Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-03, 22:54
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Αγορα UV λαμπας

Σε ένα ενυδρειο 600λτ δουλευει μια UV Tetratec στην εξοδο (μετα απο την σωστη παρατήρηση του φιλου kroud) ενος Εheim 2228(1000lt/h) που μαλλον ειναι λιγη για τον όγκο του ενυδρειου. Εχετε καμια καλη προταση για UV λαμπα στα.....μέτρα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-03, 22:45
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μια 15αρα με electronic ballast ειναι οτι πρεπει για τα λιτρα σου.
Κρατα τη μικρη που εχεις για ενα αλλο μικροτερο ενυδρειο που μπορει να αποκτησεις στο μελλον.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-03, 01:37
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν και η 15άρα είναι μάλλον η ενδεδειγμένη λύση, μπορείς να βάλεις μία δεύτερη ίδια UV Tetratec σε σειρά με αυτήν που έχεις. Αυτό που κυρίως μετράει δεν είναι τα Watt της λάμπας αλλά ο χρόνος έκθεσης στην ακτινοβολία. Με διάφορα τερτίπια (ελικοειδείς διαδρομές κ.λ.π.) οι εταιρείες αυξάνουν τον χρόνο παραμονής οπότε μικρότερες σε ισχύ λάμπες κάνουν την δουλειά τους. Με αυτή - και μόνον - την λογική, οι 2 τεσσάρες θα σε καλύψουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-03, 14:41
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Γιωργο σωστο αυτο που λες αλλα θα διαφωνησω με τα watt.Εχει διαφορα να περναει το νερο μεσα απο δυο 4αρες λαμπες(απ'οτι θυμαμαι μαλλον 5αρα ειναι η λαμπα της tetra) αντι μιας 15αρας.Η ισχυ της ειναι πολυ μικρη με συνεπεια πολλοι μικροοργανισμοι να περνουν ανενοχλητοι.Σαφως εχει σημασια και η ταχυτητα του νερου που περνει μεσα απο της λαμπες οπως ανεφερες.Οποτε στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για 1000 λιτρα την ωρα.Οχι οτι ειναι πολλα για 600 λιτρα ενυδρειο αλλα για μια UV 5 watt ειναι πολλα γιατι ο χρονος παραμονης του νερου μεσα στον θαλαμο θα ειναι πολυ μικρος σε συνδιασμο με το μεγεθος του θαλαμου και τα watt.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-03, 10:11
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αυτό θα είχε σημασία αν οι δύο λάμπες τροφοδοντούνται από δύο διαφορετικές αντλίες οπότε ο μικροοργανισμός που τρώει την ακτινοβολία από την μία βγαίνει μετά στο ενυδρείο χωρίς να έχει σκοτωθεί - και ποιός ξέρει πότε θα τον ξαναπάρει η αντλία να τον ξαναπεράσει από την UV. Αφού όμως θα είναι σε σειρά, ο ίδιος μικροοργανισμός αφού φάει την ακτινοβολία της πρώτης λάμπας θα φάει μετά ΚΑΙ της δεύτερης και η ακτινοβολία πάει προσθετικά, οπότε είναι ακριβώς σαν να έχει περάσει από 10άρα λάμπα. Εκτός τούτου, τα 1000 λίτρα / ώρα του φίλτρου είναι ονομαστικά. Με βάση την υψομετρική διαφορά και την παρουσία των 2 λαμπών ΚΑΙ των υλικών φιλτραρίσματος ούτε 600 λίτρα / ώρα καθαρά δεν θα δίνει, ήτοι 300 λίτρα / ώρα / λάμπα τα οποία είναι εντός προδιαγραφών. Τέλος, το έξοδο μιάς δεύτερης Tetratec είναι σημαντικά μικρότερο από την αγορά 15άρας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-03, 14:49
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η διαφορα ειναι 60 ευρω περιπου αλλα μιλαμε για 5watt με 15watt.Νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο πολλα να δωσεις 60 ευρω παραπανω.
Γιωργο μιλαμε για 5watt και 5watt και οχι 10watt συγκεντρωμενα σε εναν θαλαμο 30cm και πανω αλλα σε 2 θαλαμους πολυ μικροτερους.Συνεπως ειναι λιγοτερo απο 10.000mw.s/cm² με αποτελεσμα πολλοι μικροοργανισμοι να την γλιτωνουν και να περνουν ανενοχλητοι.Σε αυτο το σημειο εχω τις επιφυλαξεις μου γιατι δεν ξερω εαν θα μπορει να γινει σωστη αποστειρωση σε ενα 600αρη ενυδρειο με 2 μικρες UV.Πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να περναει το νερο μεσα απο μια 15αρα με μεγαλο θαλαμο και να παραμενει περισσοτερο παρα απο 2 μικρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-03, 21:13
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εφόσον ο κατασκευαστής δίνει την μία λάμπα για 400άρι ενυδρείο, οι δύο εν σειρά είναι ικανές για 800άρι ενυδρείο, αυτό είναι δεδομένο από τους νόμους της φυσικής. Οπότε στο 600άρι έχεις και 33% "περίσσευμα".

