Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-14, 18:28
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Υπόθετικο σενάριο reef η fish only σε 60 λίτρα

Όντας κάτοχος ενός juwel rekord 600 (60 λίτρα) σκεφτόμουν να το κάνω θαλασσινό με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα,για αρχή.Αργοτερα βλέπουμε...
Αυτή τη στιγμή υπάρχει το ενυδρείο με το έσωτ.φιλτρο,σύν ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2215.
Φωτισμός η λάμπα του ενυδρειου t8 και λεντοταινια λευκή.
Θα ήθελα να δούμε μαζί τι μπορω να κάνω (reef η fish only),τι εξοπλισμός θα χρειαστεί επιπλέον,τι ψάρια Μπόρουν να μπουν και τι κοραλλια,βράχος,κτλ...
Να θυμίσω ότι υπάρχει κι ένα juwel rio 300 (350 λίτρα) αυτή τη στιγμή σε Malawi,όπου και κάποια στιγμή στο αποτερο μέλλον (ένα-δυο χρόνια)θα μετακομίσουν τα θαλασσινά σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-14, 18:42
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

δεν είμαι έμπυρος για να σου απαντήσω άλλα αφού θεσ θάλασσα γιατί δεν κανείς μια και καλή το μεγάλο για να είσαι και σίγουρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-14, 20:25
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Kαλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στα αλάτια.
Μπορείς να το κάνεις θαλασσινό.
Μπορείς για αρχή να το τρέξεις σαν fish only αν και σε αυτά τα λίτρα πάνω κάτω θα σου βγει το ίδιο σαν κόστος.
Λοιπόν, κρατάς το 2215 ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις χημικά υλικά στο μέλλον.
Ο φωτισμός θα χρειαστεί αλλαγή. Μια αξιόπιστη φτηνή λύση στα λίτρα σου είναι αυτή
Απο θέμα βρ'αχου και αραγωνίτη θα χρειαστείς περίπου 6 κιλά αραγωνίτη και 4 - 6 κιλά βράχου(είτε ζωντανού είτε νεκρού). Στα λίτρα σου δεν θα χρειαστεί να ξοδέψεις πολλάά χρήματα σε αυτά.
Θα χρειαστείς 2 κυκλοφοριτές. 2 είναι ότι πρέπει. Μπορείς να πάρεις αυτόν και αυτόν, ή αυτόν και αυτόν.
Βάση λίτρων είσαι στο όριο για να χρησιμοποιήσεις και κάποιο σκίμερ. Δυστυχλως τα καλά εξωτερικά κρεμαστά όπως deltec mce300 θα είναι μεγάλο για τα λίτρα σου. Δές για tunze doc 9002 βέβαια είναι εσωτερικό. Ξεκίνα το χωρίς και βλέπεις στην πορεία. Ούτως η άλλος τα λίτρα δεν είναι πολλά.
Θερμοστάτη. Επίσης αν μπορείς ένα κοντρόλερ θερμοκρασίας για να είσαι σίγουρος για θέρμανση - ψύξη.
Αυτόματη αναπλήρωση(εκτός και αν συμπληρώνεις με το χέρι το εξατμισμένο νερο).
Καλό είναι και μια όσμωση.
Τα απαραίτητα τεστ(δεν θα έχουν πάνω απο 30 - 40 ευρώ).
Ένα ρεφρακτόμετρο(βλέπε ΑΤC στο ebay)
Ένα δοχείο-βαρέλι προετοιμασίας νερού με ένα κυκλοφοριτή να σπάει το αλάτι και ένα θερμοστάτη.

Αυτά μου έρχονται τώρα.

Μπορείς να δεις πως θα πάς σε αυτά τα λίτρα και αν είσαι έτοιμος αργότερα πάς και στα 300.

