Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-09-13, 18:36
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι απο εμενα σε ολα τα μελη!!! παιδια νομιζω οτι κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο η εμενα ειναι η ιδεα μου.... απο την μερα που εχουν μπει ολα τα ψαρια μαζι και απο το παλιο ενυδρειο δηλαδη που τα ειχα τα παρακολουθουσα συνεχεια οπως και τωρα.... παρατηρω οτι ειναι συνεχεια ολα μαζι και ειναι συνεχεια κατω απο ριζες... αν φυγει ενα φευγουν ολα μαζι κοπαδι απο πισω και πανε στην αλλη μερια παλι με τις ριζες.... επισεις αν κανει ενα μια αποτομη κινιση τρομαζουν ολα και τρεχουν αστραπιαια λες και κατι τα κυνιγαει για 2 δευτερολεπτα και πολλες φορες απο την φορα κοπανανε καταλαθος στα τζαμια... επισεις ριχνω καρδια (αυτο τα ταιζα παντα) και δεν βλεπω πολυ ορεξη για φαι για δοκιμη ερηξα bloodworms κανα 2-3 φορες και εγινε πολεμος τυχαινε να πιασουν σκουλικι 2 ψαρια μαζι και το εκοβαν στην μεση.... επισεις οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα τα ψαρια ειναι δειλα οπως ανεφερα πολυ σπανια κοβουν βολτες ηρεμα.... οταν το φωτα ειναι κλειστα και εχει σκοταδι τα παρακολουθω και κοβουν βολτες συνεχεια και οχι απαραιτιτα σαν κοπαδι που ετσι ειναι ολη την υπολοιπη μερα... τι λετε να γινετε?? μηπως φοβουντε το φως?? μηπως τα ενοχλει η πολυ ροη?? μηπως δεν εχουν συνιθεισει το χωρο ακομα??? τα βλεπω ετσι και απογοητευομαι ρε γαμωτο δεν μπορω να καταλαβω τι παει στραβα..... αν εχει καποιος καποια εμπειρια η γνωμη στο θεμα ας βοηθεισει!!! ευχαριστω προκαταβολικα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-13, 18:50
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αυτο που παρατηρω εγω απο τις φωτογραφιες αν και δεν ειχα ποτε δισκους ειναι οτι το φως σου ειναι πολυ δυνατο.Αυτο σε συνδιασμο με το καινουργιο περιβαλλον πιστευω τα στρεσαρει γι αυτο και βρισκουν καταφυγιο κατω απο τις ριζες οπου το φως ειναι λιγοτερο εντονο και νιωθουν προστασια.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-13, 19:02
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το φως οπως λεω και σε προιγουμενο μηνυμα μυωθικε κατα το ιμηση... εβαλα τους ανακλαστηρες αναποδα στην μια λαμπα και τωρα ειναι σαν να φωτιζετε μονο απο την μια.... δεν πιστευω να φταιει τοσο πολυ το φως....
-------------------------
οριστε και ενα προχειρο βιντεακι να δειτε στο περιπου την κατασταση... αν και δεν νομιζω να βοηθαει καπως..... http://www.youtube.com/watch?v=9OqbvqKiNSk
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelos : 28-09-13 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-13, 19:07
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Απο οτι ειδα και τα κορυντορας κατω απο την ριζα μαζι με τους δισκους καθονται.Ειναι συνεχεια ετσι ή ετυχε στο βιντεο?Εμενα ο φωτισμος παλι εντονος μου φαινεται.Ειναι και η αμμος ασπρη και αντανακλαται το φως
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-13, 19:17
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

οχι τα κορυντορας κοβουνε και βολτες κανονικα.... απλα απο οτι εχω καταλαβει καθονται εκει γιατι εκει πεφτει ολη η ροη απο το σπρευ μπαρ (αν δεις εχει κανει μεχρι και λακουβα στην αμμο απο την πολυ ροη) και πανε κοντρα στην ροη... μαλλον τους αρεσει προφανως....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-13, 20:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεμενα μου φαινεται πολυ το φως.και θα εβαζα και περισσοτερα κλαδια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-13, 21:17
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

δεν ξερω ρε παιδια τι να πω... τετοια συμπεριφορα πρωτη φορα την βλεπω στα ψαρια... οσο ηταν μονο το ζευγαρι που υποτιθετε δεν ηταν και πολλα να νιοθουν ασφαλεια εκοβαν βολτες συνεχεια σε ολο το ενυδρειο... τωρα που μπηκαν περισοτερα ψαρια λειτουργουν σαν κοπαδι μεν αλλα ειναι σαν τρομαγμενα δεν.... δεν ξερω πραγματικα πολυ απροβλεπτο ψαρι ο δισκος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-13, 21:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τα ψαρια ειναι λιγα προσθεσε τουλαχιστον 2 ακομα.. εξι δισκοι ειναι λιγοι για να το πεις κοπαδι απο 8 και πανω καπως ισιωνει το πραγμα .και τα δικα μου ετσι εκαναν μεχρι να φτασουν τα 10 ψαρια στο κοπαδι. αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που οι δισκοι θελουν μεγαλο ενυδρειο 700+ κατα τη γνωμη μου .
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-13, 21:40
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το μεγαλωμα του κοπαδιου ειναι στα σχεδια στελιο.... αλλα και πριν που ηταν μονο 2 τα ψαρια δεν εκαναν ετσι....