Το μόνο που μπορούμε να αμφισβητήσουμε είναι το rating της Tetra, όχι όμως την προσθετική ιδιότητα των λαμπών εν σειρά. Αυτό δεν ξέρω από που προκύπτει ή αν κάποιος έχει τέτοια δεδομένα. Χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη λάμπα επί ένα χρόνο τώρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος - και βλέπω και διαφορά η οποία ας πούμε σημαίνει απουσία (παντελής) μονοκυτταρικής άλγης από το συγκεκριμένο ενυδρείο που την χρησιμοποιώ.

Αν κάποιος έχει δεδομένα που αμφισβητούν αυτά που ισχυρίζεται η Tetra τότε μιλάμε επί άλλης βάσεως.

Αν ένας κατασκευαστής μπορούσε να βρει έναν τρόπο το νερό να κάνει μία τεράστια διαδρομή μπροστά από την λάμπα (π.χ. με ένα ελικοειδή δρόμο με ελάχιστο βήμα) τότε πιθανόν και μία λάμπα των 5 Watt να αρκούσε για το ίδιο ενυδρείο. Το με ποιόν τρόπο θα πάρει ο μικροοργανισμός την ακτινοβολία που πρέπει είναι θέμα του κατασκευαστή και οπωσδήποτε ο μόνος τρόπος δεν είναι η αύξηση της ισχύος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-03, 05:04
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αρχιζει και μου αρεσει αυτο.

Αν ένας κατασκευαστής μπορούσε να βρει έναν τρόπο το νερό να κάνει μία τεράστια διαδρομή μπροστά από την λάμπα (π.χ. με ένα ελικοειδή δρόμο με ελάχιστο βήμα) τότε πιθανόν και μία λάμπα των 5 Watt να αρκούσε για το ίδιο ενυδρείο. Το με ποιόν τρόπο θα πάρει ο μικροοργανισμός την ακτινοβολία που πρέπει είναι θέμα του κατασκευαστή και οπωσδήποτε ο μόνος τρόπος δεν είναι η αύξηση της ισχύος.

Εδω ειναι το θεμα και συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.Οτι οσο περισσοτερο παραμενει το νερο μεσα στο θαλαμο τοσο καλυτερη αποστειρωση γινεται.
Συνεπως θα ηταν μια καλη λυση να εχεις 2 UV την μια διπλα στην αλλη αλλα εχω επιφυλαξεις για την ποσοτητα της ακτινοβολιας σε συναρτηση παντα με την ταχυτητα του νερου μεσα στον θαλαμο.
Εξακολουθω να πιστευω (απο αυτα που εχω διαβασει και τους πινακες που δινουν οι εταιριες)οτι οσο μεγαλυτερο θαλαμο εχεις(παραμονη νερου)και οσο περισσοτερη ακτινοβολια διαπερασει το βαθος του νερου(συνεπως μιλαμε για καποια watt)τοσο μεγαλυτερο ποσοτο επιτυχιας εχεις να σκοτωθουν πολλα κακα βακτηριδια,πρωτοζωα κτλ..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-03, 11:13
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Οι άλλοι που πήγανε ;; Τα λέμε από κοντά το Σάββατο..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-03, 09:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μόλις γύρισα από διακοπές λιγάκι πιο παχύς
Αν και ακρώς ενδιαφέρουσα η συζητηση σας παιδια εγώ ενδιαφερόμουνα για πιο πρακτικες συμβουλες όπως μάρκα, ισχύς κλπ.

