Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07  
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 58319
Απάντηση με παράθεση
  #211  
Παλιά 18-07-12, 16:08
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Έχει κανείς ιδεά πως γίνεται στα τεστ της API, τα ΝΟ3 να είναι μηδεν και στα τεστ της TETRA να ειναι πανω απο 12,5???

Έχω κάνει το ίδιο τεστ, 3 συνεχόμενες μερες, με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα

Επισυνάπτω και φωτο.
Δεξιά είναι το τεστ της Tetra (τη φωτογραφία την τράβηξα πριν το 5', το χρώμα στη συνέχεια έγινε ακόμη πιο σκούρο) και αριστερά το τεστ της API
Λίγο αργοπορημένη η απάντηση αλλά το τεστ της τέτρα δεν το "κοιτάς" σωστά, νομίζω πρέπει να είναι ξαπλωτό το μπουκαλάκι όπως δείχνει το βελάκι στο σχήμα. Αν το βάλεις ξαπλωτό έχει μικρότερο βάθος το υγρό και πιο ανοιχτό χρώμα. Οι υπόλοιποι πώς το κοιτάτε το μπουκαλάκι;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 19-07-12, 07:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο αργοπορημένη η απάντηση αλλά το τεστ της τέτρα δεν το "κοιτάς" σωστά, νομίζω πρέπει να είναι ξαπλωτό το μπουκαλάκι όπως δείχνει το βελάκι στο σχήμα. Αν το βάλεις ξαπλωτό έχει μικρότερο βάθος το υγρό και πιο ανοιχτό χρώμα. Οι υπόλοιποι πώς το κοιτάτε το μπουκαλάκι;
Έτσι κι αλλιως με το τεστ της API "ειχα" θεμα, αλλά λυθηκε (στην καθυστερημενη απαντηση αναφερομαι )

Οσο για το τεστ της tetra, δεν ξέρω αν πρέπει να είναι ξαπλωμένο το μπουκαλάκι
Είναι σιγουρο, πως αν είναι ξαπλωμένο, εχει πιο ανοιχτό χρώμα
Καλύτερα να απαντήσει...κάποιος πιο "ειδικος"
Μ' εβαλες σε σκέψεις τωρα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 06-08-12, 10:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΕΠΕΣΤΕΨΑ

Καλημέρα σε όλους!
Οι μπαταρίες γέμισαν, η Πάργα ήταν υπέροχη...και από χθες τα κεφάλια μέσα!

Σ οτι αφορά στο ενυδρείο.
Για μια σχεδόν εβδομάδα έτρεχε στον αυτόματο, με ρυθμισμένη ταιστρα, φωτισμό και ανεμιστηράκια
Το αποτέλεσμα : Σχετικά μικρή εξάτμιση, ελάχιστα άλατα...τα φυτά με ελάχιστα κίτρινα φύλλα (ένα φύλλο σε κάθε ανούμπια) / το κερατόφυλλο μόνο κιτρίνισε τελείως και το έβγαλα...και έναν νέο συγκάτοικο (guppy) στο ενυδρείο, ο οποίος ομολογουμένος είναι πολύ μάγκας, γιατί επιβίωσε χωρίς πολλά φυτά στο ενυδρείο...και με όλο το σύστημα στον αυτόματο
Αρχίζω από σήμερα να αυξάνω την φωτοπερίοδο...

Γενικο συμπέρασμα : Νομίζω πως όλα πήγαν σχετικά καλά...

Καλή συνέχεια σε όλους ευχομαι και καλές διακοπές σε όσους ξεκίνησαν ή ξεκινούν εντός των επόμενων ημερών!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 06-08-12, 11:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα κιτρινίσματα παίζει να ήταν δολιοφθορά της πεθεράς;!