Δες και την αρθρογραφία του αλμυρού νερού. Θα σε βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-14, 21:14
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στα αλάτια.
Μπορείς να το κάνεις θαλασσινό.
Μπορείς για αρχή να το τρέξεις σαν fish only αν και σε αυτά τα λίτρα πάνω κάτω θα σου βγει το ίδιο σαν κόστος.
Λοιπόν, κρατάς το 2215 ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις χημικά υλικά στο μέλλον.
Ο φωτισμός θα χρειαστεί αλλαγή. Μια αξιόπιστη φτηνή λύση στα λίτρα σου είναι αυτή
Απο θέμα βρ'αχου και αραγωνίτη θα χρειαστείς περίπου 6 κιλά αραγωνίτη και 4 - 6 κιλά βράχου(είτε ζωντανού είτε νεκρού). Στα λίτρα σου δεν θα χρειαστεί να ξοδέψεις πολλάά χρήματα σε αυτά.
Θα χρειαστείς 2 κυκλοφοριτές. 2 είναι ότι πρέπει. Μπορείς να πάρεις αυτόν και αυτόν, ή αυτόν και αυτόν.
Βάση λίτρων είσαι στο όριο για να χρησιμοποιήσεις και κάποιο σκίμερ. Δυστυχλως τα καλά εξωτερικά κρεμαστά όπως deltec mce300 θα είναι μεγάλο για τα λίτρα σου. Δές για tunze doc 9002 βέβαια είναι εσωτερικό. Ξεκίνα το χωρίς και βλέπεις στην πορεία. Ούτως η άλλος τα λίτρα δεν είναι πολλά.
Θερμοστάτη. Επίσης αν μπορείς ένα κοντρόλερ θερμοκρασίας για να είσαι σίγουρος για θέρμανση - ψύξη.
Αυτόματη αναπλήρωση(εκτός και αν συμπληρώνεις με το χέρι το εξατμισμένο νερο).
Καλό είναι και μια όσμωση.
Τα απαραίτητα τεστ(δεν θα έχουν πάνω απο 30 - 40 ευρώ).
Ένα ρεφρακτόμετρο(βλέπε ΑΤC στο ebay)
Ένα δοχείο-βαρέλι προετοιμασίας νερού με ένα κυκλοφοριτή να σπάει το αλάτι και ένα θερμοστάτη.

Αυτά μου έρχονται τώρα.

Μπορείς να δεις πως θα πάς σε αυτά τα λίτρα και αν είσαι έτοιμος αργότερα πάς και στα 300.

