Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-04, 20:21
paolo21r Ο χρήστης paolo21r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα?

Λοιπον γεια σας και απο εμενα εναν νεο κολημενο hobista με τα ενυδρεια.Να σας ενημερωσω για το ενυδρειο μου και μετα προχωρω στις αποριες μου.λοιπον εχουμε και λεμε εχω ενα ενυδρειο 60.35.40 και μεσα εχω χαλικι,θερμοστατη 100w εσωτερικο φιλτρο aqua ενα πλαστικο φυτο,κατι διακοσμητικο.απο ζωντανους οργανισμους εχω 5 γκαμπι,εναν μονομαχο,2 σκαλαρι,εναν τιγρακο και εναν αστακο,το ξερω πως ειναι λιγο μπερδεμενη η πανιδα μου αλλα πιστεψε με ολα λειτουργουν καλως.λοιπον εχω κανει ολα αυτο με τον κυκλο του αζωτου κτλ ας ειναι καλα το παιδι απο το καταστημα που τα προμηθευτικα ολα τα παραπανω.και παμε τωρα στις ερωτησεις,μεχρι τωρα αλλα γη νερου εκανα ως εξης:αδειαζα το 40% του νερου ζεστανα με τον βραστηρα το νεο νερο μεχρι την σωστη θερμοκρασια παντα εβαζα αντιχλωριο και μετα απο 3 ωρες γεμιζα το ενυδρειακι μου μεχρι εδω ολα καλα,καπου διαβασα σε αυτο το φορθμ οτι καλο θα ειναι σε καθε αλλαγη νερου να πλενουμε το φιλτρο στο νεο νερο για να κραταμε τα βακτηριδια και το τολμησα και οπως καταλαβαινετε το νερο γεμισα με αυτη την βρωμα.Εγω δεν αντεξα να γεμιζω το ενυδρειο μου και να το βλεπω τοσο βρωμικο που το αδειασα και το ξαναεκανα ετσι οπως το εκανα παλια,και τωρα θελω την συμβουλη των πιο εμπειρων να καθαριζω το φιλτρο στο νεο νερο και να το βαζω μεσα η οχι?Και μετα απο αυτο να κανω και καποιες ακομα ερωτησεις σορυ αν φανοθν γελοιες και ανοητες αλλα ειμαι αρχαριος και οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι ακριβως πανω σε αυτο.λοιπον εχουμε και λεμε ωσ τωρα εχω 9 οργανισμους,ο καταστηματαρχης μου ειπε πωσ μπορω να βαλω μεχρι 30 μικρα ψαρακια αληθευει αυτο?με τα υπαρχοντα ψαρια θα ηθελα να βαλω και 4-5 καρχαριακια μοθ ειπαν πως δεν εινια σωστο αλλα δεν μου το απαγορεψαν εσεις τι λετε?θα ηθελα αν δεν γινετε να βαλω καρχαριακια να το αδειασω ολο και να βαλω πιρανχας το πολυ 2 υπαρχει τετοια περιπτωση σε τετοιο ενυδρειο?στον αστακο δινο για τροφη χαπια που απο οτι καταλαβα το τρωνε και τα υπολοιπα και στα αλλα δινω τροφη για μονομαχο γιατι απο οτι μου ειπαν την τροφη του μονομαχου την τρωνε ολα αλλα ο μονομαχος δεν τρωει την τροφη απο το αλλα ψαρια αληθευει αυτο?Και ακομα θα ηθελα καποιες προτασεις για αλλους συνδιασμους ψαριων.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-04, 21:45
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή Re: τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα?

καλως ηρθες κατ΄αρχην
τωρα καποιες συμβουλες και σχολιασμους
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
το ξερω πως ειναι λιγο μπερδεμενη η πανιδα μου αλλα πιστεψε με ολα λειτουργουν καλως.
