Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-15, 22:27
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Για πολλοστη φορα εκανα το set up (καινουριο μιγμα)και ενω ετρεχε κανονικα 5 ημερες ξαφνικα σταματησε η παροχη co2 .Το μυαλο μου πηγε στην ηλεκτρομαγνητικη που παρολο θερμαινεται δουλευει κανονικα γιατι την αποσυνδεσα και η παροχη εχει σταμτησει.Ανοι γω σιγα σιγα παλι την βελονοειδη ακομη ποιο πολυ ωσπου εχει μεγαλη παροχη στην συνεχεια με αποτελεσμα η να την ανοιγω πολυ (μεγαλη ροη), η να την κλεινω σταδιακα ρυθμιζοντας την στην 1+1/2 περιπου φυσαλιδα /sec αλλα μετα απο λιγο σταματαει παλι.Η πιεση στα 2 bar.Ισως να πετρωσε εσωτερικα η βελονοειδη η τα σωληνακια?Ποια η γνωμη σου,να το σταματησω (να πεταξω το μιγμα)η να το τεσταρω και αλλο?Παει καπου το μυαλο σου??Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη ολο προβληματα ειναι.Δεν φανταζομαι δηλαδη με τιποτα οτι θα κανω το set up θα ρυθμισω την βαλβιδα και θα ξανασχοληθω μαζι του οταν αδειασει.Δεν υπαρχει περιπτωση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-15, 00:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Doing!!! Ποιά βελονοειδή έχεις??
Αν έχεις αυτή είναι για πέταμα... αν και μου λειτουργεί σε μία κατασκευή, αλλά είναι πάαααααααρα πολύ δύσκολο από το να μην βγάζει καθόλου να την ρυθμίσεις στο να βγάζει λίγο!!! Μέ πένσα και υπομονή έστριβα πολύ πολύ σιγά και με διακοπές 30 δευτερολέπτων ώστε να δω την μεταβολή, αλλά όταν την ρύθμισα, δεν ξανασχολήθηκα... Δεν είναι καλή πάντως!!
Αν έχεις αυτή είναι πολύ καλύτερη και θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να έχεις πρόβλημα!! Πάντως με 2bar πίεση, σίγουρα κάτι με την βελονοειδή πρέπει να παίζει!!! Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-15, 00:31
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

την δευτερη εχω.Απο την πρωτη μερα εως και προχθες δεν υπηρχε θεμα την ρυθμιζα μια φορα και ετρεχε κανονικα ,ωσπου ξαφνικα σταματησε απλα να βγαζει χωρις να την ακουμπησει κανεις.Εχω ξανασυνδεσει την ηλεκτρομαγνητικη και τρεχει προς το παρων κανονικα .Θα δειξει θα το παρακολουθω να δω αν το ξανακανει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-15, 01:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα... Από την δεύτερη έχω αγοράσει 3 και δουλεύουν ρολόι, γι' αυτό μου έκανε ετύπωση... Τσέκαρέ το και ενημερωσέ μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-15, 16:52
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τελικα δεν φταιει σε καμια περιπτωση η βαλβιδα,απο το difuser ηταν το προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-15, 17:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Για πες!! Βούλωσε?? Λογικά δεν μπορεί ξαφνικά να σταματησε να βγάζει CO2!! Στο ένα κινέζικο που έχω έχει γίνει πράσινη η επιφάνειά του σχεδόν από την άλγη, αλλά βγάζει ικανοποιητικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-15, 18:58
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Απ ότι φαίνεται δεν βούλωσε, απλά όταν το τοποθέτησα για πρώτη φορά δεν πρόσεξα ότι το πλαστικό βιδωτό καλυμα που κρατάει στην θέση του το κεραμικό δεν ήταν βιδωμένο καλά και αυτό το διαπίστωσα στην συνέχεια όταν δοκίμαζα την βελονοειδή και ανέβασα την ροή πάρα πολύ ,"τίναξε" το εν λόγω καπάκι που κρατά το κεραμικό!Το επανατοποθέτησα και δεν έκανε ξανά διακοπή στην ροή!Επίσης στο καινούριο μείγμα που έκανα ακολούθησα ΠΛΗΡΩΣ τις οδηγίες που δίνεις με τις 2 ανεπίστροφες βαλβίδες εσωτερικά του μπουκαλιού με το σοδονερο και έχουν ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ τα πάντα μέχρι τώρα(μια βδομάδα),η πίεση σταθερή στο 1.5 bar η κατανάλωση ελάχιστη και η ροή επίσης σταθερή με 8 ώρες λειτουργίας με την ηλεκτρομαγνητικη.Χρήσιμη η βοήθεια σου και νομίζω πως θα τα χα πετάξει πακέτο όπως είχα ξαναπεί αν δεν ακολουθούσα τις οδηγίες σου.Ελπίζω και απ ότι φαίνεται θα κρατήσει κάνα δίμηνο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83562.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  41,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06471 seconds with 15 queries