Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 20-09-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 20-09-08, 20:16
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο

σε εμενα το λες?απο το κιλκις ειναι ο αντρας μου ισως σε δω
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 20-09-08, 20:18
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο

χαχαχαχαχαχαχαχα μπα η μικρη θελει να ταλαιπωρει εμενα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 20-09-08, 20:36
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχαχαχα μπα η μικρη θελει να ταλαιπωρει εμενα...

σωστα λεει αυτος θα το κανει.και οχι 1 αλλα πολλα.χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα


μπραβο θαναση στο μυαλο μου εισαι
-------------------------
θαναση ακους?????????????????????????????????????????????
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwnstantina : 20-09-08 στις 20:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 20-09-08, 21:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ομορφα νεαρα πουλια.....
να σου ζησουν!!!!
κωνσταντινα ειναι μικρα...εχει καιρο ακομη για να δει απογονους....τα ξεχωρισε με ψηλαφηση θαναση??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 20-09-08, 21:35
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφα νεαρα πουλια.....
να σου ζησουν!!!!
κωνσταντινα ειναι μικρα...εχει καιρο ακομη για να δει απογονους....τα ξεχωρισε με ψηλαφηση θαναση??
σε ευχαριστω φιλε!!! στο πετ σοπ που θα τα ψιλαφιζε θα εργουσε να φερει αν θυμασε και αυτα ειναι απο αλλον...
το παιδι δεν ξερει απο παπαγαλους μου το ειχε πει, απλα μειναμε στα λογια του εισαγωγεα-εκτροφεα...
τωρα τι να πω ελπιζω να ειναι ετσι αλλιως θα παρω κι αλλο πιο μετα...
παντος το ενα ειναι ελαφρος πιο ογκοδες απο το αλλο στο στηθος... αν αυτο λεει κατι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 21-09-08, 00:55
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

ελπιζω να σου βγουν ζευγαρι!προς το παρον κ τα δυο μοιαζουν με θυλικα αλλα ειναι μικρουλια ακομα!να σου ζησουν!πολλυ ωραιο το σπιτι τους!ενα τετοιο θελω κ εγω για την δικια μου!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 21-09-08, 07:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να σου βγουν ζευγαρι!προς το παρον κ τα δυο μοιαζουν με θυλικα αλλα ειναι μικρουλια ακομα!να σου ζησουν!πολλυ ωραιο το σπιτι τους!ενα τετοιο θελω κ εγω για την δικια μου!

καλημερα!!! κι εγω ελπιζω σε ζευγαρι!! ο εισαγωγεας απο την αθηνα τα εστειλε για ζευγαρι... θα δειξει οταν μεγαλωσουν.
παντος απο κατω οι ουρες στο ενα ειναι πιο εντωνα κατι ραβδοσεις που εχει και στο αλλο οχι...
και στο ενα απο κατω απο τα φτερα εχει και λιγα κιτρινα...
ομως οπως ειπες ακομα ειναι μικρα....
οσο για το σπιτι που θες... γι αυτο εκανα τοσο μεγαλη παρουσιαση... ξεκινα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 21-09-08, 08:29
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Θανάση, τέλεια που είναι μικρά. Μεγάλα θα σε ταλαιπωρούσαν πολύ για να μάθουν. Το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό. Βάζω και στοίχημα.

ΜΑΚΗΣ
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 21-09-08, 08:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση, τέλεια που είναι μικρά. Μεγάλα θα σε ταλαιπωρούσαν πολύ για να μάθουν. Το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό. Βάζω και στοίχημα.