Τωρα σχετικα την συζητηση που προηγήθηκε

Παράθεση:
Το μόνο που μπορούμε να αμφισβητήσουμε είναι το rating της Tetra, όχι όμως την προσθετική ιδιότητα των λαμπών εν σειρά.
Δυο ηλεκτρικα πεδία των 5W δεν ισοδυναμούν με μία των 10W. Η ένταση ενός πεδίου (όπως περιγράφεται απο την γνωστή εξίσωση κουλομπ) ειναι συνάρτηση πολλων παραγοντων όπως αποσταση μεταξυ των πλακών, διηλεκτρικη σταθερά κλπ.
ΑΡΑ η γνώση της ισχύς και του μήκους του σωλήνα δεν ειναι αρκετα στοιχεία για να συγκρινει δυο UV Λαμπες

[/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-03, 09:49
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Γνωστά όλα αυτά περί ηλεκτρικού πεδίου αλλά κανείς δεν συνέκρινε δύο ηλεκτρικά πεδία μεταξύ τους. Αυτό που συζητάμε είναι το κατά πόσον η απορροφούμενη ακτινοβολία από δύο λάμπες εν σειρά είναι διπλή από ό,τι από μία λάμπα μόνη της - πράγμα το οποίο δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με ηλεκτρικά πεδία, περισσότερο σε οπτική φέρνει.

Εφόσον αυτό ισχύει - και σύμφωνα με την φυσική που εγώ τουλάχιστον ξέρω ισχύει - τότε αν βάλουμε δύο λάμπες εν σειρά μπορούν να μου καλύψουνε ένα ενυδρείο διπλάσιου όγκου από ότι μία μόνη της.

Εφόσον η μία λάμπα καλύπτει 400 λίτρα τότε οι δύο καλύπτουν 800 λίτρα ή 600 λίτρα με 33% υπέρβαση του συνιστώμενου flow rate για την καθεμία από αυτές.

Η συζήτηση γίνεται για δύο λόγους:

α) διότι ο σκοπός είναι να μαθαίνουμε και τίποτα, όχι απλά "πάρε αυτό από εκεί" - τα διαβάζουνε και άλλα μέλη αυτά που γράφουμε (υποθέτω),

β) διότι η εύκολη λύση είναι να σου πει κάποιος "βάλε μία 55άρα με 2500 λίτρα ανά ώρα επάνω και είσαι καλυμένος". Το κόστος ούτως ή άλλως εσύ θα το επωμιστείς και από την άλλη πλευρά η συμβουλή είναι σωστή όχι όμως η απόλυτα ενδεδειγμένη.

γ) εφόσον έχεις ήδη την μία από τις δύο 5άρες ο σκοπός είναι να βρούμε την οικονομικώτερη σωστή λύση αλλά αυτός που θα αποφασίσει τι θα βάλει στο ενυδρείο του είσαι εσύ, οπότε πρέπει να ξέρεις και το που βασίζεται αυτός που σε πληροφορεί ώστε να μπορείς να κρίνεις και μόνος σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-03, 10:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγω ανεφερα ότι ενα πεδιο των 10W δεν ειναι ισοδυναμα με 2 ηλεκτρικα πεδια των 5W για τους λογους που ανεφερα. Αρα αυτο που αναφερεις οτι δηλαδη

Παράθεση:
Εφόσον η μία λάμπα καλύπτει 400 λίτρα τότε οι δύο καλύπτουν 800 λίτρα ή 600 λίτρα με 33%
ΔΕΝ ισχυει και φυσικα αποδυκνυεται με απλα μαθηματικα διοτι περα πο ισχυς εχουμε και αλλες παραμετρους που πρεπει να λαβουμε υποψη για να μπορεσουμε να εξισωσουμε την αποτελεσματικοτητα δυο σωληνων.
Η ακτινοβολια απο μια λαμπα στο φασμα Ultra Violet ειναι καθαρα ηλεκτρομαγνητικο φαινομενο και φυσικα ουδεμια σχεση με οπτικη εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-03, 11:27
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Με απλά μαθηματικά λοιπόν, γιατί φαίνεται ότι κάπου θα ξαναγράψουμε πολλά κεφάλαια της φυσικής αλλά επί της ουσίας δεν φαίνεται να προσφέρουμε και τίποτα.

