Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-11-10, 14:01
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Δηλαδη ειναι φυσικο αυτο, συμβαινει συνηθως (δεν πιστευω να πηρα 5 θυλικες πρωτα και μετα 5 αρσενικες)? Παιζει ρολο και η διατροφη (δηλαδη να μην τις καλοταιζουν στα πετ)?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

  #62  
Παλιά 13-11-10, 20:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ανησυχει που κοκκινιζουν?
Γιαυτο τις λενε red cherry
Μια χαρα ειναι το 7.4 πεχα.
Το χαλκο μονο να προσεχεις. Αφηνε να τρεχει αρκετο νερο και να αδειαζουν οι σωληνες του δυκτιου απο το στασιμο νερο πριν μαζεψεις νερο για το ενυδρειο.

Οι αρσενικες ειναι σχεδον διαφανες και θα τις δεις το βραδακι να κανουν βολτες περα δωθε "χορευοντας".
Απο το ποσο κοκκινιζουν οι αρσενικες, εξαρταται το χρωμα των νεων γαριδων που θα γεννηθουν.


ΥΓ γενικα τα ζωντανα στα περισσοτερα πετ τα εχουν σε μετρια εως αθλια κατασταση και δεν τα αναγωριζεις συγκριτικα με φωτο που εχει τυχει να δεις απο τα ειδη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #63  
Παλιά 14-11-10, 00:37
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω παρει εδω και 20 μερες 5 red-cherry για το γαριδοενυδρειο μου οι οποιες στην αρχη οταν τις αγορασα απο το πετ ηταν πολυ λιγο κοκκινες (μια γραμμουλα πανω απο την ουρα τους). Με τον καιρο καθως περνουσαν οι μερες αρχησαν να κοκκινηζουν και λεω "μπα ιδεα μου θα ειναι". Σημερα πηγα πηρα αλλες 5 και αφου τις εβαλα με τις παλιες ειδα τρελη διαφορα στα χρωματα. Αυτες που ειχα παρει πρωτα εχουν γινει κατακοκκινες (βαθη κοκκινο ολο τους το σωμα), οι καινουργιες ομως ειναι παλι ελαφρος κοκκινες πανω απο την ουρα τους. Το θεμα ειναι το οτι εχουν κοκκινησει οι παλιες ειναι καλο ή κακο? Μημπως δεν την παλευουν με το ph:7,2-7,4 επειδη ειναι κοντα στο οριο τους και σε λιγο με χαιρετησουν?
Διάβασε εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=cherry
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
  #64  
Παλιά 14-11-10, 11:20
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ωραια παιδια ευχαριστω! Σημερα κιολας κοκκινησαν παραπανω και "χορευουν"!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

  #65  
Παλιά 24-01-11, 11:16
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή *Περιεργη* red cherry

Οπως εχω διαβασει/ακουσει καποια στιγμη οταν δεν ανανεωνεται το *αιμα* στις εν λογο γαριδουλες (και σε αλλα ειδη προφανος) καποια στιγμη βγαινουν γαριδες που ειναι αχρωμες η καποιο διαφορετικο χρωμα απο αυτο των red cherry.Mεχρι τωρα εχω δει γκριζωπες και καποια στιγμη ειδα και μια σχεδον μαυρη με κιτρινη γραμμη κατα μηκος του σωματος της.Προχτες ομως εκανε την εμφανιση της η συγκεκριμενη των (χαλια απο κινητο) φωτο που εχει γαλαζοπρασινο χρωμα και μου εκανε εντυπωση
Τι χρωματα σας εχει τυχει δειτε στο ενυδρειο σας απο red cherry?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG20110121_002.jpg
Εμφανίσεις:  657
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG20110121_003.jpg
Εμφανίσεις:  648
Μέγεθος:  69,9 KB  
__________________
  #66  
Παλιά 24-01-11, 12:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κι εμένα με παραξενεύει το θέμα το χρώματος - έχω από ανοιχτόχρωμες, μέχρι βαθύ κόκκινες και 1-2 μαύρες...