Δες και την αρθρογραφία του αλμυρού νερού. Θα σε βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για τις πληροφορίες. Το φωτιστικο φαίνεται ωραίο και πιστεύω θα κάνει δουλειά. Δεν είναι και ακριβό μάλιστα...
Βαρέλια κυκλοφορητες θερμοστάτες υπάρχουν....
Τεστ έχω του γλυκού..θα χρειαστω κι αλλά...οσμοση δεν έχω, πρέπει νά πάρω.
Επίσης ρεφρακτομετρο δεν είναι απαραίτητο?
Βράχο να πάω για νεκρό η ζωντανο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-14, 21:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για τις πληροφορίες. Το φωτιστικο φαίνεται ωραίο και πιστεύω θα κάνει δουλειά. Δεν είναι και ακριβό μάλιστα...
Βαρέλια κυκλοφορητες θερμοστάτες υπάρχουν....
Τεστ έχω του γλυκού..θα χρειαστω κι αλλά...οσμοση δεν έχω, πρέπει νά πάρω.
Επίσης ρεφρακτομετρο δεν είναι απαραίτητο?
Βράχο να πάω για νεκρό η ζωντανο?
To ρεφρακτόμετρο είναι απαραίτητο ώστε να μπορείς να μετράς την αλατότητα του συστήματος σου.
Απο μια γρήγορη έρευνα, δες αυτό
Tα τεστ που έχεις δες αν κάνουν για θαλασσινού, αλλιώς πρέπει να πάρεις άλλα.
Αν πάρεις νεκρό βράχο, ναι μεν θα αργήσει να αποικηστεί που σημαίνει να ζωντανέψει, αλλά και θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα φέρεις παράσιτα στο συστημα σου.
Ο ζωντανός ναι μεν είναι έτοιμη βιολογία και σε πολύ λίγο χρόνο είσαι έτοιμος για ζωντανά, αλλά υπάρχει ο κύνδυνος των παρασίτων.
Διαλέγεις... Αν πάρεις πάντως, πάρε απο χομπίστες να σου έρθει πιο φτηνά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-14, 14:01
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Επειδή έχω αρχίσει και το κοιτάζω πιο ζεστά....
Το εσωτ.φίλτρο θα το χρειαστω?
Το εξωτερικό μου ειπατε να το κρατήσω, για το μέλλον...μπορείτε να μου το εξήγησετε εκτενέστερα?
Θα βασισω τη βιολογία στο βράχο και μονο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-14, 14:28
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω αρχίσει και το κοιτάζω πιο ζεστά....
Το εσωτ.φίλτρο θα το χρειαστω?
Το εξωτερικό μου ειπατε να το κρατήσω, για το μέλλον...μπορείτε να μου το εξήγησετε εκτενέστερα?
Θα βασισω τη βιολογία στο βράχο και μονο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον
To εσωτερικό αν χρησιμοποιήσεις το εξωτερικό δεν θα το χρειαστείς. Το φίλτρο θα το χρειαστείς μόνο αν θες να βάλλεις χημικά υλικά(άνθρακα και αντιφώσφορο) σεν περίπτωση που δεν έχεις σαμπ ή σκίμμερ που να τα παίρνει μέσα.
Την βιολογία ναι, μόνο στον βράχο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-14, 13:16
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπον,σήμερα είπα να κάνω την αρχή και πήρα νεκρό αραγονίτη, 2κ.αλάτι,ενα πυκνόμετρο και αντιφωσφορο.
Θα κάτσω αύριο να καθαρίζω σχολαστικά το ενυδρείο και μετα θα βάλω νερό με αντιχλωριο,το αλάτι, δυο κυκλοφορητες να χτυπάνε και φωσφόρο και άνθρακα στο εξωτερικό φιλτρο.
Απο δεύτερα να πςω να πάρω και το βράχο?θα πάω μάλλον σε ζωντανο.ηταν πολύ ωραίος αυτός που είχε...
-------------------------
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο αντί φώσφορο χρειάζεται στα 60 λίτρα?
Επίσης στο εξωτ.φιλτρο eheim 2215 θα βάλω μόνο αντιφωσφορο και άνθρακα?τιποτα άλλο?
Παίζει ρόλο η σειρά?
Ευχαριστώ πολύ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlias21 : 15-02-14 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-14, 13:27
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,σήμερα είπα να κάνω την αρχή και πήρα νεκρό αραγονίτη, 2κ.αλάτι,ενα πυκνόμετρο και αντιφωσφορο.
Θα κάτσω αύριο να καθαρίζω σχολαστικά το ενυδρείο και μετα θα βάλω νερό με αντιχλωριο,το αλάτι, δυο κυκλοφορητες να χτυπάνε και φωσφόρο και άνθρακα στο εξωτερικό φιλτρο.
Απο δεύτερα να πςω να πάρω και το βράχο?θα πάω μάλλον σε ζωντανο.ηταν πολύ ωραίος αυτός που είχε...
-------------------------
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο αντί φώσφορο χρειάζεται στα 60 λίτρα?
Επίσης στο εξωτ.φιλτρο eheim 2215 θα βάλω μόνο αντιφωσφορο και άνθρακα?τιποτα άλλο?
Παίζει ρόλο η σειρά?
Ευχαριστώ πολύ...
Tι αλάτι πήρες;
Όσμωση δεν πήρες; Να ξέρεις ότι κατα πάσα πιθαόντητα με το νερό βρύσης θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στη συνέχεια.
Όταν σπάει το αλάτι δεν χρειάζεσαι άνθρακα και αντιφόσφωρο. Αυτα θα τα βάλλεις μόλις βάλλεις το βράχο σου.
Πρόσεχε ο βράχος που θα πάρεις να μην έχει πάνω του παράσιτα.
