Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-08, 16:18
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή DIY: Τοποθετηση ανεμιστηρων σε Juwel Rio 240

Ξερω οτι ειναι νωρις για να ασχοληθω με τοποθετηση ανεμιστηρων στο ενυδρειο μου αλλα ειπα να το ξεκινησω τωρα και με τον δικο μου ρυθμο να το τελειωσω οποτε εγω θελω χωρις να με πιεζει η υψηλη θερμοκρασια του ενυδρειου μου

Το ενυδρειο ειναι ενα τυπικο Juwel Rio 240 με την βαση της κατασκευαστριας εταιριας, μεχρι στιγμης δεν ειχα πειραξει τιποτα επανω του και ειπα να ξακιναμε σιγα-σιγα

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΩ

Παρακατω ειναι δυο φωτογραφιες πως ηταν το ενυδρειο πριν ξεκινησω την κατασκευη




Αγορασα 2 ανεμιστηρες 9 εκατοστων με δυο προστατευτικα συρματινα διχτια και τις σχετικες μαυρες βιδες, ολα αγοραστηκαν απο το www.eshop.gr ενω το σετ με τα ποτυροτρυπανα αγορασθηκαν απο το Praktiker, ειναι καταλληλα για ξυλο και PVC.


Εχοντας τα εξαρτηματα στα χερια γιναν οι καταλληλες προβες πανω στο ενυδρειο και διαπιστωθηκε οτι θα πρεπει να μπει σε αποσταση 1 εκατοστο απο την ακρη για να μην βρισκει το καπακι οταν κλεινει, τελικα με παχος 2,5 εκατοστα και ο ανεμιστηρας τοποθετημενος ΚΑΤΩ απο το καπακι δεν βρισκει καθολου ουτε στην λαμπα ουτε στους ανακλαστηρες, δεν συζηταω καν να κανω την τοποθετηση απο την πανω μερια


Κανοντας τις μετρησεις ετοιμασα ενα προχειρο σχεδιο για να παω στην αποθηκη να κοψω το καπακι


Στην αποθηκη πλεον με ολα τα υλικα μαζι μου, προσεξτε την σιλικονη, θα δουμε αργοτερα που χρειαστηκε


Σημαδευω το καπακι, απο την κατω μερια με μολυβι, ειναι απαραιτητο να γινουν σημαδια και για τις 4 τρυπες γιατι απο αυτα θα τραβηξουμε γραμμες που στο σημειο τομης ανοιγουμε μια μικρη τρυπα για να μπει το τρυπανι-οδηγος απο το ποτυροτρυπανο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-08, 16:32
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

που ειναι η φωτο οεο?
κ ειναι κ σε λαθος μερος...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-08, 16:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια χαρά οι φωτό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-08, 16:42
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

τωρα ηρθαν. πριν δν υπηρχαν...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-08, 17:34
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ναι τωρα ειναι οκ
λιγο υπομονη θελει μονο να το φτιαξω καθως ειχα καποια προβληματα με τις φωτογραφιες

εχεις δικιο οτι το εβαλα σε λαθος κατηγορια (θα το κανονισουμε αυτο αργοτερα με καποιον μοντ)

Ετοιμες οι τρυπες ηδη στον χωρο εχει δημιουργηθει ενας πανικος απο τριμενο πλαστικο ακολουθει ενα τριψιμο με το χερι με γυαλοχαρτο νουμερο 150 για να γινει λεια η επιφανεια κοπης, ακομη μεγαλυτερος πανικος στην αποθηκη



Θελει προσοχη σε οποιον επιχειρησει κατι παρομοιο να προσεξει τα σημαδια που εχουν ολοι οι ανεμιστηρες για υπλογιστη και δειχνουν την ροη του αερα, εγω ηθελα να σπρωχνουν και οι δυο αερα μεσα στο ενυδρειο


Δοκιμαστικη τοποθετηση για να ελεγξω εαν εχουν γινει σωστα οι 4 τρυπες που θα βιδωθουν οι ανεμιστηρες, ευτυχως ειναι ολα ενταξει


