Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 29-01-07, 16:28
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή Μεταφορά τους από 150---->450

Γειά σας...

σε λίγες μέρες έρχεται το νέο μου ενυδρείο scubaline 130 που θα φιλοξενήσει δίσκους...

Θα αρχίσω να το στήνω την παρασκευή...θα βάλω 2 σακιά υπότρωμα jbl Aqua Basic plus...
Χαλίκι ακόμα να βρώ..., θα ψάξω..., και αν βρώ θα βάλω μαυρο ή καφέ..

Μετά θα βάλω νερό....Ναι, ναι έχω αγοράσει εδώ και αρκετό καιρό Α.Ο (jbl Reverse Osmosis 120). Μιας και είναι πάρα πολύ αργή θα την βάλω να αρχίσει να δουλέυει από την Πέμπτη και ως την Παρασκευή ελπίζω να έχω ετοιμάσει τα λίτρα...
Κάτι άλλο όμως που σκέφτικα μετά είναι να βάλω νερό από τη βρύση και μετά να αρχίσω να κάνω αλλαγές νερού με μόνο νερό α.ο μέχρι να πέσει το P.h...
Ποιο τρόπο να διαλέξω...? Υπόψην ότι η α.ο κάνει μόνο 120 λίτρα κάθε 24....

Και τώρα τα φυτά και το ξύλο μόμπανι...
Σκέφτικα να βγάλω όσα εχω από το ενυδρείο μου τώρα, και να τα βάλω την ώρα που θα στήνω το ενυδρείο...αυτό όμως δεν θα στρεσαρει τους δίσκους που για αρκετό καιρό δεν θα έχουν καθόλου κρυψώνες..?
Κάτι άλλο που σκέφτικα είναι να στήσω το ενυδρείο και μετά απο αρκετό καιρό να βάλω φυτά....
Τι να κάνω εδώ...?
Btw, όσοι θέλετε πείτε ιδέες για το aguascaping

Το στρώσιμο στο ενυδρείο....
Θα χρησιμοποιήσω τις τροφές για τα ψάρια...δεν θα ακολουθήσω τον τρόπο της αμμωνίας γιατι δεν τον έχω καταλάβει και ίσως κάνω και καμοιά βλακεία...
Θα βάζω καθημερινά τροφή και θα κάνω αλλαγές νερού μέχρι η αμμωνία, τα νιτρικά να πέσουν σε 0...Σωστά...?
Θα βάλω επίσης, το βιολογικό μου υλικό στο νέο ενυδρείο για να στρώσει γρηγορότερα....

Μεταφορά των δίσκων...
Εδώ είμαι σιγουρος ότι θέλει αρκετή προσοχή....!!
Θα τους πιάσω με απόχη, και θα τους βαλω σε ειδικά σακουλια για μεταφορά ψαριών έναν σε κάθε σακούλι...Οι δίσκοι δεν είναι ιδιότροπα ψάρια που να πιάνονται δύκολα έτσι...?!?!?

Ευχαριστώ όλους προκαταβολοκά για τις απαντήσεις σας.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Φωτογραφίες από είδη Ξιφοφόρων και υβρίδια τους halvas69 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 27-04-05 12:28
DIY ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 450 ΛΙΤΡΩΝ. Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 19-01-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03987 seconds with 13 queries