Όλες προήλθαν από καμμιά 10 κόκκινες που έβαλα παλιά.
  #67  
Παλιά 24-01-11, 12:28
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

και σε μενα το ιδιο συμβαινει μαλιστα σκεφτηκα να απομονοσω τισ πιο κοκκινες μπας και ξαναεμφανιστουν εντονο κοκκινο
  #68  
Παλιά 24-01-11, 12:47
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Κ εγώ παλιότερα που είχα μου είχε εμφανιστεί μια καφε με μια έντονη γκρι ρίγα κ μια βαθύ μπλε.Κάπου είχα διαβάσει ότι το μπλε μπορεί να οφείλεται σε στρες.Κ φυσικά παρά πολλές αχρωμες.
  #69  
Παλιά 24-01-11, 13:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ! ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΜΕ 70¤ ΤΗΝ ΜΙΑ! ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΡΕΝΤ ΤΣΕΡΥ...

Περα απο την πλακα τώρα, εμένα μου είχε δώσει ο paco μερικες. Ηταν μια αχρωμη μια ελαφρως πρασινη, και μια που είχε ενα πολυ πολυ αχνο μπλε-πρασινο.
  #70  
Παλιά 24-01-11, 13:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τα ιδια και εδω πρασινες μπλε αχρωμες κοκκινες καφε sakura fire red cherry
  #71  
Παλιά 24-01-11, 20:00
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

τουλαχιστον υπαρχει μια ποικιλια στο χρωμα.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
  #72  
Παλιά 24-01-11, 21:12
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostaskich Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλαχιστον υπαρχει μια ποικιλια στο χρωμα.
Γιατι τις λενε red cherry ηθελα να ξερα...rainbow cherry ταιριαζει πιο πολυ
__________________
  #73  
Παλιά 26-01-11, 02:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εχω 3 χρονια red cherry. Καποτε εφτασα να εχω γυρω στις 1000 και ποτε δεν εμφανιστηκε ουτε μια αχρωμη ή καφε, γκρι, μαυρο, μπλε.
Μου τις ειχε χαρισει ο dinos 99 και απο τοτε δεν εβαλα γαριδα απο αλλο αιμα στην αποικια μου.
Αν τα γονιδια ειναι καθαρα και βοηθαμε και εμεις με τακτικη επιλογη τοτε πολυ σπανια να βγει καποιο αλλο χρωμα εκτος απο κοκκινο.

Η μπλε της φωτογραφιας ειναι παντως πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση
  #74  
Παλιά 26-01-11, 11:20
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 3 χρονια red cherry. Καποτε εφτασα να εχω γυρω στις 1000 και ποτε δεν εμφανιστηκε ουτε μια αχρωμη ή καφε, γκρι, μαυρο, μπλε.
Μου τις ειχε χαρισει ο dinos 99 και απο τοτε δεν εβαλα γαριδα απο αλλο αιμα στην αποικια μου.
Αν τα γονιδια ειναι καθαρα και βοηθαμε και εμεις με τακτικη επιλογη τοτε πολυ σπανια να βγει καποιο αλλο χρωμα εκτος απο κοκκινο.

Η μπλε της φωτογραφιας ειναι παντως πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση
Αυτη τη στιγμη μετραω καμμια 20αρια φανερες (μαζι με καποια μωρα αλλα ποιος ξερει τι γινεται μεσα στη moss) και προηλθαν ολες απο ενα ξυλο με λιγη moss που ειχα παρει πριν 3 μηνες περιπου (τοτε ειχα μετρησει 5-6 μωρα μονο) απο ενα φιλο απο δω και ειχε ΜΟΝΟ red cherry στο ενυδρειο του.
Η συγκεκριμενη οπως και ολες οι θυληκες ειναι αυγομενη και ειναι η μονη μαζι με μια αλλη που βλεπω σε αλλο χρωμα εκτος του κοκκινου.Για να δουμε..
__________________
  #75  
Παλιά 10-03-11, 01:23
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή ξανα κοκκινιζουν???

