλαρώσουμε λιγο.

Το καλύτερο ειναι να διευκρινίζεται η αποστολή ή οχι των προϊόντων, καθώς και η επικοινωνία με πμ εαν μπορεί να βρεθεί μία μέση λύση.
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-07-10, 15:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ευτυχος που δεν εισαι απο την αλλη οχθη... θα το εβλεπες τελειος διαφορετικα και θα ενιωθες ποσο ασχημο ειναι να μην στελνει κανεις τιποτα, εκτως απο 2-3 ατομα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-07-10, 15:38
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Από παλιότερα με έχει απασχολήσει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα και έχω ποστάρει αρκετές φορές. Ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω :

"....από την στιγμή που μένετε επαρχία (όπως κι εγώ) δεν έχετε την πολυτέλεια να ανησυχείτε για το αν τα ψαράκια κουρασθούν - στρεσσαρισθούν κλπ στο ταξίδι. Με τον ίδιο τρόπο έρχονται και αυτά που βρίσκονται στο pet shop της πόλης σας, με τον ίδιο τρόπο θα τα μετακινούσατε κι εσείς ακόμη και αν τα αγοράζατε π.χ στην Αθήνα και έπρεπε να τα μεταφέρετε στον τόπο σας..."

"....τόσα χρόνια μας φάγανε τα ΚΤΕΛ, οι Courier και τα φελιζολόκουτα. Πρέπει όμως να είναι σωστή η προετοιμασία. Σχετικά διάβασε τα παρακάτω:
http://www.malawicichlidhomepage.com...ish_greek.html
http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=77
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15791
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12628
και ότι παραπάνω χρειασθείς ρωτάς..."

"...θεωρώ ότι πιο είναι απλό να βάλεις σε ένα χαρτοκούτι 2 πράγματα και να πάρεις τηλέφωνο να έρθει σπίτι σου να το πάρει η courier και να πληρώσει ο παραλήπτης, παρά να τρέχεις στο Μαρούσι να βρεις τον άλλο για να του δώσεις 1 θερμοστάτη. Έτσι ή αλλιώς σου είπα να μου στείλεις λογαριασμό να σου καταθέσω τα χρήματα ΠΡΙΝ πάρω οτιδήποτε..."

"...οι δίσκοι θα αποσταλλουν στον παραλήπτη με ΚΤΕΛ και με όλη την φροντίδα που παρέχει ένα petshop (κουτί φελιζόλ, οξυγόνο κλπ). Όσες αγορές από pet-shop ή ανταλλαγές με συνχομπίστες έχω κάνει έγιναν με ανάλογο τρόπο χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα. Σέβομαι ωστόσο και την ανησυχία κάθε συνχομπίστα για την υγεία των ψαριών, μετά την ταλαιπωρία της μεταφοράς. Τέλος να αναφέρω ότι αφού παραληφθούν - προσαρμοσθούν τα ψάρια και πάνε όλα καλά θα γίνει η οικονομική συναλλαγή...".



θα μπορούσα να βρω και αρκετά τα οποία έγραψα σε post ή pm αλλά δεν έχει νόημα. Θεωρώ δικαίωμα του καθενός "να μην έχει χρόνο, να θέτει κάποια άλλη προτεραιότητα, να πουλάει μόνο στην γειτονιά του, να δείχνει την ευαισθησία του (για ζωντανούς οργανισμούς), όταν δεν θέλει να τους θέσει σε περαιτέρω ταλαιπωρία κλπ, κλπ", αρκεί βέβαια αυτό να το κοινοποιεί από την αρχή, όπως σωστά πρότεινε ο Κλεόβουλος, και να μην χρειάζεται ολόκληρη διαβούλευση.

Βέβαια, αν και έχω κάνει αποστολές σε όλη την Ελλάδα (χρησιμοποιώντας τον απειροελάχιστο χρόνο που μου απομένει από τις όποιες επαγγελματικές και οικογενειακές μου υποχρεώσεις), πραγματικά ακόμη μου "κάθεται" άσχημα όταν πχ δηλώνω ότι προπληρώνω με κατάθεση το κόστος ενός φίλτρου + κόστος της courier για παραλαβή από τον χώρο του πωλητή, και ο πωλητής να μου λέει "...δεν έχω χρόνο, δεν στέλνω επαρχία κλπ..."