Καλή επανένταξη στα δεδομένα της πόλης!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 06-08-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και καθολου να μην εβαζες ταιστρα για μια βδομαδα παλι θα επιβιωνε.
Το τελευταιο πραγμα που μπορει να επηρρεασει τα ψαρακια κατα την απουσια μας ειναι το φαγητο (εκτος πια κι αν μιλαμε για μεγαλυτερη απουσια).
Εγω πιο πολυ θα ανησυχουσα για τη σταθμη τωρα το καλοκαιρι
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 06-08-12, 11:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κιτρινίσματα παίζει να ήταν δολιοφθορά της πεθεράς;!


Καλή επανένταξη στα δεδομένα της πόλης!
Μπα...αν ειχε βαλει το χερι της, θα εβρισκα κανένα κοτόπουλο να κολυμπαει!!!
Μαλλον η μικρή φωτοπερίοδος έπαιξε ρολο (υποθετω)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
και καθολου να μην εβαζες ταιστρα για μια βδομαδα παλι θα επιβιωνε.
Το τελευταιο πραγμα που μπορει να επηρρεασει τα ψαρακια κατα την απουσια μας ειναι το φαγητο (εκτος πια κι αν μιλαμε για μεγαλυτερη απουσια).
Εγω πιο πολυ θα ανησυχουσα για τη σταθμη τωρα το καλοκαιρι
Για την ακρίβεια η ταίστρα μπήκε για 10 μέρες
Η στάθμη ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η μικρή φωτοπερίοδος και η καλή θερμοκρασία του νερού
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 06-08-12 στις 11:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 06-08-12, 11:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν καταφερες κι ελυσες το προβλημα της εξατμησης τα ελυσες ολα
εχεις 24/7 aircondition?
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 06-08-12, 13:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταφερες κι ελυσες το προβλημα της εξατμησης τα ελυσες ολα
εχεις 24/7 aircondition?
Οχι
Οσο καιρό έλειπα, το σπίτι ηταν τελειως κλειστό και ειναι αρκετά δροσερο σπιτι
Η θερμοκρασια δεν ανεβαίνει πάνω απο 27οC, χωρις καν να αναψω AC

Στο ενυδρείο λειτουργούσαν ανεμιστηράκια με χρονοδιακόπτη, συνολικά 3 ωρες το 24ωρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 29-08-12, 12:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα νέα μου...μιας κι έχω καιρό να "ενημερώσω"

Αυξανόμαστε και στα guppies και στις red cherry
Σήμερα θα μου φέρει ένας φίλος ένα 90λιτρο να το δοκιμάσουμε στον χώρο μου και ελπίζω από αύριο να ξεκινάω στήσιμο!!

Μου έκανε εντύπωση, μιας και είναι οι πρώτες γέννες στο ενυδρείο, πως τελικά επιβίωσαν αρκετά ψάρια και γαρίδες!

Μερικές ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει
1. Οι λαθρεπιβάτες επιβαρύνουν πολύ ή λίγο το ενυδρείο? Αναφέρομαι σε 4-5 σαλιγκάρια
2. Πόσους μήνες μετά τη γέννα, μπορώ να μετακινήσω τον νέο πληθυσμό σε άλλο ενυδρείο?
3. Πως ξεχωρίζουμε τις αρσενικές από τις θηλυκές red crystal? (Δεν θα ληφθεί υπόψιν η απάντηση "ψάξτες!!!"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 29-08-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νέα μου...μιας κι έχω καιρό να "ενημερώσω"

Αυξανόμαστε και στα guppies και στις red cherry
Σήμερα θα μου φέρει ένας φίλος ένα 90λιτρο να το δοκιμάσουμε στον χώρο μου και ελπίζω από αύριο να ξεκινάω στήσιμο!!
καλως να τα δεχτεις, μετα δειξε και φωτος να εχουμε να θαβουμε

Παράθεση:
Μου έκανε εντύπωση, μιας και είναι οι πρώτες γέννες στο ενυδρείο, πως τελικά επιβίωσαν αρκετά ψάρια και γαρίδες!
γιατι να μην επιβιωναν?
με λιγες φυσικες κρυψωνες επιβιωνουν σχεδον ολα, και αυτα που τρωγονται ειναι τελικα αυτα που δε θα επιβιωναν ετσι κι αλλιως στην πλειοψηφια τους.
Αυτη ειναι μια λειτουργια που εχει φτιαξει η φυση ωστε να περιορισει οσο γινεται τις δυσμορφιες και τους ελαττωματικους απογονους, ομως τα υγειη ψαρια δεν την πατανε (συνηθως)