δεν θα ειναι για , πολυ αποφασισε τι ειδους ψαρια θες και πραξε αναλογως.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
λοιπον εχω κανει ολα αυτο με τον κυκλο του αζωτου κτλ ας ειναι καλα το παιδι απο το καταστημα που τα προμηθευτικα ολα τα παραπανω.και παμε τωρα στις ερωτησεις,μεχρι τωρα αλλα γη νερου εκανα ως εξης:αδειαζα το 40% του νερου ζεστανα με τον βραστηρα το νεο νερο μεχρι την σωστη θερμοκρασια παντα εβαζα αντιχλωριο και μετα απο 3 ωρες γεμιζα το ενυδρειακι μου μεχρι εδω ολα καλα,
εαν τον εχεις κανει καλα τον κυκλο του αζωτου , ολα καλα , απλα κανε και καποιες μετρησεις να βεβαιωθεις,και οι αλλαγες μια χαρα ειναι ετσι , αρκει να γινονται καθε εβδομαδα με 10 μερες , οσο για το ζεσταμα δεν χρειαζεται και πολυ ζεσταμα , 2-3 βαθμους κατω ειναι και καλο για τα περισσοτερα ψαρια (τους ανεβαζει την λιμπιντο )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
,καπου διαβασα σε αυτο το φορθμ οτι καλο θα ειναι σε καθε αλλαγη νερου να πλενουμε το φιλτρο στο νεο νερο για να κραταμε τα βακτηριδια
λιγο απιθανο να διαβασες εδω κατι τετοιο , μαλλον θα διαβασες οτι οταν θελουμε να πλυνουμε το φιλτρο , αυτο το κανουμε με νερο απο το ενυδρειο που εχουμε φυλαξει κατα την αλλαγη και σε καμια περιπτωση με νερο απο την βρυση , και οτι ποτε δεν κανουμε λαμπικο ενα φιλτρο , απλως το ξεπλενουμε ****** και απαλα απο τις χοντρες βρωμιες για να εχει καλυτερη κυκλοφορια το νερο μεσα του .
Αρα λοιπον μην το ξανακανεις αυτο που εκανες γιατι δεν χρειαζεται καθαρισμα το φιλτρο σε καθε αλλαγη νερου , και επισης οταν το κανεις ακολουθησε την πιο πανω διαδικασια.,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
ο καταστηματαρχης μου ειπε πωσ μπορω να βαλω μεχρι 30 μικρα ψαρακια αληθευει αυτο?
εξαρταται , με μια προσεκτικη επιλογη ψαριων θα μπορουσες να φτασεις σε αυτο το υψος πλυθησμου , αλλα με προσοχη και σε ενα πληρως στρωμενο και ισσοροπημενο ενυδρειο και οχι στην αρχη του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
με τα υπαρχοντα ψαρια θα ηθελα να βαλω και 4-5 καρχαριακια μοθ ειπαν πως δεν εινια σωστο αλλα δεν μου το απαγορεψαν εσεις τι λετε?
με τιποτα , και καλα σε συμβουλεψαν απο το καταστημα , τα καρχαριακια γινονται περιπου 25 ποντους στην εχμαλωσια και 35 στο φυσικο τους περιβαλλον , οποτε οπως καταλαβαινεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
θα ηθελα αν δεν γινετε να βαλω καρχαριακια να το αδειασω ολο και να βαλω πιρανχας το πολυ 2 υπαρχει τετοια περιπτωση σε τετοιο ενυδρειο?
η γνωμη μου ειναι οχι και σαν αρχαριος θα πρεπει να καταφερεις να συντηρησεις πρωτα ενα ενυδρειο επιτυχως και μετα να πας σε πιο απαιτητικα ψαρια και ενυδρεια.
Βεβαια υπαρχουν εδω παιδια που εχουν μεγαλη εμπειρια με το συγκεκριμενο ειδοα ψαριων και καλυτερα να περιμενεις την απαντηση τους .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
στον αστακο δινο για τροφη χαπια που απο οτι καταλαβα το τρωνε και τα υπολοιπα και στα αλλα δινω τροφη για μονομαχο γιατι απο οτι μου ειπαν την τροφη του μονομαχου την τρωνε ολα αλλα ο μονομαχος δεν τρωει την τροφη απο το αλλα ψαρια αληθευει αυτο?Και ακομα θα ηθελα καποιες προτασεις για αλλους συνδιασμους ψαριων.
τωρα για τον αστακο απλα ειναι θεμα χρονου να αρχισεις να χανεις ψαρια , οσο για τις τροφες αφου αποφασισεις για το τι ψαρια θες να κρατησεις τοτε βλεπεις και τις διατροφικες τους συνηθειες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!
παρακαλουμε , και οτι ερωτησεις εχεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε , πρεπει βεβαια να διαβαζεις και εσυ αρκετα γιατι πολλες απο τις αποριες σου εχουν ηδη απαντηθει.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-04, 22:13
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paolo21r
Λοιπον γεια σας και απο εμενα εναν νεο κολημενο hobista με τα ενυδρεια.Να σας ενημερωσω για το ενυδρειο μου και μετα προχωρω στις αποριες μου.λοιπον εχουμε και λεμε εχω ενα ενυδρειο 60.35.40 και μεσα εχω χαλικι,
ΣΩΣΤΟ (αλλά τι χαλίκι?)
θερμοστατη 100w
ΣΩΣΤΟ
εσωτερικο φιλτρο aqua
ΣΩΣΤΟ
ενα πλαστικο φυτο,
ΛΑΘΟΣ
κατι διακοσμητικο.