Εδω ειναι ο λογος που αγορασα επιπλεον τις μαυρες βιδες, περα απο το αισθητικο μερος ειναι και λιγο πιο μακριες επιτρεποντας μου να στηριξω με τον καλυτερο δυνατο τροπο τους ανεμιστηρες (θελει αρκετο σφιξιμο για να αποφευχθει συντονισμος που θα ειχε σαν αποτελεσμα βομβο κατα την λειτουργεια)

-------------------------
Βιδωμενα ολα ετοιμα, το ενα ειναι με τις ασημενιες βιδες (που ειχε μεσα η συσκευασια) και το αλλο με τις μαυρες


Μια λεπτομερια, απο επανω, φαινεται πραγματικα σαν επαγγελματικο


Εδω ειναι οι μετατροπες που εκανα στα ανεμιστηρακια, εκοψα τα επιπλεον καλωδια που ειχε και δεν χρειαζομουν, επισης τοποθετησα μαυρη ενυδρειακη σιλικονη (καθαρη 100%) σε οποια σημεια της πλακετας ηταν εκτεθειμενα επειδη φοβομουν μην παθει ζημια απο την υγρασια, θελει λιγο προσοχη να μην ακουμπησει σιλικονη το σταθερο εξαρτημα που περιστρεφεται η φτερωτη, μετα την μετατροπη και αφου στεγνωσε η σιλικονη δοκιμασθηκε το συνολο για να δω εαν κανει καποιον περιεργο θορυβο, παλι ειναι ολα ενταξει


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orck : 11-03-08 στις 17:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-08, 17:49
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Ωραία δουλειά και νοικοκυρεμένη... Μπράβο!!
Εγώ πάντως δεν είδα ούτε ένα σκουπιδάκι...

Υ.Γ.:Η σιλικόνη ίσως και να μην χρειαζόταν σε εκείνο το σημείο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-08, 17:53
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Αφου βιθωθηκαν ολα παλι στην θεση τους, μονιμα πλεον, αφαιρεθηκαν τα επιπλεον καλωδια και οσα παρεμειναν ντυθηκαν με θερμοσυστελομενο, πιαστηκαν με πλαστικα εξαρτηματα στηριξης καλωδιων, εγιναν οι δοκιμες με τροφοδοτικο 12V και ολα ειναι οκ




εδω ειναι το τροφοδοτικο μου, ειναι απο ενα παλιο ρουτερ μου και βγαζει 1,5A σταθερα στα 12V, εκανα και εδω την σχετικη μετατροπη στο βυσμα (πρακτικα χρειαζομαστε περιπου 0,3Α για να λειτουργησουν και τα δυο μαζι) αυτο για οσους δεν ξερουν δεν μας επηρεαζει καθολου καθως η ΤΑΣΗ (V) μας ενδιαφερει να ειναι η σωστη, η ΕΝΤΑΣΗ (Α) θελουμε απλα να επαρκει για την καταναλωση που εχουμε, δηλαδη εδω θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου με 12V 0.3A (300mA)


το τελικο αποτελεσμα ειναι το παρακατω (ουφ τελος)


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-08, 18:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ερωτηση:ποσο απεχει το κατω μερος του ανεμηστηρακιου απο την επιφανεια του νερου δεδομενου οτι ειναι γεματο μεχρι το οριο του το ενυδρειο?

εχω σκευτει και εγω να τα βαλω ετσι απο κατω αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι πολυ κοντα στο νερο και δεν ξερω αν την παλευουν απο θεμα υγρασιας!