Παράθεση:
1. Οι λαθρεπιβάτες επιβαρύνουν πολύ ή λίγο το ενυδρείο? Αναφέρομαι σε 4-5 σαλιγκάρια
Αχ βρε, διαβασε και λιγο παραπερα εκτος απο τις κατηγοριες με τα ψαρια...
Οχι μονο δεν επιβαρυνουν αλλα κατα τη γνωμη πολλων (και εγω το εφαρμοζω φυσικα και το υποστηριζω καθετα) η ΘΕΤΙΚΗ συμβολη τους ειναι αναντικαταστατη, ειδικα στο βυθο.
Αν και με 4-5 δεν κανεις τιποτα, σκοπος ειναι να εχεις εκατονταδες.
(εγω σε ολα τα ενυδρεια καταφερνω να τους διατηρω σε πολυ μεγαλες ποσοτητες)
Οσον αφορα την οργαικη επιβαρυνση ναι μεν μπορει να υπαρξει αν μιλαμε για τεραστια ποσοτητα σαλιγκαριων αλλα αυτο αντισταθμιζεται με το οτι τρωνε τις σαπιες ριζες, ανακατευουν το βυθο και οξυγονωνεται κτλ κτλ κτλ, οποτε ενα ενυδρειο με μεγαλη ποσοτητα σαλιγκαριων εχει πολυ χαμηλοτερη επιβαρυνση απο καποιο που δεν εχει σαλιγκαρια.
Ταιζε τα νυχτα να δεις στο ποτε θα αυξηθουν



Τα παραπανω οσον αφορα τα περισσοτερα ειδη γνωστων λαθρεπιβατων, οχι τα apple snail. Εκει οντως εχουμε επιβαρυνση χωρις πολλα ωφελη (ειναι πιο πολυ πετς, αλλα δε συμβαλλουν θετικα σε κατι, η κι αν συμβαλλουν η επιβαρυνση ειναι μεγαλυτερη απο τα οποια θετικα)
Παράθεση:
3. Πως ξεχωρίζουμε τις αρσενικές από τις θηλυκές red crystal? (Δεν θα ληφθεί υπόψιν η απάντηση "ψάξτες!!!"
Οι θυλικες εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και πιο εντονο χρωμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 29-08-12, 13:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να σαι καλά, Νίκο...τα δέχτηκα ήδη!
Παρουσίαση, εάν γίνει, θα γίνει μόλις ετοιμάσω το νέο μεγαλύτερο ενυδρείο!
Για να έχω τη δικαιολογία...της άμεσης μετακόμισης...γιατί αλλιώς το θάψιμο δεν θα έχει τελειωμό!
(μέχρι και "γλύφτης" υπάρχει...για να σ ακούω να "φωνάζεις" ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΛΥΦΤΕΣ!!! )

Πλάκα κάνω. Οι γέννες έτσι κι αλλιώς ήταν στο πρόγραμμα και ευτυχώς συνέπεσαν με τη μεταφορά σε 2ο ενυδρείο!
Το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά και σίγουρα έπαιξαν τον ρόλο τους στο πόσα ψάρια επιβίωσαν!

Σ ότι αφορά τα σαλιγκάρια, έχω διαβάσει στο φόρουμ όλα όσα αφορούν ψάρια γλυκού νερού, ασπόνδυλα...και μονομάχους!
Απλά δεν γνωρίζω τους ρυθμούς με τους οποίους πολλαπλασιάζονται οι λαθρεπιβάτες.
Και στην παρούσα φάση, δεν θα ήθελα να βρεθώ με καμιά 100ρια!!
Με το aplle snail, με έβαλες σε σκέψεις. Έχω ένα και είναι δεδομένο ότι επιβαρύνει. Αν θυμάμαι καλά σε ένα ποστ του delta, είχε αναφέρει πως είναι σαν να υπάρχει ένα 10πόντο ψάρι. Δλδ θα μου πρότεινες να το χαρίσω και να αρκεστώ στους λαθρεπιβάτες?

