Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #29  
Παλιά 21-02-11, 22:06
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

To λατρεμένο μου σκυλί, ήταν ένα ροτβάηλερ. Και τι δεν έκανα γι αυτό το σκυλί. Και ποτέ δεν μετάνιωσα για όσα έκανα...

Εξακολουθώ να έχω σκύλο. Τώρα πια έχω τον τέλειο σκύλο. Αυτόν που δεν με κουράζει καθόλου, που ζει τριγύρω χωρίς να ζητάει πολλά, προσφέρει αυτά που χρειάζομαι, και του προσφέρω αυτό που εκείνος χρειάζεται, χωρίς να κουράζομαι.

Έχοντας περάσει από πολλά στάδια με τους σκύλους, έχω καταλήξει πως το να θέλεις να προσαρμόσεις τις συνθήκες της ζωής σου έτσι, ώστε να χωράει ο σκύλος που έχεις εσύ μεράκι, απαιτεί πολύ κόπο.

Με βάση λοιπόν αυτήν την λογική, θεωρώ πως τα ψαράκια που πρέπει να παραμείνουν στο ενυδρείο, είναι όσα αντέχουν στην σκληρότητα και στο ph της βρύσης του σπιτιού μου!!!

Το να έχω 25 βαθμούς και να ελέγχω το νερό και να το αλλάζω όποτε χρειάζεται, no problem.

Άρα, όσα θέλουν άλλες συνθήκες, είναι θέμα χρόνου να με κουράσουν. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου.

Να είναι κοινωνικά, κι αν γεννάνε που και που, θα χαροποιεί ιδιαίτερα και εμένα και τα παιδιά μου, καθώς και όσους θα τους χαρίζω κανένα ψαράκι που περισσεύει.

------------

Την σκληρότητα την ανέβασε στο 13 εξ αρχής ο Λατερίτης που έβαλα στο υπόστρωμα. Για αρκετό διάστημα (στην αρχή) το νερό ήταν κόκκινο(πριν βάλω ψάρια).

Πιστεύω ότι με τις αλλαγές νερού, σύντομα θα πέσει η σκληρότητα σε "φυσιολογικά" επίπεδα. Είχα βάλει κάτι πέτρες λάθος, που επίσης επηρέασαν την άνοδο της σκληρότητας.

Το περασμένο Σάββατο, πριν 2 αλλαγές νερού από ότι τώρα, τα ΝΗ3/4 ήταν στο 0,5 και το ΝΟ2 στο μηδέν. Η σκληρότητα στο 17.
Το ΚΗ ήταν 4, και το ΡΗ 7.

Σήμερα πριν την αλλαγή του νερού, η σκληρότητα είχε ήδη κατέβει στο 14...

Υποθέτω πως τώρα έχει κατέβει κι άλλο. Θα τα ξαναμετρήσω σε 1-2 μέρες.

--------

Τι είναι τα 25 ppm?
Εμένα το τεστ τα λέει σε mg/l

--------

Πέτρες από ηφαίστειο κάνουν για το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανότατα θα με βρίσετε, αλλά θα το ρισκάρω! xontros Γλυκό νερό - Γενικά 51 19-05-08 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14639 seconds with 14 queries