τις μαυρες βιδες απο eshop και αυτες?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-08, 18:11
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Μαύρα χάλια. Δεν βλέπεται!!!
άλλα επειδή είμαι καλό παιδί θα σου δώσω το δικό μου φτερό απο το RIO και θα σε απαλλάξω από αυτό το αίσχος.
Και θα στο δώσω και τσάμπα!!!
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-08, 18:23
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επισης κατι τελευταιο,
για οσους θελουν υπαρχει παλι απο το eshop ενα εξαρτηματακι που ρυθμιζει την ταση που θα περνει ο ανεμηστηρας, ουσιαστικα με αυτον τον τροπο ρυθμιζεις ποσο γρηγορα θα γυρναει, με αλλα λογια θα γυρναει τερμα και θα κατεβαζει την θερμοκρασια πιο γρηγορα, μενοντας ανοιχτος πιο λιγες ωρες ή θα ειναι πιο υσηχος σχεδον αθορυβος να λειτουργει ομως πιο πολλες ωρες και να κατεβαζει την θερμοκρασια πιο αργα;
δεν το εχω συνδεσει ακομη, μου ειπαν σε καποιο καταστημα οτι ειναι μονο για ενα ανεμιστηρα αλλα επειδη εχω δει το ολοκληρωμενο που εχει μεσα ειναι σχεδον βεβαιο οτι μπορει να δωσει 300mA μεσα στα ορια λειτουργιας του, οποτε μενει μονο η πρακτικη επαληθευση


steady το κατω μερος απο το καπακι απεχει περιπου 7 εκατοστα, ολα τα 8αρια και πανω εχουν παχος 2,5 εκατοστα οποτε η αποσταση απο το νερο ειναι 4,5 εκατοστα, δεν ξερω εαν σου φαινεται πολυ η οχι αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο (περα απο το να παρεις chiller, κλιματιστικο η να εχεις ανοιχτο το καπακι να το φυσαει κανονικος ανεμιστηρας)
ακομη και πανω απο το καπακι να μπει, το βλεπω συχνα, παλι κερδιζεις 2,5 εκατοστα και δεν εχω πεισθει οτι απο κατω θα εχει προβλημα υγρασιας ενω απο πανω δεν θα εχει

δεν ξερω ακομη τι θα γινει με την υγρασια θα δειξει, σε καμια περιπτωση δεν τιθεται θεμα ασφαλειας καθως τα παντα λειτουργουν με ταση 12V, ακομη και μεσα στο νερο να πεσουν ουτε ο ιδιοκτητης του ενυδρειου κινδυνευει ουτε τα ψαρια

τις βιδες τις πηρα απο το eshop, αν κλικαρεις πανω εκει που λεω για τις βιδες το εχω κανει να σε πηγαινει στο καταστημα στο συγκεκριμενο προιον


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση:ποσο απεχει το κατω μερος του ανεμηστηρακιου απο την επιφανεια του νερου δεδομενου οτι ειναι γεματο μεχρι το οριο του το ενυδρειο?

εχω σκευτει και εγω να τα βαλω ετσι απο κατω αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι πολυ κοντα στο νερο και δεν ξερω αν την παλευουν απο θεμα υγρασιας!


τις μαυρες βιδες απο eshop και αυτες?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-08, 18:42
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

πολυ ωραια δουλεια μπραβο, να κανω ομως μια ερωτηση δεν υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας εαν χαλασει το 12v
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-08, 18:50
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Προσεγμενη δουλεια! Υπαρχουν κ κατι λαστιχενια πλαισια που μπαινουν στο χειλος των ανεμιστηρων (απο τη μερια επαφης με το κουτι του pc/στην περιπτωση μας καπακι rio) για να απορροφανε κραδασμους. Αντε και στα δικα μας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-08, 19:12
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
steady το κατω μερος απο το καπακι απεχει περιπου 7 εκατοστα, ολα τα 8αρια και πανω εχουν παχος 2,5 εκατοστα οποτε η αποσταση απο το νερο ειναι 4,5 εκατοστα, δεν ξερω εαν σου φαινεται πολυ η οχι αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο (περα απο το να παρεις chiller, κλιματιστικο η να εχεις ανοιχτο το καπακι να το φυσαει κανονικος ανεμιστηρας)
ακομη και πανω απο το καπακι να μπει, το βλεπω συχνα, παλι κερδιζεις 2,5 εκατοστα και δεν εχω πεισθει οτι απο κατω θα εχει προβλημα υγρασιας ενω απο πανω δεν θα εχει

