Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-10, 07:09
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή ryukin

Καλησπερα!
Θα σας ημουν ευγνομων αν μπορουσατε να με βοηθησετε με το ψαρακι μου. Ασχολουμαι με ενυδρεια εδω και αρκετα χρονια (κυριως μονομαχους και zebra) αλλα ειμαι εντελως αρχαρια με τα χρυσοψαρα. Πριν ενα χρονο ειχα ενα fantail αλλα αρρωστησε (πιθανοτατα fin rot) και πεθανε μεσα σε 1 μηνα παρολο που αγορασα οτι φαρμακο μου προτειναν για να το σωσω. Απο τοτε δεν ξαναπηρα ψαρακι και αφησα το ενυδρειο αδειο με μια ιαπωνεζικη γαριδα και φυτο java moss. Σημερα μου εφεραν ενα χρυσοψαρο ryukin sabao και θελω να μαθω τα παντα για την φροντιδα του ωστε να ζησει πολλα πολλα χρονια. Εχω ενα ενυδρειο 50L το οποιο μαλλον ειναι μικρο για ενα τετοιο ψαρι
Θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες σχετικα με την διατροφη του, τις ασθενειες των ryukin, τις αναγκες τους και οτι αλλο πιστευετε πως πρεπει να γνωριζω.

Παρατηρησα οτι το ψαρακι μου τσιμπαει το χορτο, υπαρχει πιθανοτητα να παθει κατι αν αρχισει να τρωει μεγαλες ποσοτητες του χορτου του ενυδρειου;

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-10, 11:18
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παρουσίασε το ενυδρείο σου.

Από άρθρο του κύριου Ανδρέα Αφ. :
Πολλές φορές ξεχωρίζει μια χαρακτηριστική καμπούρα πίσω από το κεφάλι του και το σώμα του είναι σχεδόν τριγωνικό. Το χρώμα του ποικίλει: κόκκινο, κόκκινο/μαύρο, κόκκινο/άσπρο και εμπριμέ.


Τα Ryukin είναι καλό να τα διατηρούμε σε ενυδρεία μεγαλύτερο βάθος από ότι συνήθως χρησιμοποιούμε για τα άλλα χρυσόψαρα. Σε ιδανικές συνθήκες μπορεί να ζήσει μέχρι και 15 χρόνια.

Ιδανικές τιμές για τις παραμέτρους του νερού τους είναι οι:
Θερμοκρασία: 21C έως 26C
p.H.: 7.0-8.0
(τελος)

φυσικά
ΝΗ3/ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
NO3 >20
GH >14
KH >15
-------------------------
υπάρχουν πόστ για τις ασθένειες....



Για τη διατροφή τους θα φροντίζεις:

Εναλλαγή τροφών όπως νιφάδες και κόκκοι και άλλα αν θες στη σειρά όμως, νηστεία και ζεματισμένα λαχανικά...

Δευτέρα: Νιφάδες
Τρίτη: Κόκκοι
Τετάρτη: Νιφάδες
Πέμπτη: Κόκκοι
Παρασκευή: Νιφάδες
Σάββατο: Νηστεία
Κυριακή: Ζεματισμένα λαχανικά (καρότο, αρακάς μαρούλι κτλ κτλ τίποτα άλλο απλό ζεμάτισμα με νερό)
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 14-08-10 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-10, 11:21
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Και το βασικότερο για να σου ζήσει: ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

με τις οποίες πετυχαίνουμε:
ΝΗ3/ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 <20
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-08-10 στις 18:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-10, 23:50
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