Η σειρά είναι κάτω άνθρακας, πάνω αντιφώς. Σε ξεχωριστούς κάδους να μπορείς να τα αλλάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-14, 14:31
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το φίλτρο είναι το 2215.Δεν έχει ξεχωριστούς κάδους.
Το αλάτι είναι το instant ocean της aquarium systems.
Το έχω μέσα για να σπάσει. Μέχρι αύριο είναι καλά για να μέτρηση πυκνότητα?
Τη δεύτερα λέω να πάρω το βράχο...
Το φίλτρο να μην έχει καθόλου σφουγγάρι μέσα?Άδειο θα είναι...
Ο αντιφωσφορος είναι μονο 190 γραμ.να τον βάλω όλο?
Οσμωση δεν πήρα ακόμη..θα πάρω όμως...
Btw,αλλαγές απο θάλασσα μπορω να κάνω?είμαι δίπλα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-14, 21:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο είναι το 2215.Δεν έχει ξεχωριστούς κάδους. Ξεχωριστά διαμερείσματα εννοώ.
Το αλάτι είναι το instant ocean της aquarium systems.
Το έχω μέσα για να σπάσει. Μέχρι αύριο είναι καλά για να μέτρηση πυκνότητα?Αύριο θα έχει σπάσει πλήρως. Ελπίζω η θερμοκρασία να είναι πάνω απο 23 βαθμούς, αλλιώς δεν θα σπάσει(ή θα σπάσει πολύ αργά).
Τη δεύτερα λέω να πάρω το βράχο...
Το φίλτρο να μην έχει καθόλου σφουγγάρι μέσα?Άδειο θα είναι... Όχι να μην έχει
Ο αντιφωσφορος είναι μονο 190 γραμ.να τον βάλω όλο? Τι αντιφώσφορο πήρες; Χύμα πήρες;
Οσμωση δεν πήρα ακόμη..θα πάρω όμως... Καλό θα ήταν το πρώτο γέμισμα να γινόταν με αντιφώς μιας και ο πρώτος καιρός είναι ο δυσκολότερος για άλγες στο ενυδρείο σου.
Btw,αλλαγές απο θάλασσα μπορω να κάνω?είμαι δίπλα... Ανάλογα πόσο καθαρή είναι.
Υδρόμετρο ή ρεφρακτόμετρο πήρες;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-14, 21:36
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Υδρομετρο. Ρεφραμτομετρο θα παραγγείλω από ebay εντός των ημερών.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-14, 00:23
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Tο υδρόμετρο μετράει σε 25 βαθμούς(νερού) και όχι με μεγάλη ακρίβεια να ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-14, 19:57
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπον,εχουμε καινουργια πραγματα.
Πηρα skimmer,απο συμφορουμιτη.Το skimmer ειναι το Dolphin 2012.Ευχομαι να με καλυπτει.Το εχω και δουλευει 4 μερες τωρα,με το νεκρο αραγωνιτη.
Σημερα πηρα,φωτιστικο Glo 2x24 watt,μεταχειρο κι αυτο.Εχει δυο λαμπες t5 Arcadia Marine White 1400K.Θα χρειαστει να αλλαξω καποια?
Οι λαμπες παντως μου ειπανε πως ειναι καινουργιες.
Πηρα ρεφρακτομετρο.Μου λεει 1022,ενω το διαθλασιμετρο λεει 1026
Πηρα ζωντανο βραχο 6 κιλα,απο γνωστο πετ σοπ.
Μου ειπαν οτι ο βραχος ειναι κουραρισμενος,ναι μεν ζωντανος,αλλα χωρις ζωη πανω του!!!!Οτι δλδ,τα σκοτωνουν πρωτα ολα,και μετα τον κουραρουν για να ξαναζωντανεψει.Δεν ξερω αν εκανα καλα η πατατα,παντως καλη τιμη τον πηρα.Τον εριξα παντως μεσα στο ενυδρειο...
Αυριο θα ξεκινησω το στησιμο του βραχου και βλεπουμε.Θα χρειαστει να ριξω τπτ προσθετα για να τον ζωντανεψω πιο γρηγορα?
Στο πετσοπ μου συστησαν να ριξω PurpleUp.
Αυτα για την ωρα.Καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-14, 21:47
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,εχουμε καινουργια πραγματα.
Πηρα skimmer,απο συμφορουμιτη.Το skimmer ειναι το Dolphin 2012.Ευχομαι να με καλυπτει.Το εχω και δουλευει 4 μερες τωρα,με το νεκρο αραγωνιτη.
Σημερα πηρα,φωτιστικο Glo 2x24 watt,μεταχειρο κι αυτο.Εχει δυο λαμπες t5 Arcadia Marine White 1400K.Θα χρειαστει να αλλαξω καποια?
Οι λαμπες παντως μου ειπανε πως ειναι καινουργιες.
Πηρα ρεφρακτομετρο.Μου λεει 1022,ενω το διαθλασιμετρο λεει 1026
Πηρα ζωντανο βραχο 6 κιλα,απο γνωστο πετ σοπ.
Μου ειπαν οτι ο βραχος ειναι κουραρισμενος,ναι μεν ζωντανος,αλλα χωρις ζωη πανω του!!!!Οτι δλδ,τα σκοτωνουν πρωτα ολα,και μετα τον κουραρουν για να ξαναζωντανεψει.Δεν ξερω αν εκανα καλα η πατατα,παντως καλη τιμη τον πηρα.Τον εριξα παντως μεσα στο ενυδρειο...
Αυριο θα ξεκινησω το στησιμο του βραχου και βλεπουμε.Θα χρειαστει να ριξω τπτ προσθετα για να τον ζωντανεψω πιο γρηγορα?
Στο πετσοπ μου συστησαν να ριξω PurpleUp.
Αυτα για την ωρα.Καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη...
Για αρχή σταματάς να συμβουλεύεσαι και να ρωτάς το πετ σοπ σου.
Δεύτερον, ότι απορία και ότι θέλεις να πάρεις, γράψε το μας έτσι ώστε να σε γλιτώσουμε απο πεταμένα λεφτά και κόπο. Δεν είναι τίποτα. Ένα κλικ.