δεν ξερω ακομη τι θα γινει με την υγρασια θα δειξει, σε καμια περιπτωση δεν τιθεται θεμα ασφαλειας καθως τα παντα λειτουργουν με ταση 12V, ακομη και μεσα στο νερο να πεσουν ουτε ο ιδιοκτητης του ενυδρειου κινδυνευει ουτε τα ψαρια
καλα τα λες φιλε μου εγω ελεγα να τους βαλω απο πανω και να εχω extra καπακι για το χειμωνα για λογους ομορφιας
το καπακι κανει καπου 12-12€ οχι και πολλα αλλα το αποτελεσμα σου ειναι εξαιρετικο οποτε μαλλον θα σε αντιγραψω

ακομα υπαρχουν και αυτα http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...=FAN%20FILTERS
σαν καλο upgrade για να μην τραβαμε και οτι αιωρειται στον αερα μεσα στο ενυδρειο!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-08, 19:21
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

kanarini, εαν χαλασει το τροφοδοτικο 12V δεν θα βγαλει στην εξοδο του 220V θα βγαλει τιποτα (δηλαδη 0V) απλα δεν θα δουλεψουν τα ανεμιστηρια, μικρο το κακο, ας απαντησει και καποιος αλλος που εχει γνωση ηλεκτρονικων...

steady, αυτο ειναι σαν καλσον, ξερεις τι θα παθει με την υγρασια; το βλεπω να μουχλιαζει μεσα στην πρωτη εβδομαδα
που βρηκες καπακι (εστω το ενα κομματι μονο) με 12¤, στο aquartistic εχει 25¤, εχεις υποψην σου οτι το ενα καπακι εχει τις τρυπες για το χερουλι και την ταιστρα; οποτε δεν εχει νοημα να το σπασεις με εναν φιλο σου

kill bill, οσον αφορα τα λαστιχενια πλαισια δεν το εψαξα τοσο πολυ (δεν εχω δει ποτε μου σε μαυρο)
ειχα σκεφτει τις λαστιχενιες βιδες αλλα τελικα δεν ειναι απαραιτητες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-03-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ωραια δουλεια orck και σωστη παρουσιαση.

ΙΜΟ οι ανεμιστηρες κανουν θαυματα ...η υγρασια δεν θα σε προβληματισει.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-08, 04:00
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μου άρεσε πολύ η δουλεία σου, πολύ μετρημένη και μελετημένη όμως πάνω απο όλα μου άρεσε το μαύρο προστατευτικό..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-08, 14:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή nice !

Όμορφη δουλειά και προσεγμένη ..
Είναι ο,τι σκεφτόμουν να κάνω σε λίγες μέρες γιατί το καλοκαίρι πλησιάζει και δεν λέει να τα αφήνεις όλα την τελευταία στιγμή ....
Με την μόνη διαφορά οτι δεν θέλω να χαλάσω το εργοστασιακό καπάκι οπότε και θα πάω το πίσω φτερό (αυτό που τρύπησες και εσύ) σε ένα μαραγκό για να μου φτιάξει ένα ίδιο από κόντρα πλακέ θαλάσσης στο οποίο θα γίνει ό,τι έγινε και στο δικό σου ...
Τρύπημα στα σημεία, ανεμιστήρες καθώς και θα γίνουν και τα 2 μικρά κοψίματα στο τελείωμα του για να μπαίνει στις εγκοπές της Juwel.

Το καπάκι αυτό θα είναι στο ενυδρέιο μόνο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες άρα μετά θα βγαίνει και θα αποθηκεύεται μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.
Έτσι θα έχουμε ακόμα μικρότερο κίνδυνο να χαλάσουν οι ανεμιστήρες μας από την υγρασία.
Βέβαια το ίδιο επιχείρημα μπορεί να γίνει και με μαύρο Plexi αλλά πού να ψάξω να βρω Plexi εδώ στην Χαλκίδα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-08, 15:19
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

να σου προτεινω κατι πιο απλο;
αν ο μονος λογος που θες να κανεις ολο αυτο για να προστατεψεις τους ανεμιστηρες σου, μπορεις καλυτερα να κανεις το ιδιο με εμενα και απλα να βρεις δυο πλαστικα κομματια τετραγωνα που θα τα βιδωσεις απο την κατω μερια των ανεμιστηρων, ετσι θα εχεις απομονωσει κατα 99% την υγρασια απο τους ανεμιστηρες για τον χειμωνα