Υ.Γ πρεπει να εχω ενα δισκακι που καποτε ηταν δικο σου αν δεν κανω λαθος... ετσι μου ειχε πει αυτος που το ειχα αγορασει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-09-13, 10:22
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

σαν ζευγαρι τα ψαρια εχουν αλλη συμπεριφορα ..σαν κοπαδι παλι ειναι εντελως διαφορετικη θα το καταλαβεις προσθετοντας ψαρια

εγω δεν βλεπω κατι περιεργο στην συμπεριφορα τους αν και πρεπει να μειωσεις ακομα τον φωτισμο σου η να βαλεις κανενα φυτο επιφανειας .και τελος να κανεις και λιγο υπομονη τα ψαρια δεν τα πηρες μικρα και αυτο εχει μεγαλη σημασια να ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-09-13, 10:53
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Δεν με πειράζει να κάνω υπομονή... Το μόνο πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι μην παίζει κάτι άλλο και με βρει κανένα κακό... Αν είναι φυσιολογική αυτή συμπεριφορά τότε οκ... Τίποτα άλλο ελπίζω να μην είναι...


Υ.Γ το βράδυ που έκλεισαν τα φώτα έκοβαν βόλτες κανονικότατα λες και είχε φως.... Τι να πω δεν ξέρω θα με τρελάνουνέ τελείως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-09-13, 11:22
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αρα την αιτια σου τι λενε με τον τροπο τους αλλα δεν τους ακους μαλλον.. μολις μαθεις να τους "διαβαζεις" ολα θα ειναι πιο ευκολα για σενα μην τρελενεσαι χαλαρωσε και απολαυσε τους
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-09-13, 12:07
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Μα το φως το έχω μειώσει στο ελάχιστο έχω βάλει για δομική και στις 2 λάμπες τους ανακλαστήρες ανάποδα από χθες επίτηδες για να δω τι θα κάνουν... Καμία διάφορα... Με το που δουν φως κάτω από τις ρίζες με την μία... Τώρα αυτήν την στιγμή που γράφω το φως είναι ακόμα κλειστό... Ε δεν έχουν σταματήσει το πέρα δώθε όλα μαζί ούτε δευτερόλπτο... Λες και βλέπω ρόδοστομους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-09-13, 12:15
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

χαλαρωσεεεεε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-09-13, 18:06
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Τριβώ τα μάτια μου τα ξανάτριβώ και δεν πιστεύω ακόμα αυτό που βλέπω σήμερα... ΚΟΛΥΜΠΑΝΕ!!!!! ¶Φησα και σήμερα τους ανακλαστήρες έτσι και έχω πολύ λίγο φως! Και επιτέλους σαν να ξεθαρέψανε λίγο! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-09-13, 18:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το οτι κολυμπανε οι δισκοι ειναι απο μονο του αξιοθαυμαστο αλλα αφου εφεγγε σαν το καραισκακη σε αγωνα εκει μεσα τι περιμενεις;
ειναι και λευκη η αμμος κ φεγγει και απο κατω...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-09-13, 18:59
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ενταξει τα παραλες λιγο!!! δεν ηταν παρα πολυ το φως... απλα ειναι ασπρη η αμμος και το ενυδρειο ειναι αδειο στην μεση και το μονο σκιερο μερος ηταν κατω απο τις ριζες... ακομα και τωρα που το φως ειναι πολυ λιγο αφου και η 2 λαμπες ειναι καλυμενες σε βιντεο φαινετε πολυ φωτεινο... θα βαλω τωρα βιντεο να δειτε....
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=rW2oA7NPe2Y
-------------------------
οριστε και βιντεο... ειναι τραβιγμενο πριν απο λιγο!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelos : 29-09-13 στις 18:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-09-13, 00:41
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mια χαρα! Πολυ δραστηριοι. παντως μου κανει εντυπωση με τη ροη που εχεις φαινονται να κρατιουνται ακινητοι με φαινομενικα λιγες κινησεις...απο οσο μπορω να καταλαβω (τι καμερα εχεις? Polaroid? ). Και απτον βυθο φαινεται αυτο, τις εχει τις βρωμιτσες στο κεντρο, τα κορυ κοιμουνται??
Βασικα λες 6 κορυ 2 ανσιστρους. Πουντα γιατι δεν φαινονται? Σε ολο το βιντεο δεν ειδα κανενα εκτος απο κατι στην δεξια γωνια πισω που δεν μ[πρω να καταλαβω τι ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-09-13, 01:08
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