Με τις red crystal έχω μπερδευτεί! Και γω με τη λογική αυτή που λες, απέκτησα μερικές...και έχω εντυπωσιαστεί απο τα χρώματα τους!
Αλλά θα τις ήθελα να τις δω να πολλαπλασιάζονται

Το μοναδικό αρνητικό που βρίσκω, είναι πως αυτή τη στιγμή το φίλτρο είναι μπροστά, γιατί η πίσω θέση (που βρισκόταν ένα πιο μικρό φίλτρο) έχει φυτά και το νέο φίλτρο αναγκαστικά βρέθηκε σε άλλη θέση

Ελπίζω στο 2ο ενυδρείο, σ οτι αφορά το στήσιμο, να κάνω λιγότερα λάθη
Πάντως η αλήθεια είναι πως μ αρέσει αυτό που κάνω! Και σε μένα και στον γιο μου
Επίσης αρέσει και σε όλους όσους το βλέπουν (ευτυχώς δεν είναι χομπίστες, άρα κοιτάνε μόνο το αισθητικό κομμάτι!!!)

Αυταααα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 29-08-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά δεν γνωρίζω τους ρυθμούς με τους οποίους πολλαπλασιάζονται οι λαθρεπιβάτες.
Και στην παρούσα φάση, δεν θα ήθελα να βρεθώ με καμιά 100ρια!!
100 δεν ειναι ασχημα, καλα ειναι, αλλα οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο.
Γιατι σε ενοχλουν? ετσι κι αλλιως αν το νερο σου ειναι υγειες τη μερα κρυμμενα ειναι τα περισσοτερα ειδη, τη νυχτα γινεται το παρτυ. (ειδικα τα Melanoides Turbeculata τα οποια προσωπικα αγορασα μερικα και πλεον μπορω να ειμαι βεβαιος οτι ο βυθος μου ειναι γεματος απο αυτα, αλλα φροντιζα να τα ταιζω αρκετα και μονο νυχτα μεχρι να πετυχω μεγαλες αναπαραγωγες)

Παράθεση:
Με το aplle snail, με έβαλες σε σκέψεις. Έχω ένα και είναι δεδομένο ότι επιβαρύνει. Αν θυμάμαι καλά σε ένα ποστ του delta, είχε αναφέρει πως είναι σαν να υπάρχει ένα 10πόντο ψάρι. Δλδ θα μου πρότεινες να το χαρίσω και να αρκεστώ στους λαθρεπιβάτες?
Κοιτα, ειναι πανεμορφο, αλλα υπολογισε το σαν ενα ψαρι στο θεμα επιβαρυνσης.
Γιατι να το χαρισεις αν σου αρεσει? Απλα να ξερεις πως βρωμιζει αρκετα, και δεν καθαριζει καθολου σχεδον (σνομπρει τα σαπια φυτα κτλ που τρωνε τα υπολοιπα σαλιγκαρια, ουτε θαβεται στο εδαφος για να πεις πως συμβαλει καπου θετικα, απλα ειναι ομορφο)

Παράθεση:
Με τις red crystal έχω μπερδευτεί! Και γω με τη λογική αυτή που λες, απέκτησα μερικές...και έχω εντυπωσιαστεί απο τα χρώματα τους!
Αλλά θα τις ήθελα να τις δω να πολλαπλασιάζονται
απο moss εχεις καθολου?
Επισεις φροντισε να ειναι καλυμενη η εισοδος του φιλτρου με καλτσα για να μην μεγαλωνουν μεσα στο φιλτρο, και αν μπορεις μπολικη μοςς μακρυα απο την εισοδο του φιλτρου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 29-08-12, 15:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο moss εχεις καθολου?
Επισεις φροντισε να ειναι καλυμενη η εισοδος του φιλτρου με καλτσα για να μην μεγαλωνουν μεσα στο φιλτρο, και αν μπορεις μπολικη μοςς μακρυα απο την εισοδο του φιλτρου
Η κάλτσα υπάρχει ήδη στο φίλτρο. Την έβαλα μόλις είδα την πρώτη έγκυο gappy!