To σκιμερ αυτό δεν ειναι και της προκοπής πάντως να ξέρεις. Για ψιλοπράματα κάτι θα κάνει.

Οι λάμπες πιστεύω λένε 14000k και όχι 1400. Αν ναι, βγάζεις την μια και βάζεις μια μπλε στα 20000κ(ATI blue plus είναι καλή).

Το ρεφρακτόμετρο το καλιμπράρισες;

Όσο για το βράχο ότι να'΄ναι σου είπαν, ή ότι να'ναι κάνουν.
Αν κάνουν όντως αυτό που λένε θα πρέπει να πετάξουν χρήμα και κόπο και χρόνο για να τον ζωντανέψουν το οποίο θα τους πάρει αρκετά μπουκάλια βακτήρια, αρκετά ζωντανά αμφίποδα και κοπίποδα και αρκετό χρόνο.
Και πάλι, γιατί εισάγουν ζωντανό τον νεκρώνουν και τον ξαναζωντανελυουν και δεν παίρνουν κατευθείαν νεκρό να τον ζωντανέψουν;
Ότι να'ναι σου λένε.
Πόσο τον πήρες;(αν επιτρέπεται)

Purple up για ποιο λόγο; Το μόνο που κάνει είναι να διεγείρει την ανάπτυξη της κοραλίνης(πρέπει ήδη να υπάρχει κάποιο δείγμα κοραλίνης μέσα στο ενυδρείο σου για να την βοηθήσει). Δεν ζωντανεύει τον βράχο σου και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ο βράχος σου τελικά είναι ζωντανός ή νεκρός;

Βάλτον μια φωτογραφία κοντινή.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-14, 22:28
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή σταματάς να συμβουλεύεσαι και να ρωτάς το πετ σοπ σου.
Δεύτερον, ότι απορία και ότι θέλεις να πάρεις, γράψε το μας έτσι ώστε να σε γλιτώσουμε απο πεταμένα λεφτά και κόπο. Δεν είναι τίποτα. Ένα κλικ.

To σκιμερ αυτό δεν ειναι και της προκοπής πάντως να ξέρεις. Για ψιλοπράματα κάτι θα κάνει.

Οι λάμπες πιστεύω λένε 14000k και όχι 1400. Αν ναι, βγάζεις την μια και βάζεις μια μπλε στα 20000κ(ATI blue plus είναι καλή).

Το ρεφρακτόμετρο το καλιμπράρισες;

Όσο για το βράχο ότι να'΄ναι σου είπαν, ή ότι να'ναι κάνουν.
Αν κάνουν όντως αυτό που λένε θα πρέπει να πετάξουν χρήμα και κόπο και χρόνο για να τον ζωντανέψουν το οποίο θα τους πάρει αρκετά μπουκάλια βακτήρια, αρκετά ζωντανά αμφίποδα και κοπίποδα και αρκετό χρόνο.
Και πάλι, γιατί εισάγουν ζωντανό τον νεκρώνουν και τον ξαναζωντανελυουν και δεν παίρνουν κατευθείαν νεκρό να τον ζωντανέψουν;
Ότι να'ναι σου λένε.
Πόσο τον πήρες;(αν επιτρέπεται)

Purple up για ποιο λόγο; Το μόνο που κάνει είναι να διεγείρει την ανάπτυξη της κοραλίνης(πρέπει ήδη να υπάρχει κάποιο δείγμα κοραλίνης μέσα στο ενυδρείο σου για να την βοηθήσει). Δεν ζωντανεύει τον βράχο σου και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ο βράχος σου τελικά είναι ζωντανός ή νεκρός;