ΤΙ ????
απο ζωντανους οργανισμους εχω 5 γκαμπι,εναν μονομαχο,2 σκαλαρι,εναν τιγρακο και εναν αστακο,το ξερω πως ειναι λιγο μπερδεμενη η πανιδα μου αλλα πιστεψε με ολα λειτουργουν καλως.
ΛΑΘΟΣ
λοιπον εχω κανει ολα αυτο με τον κυκλο του αζωτου κτλ ας ειναι καλα το παιδι απο το καταστημα που τα προμηθευτικα ολα τα παραπανω.
ΣΩΣΤΟ (ΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?)
και παμε τωρα στις ερωτησεις,μεχρι τωρα αλλα γη νερου εκανα ως εξης:αδειαζα το 40% του νερου ζεστανα με τον βραστηρα το νεο νερο μεχρι την σωστη θερμοκρασια παντα εβαζα αντιχλωριο και μετα απο 3 ωρες γεμιζα το ενυδρειακι μου μεχρι εδω ολα καλα,
ΣΩΣΤΟ
καπου διαβασα σε αυτο το φορθμ οτι καλο θα ειναι σε καθε αλλαγη νερου να πλενουμε το φιλτρο στο νεο νερο για να κραταμε τα βακτηριδια και το τολμησα και οπως καταλαβαινετε το νερο γεμισα με αυτη την βρωμα.
ΛΑΘΟΣ
Εγω δεν αντεξα να γεμιζω το ενυδρειο μου και να το βλεπω τοσο βρωμικο που το αδειασα και το ξαναεκανα ετσι οπως το εκανα παλια,και τωρα θελω την συμβουλη των πιο εμπειρων να καθαριζω το φιλτρο στο νεο νερο και να το βαζω μεσα η οχι?
ΟΧΙ ΈΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ POST ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ.

Και μετα απο αυτο να κανω και καποιες
ακομα ερωτησεις σορυ αν φανοθν γελοιες και ανοητες αλλα ειμαι αρχαριος και οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι ακριβως πανω σε αυτο.λοιπον εχουμε και λεμε ωσ τωρα εχω 9 οργανισμους,ο καταστηματαρχης μου ειπε πωσ μπορω να βαλω μεχρι 30 μικρα ψαρακια αληθευει αυτο?με τα υπαρχοντα ψαρια θα ηθελα να βαλω και 4-5 καρχαριακια μοθ ειπαν πως δεν εινια σωστο αλλα δεν μου το απαγορεψαν εσεις τι λετε?θα ηθελα αν δεν γινετε να βαλω καρχαριακια να το αδειασω ολο και να βαλω πιρανχας το πολυ 2 υπαρχει τετοια περιπτωση σε τετοιο ενυδρειο?στον αστακο δινο για τροφη χαπια που απο οτι καταλαβα το τρωνε και τα υπολοιπα και στα αλλα δινω τροφη για μονομαχο γιατι απο οτι μου ειπαν την τροφη του μονομαχου την τρωνε ολα αλλα ο μονομαχος δεν τρωει την τροφη απο το αλλα ψαρια αληθευει αυτο?Και ακομα θα ηθελα καποιες προτασεις για αλλους συνδιασμους ψαριων.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!
.. Αυτό που χρειάζεσαι είναι επαναπροσδιοριμός του ενυδρείου όσον αφορά τα ψάρια, Τι θέλεις να βάλεις ? και τι θέλεις να κρατήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-04, 12:23
paolo21r Ο χρήστης paolo21r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για τις αμεσες απαντησεις συμβουλες που μου δωσατε.Οσο για τον φιλο που με ρωτησε ποιο ειναι το παιδι μου με συμβουλεψε ας ριξει μια ματια εδω http://www.greekaquarium.gr/abyssos/ χωρις να θελω να κανω διαφημηση.Για το διακοσμητικο που με ρωτησατε ειναι ειναι μια σταμνα σπασμενη και την εχω παρει κυριως για τον αστακο οσο για το φυτο το ξερω πως δεν ειναι και το καλυτερο.Εχετε νασ προτεινετε ενα φυτο με χαμηλεσ απαιτησεις?οσο για τα ψαρια ειανι δυσκολη η επιλογη τουςκαι ακομα δεν εχο κατασταλαξει.αν υπαρχει καποιοσ που εχει πιρανχας θα ηθελα να μου δωσει οτιδηποτε πληροφοριες.σας ευχαριστω και παλι εκ των προτερων και συγνωμη αν εχω γινει κουραστικος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04737 seconds with 12 queries