Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-10-09, 10:54   #1
Ερωτηση για το φιλτραρισμα
 
Το avatar του χρήστη aNe
aNe
Senior Member
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος 04-10-09, 10:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Στο φιλτρο ειχα μονο μακαρονι.Μου ειπανε να βαλω στην υποδοχη του νερου στο φλτρο σφουγγαρι στην μεση το μακαρονι και στην εξοδο τον υαλοβαμβακα.Τωρα ο υαλοβαμβακας βγαζει κατι μικρα πραγματακια στο ενυδρειο.Λετε να υπαρχει καποιο προβλημα η επειδη ειναι αρχη το κανει αυτο;;;
Εμφανίσεις: 2330
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-09, 11:04
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Γιατι το πειραξες το φιλτρο βρε γιαννη υπηρχε λογος;
Σταματα τα πειραματα και ακου μερικους που ξερουν λιγα πραγματακια.
Ποιος σου ειπε να τα βαλεις αυτα και πιο το οφελος;
Επισης το φιλτρο στο ειχα γεμισει μακαρονι,ελπιζω να μην αφαιρεσες για να βαλεις αυτα.
Εγω τοσα χρονια μηχανικο φιλτραρισμα δεν κανω ποτε.Προτιμω τον ογκο του φιλτρου να τον αξιοποιω με βιολογικο υλικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-09, 13:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...για ποιο φιλτρο προκειται?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-09, 21:46
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παιδια μπερδευτικα σας παρακαλω βοηθηστε με αλλος μου ειπε πρωτα θα βαλω Υαλοβαμβακα στην υποδοχη του νερου , στην μεση το σφουγγαρι και στην εξαγωγη στο μακαρονι..Απαντηστε μου εγκερα plz...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-09, 21:55
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aNe Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μπερδευτικα σας παρακαλω βοηθηστε με αλλος μου ειπε πρωτα θα βαλω Υαλοβαμβακα στην υποδοχη του νερου , στην μεση το σφουγγαρι και στην εξαγωγη στο μακαρονι..Απαντηστε μου εγκερα plz...
Αυτό είναι το σωστό... Στόχος του υαλοβάμβακα είναι να μπαίνει στην αρχή και να κρατάει τα χοντρα... Είναι φθηνός και μπορείς να τον αλλάζεις συχνά..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-09, 21:58
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Υαλοβαμβακα εχω απλα μου τα ειπε λαθος ενας απο ενα πετ σοπ.Αρχικα ειχα μονο μακαρονι αλλα μου ειπε δεν ειναι σωστο και παρε και αυτο παρε και το αλλο και βαλτα ετσι..Εκανα οτι μου ειπε και σημερα απο περιεργια ρωτησα ενα πετ σοπ που το εχει προτεινει το Φορουμ και μου ειπε πρωτα τον υαλοβαμβακα μετα το σφουγγαρι και στο τελος το μακαρονι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-09, 22:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aNe Εμφάνιση μηνυμάτων
Υαλοβαμβακα εχω απλα μου τα ειπε λαθος ενας απο ενα πετ σοπ.Αρχικα ειχα μονο μακαρονι αλλα μου ειπε δεν ειναι σωστο και παρε και αυτο παρε και το αλλο και βαλτα ετσι..Εκανα οτι μου ειπε και σημερα απο περιεργια ρωτησα ενα πετ σοπ που το εχει προτεινει το Φορουμ και μου ειπε πρωτα τον υαλοβαμβακα μετα το σφουγγαρι και στο τελος το μακαρονι...
Ο υαλοβάμβακας είναι απλά για να μην καθαρίζεις συχνά το φίλτρο... Μπαίνει στην αρχή, κρατάει τα χοντρά και μετά απλά τον πετάς...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-09, 22:02
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ειναι μεσα 3 μερες και λειτοθργει λες να γινει τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-09, 08:15
Το avatar του χρήστη chris7gtir
chris7gtir Ο χρήστης chris7gtir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

δεν θα γινει κατι μην αγχωνεσαι.κοιτα μονο να εχει ροη το φιλτρο σου.εγω και στα τρεια φιλτρα που εχω εχουν κατω μακαρονι ενα πολυ λεπτο σφουγγαρι πανω απο το μακαρονι ,ολο το υπολοιπο substrat γεματο μεχρι επανω και στο τελος πανω πανω δηλαδη υαλοβαμβακα.και τα φιλτρα τα ανοιγω μονο αν δω οτι εχουν μειωμενη ροη σε σχεση με το κανονικο τους.και οταν ανοιγεις το φιλτρο για καθαρισμα να καθαριζεις και τους σωληνες με τα βουρτσακια γιατι παλιοτερα την ειχα ψωνισει και νομιζα οτι ειχε χαλασει το φιλτρο μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-09, 08:07
Το avatar του χρήστη red terror
red terror Ο χρήστης red terror δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή υκφδ