Βάλτον μια φωτογραφία κοντινή.
το ρεφρακτομετρο το καλιμπραρισα με νερο οσμωσης,εδειχνε 0.
Ουτε κι εγω ξερω τι ειναι ο βραχος.Ο πετσοπας ελεγε οτι ειναι ζωντανος,οταν ομως τον ρωτησα αν εχει ζωη πανω του,μου ειπε οτι τα σκοτωνουν ολα για να μην μπουνε πραγματα που δεν θελουμε στο ενυδρειο.!!Απο εδω και περα τι κανουμε?Να ζωντανεψω τον συγκεκριμενο?Πως?
Να παρω κανα δυο κιλα πραγματικο ζωντανο για μπολιασμα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140221_220350.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  58,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140221_220406.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140221_220411.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  37,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-14, 13:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ρεφρακτομετρο το καλιμπραρισα με νερο οσμωσης,εδειχνε 0.
Ουτε κι εγω ξερω τι ειναι ο βραχος.Ο πετσοπας ελεγε οτι ειναι ζωντανος,οταν ομως τον ρωτησα αν εχει ζωη πανω του,μου ειπε οτι τα σκοτωνουν ολα για να μην μπουνε πραγματα που δεν θελουμε στο ενυδρειο.!!Απο εδω και περα τι κανουμε?Να ζωντανεψω τον συγκεκριμενο?Πως?
Να παρω κανα δυο κιλα πραγματικο ζωντανο για μπολιασμα?
Aν το καλιμπράρισες και μέτρησες 1022 τότε τόσο έχεις. Πρέπει να ανεβάσεις αλατότητα. Για να το κάνεις αυτό στην προκειμένη περίπτωση δεν ρίχνεις αλάτι μέσα γιατί δεν θα σπάσει πλήρως και γρήγορα.
Σε ένα δοχείο νερό(5λιτρο αν μπορείς) βάλε αλάτι 200γρ για να το πάς περίπου 1025. Όμως για να καταφέρεις να ανεβάσεις την αλατότητα, βάλε διπλή δόση(400γρ) και άσε το να τρέχει για καμια μέρα με ένα κυκλοφοριτή. Όταν λιώσει πλήρως, βγάλε 5 λίτρα απο το ενυδρείο σου και ρίξε αυτά και μετά απο 10 λεπτά μέτρα. Λογικά θα ανέβει 1,2 μονάδες. Μετά σε κάθε αλλαγή σου το νερό της αλλαγής να το έχεις στο 1028 περίπου ώστε να ανεβάσεις σταδιακά. Αυτό.

