Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-08-16, 12:16
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Wink Το δικό μου φυτευτό!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100*40*50
Όγκος:200L
Κατηγορία: Κοινωνικό

Φυτά:Lobelia Cardinalis 'Mini,Hydrocotyle - Tripartita,Μoss xmas,Hydrocotyle Leucocephala,Aponogeton Boibianus,Hygrophila difformis ,Hydrophilic corymbosa siamensis ,Ceratopteris thalictroides ,Hygroph Lindermia rotundifoliaila polysperma,Anubias Barteri Nana.

Ψάρια / ¶λλα είδη: 15 neon tetra, 2corydoras julii, 1ancestro/ 1 amano, ν ramshorn snail

Διακοσμητικά υλικά: βράχος λάβα, ρίζες , 2-3 βοτσαλάκια
Φόντο: οχι
Φωτισμός: τ5 2*39watt
Διάρκεια φωτισμού: περιπου 10 ωρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικλο φίλτρο SUN SUN HW 303A (σφουγγαρια/λαβα/ελαφροπετρα (απο κατω προς τα πανω))
Θερμοστάτης:YUGE - 300W
Λίπανση: 1 φορά στις 15/πολύ πλούσιο υπόστρωμα με χώμα κομποστ
Παροχή CO2:ναι

Παράμετροι:

pH: 7-7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 12-15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7-10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 1/εβδομάδα 30-40%
Θερμοκρασία: 25,5C

¶λλες πληροφορίες:
Υπόστρωμα χαλαζιακη άμμος μαύρη λεπτόκοκκη, βυθός βιολογικό χώμα τύπου κομποστ και τύρφη.
Σε αναμονή να μου έρθουν τα ανεμιστιρακια να τα συνδέσω με τον controller για να εχω πλήρες σύστημα ψύξης θέρμανσης.
Φωτογραφία:



Είναι η πρωτη μου φορά που κανω κατι οργανωμενο και μετα απο αρκετές ωρες μελετης στο φορουμ. Όπως και είναι η πρώτη μου φορά που η ανουμπια μου άνθησε!! προσπαθώ να φτιαξω κατι που να θυμίζει Ασιατικό. απο Σεπτεμβρή θα βαλω και ενα χαρεμάκι γκουραμι. σκεφτομαι ακομα να προσθέσω είτε ενα helena γιατι τα φυτά μου μιάζουν με χριστουγενιατικα δέντρα με κοκκινες μπαλιτσες ή να βαλω ενα ζευζαρακι Chromobotia Macracanthus (κλοουν γλυκου νερού) που μου εχουν πει οτι τρώνε τα μικρα σαλιγκαρακια. εσεις τι λετε για ολα αυτα?? Νομιζω πως ειμαι σε καλο δρομο ή απλα το νομιζω?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου απο την αρχη φυτευτό mobar78 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-04-16 21:12
Το δικό μου 30λ.. piranha friend Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 19-05-13 09:21
Να και το δικό μου το νέο zaxar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 02-05-10 11:41
να και τα δικά μου... aristomenis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 29-05-08 09:22
Να και το δικό μου.... LEON13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 01-08-07 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05946 seconds with 14 queries