τα αγκιστρους τα εβγαλα... πολυυυυυ σκατο..... τωρα εχω μονο τους δισκους και τα κορυ... αυτα μου φαινετε οτι γουσταρουνε να καθοντε εκει που χτυπαει η ροη... ολη μερα εκει ειναι και μολις πεφτει φαει κανουν και καμια βολτα να φανε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-09-13, 01:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Nαι τα ανσιστρους και μενα μου σπαγανε τα νευρα....περιεργο εμενα τα κορυ εχω παθει πλακα ο βυθος ειναι σαν καινουργιος ουτε ενα σκουπιδι. Με επιτευμενα χαμηλη ροη, ενα εσωτερικο 600l/h να βαρει το τζαμι. Αφου παντως στρωσανε οι δισκοι ολα τα αλλα κομπλε. δοκιμασε πιστια που λεγαμε. Αν φουντωσει συντομα η δικια μου και δεν εχεις βρε (δυσκολα) θα σου στειλω να δουμε πως θα παει.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-09-13, 01:17
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

με τις βρωμιτσες στον πατο δεν ξερω τι να κανω... η ροη του σπρευ μπαρ ξεκιναει απο πανω δεξια χτυπαει προς τα αριστερα... τα καλα απο αυτο ειναι οτι εχω πολυ αναταραξη επιφανειας,και το οτι το ενυδρειο μεχρι την μεση περιπου ειναι πεντακαθαρο.... αλλα απο την μεση και μετα μενουν κατι ψιλοβρωμιτσες ετσι οπως φαινετε και στο βιντεο..... σκεφτομουν να βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο ακομα που εχω με το μπαστουνι εισαγωγης στην δεξια μερια να ρουφαει ετσι τις βρωμιτσες και το σπρευ μπαρ του απο την αριστερη μερια του ενυδρειου ωστε ετσι να σπρωχνει αυτα που μενουν στην μεση προς το μπαστουνι εισαγωγης και να τα ρουφαει... ειναι καλη ιδεα η δεν θα πετυχω και πολλα πραγματα???
-------------------------
τα κορυ δεν ξερω τι κανουνε... στο παλιο ενυδρειο που δεν ειχε τοσο ροη ομως και εμενα μου το κραταγαν τον βυθο πολυ καθαρο... σε αυτο εδω που εχει πολυ ροη δεν τα βλεπω και πολυ προθιμα... ισως να ειναι και χορτατα απο φαι δεν ξερω.... οταν πεφτει μεσα καρδια για τους δισκους μετα μενει πολυ φαι γιαυτα οπως καταλαβαινεις.....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelos : 30-09-13 στις 01:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-09-13, 01:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι καταλαβα, ταιζε λιγο με μετρο να μην πεφτουν πολλα κατω. Οκ οι δισκοι ειναι και bottom feeders αλλα για την υγιεινη καλυτερα οχι, εγω ταιζα για κανα 2λεπτο απο πολυυυυυυ λιγο περιμενα να το φανε (3-4δευτερολεπτα) και μετα εριχνα αλλο, το ιδιο κανω πλεον και στις κιχλιδες, και στα αγγελοψαρα, και στον μονομαχο και εχω πολυ καθαροτερους βυθους, ευκολα. Απλα περνει περισσοτερη ωρα το ταισμα αλλα εχει και αυτο τη μαγεια του. Οσον αφορα το εξωτερικο....μπα δεν θα κανεις δουλεια. Θα ακυρωση τελειως τη δυναμη του spray bar αυτο που εχεις τωρα, δεν πιστευω να στειλει τιποτα για να τραβηξει το φιλτρο.

