Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-10, 08:48
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τι είναι αυτά που κάνετε βρε παιδιά;;;; Καλά λέω εγώ ότι εσείς δεν κάνετε λίμνες πλέον αλλά διαστημόπλοια! Τόση μελέτη τόση τεχνολογία!!! Τι να πω; Μπράβο και συγχαρητήρια! Για το μεράκι, για την μελέτη για την υπομονή και για το τελικό αποτέλεσμα που σίγουρα ακόμα μια φορά θα δούμε στο τέλος κάτι υπέροχο!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-10, 09:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτά που κάνετε βρε παιδιά;;;; Καλά λέω εγώ ότι εσείς δεν κάνετε λίμνες πλέον αλλά διαστημόπλοια! Τόση μελέτη τόση τεχνολογία!!! Τι να πω; Μπράβο και συγχαρητήρια! Για το μεράκι, για την μελέτη για την υπομονή και για το τελικό αποτέλεσμα που σίγουρα ακόμα μια φορά θα δούμε στο τέλος κάτι υπέροχο!!!
Aγαπητή μου Λούση, όταν και εγώ στο παρελθόν έμπενα στις ξένες σελίδες και τα έβλεπα αυτά τα πράγματα, έλεγα ότι είμαστε ποοολλλλάαα χρόνια πίσω. Το όνειρό μου όμως δεν έσβησε ποτέ για να κατασκευάσω μια λίμνη τέτοιου επιπέδου.

Αυτό που δεν μπορούσα να φανταστώ βέβαια, ήταν ότι τουλάχιστον στην Κύπρο θα διαδιδόταν τόσο πολύ η αγάπη προς τις τεχνητές λίμνες, με αποτέλεσμα να κερδίσουμε πολλά μέτρα έδαφος, φτάνοντας σε επίπεδο και τεχνολογία χώρες όπου παλαιότερα τις "βλέπαμε με το καλαμάκι" που λένε...

Αυτό είναι το επίπεδο που θέλαμε να ανεβάσουμε στο φόρουμ αυτό. Η καλύτερη και αρτιότερη κατηγορία για λίμνες στον ελληνικό χώρο. Αυτό, θα δώσει την "απαραίτητη τροφή" ώστε να εμπλακούν και άλλοι φίλοι των κόι που βλέπουν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα.

¶ρα κάποιοι έπρεπε να κάνουν την αρχή...θα ακολουθήσουν κι άλλοι, θα το δεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα μηκος? Πλατος? βαθος?
Περιπου.......
¶ντρο, θα ανεβάσω την τελική κάτοψη της λίμνης μου. Θέλω όμως λίγο χρόνο καθότι έχω μια δύσκολη εβδομάδα. 12,500 λίτρα όμως, ίσως και λιγάκι περισσότερα. Βάθος μεταξύ 105-115εκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 02-06-10 στις 09:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-10, 07:41
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Η επιλογή σου για fiber glass είναι η καλύτερη. Πού καλή δουλεία μέχρι τώρα μπράβο Βασίλη καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-10, 14:50
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

βασιλη ειναι τελεια!!! Την εχεις βαλει διπλα στο σπιτι και μου αρεσει αυτο! Ειδα οτι το νερο θα γλυφει τα σκαλοπατια και με ταξιδευει στην αιγυπτο και μαροκο!!! μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-10, 15:56
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Καταπληκτική δουλειά.
Μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-10, 21:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η εβδομάδα που μας πέρασε ήταν σχεδόν όλη αφηερωμένη στο καλούπωμα. Μονόπλευρο καλούπωμα, το οποίο δυσκόλεψε σε κάποια σημεία, όπως αυτό με τις καμπύλες επιφάνειες. Μπορείτε να δείτε ένα χάος από στηρίγματα, γιατί θα υπάρξουν μεγάλες πιέσεις.



Ακολουθεί το skimmer όπως έχει στεραιωθεί στο εσσωτερικό ξύλο των καλυπιών, ώστε όταν αφαιρεθούν τα ξύλα να είναι "ένα πρόσωπο" με το μπετόν.



Οι ειδικοί σωλήνες Χ3 που θα χρησιμοποιήσουμε τον πρώτο για την επαναφορά του φιλτραρισμένου νερού πίσω στη λίμνη, τον δεύτερο στην πρόνοια για αποφυγή υπερχείλισης της λίμνης μας και τον τρίτο, πρόνοια μήπως και θέλουμε να περάσουμε μελλοντικά κάτι στη λίμνη μας, όπως κάποια ηλεκτρική συσκευή. Η απόσταση των σωλήνων από τον πυθμένα κάπου στα 15-20 εκατοστά και κάπου 20-25 εκατοστά απόσταση ο ένας από τον άλλο.



Σήμερα, πρωί-πρωί, 11 Ιουνίου 2010 έφτασε το τσιμεντοκονίαμα και μεταφέρθηκε στο καλούπι κουβά-κουβά, όσο κουραστικό και αν ακούγεται. Δυστυχώς άλλη επιλογή δεν υπήρχε γιατί τα γύρω φυτά δεν επέτρεπαν κάτι άλλο. Ακολουθούν 2 φωτογραφίες μετά το πέρας της εργασίας.





Με τη βοήθεια του Θεού, αύριο νωρίς το πρωί θα αφαιρεθούν τα καλούπια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-10, 22:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βλεπω γινεται σοβαρη δουλεια.Ενα μεγαλο μπραβο και σου ευχομαι να γινει ακριβως οπως την φανταζεσαι.(να βαλεις φωτο και μετα το ξεκαλουπωμα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16225 seconds with 15 queries