Με συγκεκριμένη ροή Χ λοιπόν (= συγκεκριμένος χρόνος έκθεσης), ένας μικροοργανισμός διέρχεται μπροστά από μία λάμπα UV και δέχεται μία ακτινοβολία Ψ μικροWatt συγκεκριμένων μηκών κύματος. Μετά από αυτό διέρχεται με την αυτή ροή μπροστά από μία πανομοιότυπη λάμπα UV. Πόση ακτινοβολία θα δεχθεί από την δεύτερη (μιλάμε για πανομοιότυπη λάμπα); Για δυνατούς λύτες.

Κατ' εμέ η απάντηση είναι πάλι Ψ..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-03, 11:33
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η ακτινοβολια απο μια λαμπα στο φασμα Ultra Violet ειναι καθαρα ηλεκτρομαγνητικο φαινομενο και φυσικα ουδεμια σχεση με οπτικη εχει.

Οσον αφορά τις ακτινοβολίες, το ορατό φως είναι επίσης ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (την τελευταία φορά που το κύτταξα) αλλά εξετάζεται ΚΥΡΙΩΣ στην οπτική, οπότε μάλλον κάποια σχέση έχει, εκτός αν η οπτική σταματά να εξετάζει φαινόμενα στα 300 nm ή αν οι νόμοι περί διάθλασης, ανάκλασης, περίθλασης, διάχυσης κ.λ.π. δεν ισχύουνε πέρα από αυτό το όριο. Δεν πρόκειται να επανέλθω επ' αυτού.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-03, 11:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την συζητηση και τις συμβουλες περι UV λάμπας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-03, 22:26
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω μια λάμπα UV και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Διάβασα τα σχετικά posts στο Board
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=938
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=308
και το άρθρο στο MCH http://www.malawicichlidhomepage.com.../uv_greek.html
Αν καταλαβα καλά από το άρθρο για την επιλογή της κατάλληλης λάμπας το κριτήριο είναι ποιους παθογόνους οργανισμούς θέλεις να καταπολεμήσεις και όχι το μέγεθος του ενυδρείου. Ωστόσο όπως διάβασα στο Board οι εταιρείες προτείνουν την κάθε λάμπα σε σχέση με τον όγκο του ενυδρείου. Τελικά τι από τα δύο ισχύει; ή μήπως και τα δύο;
Τι θα με συμβουλεύατε να αγοράσω;(ισχύς, μάρκα). Το ενυδρείο μου είναι 140 λίτρα και σύντομα θα στήσω ένα γύρω στα 250 στο οποίο θα μεταφέρω τουσ δίσκουσ μου. Έχω 3 δίσκους μερικούς ροδόστομους, καρδινάλιους και γατόψαρα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-03, 03:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ειδα πως μιλάτε για διάφορα μεγέθη ενυδρείων.