Moss δεν έχω. Έχω "ανοίξει" δυο marino balls και τις έχω δέσει με πετονιά πάνω σε ξύλο. Το αποτέλεσμα είναι ωραίο (θυμίζει γκαζόν) και από κάτω κυκλοφορούν συνεχώς red cherry και οι λίγες red crystal που έχω

Θα προσπαθήσω να βρω επιπλέον 1-2 θηλυκές red crystal...αλλά δυστυχώς τέτοια εποχή στα pet shop δεν κινείται φύλλο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 07-09-12, 10:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

Καλημέρα
Ενδεχομένως να είναι χαζή η ερώτηση...αλλά ας πάει το παλιάμπελο, θα την κάνω

Θέλω να μετακινήσω το 30λιτρο μου σε άλλο σημείο του πάγκου
Θα βγάλω όσο νερό γίνεται, ξύλα κλπ και θα το σηκώσω
Υπάρχει ενδεχόμενο να μου μείνει στο χέρι??????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 07-09-12, 10:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Απλά το νερό άδειασε και σηκώστε το δύο άτομα καλύτερα από τον πάτο και δε θα υπάρχει θέμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 07-09-12, 10:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά το νερό άδειασε και σηκώστε το δύο άτομα καλύτερα από τον πάτο και δε θα υπάρχει θέμα.
οοοοοοοοοοκ
Ευχαριστώ!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 08-09-12, 19:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

Καλησπέρα σε όλους
Σημερα τελικά απέκτησα νέο ενυδρείο!
Πήγαμε να πάρουμε υλικά για στήσιμο ενυδρείου για μονομάχο...πήραμε ότι έπρεπε...και εγώ έφυγα με τον 60λιτρο κύβο της Dennerle!
Ο οποίος δείχνει πολύ μεγαλύτερος από 60 λίτρα...και ο οποίος είχε καρφωθεί στο μυαλό το δικό μου και της συζύγου!

Οπότε αρχίζει το στήσιμο τις επόμενες μέρες
Δύο ερωτήματα
1. Πρόταση για κρεμαστό φίλτρο στα 60 λιτρα? - Έχω το εσωτερικό Resun Magi 380. Το κρατάω ή πάω σε κρεμαστό? Έχω διαβάσει πως το εσωτερικό φίλτρο που έχει ο κύβος της dennerle δεν θεωρείται και τόσο καλό
Ειδα το Elite Hush 20 και το Aqua Clear Power Filter 30
Αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν...

2. Πρόταση για θερμοστάστη στα 60 λιτρα? 75 Watt είναι οκ?
Ο Elite Aquarium Heater 100 W ειναι μεγάλος?

Οποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο, θα ήθελα να το ακούσω
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 08-09-12, 21:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μιλάμε πάντα για τον μονομάχο στο καινούργιο άντε και κανένα ψιλολόι; Αν ναι κρατάς το φίλτρο.

Ο θερμοστάτης εξαρτάται πάντα και από την εξωτερική θερμοκρασία του χώρου στον οποίο θα βρίσκεται το ενυδρείο. Κάπου υπάρχει ο πίνακας που δίνει η Eheim, αλλά μη με ταλαιπωρήσεις να το βρω με το κινητό! Κάτι έξτρα που έχουμε στο μυαλό μας για τους θερμοστάτες είναι να μην παίρνουμε πολύ πιο δυνατούς από το απαραίτητο, ώστε σε περίπτωση που κολλήσουν να έχουμε λίγο χρόνο παραπάνω να το δούμε και να το προφτάσουμε πριν τα βράσει όλα. Εγώ μέχρι τώρα παίρνω λίγο πιο δυνατούς από αυτούς που λένε οι προδιαγραφές.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 08-09-12, 21:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε πάντα για τον μονομάχο στο καινούργιο άντε και κανένα ψιλολόι; Αν ναι κρατάς το φίλτρο.