ΜΑΚΗΣ
σε ευχαριστω φιλε!!! να σαι καλα...
κι εγω ηθελα μικρα για τους ιδιους λογους, αλλα πραγματικα δεν περιμενα να ειναι τοσο επιπονο μεχρι να μπουν στην κλουβα... δεν ηθελα να θυμωσουν μαζι μου...
χθες ηθελαν να με
κι εγω το πρωτο το βλεπω σαν αρσενικο επιδη εχει πιο πολυ κιτρινο και πιο εντονο πορτοκαλι στο μαγουλο αλλα επιδη ειναι πολυ μικρα ακομα κραταω επιφιλαξεις και δεν τους βαζω ονοματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 21-09-08, 09:39
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Λοιπον εγω απο οσα θυμαμαι απο τοτε που ειχα το ζευγαρι κοκατηλ και απο οσα ειχα διαβασει για τον διαχωρισμο αρσενικου-θυλικου ειναι:
Στο αρσενικο πουλι το μεγαλυτερο μερος του κεφαλιου μαζι με το λοφιο και το λαιμο ειναι κιτρινο.Στην περιοχι των αφτιων το χρωμα ειναι πορτοκαλοκοκκινο.
Το θυλικο εχει αρκετα πιο θαμπο χρωμα απο το αρσενικο.Το κεφαλι και το λοφιο ειναι γκριζα με λιγο μονο κιτρινο χρωμα.Ενα αλλο σημαντικο χαρακτηριστικο που ξεχωριζει τα δυο φυλα ειναι το χρωμα του κατω μερους της ουρας.Στα θυλικα και στα νεαρα πουλια ειναι γκριζο με κιτρινες λουριδες,ενω στα αρσενικα ειναι μαυρο.
Οτι αλλο θες να μαθεις πες μου, εχω εναν ολοκληρο τομο για τα κοκατηλ.
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 21-09-08, 15:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!! ναι αυτα τα ξερω κι εγω και τα εχω διαβασει αλλα επιδη ειναι ακομα πολυ μικρα δεν ξεχωρισουν ευκολα αυτα που λες....
εξαλου το λεει και στο τομο αν θυμαμαι καλα οτι μικρα επιδη δεν εχουν παρει το κανονικο τους χρωμα εν ξεχωριζοντε ευκολα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 21-09-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε πολλα ειδη παπαγαλων τα νεαρα πουλια εχουν τα χρωματα των θηλυκων....μεγαλυτερα των 6 μηνων αρχιζει να διαγραφεται ο φυλετικος χρωματισμος.....
ευχομαι καλη επιτυχια στην ανατροφη τους!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 21-09-08, 15:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε πολλα ειδη παπαγαλων τα νεαρα πουλια εχουν τα χρωματα των θηλυκων....μεγαλυτερα των 6 μηνων αρχιζει να διαγραφεται ο φυλετικος χρωματισμος.....
ευχομαι καλη επιτυχια στην ανατροφη τους!!

σε ευχαριστω φιλε!!! να σαι καλα που σε ζαλιζω απο την αρχη...
σημερα μιλησαν και πεταξαν λιγο...
αρχισουν και ηρεμουν...
απλα οταν παω κοντα κανουν βηματακια πισω...
πρως το παρον τρωνε μονο αμμο και μιγμα τροφη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 21-09-08, 15:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ετοιμα χυμα μειγματα απο μαγαζι σηνυθως περιλαμβανουν διαφορα ειδη κεχριου μονο...αν παιρνεις τετοιο θα το ανακατεβεις και με ηλιοσπορο...και λιγοτερο φυστικακι..
υπαρχουν και διαφορα "σακουλακια" εταιριων που εχουν πιο πλουσια μειγματα και ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα...εγω φτιαχνω μονος μου τα μειγματα με αναμειξη διαφορων σπορων....απο μειγματα χυμα και συσκευασμενα...επισης διαφορες λιχουδιες που εχουν τα πετ σοπ καλο ειναι μια στις τοσες....χρειαζονται ακομη αυγοτροφη (καλυτερα αναμεμειγμενη με rusk) και οπωσδηποτε φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα ...περισσοτερο λαχανικα και χορτα και λιγοτερο φρουτα....
αμμο αν εννοεις αυτη που περιεχει και τριμματα οστρακων ειναι καλη σαν πηγη ασβεστιου...διαφορετικα θελουν και ασβεστιο....το σουπιοκοκκαλο ειναι καλο σαν παιχνιδι και σαν πηγη ασβεστιου...
φρεσκο νερο καθημερινο και πλυσιμο του δοχειου τους να μη πιανει αλγη (εδω μοιαζουν με τα ενυδρεια)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 21-09-08, 16:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ετοιμα χυμα μειγματα απο μαγαζι σηνυθως περιλαμβανουν διαφορα ειδη κεχριου μονο...αν παιρνεις τετοιο θα το ανακατεβεις και με ηλιοσπορο...και λιγοτερο φυστικακι..
υπαρχουν και διαφορα "σακουλακια" εταιριων που εχουν πιο πλουσια μειγματα και ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα...εγω φτιαχνω μονος μου τα μειγματα με αναμειξη διαφορων σπορων....απο μειγματα χυμα και συσκευασμενα...επισης διαφορες λιχουδιες που εχουν τα πετ σοπ καλο ειναι μια στις τοσες....χρειαζονται ακομη αυγοτροφη (καλυτερα αναμεμειγμενη με rusk) και οπωσδηποτε φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα ...περισσοτερο λαχανικα και χορτα και λιγοτερο φρουτα....
αμμο αν εννοεις αυτη που περιεχει και τριμματα οστρακων ειναι καλη σαν πηγη ασβεστιου...διαφορετικα θελουν και ασβεστιο....το σουπιοκοκκαλο ειναι καλο σαν παιχνιδι και σαν πηγη ασβεστιου...
φρεσκο νερο καθημερινο και πλυσιμο του δοχειου τους να μη πιανει αλγη (εδω μοιαζουν με τα ενυδρεια)