Για την παροχή δεν θα μιλήσει κανείς?
Η Tetra δίνει παροχή 1000 L/h Από αυτό και μόνον μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.
Αν πάλι θέλει κανείς μπορεί να μειώσει την ροή απλά και μόνον
στραγγαλίζοντας την για να έχει περισσότερο χρόνο έκθεσης.
Επειτα η 5άρα λάμπα ειναι της Philips και όχι της Tetra.
Γιατί να μην είναι αρκετή?
Μην ξεχνάμε τα ψάρια δημιουργούνε και δικά τους αντισώματα.
Μπήκα και διάβασα στα γερμανικά forums για να δω τι λένε οι γερμανοί γιαυτό και οι περισσότεροι συμφωνούν πως κάνουν
οι λάμπες των 5 Watt.
Αν δεν ηταν ευχαριστημένοι οι πρώτοι που θα τσινούσαν θα ήταν αυτοί.
Και μην μου πείτε αν θα προλάβει ή δεν θα προλάβει να περάσει όλο το νερο του ενυδρείου απο την λάμπα.
Στο μόνο που θα μπορούσε να γίνει η κουβέντα είναι τις εμπειρίες
που έχει κάποιος με την συγκεκριμένη λάμπα.
Και όχι απλά σε θεωρητικό επίπεδο.
Συμπληρώνω λέγοντας πως ίσως μετράει περισσότερο
η αντικατάσταση της λάμπας μόλις πέσει η ισχύ της.
Πάρε και μια ανταλακτική λάμπα discusman.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-03, 11:09
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μια και γίνεται όλη αυτή η συζήτηση για τη UV λάμπα της TetraTec, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πρακτικό, αν μου επιτρέπετε.
Περιμένω αυτή τη βδομάδα 2 τέτοιες λάμπες, μια για το 100αρι και μια για το 180αρι ενυδρείο μου. Σκέφτομαι να τις συνδέσω μετά το εξωτερικό φίλτρο (Fluval103 και 203 αντίστοιχα). Επειδή όμως οι γνώσεις μου στα... υδραυλικά είναι χάλια, δεν είμαι πολύ σίγουρη για το πώς. Θα κόψω τον σωλήνα της εξόδου του φίλτρου και θα παρεμβάλω τη λάμπα??? Η λάμπα της TetraTec θα μπει σε οριζόντια θέση? Θα χρειαστώ επιπλέον σωλήνα ή τίποτα γωνίες? Θα μπορεί να ανέβει το νερό πίσω στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-03, 19:38
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μπήκα και διάβασα στα γερμανικά forums για να δω τι λένε οι γερμανοί γιαυτό και οι περισσότεροι συμφωνούν πως κάνουν
οι λάμπες των 5 Watt.


Εαν μιλας για ενα ενυδρειο 200 λιτρων γιατι να διαφωνουν.

Υπαρχουν πολλες αποψεις πανω σε αυτο το θεμα.
Αλλοι πιστευουν οτι δεν χρειαζεται και αλλοι το θεωρουν απαραιτητο.

Την UV θα την συνδεσεις στην εξοδο του φιλτρου και φυσικα θα χρειαστεις σωληνα εαν δεν εχεις και να ελπιζεις το φιλτρο σου οτι ειναι αρκετα δυνατο να δεχτει την UV και να στειλει το νερο προς τα επανω.Διαφορετικα θα χρειαστεις μια pump.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-07-03, 01:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Οπως και να βάλεις την λάμπα οριζόντια ή κάθετα το ίδιο ειναι
και...... σίγουρα θα τα καταφέρεις στα υδραυλικα.
Απλά γιατι εισαι μια απο εμάς
Πρόσεξε μόνον τα λάστιχα να μην σχηματίζουν γωνία (τσακίζουν) και κόψουν την ροή του νερού και ολα θα πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-07-03, 09:39
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Να υποθέσω από την παραπάνω συζήτηση ότι είναι ικανοποιητική και για μένα μια λάμπα των 5Watt της Tetrα; Μιλώ για ενυδρείο 250λίτρων καθαρά μιας και είναι θέμα 2-3 εβδομάδων να στήσω το καινούργιο μου ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-07-03, 15:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα μια μεγαλυτερη.
Μπορεις ομως να κανεις την δουλεια σου και με την 5αρα της Tetra.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-08-03, 08:34
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ύστερα από αρκετές μέρες απουσίας από το Board επιστρέφω. Οι διακοπές δυστυχώς τέλειωσαν.
Μήπως έχει κανείς καμιά πρόταση για το ποια λάμπα να αγοράσω; (μάρκα, ισχύς).Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-03, 03:16
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

εγω εχω στα δυο τα ενυδρεια τα μικρα (150-300 λτ) της tetra τις 400 και στο 900λτ.παλι τετρα το c7000.και ειμαι κατα ευχαριστημενος .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-03, 19:21
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

βαλε μια 5αρα της tetra και εισαι μια χαρα.Για τα 200 λιτρα καλη ειναι απο εκει και πανω η γνωμη μου ειναι να παρεις μεγαλυτερη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07387 seconds with 12 queries