γεια σε ολους,εχω αρκετες γαριδες red chery που μονο red δεν ειναι!πλεον οι πιο πολλες ειναι ξανθες,καφετιες κ μερικες μαυρες...μπορουν να κοκκινισουν οι ιδιες με τροφη ή με καποιο αλλο τροπο???ή μενουν ετσι κ οι απογονοι τους θα συνεχισουν να βγαινουν καφετιες???
εχω κ μερικες κοκκινες κ πλεον τις βγαζω για να κανω επιλεκτικη αναπαραγωγη για να το διατηρησουν το χρωμα..αλλα με τις αλλες τι κανουμε???
__________________
  #76  
Παλιά 10-03-11, 01:31
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν έχει χαθεί το χρώμα, απλά επειδή μαλλον έχεις αρκετές, και η τροφή δεν επαρκει και το χρώμα έχει ατονήσει.. Αν απομονώσεις καμια 10ρια σε άλλο ενυδρείο θα δεις οτι θα ξαναγίνουν κατακόκκινες..
Αραίωσε λίγο τον πληθυσμό σου, ή προσπάθησε να δίνεις διαφορετικές τροφές, και λαχανικα..
__________________
  #77  
Παλιά 10-03-11, 01:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το χρωμα ειναι θεμα γονιδιων. Οι τροφες και ο φωτισμος, οι καλες συνθηκες και οι συγκατοικοι, απλα εντεινουν το υπαρχων χρωμα. Αν δεν γεννηθουν κοκκινες, οτι και να κανεις δεν θα γινουν.

Για να καταλαβεις, ας πουμε οτι οι γαριδες σου ειναι πολυ χαμηλου grade (διαβαθμισης) και βγαζουν αχρωμες ή καφετιες , μαυρες κλπ. Μπορεις να το διορθωσεις σταδιακα οπως ειπες , με επιλεκτικη εκτροφη και εισαγωγη στην αποικια σου νεου αιματος απο καλης ποιοτητας κοκκινες cherry.
  #78  
Παλιά 10-03-11, 08:23
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Πριν από ένα μήνα είχα ένα ενυδρειάκι 40 λίτρα με πάρα πολλές γαρίδες red cherry, εκ των οποίων οι περισσότερες (~90%) ήταν άχρωμες . Διέλυσα το ενυδρείο και μετακόμισα τις γαρίδες σε μεγαλύτερο, 80 λίτρα. Οι περισσότερες αν όχι όλες αυτή την στιγμή είναι κατακόκκινες. Τι φταίει, δεν ξέρω. Ίσως έπαιξε ρόλο το υπόστρωμα που στο νέο τους ενυδρείο είναι σκουρόχρωμο...
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
  #79  
Παλιά 10-03-11, 12:51
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

...σε 180αρι τις εχω εγω,πυκνοφυτεμενο κ για υποστρωμα εχω της seachem το καφε.αλλα μαλλον ισχυει αυτο που ειπε ο raven..
__________________
  #80  
Παλιά 09-04-11, 18:07
Diam74 Ο χρήστης Diam74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Χρώμα red cherry ??

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής:
Πρίν μία εβδομάδα αγόρασα από μέλος του forum καμια 20αρία γαρίδες από αγγελία. Δεν ήταν έτσι όπως τις περίμενα αφού οι μόνο 3 ήταν πάνω από 1 cm, οι πιο πολλές ήταν 5-6 χιλιοστά με αποτέλεσμα οι ροδόστομοι και τα red phandom tetra να κάνουν τρελλό πάρτυ. Τέλος πάντων δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς αφού έχω μόνο ένα ενυδρείο.
Στην απορία μου τώρα, οι γαρίδες όταν τις πήρα ήταν όλες άχρωμες (λόγω stress υπέθεσα). Τώρα οκτώ ημέρες μετά μόνο κανα τεσσάρι γαρίδες είναι red cherry ενώ όλες οι υπόλοιπες παραμένουν ΔΙΑΦΑΝΕΣ CHERRY (καινούριο είδος ???) Μία από αυτές εχεί και αυγά στα πόδια της.
Γιατί ????
μήπως φταίει το μέγεθος ?
μήπως είναι κάτι αλλό ?