Ο θερμοστάτης εξαρτάται πάντα και από την εξωτερική θερμοκρασία του χώρου στον οποίο θα βρίσκεται το ενυδρείο. Κάπου υπάρχει ο πίνακας που δίνει η Eheim, αλλά μη με ταλαιπωρήσεις να το βρω με το κινητό! Κάτι έξτρα που έχουμε στο μυαλό μας για τους θερμοστάτες είναι να μην παίρνουμε πολύ πιο δυνατούς από το απαραίτητο, ώστε σε περίπτωση που κολλήσουν να έχουμε λίγο χρόνο παραπάνω να το δούμε και να το προφτάσουμε πριν τα βράσει όλα. Εγώ μέχρι τώρα παίρνω λίγο πιο δυνατούς από αυτούς που λένε οι προδιαγραφές.
Οχι, το ενυδρειο για μονομαχο, ειναι ενός φιλου
Στο 60λιτρο θα μεταφερω γκαπις, red crystal & red cherry και μερικους λαθρεπιβατες
Αρα...τι κάνω με το φίλτρο? Παω σε κρεμαστό,κραταω το resun ή αυτό που έχει ο κύβος (απ ότι είδα έχει ΜΟΝΟ σφουγγαρι!)?

Η θερμοκρασία ειναι θερμοκρασία σπιτιού. 20-22 το χειμωνα
Για το συγκεκριμενο θερμοσταση ισχυουν τα παρακατω:
Elite Aquarium Heater‚ 100 W - Για ενυδρεία μέχρι και 100lts‚
230-390 V, 50 Hz. Αξιόπιστος θερμοστάτης ενυδρείων με ευδιάκριτη θερμοκρασία, ένδειξη ON/OFF. Αδιάβροχος, κεραμικός πυρήνας θερμοστάτη και γυαλί ασφαλείας υψηλής ασφάλειας. Βραχίονας κυπέλου αναρρόφησης, 1, 8 m καλώδιο. Για ενυδρεία γλυκού και θαλασσινού νερού. Σε 7 μεγέθη για ενυδρεία έως και 300 λίτρα.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 08-09-12, 22:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εκτός ειδικών περιστάσεων δε μου αρέσουν τα κρεμαστά. Για μένα καλύτερα να κοιτάξεις για εξωτερικό φιλτράκι να ξεμπερδεύεις. Ας πούμε κράτα ανοιχτά τα μάτια σου για καλή αγγελία. Μέχρι να βρεις πιστεύω ότι θα τα βγάλει πέρα το μικρό που έχεις.

Για το θερμοστάτη δες εδώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 08-09-12, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός ειδικών περιστάσεων δε μου αρέσουν τα κρεμαστά. Για μένα καλύτερα να κοιτάξεις για εξωτερικό φιλτράκι να ξεμπερδεύεις. Ας πούμε κράτα ανοιχτά τα μάτια σου για καλή αγγελία. Μέχρι να βρεις πιστεύω ότι θα τα βγάλει πέρα το μικρό που έχεις.

Για το θερμοστάτη δες εδώ.
Το εξωτερικο το ξεχναω, γιατι δεν εχω χωρο σε πιο χαμηλο επιπεδο απ το ενυδρειο
Αρα κραταω το resun και βλέπουμε
Απλά θα ήθελα κάποιες λεπτομέριες σχετικά με τα κρεμαστα. Τι το "κακο" εχουν?

Και ψαχνω για 100 watt θερμαντήρα!