η τροφη ειναι χυμα γιατι δεν ειχαν συσκευασμενη... περιμενω να φερουν αλλα εχει μεσα και ηλιοσπορο ψιλο.
λαχανικα τους εβαλα μαζι με ρυζι αλλα δεν το αγγιξαν.
σουπιοκοκκαλο τους εχω αλλα δεν το αγγιξαν.
αμμο τους εβαλα συσκευασμενη αλλα ετρωγαν την χυμα που εβαλα στο πατο... εχουν και τριμενα οστρακα..
εβαλα κι ενα σαν σουπιοκοκκαλο που ειναι ολο τριμενα οστρακα αλλα δεν το αγγιξαν...
τους πιπερια, δεν την αγγιξαν...
εγω τους εχω τα παντα μεσα αλλα
μονο αμμο και τροφη μιγμα... πιο πολυ τους ηλιοσπορους τρωνε...
πρεπει να τα μαθω μολις με συνιθησουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 21-09-08, 16:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σιγα σιγα θα αρχισουν να δεχονται νεες τροφες...ειναι ακομη στρεσσαρισμενα απο την αλλαγη περιβαλλοντος.....θα μαθουν το χωρο..εσενα και μετα θα αρχισουν να περιεργαζονται καθε τι καινουριο....οπως και τις τροφες...καποια πραγματα απλα δε θα τα τρωνε....ειναι και θεμα γουστου....ηλιοσπορο τρωνε πιο πολυ αλλα μην τους κανεις το χατιρι...ειναι πολυ παχυντικος...θα τον τρωνε πρωτο αλλα θα περιμενεις να φανε και το κεχρι..αλλιως θα τρωνε μονο ηλιοσπορο...αποξηραμενα φρουτα επισης τρωνε....τετοια εχει στις επωνυμες τροφες.....μολις αναζητησουν ασβεστιο θα επιτεθουν και στο σουπιοκοκκαλο...αλλα οπως ειπες τρωνε και την αμμο...εσυ θα τους δινεις αυτα που πρεπει και θα πειραματιζονται....το μαρουλι το αγγουρι και το καροτο γινονται αναρπαστα απο τα δικα μου.....αν δε τρωνε φρεσκο καροτο υπαρχει και αποξηραμενο που το μουσκευεις με νερο...επιμενω στο καροτο για ολους τους παπαγαλους....νομιζω ειναι η βιταμινη Α που παιρνουν απο αυτο...(η η D???)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 21-09-08, 16:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σημερα δεν τους αλλαξα την τροφη για το λογο που λες...
αφου φανε τους ηλιοσπορους μετα βαζουν μεσα τα ποδια και ανακατευουν την τροφη...
σιγα σιγα θα τους βαλω και καροτο και μαρουλι και ολα...
πες μου κατι.
το αυγο οταν το βρασο διαβασα οτι πρεπει να μπει με το τσοφλι...
να το σπασω απο πανω λιγο και να φενετε το ασπραδι η ο κροκος??
η να το σπασω στη μεση?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 21-09-08, 21:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το αυγο το κοβουμε στη μεση για να εχουν προσβαση και στο λευκωμα και στον κροκο...και παντα με το τσοφλι για ασβεστιο...αλλα πρεπει να το αφηνεις μονο λιγες ωρες γιατι χαλαει γρηγορα...γιαυτο εγω δε χρησιμοποιω ποτε βρασμενο αυγο αλλα αυγοτροφη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 21-09-08, 22:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το αυγο το κοβουμε στη μεση για να εχουν προσβαση και στο λευκωμα και στον κροκο...και παντα με το τσοφλι για ασβεστιο...αλλα πρεπει να το αφηνεις μονο λιγες ωρες γιατι χαλαει γρηγορα...γιαυτο εγω δε χρησιμοποιω ποτε βρασμενο αυγο αλλα αυγοτροφη...
θα τους βρασω αυριο να τους βαλω.... μεχρι να βρω ολες τις τροφες που πρεπει θα κανω και τα exrta....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 23-09-08, 15:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα !!!! παιδια ειναι φυσιολογικο να μην παιζουν πολυ και να κουραζονται ευκολα??
σαν να θελουν να κοιμηθουν οπως τα μωρα τα δικα μας οταν γεννιουνται...
ειναι το ιδιο και στα κοκατιλ??
δειτε μαι φωτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 23-09-08, 15:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπερβολικη νωθροτητα ειναι σημαδι οτι κατι δεν παει καλα....μεχρι βεβαια να εξοικειωθουν με το χωρο και με σενα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο δραστηρια οπως αφου ηρεμησουν...
αλλα αν ειναι συνεχεια ετσι υπαρχει καποιο προβλημα....
εχει μεγαλη σημασια να τρωνε....ακομη και τα πιο φοβισμενα πουλια τρωνε...δεν ειναι σαν τα ψαρια.....τρωνε καλα τα πουλια σου??
επισης να προσεξεις την ωρα που ειναι ετσι κουρνιασμενα αν η ουρα τους κινειται πανω κατω...αυτο σημαινει δυσκολια στην αναπνοη..η ουρα πρεπει να μενει ακινητη...επισης να μην ακουγεται η αναπνοη τους (ρουθουνισμα)..