το ενυδρειο μου εχει μια λευκη λαμπα, διαστασεις: L50cmxW25cmxH40cm, φιλτρο με σφουγγαρακι και βιολογικες πετρουλες (αν θυμαμαι καλα εχει max output 380L/hr), φυτο java moss, μια ιαπωνεζικη γαριδα, πετρουλες, πετρα για φουσκες (εκτος λειτουργιας προς το παρον για να μην ενοχλει το ψαρι), θερμοστατη... αυτα. Με την θερμοκρασια μαλλον εχω ενα μικρο προβλημα γιατι φοβαμαι πως την ημερα θα ανεβει στους 27. Πως την ριχνουμε; Με αλλαγες νερου; Οι τιμες σε αμμωνια, νιτρικα, κτλ ειναι ενταξει. Επισης βαζω λιγο αλατι ενυδρειου γιατι το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο.
Ανησυχω πολυ που τρωει το φυτο, ελπιζω να μη του κανει κακο. Διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και αλλες τροφες εκτος απο τροφη για χρυσοψαρα, οπως μαρουλι, αγγουρακι, bloodworms και τελος αρακα οταν ειναι constipated. Τι αλλο να του δινω;

Να υποθεσω οτι ειναι καλο σημαδι που ειναι δραστηριο και κολυμπαει συνεχως;
Επειδη μαλλον θα αργησω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο (ισως παρω μεγαλυτερο σε 1-2 μηνες), καθε ποτε να αλλαζω νερο; Σκεφτομαι να κανω τεστ για αμμωνια καθημερινα για ενα μηνα και να αλλαζω το 20% του νερου καθε βδομαδα και να προσθετω προληπτικα ενα υγρο για να εξουδετερωνει την αμμωνια μια φορα την εβδομαδα. Δεν θελω ομως να στρεσσαρω το ψαρακι, οποτε σκεφτομαι να καθαριζω με την σκουπα τις πετρουλες καθε 2 βδομαδες.

Θα ανεβασω φωτογραφιες οταν ξημερωσει γιατι με το φλας τωρα δεν θα βγουν καλες. Ειναι πολυ ομορφο ψαρι παντως και με εχει ενθουσιασει παρα πολυ. Ειναι calico (πορτοκαλι, ασπρο, μαυρο), το ενα ματι του ειναι μαυρο γυρω γυρω και το αλλο ασπρο, εχει καμπουρα και σωμα σαν αυγο αλλα η ουρα του ειναι μονή (χαρακτηριστικο των ryuki sabao.

Αληθεια σε τι ασθενειες ειναι ευαλωτα;

Nα προσθεσω στο φιλτρο πετρουλες για αμμωνια; Αυτη τη στιγμη εχω 2 βιολογικα φιλτρα, ειναι καλη ιδεα να αντικαταστησω το ενα με φιλτρο για αμμωνια;

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
-------------------------
να ρωτησω και κατι ακομα... που ισως σας φανει αστειο :P
Το βλεπω αρκετα συχνα να βαζει πετρουλες στο στομα του και να τις βγαζει. Υπαρχει περιπτωση να πνιγει;
-------------------------
Να και το ψαρακι μου:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakura-chan : 14-08-10 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-08-10, 16:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αρχικά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο χομπίστα εδώ μέσα. Το φίλτρο σουδεν είναι έτοιμονα δεχτεί ακόμα ψάρια, γιατί πολύαπλά δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί οι απαιτούμενες εστίες βακτηριδίων οι οποίες θα διασπούν με τη σειρά τους την αμμωνία και τα νιτρώδη που θα δημιουργεί το ίδιο το ψάρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
φυτο java moss, μια ιαπωνεζικη γαριδα, πετρουλες, πετρα για φουσκες (εκτος λειτουργιας προς το παρον για να μην ενοχλει το ψαρι).
Ανησυχω πολυ που τρωει το φυτο, ελπιζω να μη του κανει κακο. Διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και αλλες τροφες εκτος απο τροφη για χρυσοψαρα, οπως μαρουλι, αγγουρακι, bloodworms και τελος αρακα οταν ειναι constipated. Τι αλλο να του δινω;
Να μην ανησυχείς γιατί τρώει το φυτό σου. Τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να τσιμπάνε τα φυτά.
Αν η αεραντλία σου δεν σου δημιουργεί τσουνάμι, τότε θα σε συμβούλευα να την ανάψεις. Χρειάζονται αρκετό οξυγόνο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την θερμοκρασια μαλλον εχω ενα μικρο προβλημα γιατι φοβαμαι πως την ημερα θα ανεβει στους 27.
Αν και όντως η θερμοκρασία σου είναι λιγάκι ψηλή για χρυσόψαρα, εντούτοις αν την κρατήσεις τουλάχιστον σταθερή αυτό το ζεστό διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όχι όμως πιο πάνω, έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τιμες σε αμμωνια, νιτρικα, κτλ ειναι ενταξει. Επισης βαζω λιγο αλατι ενυδρειου γιατι το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο.
Όταν λες ότι οι τιμές σου είναι εντάξει, μπορείς να τις αναφέρεις και σε μας?
Το αλάτι (ενυδρειακό) τί το βάζεις στο ενυδρείο σου? Ποιός σου έχει πει ότι σου ανεβάζει τις σκληρότητες και γιατί τόσο συχνά?
Αν μπορείς σημείωσε μας και τις τιμές των σκληροτήτων του νερού σου. Πληροφοριακά όμως, τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν κανονικότατα σε χημεία νερού με μεγαλύτερη απόκληση απ' ότι τα περισσότερα ψάρια που γνωρίζουμε, αν και γενικότερα μιλάμε για ελαφρώς αλκαλικό νερό.

Αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες το 1/3 του γενικού όγκου.

Αν σου είναι εύκολο, θα μπόρούσες να μας παρουσιάσεις μια πιο γενική εικόνα του ενυδρείου σου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και κατι ακομα... που ισως σας φανει αστειο :P
Το βλεπω αρκετα συχνα να βαζει πετρουλες στο στομα του και να τις βγαζει. Υπαρχει περιπτωση να πνιγει;
Τίποτε το αστείο. Το συνηθίζουν αυτό και δεν κινδυνεύουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-08-10, 23:22
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο χομπίστα εδώ μέσα. Το φίλτρο σουδεν είναι έτοιμονα δεχτεί ακόμα ψάρια, γιατί πολύαπλά δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί οι απαιτούμενες εστίες βακτηριδίων οι οποίες θα διασπούν με τη σειρά τους την αμμωνία και τα νιτρώδη που θα δημιουργεί το ίδιο το ψάρι.
χμμμ, δεν ειναι καινουριο το ενυδρειο, το εχω 5 χρονια, απλα τον τελευταιο χρονο δεν εχει ψαρακια παρα μονο φυτα και μια γαριδα και εριχνα καθημερινα τροφη για ψαρακια.


Παράθεση:
Να μην ανησυχείς γιατί τρώει το φυτό σου. Τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να τσιμπάνε τα φυτά.
Αν η αεραντλία σου δεν σου δημιουργεί τσουνάμι, τότε θα σε συμβούλευα να την ανάψεις. Χρειάζονται αρκετό οξυγόνο.
α ωραια, θα την αφησω ανοιχτη τοτε, απλα εχω την εντυπωση οτι κανει θορυβο και ενοχλει το ψαρακι

Παράθεση:
Αν και όντως η θερμοκρασία σου είναι λιγάκι ψηλή για χρυσόψαρα, εντούτοις αν την κρατήσεις τουλάχιστον σταθερή αυτό το ζεστό διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όχι όμως πιο πάνω, έτσι?
πανω σε αυτο εχω μεγαλο προβλημα. Σημερα πηγε 28.5 και εκανα αλλαγη νερου για να την ριξω. Τωρα ειναι στους 27 παλι. Σκεφτομαι να βαλω παγακια γυρω απο το ενυδρειο (εξωτερικα) για να το κρυωνουν λιγο. Δεν ξερω τι αλλο να κανω


Παράθεση:
Όταν λες ότι οι τιμές σου είναι εντάξει, μπορείς να τις αναφέρεις και σε μας?
Το αλάτι (ενυδρειακό) τί το βάζεις στο ενυδρείο σου? Ποιός σου έχει πει ότι σου ανεβάζει τις σκληρότητες και γιατί τόσο συχνά?
Αν μπορείς σημείωσε μας και τις τιμές των σκληροτήτων του νερού σου. Πληροφοριακά όμως, τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν κανονικότατα σε χημεία νερού με μεγαλύτερη απόκληση απ' ότι τα περισσότερα ψάρια που γνωρίζουμε, αν και γενικότερα μιλάμε για ελαφρώς αλκαλικό νερό.
ammonia 0
nitrites 0
nitrates 4
σκληροτητα 37ppm
pH 7.3

