Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-11, 14:47
tsiglas Ο χρήστης tsiglas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Ερωτηση σχετικα με φιλτρο Hailea HL-BT400

Καλημερα κ χρονια πολλα.....Ισως ειμαι το πιο καινουριο μελος στο φορουμ σας...καλος σας βρηκα λοιπον.....

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το εσωτερικο φιλτρο Hailea HL-BT400 το οποιο εχω σε ενα ενυδρειο 60λ στρωμενο με 2 χρυσοψαρα....το φιλτρο το εχω 2,5 μηνες σε λειτουργεια οπως ακριβως το αγορασα με τα υλικα που ειχε μεσα τα οποια ειναι "high quality bio-chemical filtration sponge" κ "special structure carbon box" σας τα γραφω οπως ακριβως τα λεει στο manual....εσεις θα καταλαβετε καλυτερα.....εκτος απο την εξοδο του νερου με το σωληνακι για οξυγονο εχει εναλλακτικα κ "φλογερα" την οποια κ χρησιμοποιω.....
Το φιλτρο το καθαρισα πριν 1 μηνα (μονο το μαυρο σφουγγαρακι σε νερο ενυδρειου με μαλακες μαλαξεις) το οποιο δεν εβγαλε σχεδον καθολου βρωμα η υπερβολικη θολουρα στο νερο....Το νερο δεν το εχω δει ποτε βρωμικο η θολο αν κ αλλαζω τα 2/3 καθε 6 μερες....κ η ερωτηση μου ειναι η εξης....

1)Ποτε θα πρεπει να αντικατασταθουν τα υλικα του φιλτρου....

2)Πως θα τα αντικαταστησω εχοντας μονο 1 φιλτρο χωρις να χαλασω την βιολογια του ενυδρειου....

3)Οταν θα πρεπει να αντικαταστησω τα υλικα τι θα πρεπει να βαλω στο συγκεκριμενο φιλτρο (αν γινεται συγκεκριμενο προιον κ τροπος τοποθετησης) για τα χρυσοψαρα κ απο που θα τα προμηθευτω κ αν αυτα θα πρεπει να κοπουν κ να προσαρμοστουν μεσα στο φιλτρο....

4)Καθε ποτε θα πρεπει να καθαριζω το φιλτρο για το συγκεκριμενο ενυδρειο με χρυσοψαρα....

Πιστευω να με βοηθησετε κ ευχαριστω για την υπομονη σας.....κ Καλη χρονια....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-11, 15:00
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Kαλημερα,καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!
Για το φιλτράκι τώρα..
Μέσα έχει ένα σφουγγάρι άνθρακα και ένα κουτάκι πάλι με άνθρακα.
Πλέον το κουτάκι μπορείς να το καταργήσεις τελείως και να το προσθέτεις όταν χρειαστεί να βάλεις πάλι άνθρακα στο φίλτρο σου(μετά από μία αγωγή με φάρμακο πχ).Το σφουγγάρι τρώει και αυτό πολύ χώρο στο φίλτρο,μπορείς λοιπόν να το κόψεις στη μέση και να το βάλεις στο κάτω μέρος του φίλτρου.
Έτσι θα έχεις πλέον αρκετό χώρο στο φίλτρο ώστε να προσθέσεις βιολογικό υλικό.Καλή περίπτωση για το φίλτρο σου είναι το siporax mini το οποίο το βάζεις πάνω από το σφουγγάρι.
Αυτά και καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-11, 18:38
tsiglas Ο χρήστης tsiglas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση σου....
Συμφωνα με αυτα που μου ειπες αυτη τη στιγμη το φιλτρο απο υλικα εχει μονο ανθρακα....(τον οποιο ουσιαστικα κ δεν χρειαζεται να εχει) κ απο βιολογικο υλικο ΤΙΠΟΤΑ....????

Το σφουγγαρι παροτι ειναι ανθρακας κανει δουλεια???
Δηλαδη φιλτραρη κ καθαριζει το νερο οπως επιβαλεται η θα πρεπει να αλλαχτει με καποιο αλλο σφουγγαρι αλλης ποιοτητας???
Η απλα κοβωντας το στην μεση κ προσθετοντας το siporax mini που μου εγραψες θα ειμαι οκ απο οτι αφορα τα υλικα κατηγοριας "σφουγγαρι"????

Αν αφαιρεσω το "carbon box" σε εκεινο το σημειο που θα μεινει κενο (το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο 2πλασιο αποτον χορο του σφουγγαριου) δεν μπορω να το εκμεταλευτω κ να βαλω καποιο υλικο απαραιτητο για καλυτερη φιλτρανση η βιολογια του νερου????
Και αν ναι πιο υλικο θα ηταν αυτο????

Σε ζαλισα εεε...σορι....κ ευχαριστω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-11, 19:12
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Oι όποιες απορίες μπορεί να έχεις να είσαι σίγουρος ότι δεν ζαλίζουν κανένα από τα παιδιά εδώ μέσα.
Αυτή τη στιγμή,ναι,το φίλτρο σου έχει μόνο άνθρακα και κάποιες αποικίες από βακτήρια πάνω στο σφουγγάρι.Για να χωρέσει μία συσκευασία siporax mini στο φίλτρο αυτό πρέπει να βγει το κουτί με τον άνθρακα και ίσως χρειαστεί να κόψεις περισσότερο το σφουγγάρι από το μισό.
Όλη η συζήτηση γίνετε για το φίλτρο,γιατί για τα λίτρα σου τα δύο χρυσόψαρα είναι πολλά.Να το έχεις αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σου γιατί ή θα χρειαστεί να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο ή μεγαλύτερο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-11, 19:21
tsiglas Ο χρήστης tsiglas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Tωρα μπορω να πω πως καταλαβα ακριβως τι εννοης.....
Κ μαλλον για αρχη με βλεπω για καινουριο φιλτρο........
Υπαρχει κατι σε εσωτερικο φιλτρο που θα μου εκενε οσο το δηνατον περισσοτερη δουλεια....με δυνατοτητα περισσοτερων υλικων οποτε κ καλυτερου αποτελεσματος????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-11, 19:39
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Δεδομένο των δύο χρυσόψαρων που κολυμπούν σε 60 λίτρα θα ήταν καλύτερα να δεις κάτι σε εξωτερικό.Τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ το νερό και γι'αυτό θέλεις ισχυρή βιολογία για να ανταπεξέλθει.
Για εξωτερικά μπορείς να δεις ή το 2211 ή το 2213(με τα βανάκια του για έλεγχο της ροής) με προτίμηση στο 2213 καθώς μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερο ενυδρείο
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα φίλτρα στην αγορά από διάφορες εταιρίες που κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά που αν το ψάξεις λίγο θα βρεις πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-11, 19:41
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Xρονια Πολλα φιλε δες εδω για φιλτρα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=13&show=grid
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση σχετικα με στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια sefis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 15-04-11 20:29
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΛΙ gdimit Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-03-11 20:11
Ερωτηση Σχετικα Με Τα Pleco mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 59 04-06-07 10:16
μια ερωτηση σχετικα με τα corydoras mikele Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 28-09-06 17:14
Σχετικα Με Φιλτρο ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-08-05 08:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04313 seconds with 13 queries