μη ξενχνας επισης οτι τα πουλια ειναι πιο δραστηρια το πρωι και το σουρουπο...το μεσημερι εχουν κι αυτα την αναπαυλα τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 23-09-08, 15:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υπερβολικη νωθροτητα ειναι σημαδι οτι κατι δεν παει καλα....μεχρι βεβαια να εξοικειωθουν με το χωρο και με σενα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο δραστηρια οπως αφου ηρεμησουν...
αλλα αν ειναι συνεχεια ετσι υπαρχει καποιο προβλημα....
εχει μεγαλη σημασια να τρωνε....ακομη και τα πιο φοβισμενα πουλια τρωνε...δεν ειναι σαν τα ψαρια.....τρωνε καλα τα πουλια σου??
επισης να προσεξεις την ωρα που ειναι ετσι κουρνιασμενα αν η ουρα τους κινειται πανω κατω...αυτο σημαινει δυσκολια στην αναπνοη..η ουρα πρεπει να μενει ακινητη...επισης να μην ακουγεται η αναπνοη τους (ρουθουνισμα)..
μη ξενχνας επισης οτι τα πουλια ειναι πιο δραστηρια το πρωι και το σουρουπο...το μεσημερι εχουν κι αυτα την αναπαυλα τους...
να τα παρουμε με τη σειρα!! αυτο που βλεπεις το κανει το ενα και ειναι αυτο που τρομαξε πιο πολυ.
τρωνε και τα δυο καλα δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο, απο την πρωτη μερα εφαγαν...
την ουρα δεν την κουναει οπως λες ειναι ακινητη...και η αναπνοη του δεν ακουγετε καθολου...
το πρωι που σηκωνομαι και τους αναβω το φως κατα τις 7 τρωνε και τα δυο και μετα απλα καθονται και με κοιτανε που τους μιλαω...
μετα τα βλεπω παλι στις 5 περιπου που σχολαω δεν ξερω τι κανουν ολη την αλλη μερα...
την κυριακη που τα ειχα παντος ηταν η δευτερη μερα και μιλουσαν και πετουσαν...
τωρα περιμενω την κυριακη παλι να τα δω ολο το πρωι τι κανουν...
παντος και στο πετ σοπ που πηγα το πρωι τα 3 απο τα 4 που εχουν μεινει καθοντουσαν ετσι...
μηπος ειναι πολυ πιο μικρα απο 5 μηνων που μου ειπε και νυσταζουν... πιο πολυ???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 23-09-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη αναπαρηγαγα πουλια και τα ειδα σε καθε φαση της ανατροφης τους...δεν υπηρξε περιοδος που κοιμοταν υπερβολικα....τουλαχιστον απο τη στιγμη που αφησαν τη φωλια τους....
ετσι που τα λες ομως δε βλεπω κατι μη φυσιολογικο.....καποιες ωρες ξεκουραζονται..ειναι λογικο.
παντα ομως να παρατηρεις τα πουλια σου!!
αν συνεχισεις να βλεπεις διαφορα αναμεσα στα 2 πουλια που εντεινεται....ας σου χτυπησει το καμπανακι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 23-09-08, 16:07
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε τα παρατησω καθε μερα ... απλα περιμενω την κυριακη που θα τα εχω ολο το πρωι να δω αν θα παιζουν και αν θα μιλανε...
την πρωηγουμενη κυριακη αν και τρομαγμενα ηταν μια χαρα...
απλα δεν ξερω τι κανουν ολη μερα... αν ειναι κανουν οπως την κυριακη λογικο ειναι να ερχομαι και να τα βλεπωκουρασμενα... αν σκεφτεις οτι μπορει να ηταν και σε κανενα μικρο κλουβι που δεν μπορουσαν να πετανε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 23-09-08, 16:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και στις 5 που γυρνας θα πρεπει να εχουν καποια δραστηριοτητα...τωρα πια σουρουπωνει κατα τις 7...
δως τους λιγο χρονο ναι....αλλα υπερβολικη νωθροτητα δε δικαιολογειται....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 25-09-08, 10:56
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
πήγα σε δύο καταστήματα σήμερα να ρωτήσω για τα cockatiel,στο πρώτο κατάστημα είχαν ενα ζευγάρι (κίτρινο χρώμα) προς 65Ε και στο δεύτερο κατάστημα ένα γκρίζο ζευγάρι 90Ε,και στην ερωτησή μου,γιατί αυτή η διαφορά τιμης,μου απάντησε ότι τα γκρίζα είναι πιο σπάνια γι αυτό και πιο ακριβά.
Και τα δύο ζευγάρια είναι μεγαλύτερα του ενός έτους.
Εσείς τι λέτε?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 25-09-08, 11:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βλακειες σου ειπε....τα γκριζα ειναι τα πιο κλασικα...ειναι ο φυσικος χρωματισμος και τα φτηνοτερα πουλια....
65 το ζευγαρι ειναι πολυ καλη τιμη/....αλλα μηπως τρεχει κατι αλλο γιατι τοσο φτηνα???
90 το ζευγαρι τα γκρι ειναι μια συνηθισμενη τιμη....εφοσον ομως εχουν δαχτυλιδι....μηπως τα κιτρινα δεν εχουν?? τοτε σημαινει οτι ειναι παραγωγη χομπιστα και τα πηρε πιο φτηνα και "μαυρα" οποτε τα δινει ισως πιο φτηνα...αλλιως δε ξερω τι να πω...του εχουν μεινει και δε μπορει να τα δωσει και χαμηλωσε την τιμη?? παντως για τα κιτρινα ψαξτο......
και βεβαιωσου οτι ειναι ζευγαρι γιατι στα κιτρινα δυσκολα διακρινεται....