Ο βράχος εξ όψεος φαίνεται νεκρός, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ζωντανός. Βέβαια μπορεί να είναι και νεκρός. Αν τον έβαλε και τον νέκρωσε, για να βγάλει όλα αυτά που έχει πάνω του και να τον κάνει έτσι πρέπει να τον βάλλει σε ξύδι και να τον τρίψει.
Εμένα μου φαίνεται ότι πήρε Νεκρό και τον έβαλε να ζωντανέψει. Πολύ πιο πιθανό, και γι'αυτό στον έδωσε και πιο φτηνά.
Αν θες, καλύτερα είτε είναι είτε δεν είναι ζωντανός, βάλε 1,2 κιλά ζωντανού απο κάποιο χομπίστα να μπολιάσει και αυτός.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-14, 20:24
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Επανερχομαι με ενα μικρο update για την πορεια στησιματος του ενυδρειου.Πηρα λοιπον πραγματικα ζωντανο βραχο 5κ. και βαζοντας υποβαθρο απο τον νεκρο βραχο 2κ. εστησα το βραχο.Για πειτε καμια γνωμη.Πως σας φαινεται το στησιμο?
Πηρα και δυο κυκλοφορητες,ενα 1000 και ενα 600.
Ο 1000αρης ειναι λιγο θορυβοδης.Σαν να συντονιζεται.
Μου ειπαν να ριξω τις πρωτες μερες βακτηρια,να ριξω?
Αλλαξα και τη μια λαμπα με μια ATI 24W deep blue..Αυτα...
Α,το skimmer μολις εβαλα τον ζωντανο,αρχισε να παραγει φυσαλιδες.Δεν ανεβαινουν ομως μεχρι πανω....οσο και αν ρυθμισα την εισαγωγη αερα...ειναι φυσιολογικο ή υπαρχει προβλημα?
Στη φωτο δειχνω το aquascape,δεν εχω προλαβει να προσθεσω νερο για να παει μεχρι επανω.Μεχρι ποσο απο το χειλος του ενυδρεειου να το φτασω?2-3 ποντους ειναι καλα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-24 18.44.27.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  52,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-24 18.47.59.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-24 18.44.59.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  49,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-24 18.45.16.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  53,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-14, 04:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλη αρχη. Παρακολουθω το θεμα γιατι τριγυρναει η σκεψη καιρο τωρα για ενα ριφακι, να δουμε απο κοστολογιο πως παμε μονο! Καλη συνεχεια ευχομαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-14, 14:15
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι με ενα μικρο update για την πορεια στησιματος του ενυδρειου.Πηρα λοιπον πραγματικα ζωντανο βραχο 5κ. και βαζοντας υποβαθρο απο τον νεκρο βραχο 2κ. εστησα το βραχο.Για πειτε καμια γνωμη.Πως σας φαινεται το στησιμο?
Πηρα και δυο κυκλοφορητες,ενα 1000 και ενα 600.
Ο 1000αρης ειναι λιγο θορυβοδης.Σαν να συντονιζεται.
Μου ειπαν να ριξω τις πρωτες μερες βακτηρια,να ριξω? Ότι θες. Αν θες ρίχνεις αν θες όχι.
Αλλαξα και τη μια λαμπα με μια ATI 24W deep blue..Αυτα... Μάλλον εννοείς Blue plus. Tι λάμπες έχει τώρα;
Α,το skimmer μολις εβαλα τον ζωντανο,αρχισε να παραγει φυσαλιδες.Δεν ανεβαινουν ομως μεχρι πανω....οσο και αν ρυθμισα την εισαγωγη αερα...ειναι φυσιολογικο ή υπαρχει προβλημα? Κανονικά θα έπρεπε ο αφρός που παράγει να φτάνει να γλείψει το χείλος απο το κύπελο. Μάλλον όπως σου είπα, δεν σου κάνει.
Στη φωτο δειχνω το aquascape,δεν εχω προλαβει να προσθεσω νερο για να παει μεχρι επανω.Μεχρι ποσο απο το χειλος του ενυδρεειου να το φτασω?2-3 ποντους ειναι καλα? Όσο νομίζεις ότι δεν θα σου χυθεί έξω σε μια αναταραχή.
....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-14, 14:22
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Ναι, τη Blue PLUS εννοούσα.
Μη μου λες τέτοια για το Skimmer τώρα... Την πάτησα.
Τι γίνεται τώρα? Έχεις να μου προτείνεις κάποια λύση?
Να κοιτάξω για άλλο?
Το στήσιμο του βράχου πώς το βλέπεις?
-------------------------
Sorry, γράφω από κινητό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlias21 : 25-02-14 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-14, 14:41
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τη Blue PLUS εννοούσα.
Μη μου λες τέτοια για το Skimmer τώρα... Την πάτησα.
Τι γίνεται τώρα? Έχεις να μου προτείνεις κάποια λύση?
Να κοιτάξω για άλλο?
Το στήσιμο του βράχου πώς το βλέπεις?
-------------------------
Sorry, γράφω από κινητό...
Για το σκίμμερ σου είχα πει 4 μέρες πριν:
Παράθεση:
To σκιμερ αυτό δεν ειναι και της προκοπής πάντως να ξέρεις. Για ψιλοπράματα κάτι θα κάνει.
Πάρε κάτι που να κανει για τα λίτρα σου, ή εν τέλει, αν κάνεις συχνές αλλαγές μην παίρνεις και καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-14, 15:23
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο? Το Red sea prizm ίσως? (το μικρό).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-14, 16:01