Έτσι πια, για τους πιο πάνω λόγους, στο τέλος της κάθε αγγελίας μου, αναφέρω:

  • Δεν θα τηρηθεί οποιαδήποτε σειρά προτεραιότητας.
  • Θα προτιμηθούν συνχομπίστες από επαρχία.
  • Ο εξοπλισμός θα αποσταλεί με ταχυδρομείο (ή αν θέλει ο ενδιαφερόμενος με courier) και τα ψάρια με KTEΛ σε κατάλληλη συσκευασία.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-07-10, 15:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εγω παλι πραγματα που δεν χρειαζομαι και θα τα χαριζα, η τα πεταω, η τα πουλαω.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-10, 16:01
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

θανάση αυτό νομίζω έχει να κάνει με το άλλο μεγάλο θέμα "του χαρίσματος". Έχοντας χαρίσει αρκετές φορές για πολλούς λόγους - που δεν είναι του παρόντος - δεν χαρίζω πια (το έχω συζητήσει διεξοδικά με τον Πάνο*) αλλά βάζω πάντα ένα μικρό αντάλλαγμα, ανεξάρτητα αν το παίρνω/απαιτώ πάντα.



*Ο Πάνος βρήκε μια καλύτερη λύση, το οικονομικό αντάλλαγμα υπέρ του Συλλόγου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-10, 16:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
θανάση αυτό νομίζω έχει να κάνει με το άλλο μεγάλο θέμα "του χαρίσματος". Έχοντας χαρίσει αρκετές φορές για πολλούς λόγους - που δεν είναι του παρόντος - δεν χαρίζω πια (το έχω συζητήσει διεξοδικά με τον Πάνο*) αλλά βάζω πάντα ένα μικρό αντάλλαγμα, ανεξάρτητα αν το παίρνω/απαιτώ πάντα.



*Ο Πάνος βρήκε μια καλύτερη λύση, το οικονομικό αντάλλαγμα υπέρ του Συλλόγου.

ναι ξερω και καλα κανετε... στο Πανο να χαρισω τα παντα και σε λιγους ακομα... αλλα για τους αλλους πιο καλα να τα πεταξω... εκεινοι με εκαναν να νιωθω ετσι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-10, 16:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μμμμ...πολλες παραπονεμενες ψυχες...
καλο ειναι να λεγονται αυτα...
στο θεμα του χαρισματος -πωλησης εχω τοποθετηθει πολλακις...δεν εχω να πω κατι παραπανω...απλα μια διευκρινηση...οτι δεν πανε ολα τα χρηματα απο τις πωλησεις μου στο συλογο...καποια πραγματα πωλουνται με ολα τα εσοδα για το συλλογο...καποια με μερος των εσοδων στον συλλογο και καποια ..μονο υπερ της τσεπης μου..
παντως εχει καταληξει το 50% των εσοδων του τελευταιου ετους να ειναι στο συλλογο (ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο).

αυτο που θελω να επισημανω ειναι πως καθενας με τον τροπο του...ειτε με συνδρομη στο συλλογο...ειτε βοηθωντας χομπιστες σε επαρχια..ειτε χαριζοντας...ειτε πουλωντας σε καλες τιμες...ειτε δινοντας συμβουλες εδω μεσα...και με 1002 αλλους τροπους μπορει να βαλει ενα λιθαρακι στην προωθηση του χομπυ.
δυστυχως ομως ειμαστε και λιγο η γενια του καναπε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-07-10, 16:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων

αυτο που θελω να επισημανω ειναι πως καθενας με τον τροπο του...ειτε με συνδρομη στο συλλογο...ειτε βοηθωντας χομπιστες σε επαρχια..ειτε χαριζοντας...ειτε πουλωντας σε καλες τιμες...ειτε δινοντας συμβουλες εδω μεσα...και με 1002 αλλους τροπους μπορει να βαλει ενα λιθαρακι στην προωθηση του χομπυ.
δυστυχως ομως ειμαστε και λιγο η γενια του καναπε..

τα ειπες ολα εδω!!!!! Ελληνες.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-07-10, 12:43
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

συγουρα δικαιωμα του καθενος ειναι αν στηλει στην επαρχια...
αλλα το να ψαχνω να βρω ενα φυτο και να θελει να κανω 200 χλμ(θεσ/νικη)
ειναι καπια λεφτα(δεν υπαρχη και χρονος λογου δουλειας) τα οποια προτιμο να τα δωσω σε καπιω ατομο του GAB και να με βολεψει....δεν ειμαστε τζαμπατζιδες προς θεου,το αντιθετο θα ελεγα,χαλαμε περισοτερα χρηματα για να εφοδιαστουμε διαφορα πραγματα που χρειαζομαστε και τα χρυσοπληρονουμε...
φιλικα παντα Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόταση για τις αγγελίες kingrim Greek Aquarist's Boards 53 05-04-10 23:05
Παρατήρηση ενυδρείου spetzouras Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-06 12:51
θερμή παράκληση για συμβουλές περί 'σουλουπώματος' ενυδρείου pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-05-03 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04848 seconds with 15 queries