Οσον αφορα την ροη, αν θελεις να πειραματιστεις λιγο κανε το εξης. Παρε ενα Τ με βανακι, κοψε το σωληνα που σηκωνει νερο στο ενυδρειο λιγο μετα την αντλια, ωστε το Τ να παραμεινει κατω απτο νερο, προσαρμοσε το Τ, και ρυθμιζε τη ροη απο εκει, ετσι δεν θα ζοριζεται η αντλια καθολου, αν πχ τοχεις τερμα "ανοιχτο" θα στελνει προς το σωληνα, αν τοχεις τερμα "κλειστο" θα στειλει προς την εξοδο και θα κανει κυκλοφορια μεσα στο sub. Παιζοντας δηλαδη με τη ροη δεν θα ζοριστει η αντλια να της κοβεις την παροχη, την ιδια θα βγαζει. Και δες διαφορες στις συμπεριφορες και στο ενυδρειο γενικοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-09-13, 01:39
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

αυτο με το Τ δεν το καταλαβα... αν το βαλω στο λαστιχο που στελνει νερο στο ενυδρειο και το εχω μισοκλειστο θα ζοριζετε η αντλια.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-09-13, 01:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παλι δεν εγινα κατανοητος? :P το περιμενα. Οχι βανακι, στην ουσια βαζεις διακλαδωτη. Οχι απλο βανακι. Γιαυτο ειπα Τ. 3 τρυπες. Στην μια απτις 3 μπαινει το νερο απτην αντλια, και απτις αλλες δυο βγαινει, απο ποια θα βγει εξαρταται απο μια βανα. Στη μια απτις αλλες δυο, συνδεεις τον σωληνα που παει στο spraybar, και στην αλλη τιποτα. Αν τοχεις ανοιχτο προς το spray bar οσο το "κλεινεις" τοσο περισσοτερο νερο θα βγαινει απτην αλλη εξοδο και λιγοτερη απτο spray bar, μεχρι να το "κλεισεις" τελειως και πρακτικα στελνεις ολο το νερο παλι στο διαμερισμα της αντλιας. Ελπιζω να τοπιασες τωρα.



ΥΓ επισης μπορεις στην 3η αυτη εξοδο να συνδεσεις αλλον εναν σωληνα και να στελνεις το εξτρα νερο στο πρωτο διαμερισμα εκει που φτανει η υπερχειληση.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-09-13, 03:20
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

χμμμ τωρα καταλαβα τι εννοεις.... ναι ειναι μια λυση και αυτη... θα το δοκιμασω αν χρειαστει στο μελλον να χαμιλωσω την ροη... προς το παρων απο οτι φαινετε εκτος απο το οτι μου σηκωνει την αμμο στην απεναντι γωνια μονο καλο κανει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-09-13, 17:17
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Aπο εμπειρια καθαρα και μόνο,οταν ταίζεις κατεψυγμενο καλυτερα να εφαρμοζεις την μεθοδο με το τάισμα με το χέρι να κρατάς το κομματι στο χερι και να ερχονται οι δίσκοι να την τρώνε απο εκει ετσι και πολύ πολυ τροφη δεν θα πεφτει κάτω και μπορεις να δεις ποιοι τρωνε πιο καλα και οταν χορτάσουν το υπόλοιπο στα σκουπίδια και οχι στον πάτο του ενυδρείου,εγω έτσι ταίζω τους δικούς μου και δεν έχω πρόβλημα με πολλες βρωμιες στον πυθμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-09-13, 17:43
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μα εγω δεν εχω προβλημα με βρωμιες στον πατο του ενυδρειου απο τα ταισματα... απλα μενουν μερικα κακακια η τιποτα τετοιο.... ειναι πολυ λιγο δηλαδη... απλα προσπαθω να το φτασω στο καθολου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-10-13, 01:57
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Talking

καλησπερα και παλι!!! απο οτι φαινετε πανε ολα καλα!!! τα ψαρια ειναι μια χαρα τρωνε κανονικοτατα και βολταρουν επισης κανονικοτατα με αυτον τον φωτισμο!!! οριστε και μερικες καινουργιες φοτο!!!


Υ.Γ αριστερα υπαρχει και μια καινουργια ριζα που εβαλα για να υπαρχει περισοτερος χωρος για κρυψυμο/σκια!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0318.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0320.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  42,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0321.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  48,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0322.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0324.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0326.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0327.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  37,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0330.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0331.jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  44,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-10-13, 11:22
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

γενησαμεεεε!!!!!!!!!!!!! αν βλεπω καλα γιατι τα φωτα ειναι ακομα σβηστα εχω γεννα απο το ζευγαρι!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-10-13, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η πρωτη σου ειναι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο Βορειας Αμερικης. sarpijk Γλυκό νερό - Γενικά 6 25-11-13 19:49
450 λιτρα Ν. Αμερικης ιχθυοσυνθεση mmamatsis Αμαζόνιος και περίχωρα 9 19-12-12 09:34
Βιοτοπικo Νοτιου Αμερικης aquaworld Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 14 09-10-12 21:27
Ενυδρειο Νοτιου Αμερικης(Αμαζονιου) beat89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 67 11-09-11 18:23
panos-alex/polis Νοτιου Αμερικης 400 Πάνος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 69 14-04-09 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08640 seconds with 14 queries