Ευχαριστω Στέλιο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 08-09-12, 22:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε σύγκριση με ένα εξωτερικό... απλά δεν υπάρχει σύγκριση! Σε γενικές γραμμές έχουν σχεδόν όλα τα αρνητικά ενός εσωτερικού και σου δημιουργούν πρόβλημα και με το καπάκι. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αλλά...
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 08-09-12, 22:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε σύγκριση με ένα εξωτερικό... απλά δεν υπάρχει σύγκριση! Σε γενικές γραμμές έχουν σχεδόν όλα τα αρνητικά ενός εσωτερικού και σου δημιουργούν πρόβλημα και με το καπάκι. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αλλά...
Τοτε το ερώτημα τίθεται με διαφορετικό τρόπο
Στη θέση του resun...ποιο εσωτερικο φίλτρο αξίζει να παρω?
Επαναλαμβάνω : 60λιτρο ενυδρειο, με γκαπις και γαριδες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 08-09-12, 22:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό που έχεις μέσα τι χωράει και σε τι ποσότητες; Σε ρωτάω γιατί από ροή δεν έχει πρόβλημα το φίλτρο, αλλά να δούμε χοντρικά αν θα σε καλύπτει όταν αυξηθεί ο πληθυσμός των ζωντανών.

(Παρεμπιπτόντως οι CRS που έχεις και αν δεν κάνω λάθος είχα δει ότι έχεις βάλει και ένα γατοψαράκι δεν είναι και οι καλύτερες επιλογές)
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 08-09-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με προσοχη μπορεις να τοποθετησεις εξωτερικο ακομα και δπλα στο ενυδρειο (ενα ενυδριο μου το εχω ετσι αν εχεις δει και τις φωτο που ειχα ανεβασει).
Και 5 ποντους μανομετρικη διαφορα να εχει η εισοδος του φιλτρου απο την αναροφηση του δουλευει (στο πρωτο ξεκινημα μονο θελει βοηθεια για να γεμισει). Απο κει και περα περνει το δρομο του και δουλευει απροβληματιστα και με διακοπες ρευματος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 10-09-12, 08:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχεις μέσα τι χωράει και σε τι ποσότητες; Σε ρωτάω γιατί από ροή δεν έχει πρόβλημα το φίλτρο, αλλά να δούμε χοντρικά αν θα σε καλύπτει όταν αυξηθεί ο πληθυσμός των ζωντανών.

(Παρεμπιπτόντως οι CRS που έχεις και αν δεν κάνω λάθος είχα δει ότι έχεις βάλει και ένα γατοψαράκι δεν είναι και οι καλύτερες επιλογές)
Καλημέρα
Το φίλτρο που έχω, έχει θεση (όχι ιδιαίτερα μεγάλη) για μινι siporax,σφουγγάρι και έχω προσθέσει και ένα μικρό σφουγγάρι πριν την προπέλα
Σκεφτόμου να βάλω το resun να δουλεύει ταυτόχρονα με το φίλτρο που έχει το dennerle
Πλεονάζει κάτι τέτοιο ή όχι?

Σ οτι αφορά τις CRS, έχω PH κατω απο 7,5 και θερμοκρασια 25oC
Ιδιες σχεδόν συνθήκες θέλει και ο Dwarf sucker (Otocinclus cocama)
Αν κάτι δεν ισχύει, εννοείται πως περιμένω "οδηγίες"!

Έτσι κι αλλιώς σε λίγες μέρες θα παω σε 60λιτρο, οπότε κάθε συμβουλή - παρατήρηση είναι δεκτή
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
με προσοχη μπορεις να τοποθετησεις εξωτερικο ακομα και δπλα στο ενυδρειο (ενα ενυδριο μου το εχω ετσι αν εχεις δει και τις φωτο που ειχα ανεβασει).
Και 5 ποντους μανομετρικη διαφορα να εχει η εισοδος του φιλτρου απο την αναροφηση του δουλευει (στο πρωτο ξεκινημα μονο θελει βοηθεια για να γεμισει). Απο κει και περα περνει το δρομο του και δουλευει απροβληματιστα και με διακοπες ρευματος
Επειδή τα εξωτερικά φίλτρα δεν τα γνωρίζω καθόλου, μια διευκρίνηση
Η διαφορά πρέπει να είναι μεταξύ του εξωτερικού φίλτρου και των σωλήνων που μπαίνουν στο ενυδρείο ή αλλού?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 10-09-12 στις 08:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 10-09-12, 08:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα εξωτερικά φίλτρα δεν τα γνωρίζω καθόλου, μια διευκρίνηση
Η διαφορά πρέπει να είναι μεταξύ του εξωτερικού φίλτρου και των σωλήνων που μπαίνουν στο ενυδρείο ή αλλού?