αλατι δεν βαζω συχνα, απλα εβαλα λιγο αυτη τη φορα για προληψη ασθενειων.
Κατι μου λεει οτι εχω προβλημα με την σκληροτητα

Σε καθε αλλαγη νερου που κανω βαζω conditioner για το νερο που εξουδετερωνει την αμμωνια και τα nitrites, πιστευω δεν βλαπτει κατι τετοιο ε;

Παράθεση:
Αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες το 1/3 του γενικού όγκου.
ωραια! Τον βυθο να τον καθαριζω με την σκουπα καθε βδομαδα; Ανησυχω μηπως στρεσσαριστει απο το συχνο καθαρισμα.

Παράθεση:
Αν σου είναι εύκολο, θα μπόρούσες να μας παρουσιάσεις μια πιο γενική εικόνα του ενυδρείου σου?
Δηλαδη; Να βγαλω φωτο ολο το ενυδρειο;


Παράθεση:
Τίποτε το αστείο. Το συνηθίζουν αυτό και δεν κινδυνεύουν.
Α ωραια! Ευχαριστω!!!

Να ρωτησω και κατι αλλο, του δινω να τρωει 2 φορες την ημερα αλλα φαινεται συνεχως πεινασμενο. Τροφη στο πατωμα δεν υπαρχει, τρωει τα παντα και παρολο που το εχω μονο 2 μερες εμαθε να τρεχει επανω οταν ανοιγω το καπακι για να φαει. Μηπως το ταιζω λιγο και πειναει;

Α! και κατι ακομα. Οταν εχει πανω στην επιφανεια του νερου φουσκες τρεχει να τις φαει (μαλλον τις μπερδευει με τροφη. Ειναι ανησυχητικο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-08-10, 23:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
σκληροτητα 37ppm....Κατι μου λεει οτι εχω προβλημα με την σκληροτητα
pH 7.3
Το 7.3 ΡΗ είναι ιδανικότατο. Οι σκληρότητες σου νομίζω ότι έχουν πρόβλημα ώς προς την μέθοδο που τις μετράς. τώρα ρο 37 πολύ εξωπραγματικό φαίνεται. Με τί μετράς? Όταν λέμε σκληρώτητες εννοούμε ΡΗ, ΚΗ και GH . Ποιές από αυτές έχεις μετρήσει εκτός από το ΡΗ?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καθε αλλαγη νερου που κανω βαζω conditioner για το νερο που εξουδετερωνει την αμμωνια και τα nitrites, πιστευω δεν βλαπτει κατι τετοιο ε;
Όχι, οι σκληρότητες δεν επηρεάζονται από τα αντιχλώρια και τα βελτιωτικά νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη; Να βγαλω φωτο ολο το ενυδρειο;
Αν μπορείς, ναι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και κατι αλλο, του δινω να τρωει 2 φορες την ημερα αλλα φαινεται συνεχως πεινασμενο. Τροφη στο πατωμα δεν υπαρχει, τρωει τα παντα και παρολο που το εχω μονο 2 μερες εμαθε να τρεχει επανω οταν ανοιγω το καπακι για να φαει. Μηπως το ταιζω λιγο και πειναει;
ΤΟ έχουν αυτό το κουσούρι τα χρυσόψαρα γενικότερα. Να μην σε μπερδεύει το πεινασμένο στοματάκι του. Τροφή κανονικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan Εμφάνιση μηνυμάτων
Α! και κατι ακομα. Οταν εχει πανω στην επιφανεια του νερου φουσκες τρεχει να τις φαει (μαλλον τις μπερδευει με τροφη. Ειναι ανησυχητικο;
Όχι-όχι, μην σε αγχώνει. Είπαμε, καλή χημεία του νερού σου, αεραντλία ιδιαίτερα τώρα που έχει ζέστες, τάισμα με το μέτρο, παρακολουθούμε την θερμοκρασία και φτάνει...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05906 seconds with 12 queries