και σπανια διακινουνται πουλια μεγαλυτερα του ετους.....μηπως καποιος χομπιστας του τα εδωσε για καποιον λογο...τα πουλια που εμπορευονται τα μαγαζια ειναι σηνυθως 4-8 μηνων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 25-09-08, 11:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Επειδή το θέμα με τους παπαγάλους είναι λίγο πολύ γνωστό (αν και τα cockatiel
αναπαράγονται και εδώ, ίσως όχι επαγγελματικά) η εισαγωγή παπαγάλων έχει
απαγορευτεί και επομένως οι τιμές έχουν ξεφύγει, έρχονται πουλιά μόνο από Ευρώπη
και δη Ολλανδία.

__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 25-09-08, 11:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω και χρονια τα κοκατιλ εχουν πανω κατω αυτη την τιμη.....κιαυτο γιατι εδω και χρονια σταματησε η εισαγωγη παπαγαλων....σχεδον ολα πλεον ειναι ευρωπαικα πουλια....
γιατι 65??? ρωτησε τον ευθυεως και λιγο αιφνιδιαστικα...να δουμε τι θα σου πει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για Α/Ο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-09-07 07:57
Ερωτηση για Α/Ο! Wizart Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-08-07 22:03
Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο) mariah Bettas 13 31-01-07 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09236 seconds with 16 queries