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο? Το Red sea prizm ίσως? (το μικρό).
Σε αυτά τα λίτρα, με λίγα χρηματα μόνο εσωτερικά μπορείς να βάλλεις.
http://www.petsupermarket.gr/5979/%C...immer-ps1.html
http://www.petcumulus.gr/shop-produc...inside-skimmer
http://aquario.gr/filtra/skimmers/tr...l#.Uwyh4s5ve1s
http://aquario.gr/filtra/skimmers/tu...l#.Uwyh585ve1s
Kαι το Mce 300 το οποίο είναι μεγάλο για τα λίτρα σου:
http://igna.gr/index.php/component/v...etail?Itemid=0
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-14, 17:40
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το skimmeraki αρχισε επιτελους να δουλευει σωστα.Αρχισε να βγαζει αφρο αλλα και να τον αδειαζει στο δοχειο συλλογης.Αυτο ειναι καλο για να μου δωσει λιγο χρονικο περιθωριο μεχρι να το αναβαθμισω.
Θελω να παρω ΑΟ.Κοιταξα αυτα http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189
αλλα και αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=190
Ποιο μου προτεινετε,με τι μεμβρανες,(flush kit θα βαλω),με γνωμονα παντα οτι θα το χρειαστω αργοτερα αν και εφοσον αναβαθμιστω απο το 60αρι στο 350αρι.Αν παρω τωρα καποιο με 50gpd,μπορω αργοτερα να αλλαξω τη μεμβρανη σε 100 ή 150?
Σημερα εκανα τεστ αμμωνιας και μου δεινει ολικη αμμωνια 0,05(tropic marine test) με PH 8,θερμοκρασια 25.Η καθαρη ειναι στα 0,027. Η θερμοκρασια εκει ειναι καλα ή να ατην ανεβασω λιγο?
Αυτα για την ωρα...και ευχαριστω για τις συμβουλες και τη βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-14, 14:09
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το skimmeraki αρχισε επιτελους να δουλευει σωστα.Αρχισε να βγαζει αφρο αλλα και να τον αδειαζει στο δοχειο συλλογης.Αυτο ειναι καλο για να μου δωσει λιγο χρονικο περιθωριο μεχρι να το αναβαθμισω.
Θελω να παρω ΑΟ.Κοιταξα αυτα http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189
αλλα και αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=190
Ποιο μου προτεινετε,με τι μεμβρανες,(flush kit θα βαλω),με γνωμονα παντα οτι θα το χρειαστω αργοτερα αν και εφοσον αναβαθμιστω απο το 60αρι στο 350αρι.Αν παρω τωρα καποιο με 50gpd,μπορω αργοτερα να αλλαξω τη μεμβρανη σε 100 ή 150?
Σημερα εκανα τεστ αμμωνιας και μου δεινει ολικη αμμωνια 0,05(tropic marine test) με PH 8,θερμοκρασια 25.Η καθαρη ειναι στα 0,027. Η θερμοκρασια εκει ειναι καλα ή να ατην ανεβασω λιγο?
Αυτα για την ωρα...και ευχαριστω για τις συμβουλες και τη βοηθεια.
Πάρτη με 50ρα μεμβράνη. Έτσι το νερό περνάει πιο αργά απο μέσα και φιλτράρεται καλύτερα.
Αν θες πάρτη και με 75ρα.
Την θερμοκρασία ανέβασε τη μισό βαθμό ακόμα.
Η αμμωνία καλά είναι. Πρέπει να πέσει λίγο ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-14, 17:05
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ποια ΑΟ από αυτές που παρέθεσα να προτιμήσω?
Φώτα άρχισα να ανάβω δύο ώρες τη μέρα. Άνθρακα και αντιφωσφορο να ξεκινήσω να βάζω?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-02-14, 13:39
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ΑΟ από αυτές που παρέθεσα να προτιμήσω? Όποια θες.
Φώτα άρχισα να ανάβω δύο ώρες τη μέρα. Άνθρακα και αντιφωσφορο να ξεκινήσω να βάζω?Όπως θες. Αν θες ξεκινάς απο τώρα, αν θες πιο μετά.
....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-03-14, 19:23
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μπορειτε να μου πειτε,τι ειναι αυτα πανω στο βραχο?Ειναι παρα πολλα,καμια 30ρια σιγουρα,ισως και παραπανω..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-03-01 19.10.41.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  69,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-03-01 19.10.54.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  59,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-03-14, 22:08
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Aν μπορώ να διακρίνω καλά, και αν είναι σκληρά στην υφή, είναι απομεινάρια σκελετού απο Lps.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απο reef σε fish only... Πάνος Fish Only 30 23-05-12 11:38
Dither fish με agasizzii σε 54 λίτρα kalagio Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 13-05-11 14:31
Reef vs Fish Only niar71 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 13-11-10 19:58
54 λίτρα only-fish theodoros Fish Only 42 12-06-10 19:29
mini reef ή fish only ??? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 09-12-05 08:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18341 seconds with 16 queries