Στοιχεία του ενυδρείου

Διαστάσεις: 100*40*50,
Φωτισμός: δύο λάμπες Τ8 25 Watt,
Φίλτρανση: Eheim 2213 και Fluval 304 (γεμάτα substrat pro)
Υπόστωμα: 9 κιλά Floredepot (SERA), και 30 κιλά πολύ ψιλό χαλίκι
Θερμοκρασία: 26,5
Ph : 7 περίπου (προσπάθώ να το ρίξω με τυρφη)
Gh: 12
Kh: 4
DIY CO2 με δύο μπουκάλες 1,5 lt
Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο φιλοξενεί :
Ψάρια :15 ροδόστομοι, 10 red phantom tetra, 2 apple snail
Φυτα : Vallisneria americana, Cryptocoryne, Hygrophila polysperma

Ευχαριστώ
  #81  
Παλιά 09-04-11, 18:26
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου..προφανώς είναι πολύ μικρές γιαυτό δεν έχουν πάρει χρώμα ακόμα...μην ανησυχείς...
  #82  
Παλιά 09-04-11, 18:53
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

αν ολες οι γαριδες σου ειναι ρεντ τσερι πρεπει να γνωριζεις οτι οι θυλικες ειναι μονο κοκινες οι αρσενικες ειναι διαφανες
  #83  
Παλιά 09-04-11, 22:36
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

και εγω οταν πηρα τις δικες μου δεν ηταν και τοσο κοκκινες ολες τους αλλα με μπολικο καροτο και πολυ τροφη εγιναν κοκκινες ολλες σαν το αιμα.. την δευτερη φορα που πηρα οι περισοτερες δεν ηταν και τοσο κοκκινες, βασικα ηταν σχεδον αχρωμες αλλα με τον καιρο κοκκινιζουν ολο και περισοτερο.. ριχνε τους τριμενο καροτο και αρκετη τροφη και σε κανενα μηνα λογικα θα δεις αποτελεσματα.....
  #84  
Παλιά 10-04-11, 00:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Το θέμα του χρώματος είναι γονιδιακό.

H τροφή μπορεί να ενισχύσει το χρώμα αλλά ως εκεί.

Γενικά οι ενήλικες θηλυκές έχουν εντονότερα χρώματα.

Με tetra λογικά δεν θα καταφέρεις να δεις μικρά γαριδάκια στο ενυδρείο σου εκτός και αν είναι πυκνοφυτεμένο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #85  
Παλιά 10-04-11, 10:35
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
με μπολικο καροτο και πολυ τροφη εγιναν κοκκινες ολλες σαν το αιμα.. ριχνε τους τριμενο καροτο και αρκετη τροφη και σε κανενα μηνα λογικα θα δεις αποτελεσματα.....
προσοχη με τα λαχανικα,πρωτα τα βραζουμε 2-3 λεπτακια και μετα τα ριχνουμε στις γαριδες.


__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 22-03-16 στις 23:41
  #86  
Παλιά 23-06-11, 08:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αααα δεν παιζω.
Εμενα βγαινουν ολες κατακοκκινες (εκτος απο τις αρσενικες, που ομως δεν ειναι και τελειως διάφανες ) και ξεκινησα πριν εναμιση χρονο με δυο ομαδουλες απο διαφορετικη πηγη (μια απο raven και μια απο PsyTrancer), χωρις ανανεωση απο τοτε στο αιμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #87  
Παλιά 23-06-11, 18:22
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Επειδη εχω και εγω απορια, εχω μερικες που πηρα απο ενα παιδι που ειναι σχεδον διαφανες με μια υποψια καφε-μαυρης λοριδας στην πλατη,αυτες ειναι 5-6 και ολες οι αλλες ειναι κοκκινες κανονικα απο 35-40 που εχω συνολο, υπαρχει περιπτωση να μου χαλασουν το χρωμα των αναπαραγογων, βλεπω μια απο τις αχρωμες που εχει αυγα και εχουν μπλε χρωμα τα αυγα της, τι λετε να κανω?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

  #88  
Παλιά 24-06-11, 08:28
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπω μια απο τις αχρωμες που εχει αυγα και εχουν μπλε χρωμα τα αυγα της, τι λετε να κανω?
¶ρη το χρώμα των αυγών δεν υποδηλώνει το χρώμα της γαρίδας που θα βγει... πολύ πιο έμπειροι από εμάς δηλώνουν πως το χρώμα των αυγών εξαρτάτε από την τροφή και το ποσοστό της σε καροτίνες.