με ενδιαφερει κ εμενα...εχω εσωτερικο φιλτρο με 3 σφουγκαρακια και θελω να το κανω καλυτερο κ σε εν λειτουργεια με βιολογικα υλικα....θα με βοηθησετε????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-09, 09:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναλογα την ιχθυοφορτιση τα λιτρα και ενα σωρο αλλα που δε ξερουμε μπορει τα σφουγγαρια να ειναι μια χαρα και να μη χρειαζεται καμια αλλαγη...οι μετρησεις το λενε αυτο...
αππο εκει και περα αν θελεις περισσοτερη βιολογια το siporax και το substrat pro θεωρουνται απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-09, 10:08
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Φίλε aNe, ξέρω ότι σε έχουν μπερδέψει πολύ και ο καθένας λέει ότι του κατέβει, τα πράγματα είναι όμως πολύ απλά και λογικά αν καταλάβεις τι κάνει το κάθε υλικό.
  1. Μακαρόνι: Μηχανικό φίλτρο για μεγάλα σωματίδια και ένα από τα καλύτερα υλικά για ανάπτυξη βιολογίας (βακτηριδίων νιτροποίησης) λόγω της μεγάλης επιφάνειας.
  2. Σφουγγάρι: Μηχανικό φίλτρο για μέτρια σωματίδια. Επίσης λειτουργεί και σαν βιολογικό αφού έχει μεγάλη επιφάνεια και πόρους για την ανάπτυξη βιολογίας.
  3. Υαλοβάμβακας: Μηχανικό φίλτρο για μικρά σωματίδια για "γυάλισμα" του νερού
Έτσι χρησιμοποιώντας τη λογική καθαρισμού πάντα πρώτα καθαρίζουμε τα χοντρά και στο τελευταίο στάδιο γυαλίζουμε!

Ιδανικά αυτή είναι η σωστή διάταξη

->Μακαρόνι->Σφουγγάρι->Υαλοβάμβακας

Με αυτό το τρόπο επιτυνχάνεις την καλύτερη μηχανική και βιολογική φίλτρανση και μεγιστοποιείς την διάρκεια των υλικών και της ροής μέσα τους. Εκμεταλεύεσαι έτσι όλα τα υλικά στο μάξιμουμ αφού όταν έχεις τον υαλοβάμβακα πρώτο τα μαζεύει όλα και το σφουγγάρι ή το μακαρόνι δεν κάνουν τίποτα μηχανικά.

Θα ήθελα να τονίσω ότι αυτή έιναι η γνώμη μου η οποία τυνχάνε να ταυτίζεται με τις οδηγίες της ΕΗΕΙΜ καθώς και η ίδια λογική χρησιμοποιείτε στα φίλτρα πόσιμου νερού άνθρακα και προφίλτρα Α/Ο. Υπάρχουν άλλες εταιρίες όπως πχ η SERA η οποία συμβουλεύει το ανάποδο. Στη τελική όμως το πιο σημαντικό πράγμα είναι να έχεις αυξημένη ροή για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και να μην χρειάζετε αλλαγή ο υαλοβάμβακας κάθε βδομάδα για να το πετύχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-09, 11:44
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ακριβως αυτην την διαταξη εχω στο εξωτερικο μου και εδω και 5 μηνες δεν εχει πεσει καθολου η ροη του η σχεδον καθολου για να ειμαι ακριβεις.......... ολα ειναι σχετικα παντως....... δοκιμασε και τους δυο τροπους και δες ποιος σε βολευει εγω εχω μικρα ψαρια και δεν μου μπουκωνει κα8ολου το φιλτρο.........

Mod edit: μη χρησιμοποιειται το quote αντι για την απαντηση. μονο αν θελετε να αναφερθειτε σε κατι συγκεκριμενο προηγουμενων μηνυματων.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-10-09 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεχωριστο μηχανικο - βιολογικο φιλτραρισμα ;; harilaos Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-10-07 21:58
ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ULTRA VIOLet tok Δίσκοι 1 23-02-07 20:51
ερωτηση για co2 gleboukas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-01-07 12:00
φιλτραρισμα Vasilis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-09-04 02:48
Τι φιλτραρισμα στα πολλα λιτρα. Entreri1221 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 14-07-03 10:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05951 seconds with 13 queries