Ναι, ο σωληνας της αναροφησης αν ειναι καπου στο κεντρο του ενυδρειου δε θα εχεις προβλημα.
Το μονο προβληματακι ειναι το ξεκινημα την πρωτη φορα που θα πρεπει να γεμισεις εσυ το φιλτρο με νερο, και αν γινεται και τους σωληνες. Μετ παιρνει κανονικα το δρομο τυ και απλα δουλευει.
Βεβαια εννωειται αν γινεται να ειναι κατω ειναι καλυτερα, αλλα και να μην ειναι με λιγο προσεκτικο στησιμο δεν υπαρχει προβλημα.
Αν πας σε εξωτερικο (που στο προτεινω) το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει εισοδο στο χαμηλοτερο σημειο του κι οχι αυτα που εχουν στο πανω μερος και την εισοδο και την εξοδο (αυτα ειναι εντελως ακαταλληλα για σενα, ακομα κι αν καταφερεις να τα ξεκινησεις σε μια διακοπη δε θα τραβηξουν νερο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 10-09-12, 13:58
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας σε εξωτερικο (που στο προτεινω) το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει εισοδο στο χαμηλοτερο σημειο του κι οχι αυτα που εχουν στο πανω μερος και την εισοδο και την εξοδο (αυτα ειναι εντελως ακαταλληλα για σενα, ακομα κι αν καταφερεις να τα ξεκινησεις σε μια διακοπη δε θα τραβηξουν νερο)
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...αν η είσοδος και η έξοδος του φίλτρου είναι μέσα στο νερό και το φίλτρο δουλεύει, θα συνεχίσει να δουλεύει και μετά τη διακοπή.

Για να είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει σωστά το φίλτρο, πρέπει να το τοποθετήσεις λίγο πιο κάτω από το χαμηλότερο σημείο που μπορεί να φτάσει η στάθμη νερού στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 10-09-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα παραπανω οσον αφορα τα περισσοτερα ειδη γνωστων λαθρεπιβατων, οχι τα apple snail. Εκει οντως εχουμε επιβαρυνση χωρις πολλα ωφελη (ειναι πιο πολυ πετς, αλλα δε συμβαλλουν θετικα σε κατι, η κι αν συμβαλλουν η επιβαρυνση ειναι μεγαλυτερη απο τα οποια θετικα)
Θα διαφωνήσω σχετικά με την άποψη σου για τα apple snails, στο υπόμνημα για τα σαλιγκάρια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62617 αναφέρω τα θετικά μερικών ειδών καθώς και των apple snails.

Όλα τα ζωντανά στο ενυδρείο μας είναι πετ.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 11-09-12, 08:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα

Σ ότι αφορά το φίλτρο, θα κρατήσω το resun και βλέπουμε (ουδέν μονιμότερο του προσωρινού!). Αν δω ότι δεν κρατάει βιολογία, θα επανέλθω...
Το γωνιακό εσωτερικό φίλτρο που έχει η dennerle, αξίζει να το χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα με το resun??????
Ή δεν με συμφέρει να χάσω ωφέλιμα λίτρα με τα 2 φίλτρα μαζί?

Σ ότι αφορά τα σαλιγκάρια, έχουν αυξηθεί οι λαθρεπιβάτες και λόγω μετακόμισης σε μεγαλύτερο ενυδρείο, είναι δεδομένο πως θα κρατήσω και το ένα και μοναδικό apple snail
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10964 seconds with 13 queries