Πρόσφατα είχαμε μια τέτοια συζήτηση.

Στις δικές μου γαρίδες όλες οι κοπελιές αργά ή γρήγορα θα "ντραπούν και θα κοκκινίσουν" ... στα αγόρια το χρώμα τους συνήθως είναι από διαφανή έως ας το πούμε "κάτι" πιο σκούρο.

Όπως γράψανε και τα παιδιά εδώ πιο πάνω χρειάζεται εάν το ζητούμενο είναι ΚΟΚΚΙΝΕΣ γαρίδες να κάμνει κάποιος τακτική επιλογή των ποιο κόκκινων (ή άλλων παραγόντων) θηλυκών αλλά και αρσενικών… κάτι που προϋποθέτει και έξτρα γαριδοενυδρεία

Κάποτε σπάνια έβλεπες κόκκινα αρσενικά τώρα υπάρχουν πολλά… αλλά δεν ξέρω εάν έχει κάποιος φίλος στην χώρα μας. Ας πούμε πως το επόμενο βήμα της Red Cherry σε καθαρό γενετικό υλικό επιλεγμένο προς το κόκκινο χρώμα είναι οι Sakura, που από όσα διαβάζω και στο φόρουμ έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και στην Ελλάδα
Στο εξωτερικό όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι Sakura δεν πουλούσαν αρσενικά αλλά μόνο κοπελιές. Σήμερα βλέπουμε (από χομπίστες του εξωτερικού) να παρουσιάζονται πολλές παραλλαγές της Neocaridina heteropoda (Red Cherry) όσο αφορά το κόκκινο χρώμα όπως π.χ.
Sakura Royal Blood, Sakura Champion, Red Fire Sakura Chi Tai Lee κλπ
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 20-03-16 στις 10:35
  #89  
Παλιά 24-06-11, 09:10
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

στα τρια ενυδρεια με διαφορετικα λιτρα 30 120 240 που εχω red cherry τα εξεις αποτελεσματα
στο 120 με φουλ λυπανση φως και co2 ph 6.5 και πολυ φυτο το 80% ειναι κατακοκκινες και το υπολοιπο 20% γκρι με αποχρωση κοκκινου
αυτες που βγαζω μετα απο 6 εως 8 μηνες απο τον καθαρισμο του φιλτρου
ειναι πιο σκουρο κοκκινο και καποιες μαυρες με ριγα ασπρη στη ραχη
στο 240 με λυπανση οποτε περασω απο το ενυδρειο γιατι το εχω στην αποθηκη με φουλ φυτα co2 ph7.5 εχω κοκκινες γκρι καφε πρασινωπες και που και που καμια μαυρη σαυτο το ενυδρειο ειναι και μονες τους με καμια 10ρια αμανο
στο 30 χωρις λυπανση και co2 ph7.5 με ευκολα φυτα 11w φωτισμο βγαινουν μεγαλυτερες σε μεγεθος απο τα αλλα 2 βαθυ κοκκινο και μαυρες με ριγα στη πλατη ασπρη
σε oλα κατα καιρους εχει γινει ανανεωση αιματος
τα συμπερασματα δικα σας
εγω δεν βγαζω ακρη οσο και να τις παρακολουθω
__________________


  #90  
Παλιά 16-10-11, 18:06
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή red chery?

Μιας και εχω ξεκινήσει πριν λίγο καιρό με τις γαρίδες , εχω 10 ατομα απο red chery ενω όλες είναι κόκκινες εχω 2 που είναι προς το καφε με γραμές επάνω . Στην τρίτη φωτογραφία ειναι αρσενικο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_8516.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  120,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_8547.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  113,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_8539.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  58,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_8556.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  95,8 KB  
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01
Θέματα: Μπορώ να βάλω red cherry σε αυτό το ενυδρείο; ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γαρίδες του γένους Neocaridina 38 20-10-10 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08778 seconds with 14 queries