βιδες εχω ηδη, το μονο που πρεπει να βρω ειναι το υλικο που μπορει να ειναι και πλαστικοποιημενο χαρτονι

---
τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι καλυτερα στην επομενη αγορα σου να βαλεις ενα σετ καπακια με 25¤ να τελειωνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-08, 19:27
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι καλυτερα στην επομενη αγορα σου να βαλεις ενα σετ καπακια με 25¤ να τελειωνεις;
Η καλυτερη επιλογη ΙΜΟ. Τα περιμενω εδω κ μερες, αμαν αυτος ο Harald
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια δουλεια μπραβο, να κανω ομως μια ερωτηση δεν υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας εαν χαλασει το 12v
Φώναξε κανείς ηλεκτρολόγο;
kanarini αναλόγως φυσικά τι βλάβη θα πάθει ο μετασχηματιστής. ακόμη και να περάσει πλήρης η τάση από τα καλώδια δεν θα πάθει τίποτα το ενυδρείο όπως σωστά σου είπε ο orck (εκτός βέβαια από τα ανεμιστηράκια)
Απ' ότι είδα η σύνδεση καλύφθηκε αρκετά καλά. Και νερό να του ρίξεις δεν θα πάθει κάτι. Και κατευθείαν να βάλεις την έξοδο του τροφοδοτικού 12V στο νερό τα ψαράκια δεν θα πάθουν τίποτα (μην το επιχειρήσει κανείς ). Οι επαφές είναι πολύ κοντά και θα βραχυκυκλώσει άμεσα.
Το πολύ να κάψεις καμία ασφάλεια...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-08, 03:14
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

επειδή μπήκα το μεσημέρι στην πρίζα με το πόστ είπα να το κάνω το επιχείρημα το απόγευμα.
Πήγα λοιπόν σε έναν τύπο που κάνει επιγραφές και μου έφτιαξε ένα καπάκι (σαν το πίσω) απο PVC ίδιο ακριβώς, απο την πάνω πλευρά έχει αυτοκόλλητο μαύρο και δεν φαίνεται κάν πώς δεν είναι το δικό του καπάκι ...
τιμή 20ευρω..
Τώρα θα μου πείς πως με 25 ευρώ έπαιρνες τα Original καπάκια της Juwel.. αλλά αν βάλεις την καθυστέρηση, τα μεταφορικά και τα όσα προκύπτουν ... εεε αξίζουν τα 5 ευρώ παραπάνω και το έχω ήδη ..

Κάποια στιγμή θα μπουν και οι ανεμιστήρες ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-03-08, 16:14
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

με αυτοκολητο; και πιστευεις πως αξιζει; θα εχει και τα αυτακια για να κουμπωνει στην ακρη;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-08, 23:22
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Ναι, αξίζει γιατί δεν ξεχωρίζει απο το καπάκι της Juwel ούτε φαίνεται πως είναι αυτοκόλλητο.
Του είπα και έφτιαξε και τα αυτάκια αλλά απο δική μου απροσεξία μου γλίστρησε απο τα χέρια και έπεσε κάθετα με αποτέλεσμα να σπάσει το ένα αυτάκι.: smt084
Παρ' όλα αυτά δεν είναι τα αυτάκια η στήριξη του αλλά το όλο αυλάκι κατα μήκος του καπακιού. τα αυτάκια είναι απλά "οδηγός".
Όπως και να έχει δεν επηρεάζει καθόλου το ένα αυτάκι λιγότερο και δεν φαίνεται φυσικά ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-03-08, 23:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μπράβο Παναγιώτη, πολύ ωραία δουλειά έκανες.
ΥΓ μου αρέσει και το ρόμαν με τα κόκκινα μοτίβα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-03-08, 00:16
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ Χαλβα
στην επομενη παρουσιαση που θα κανω θα προσπαθησω να φαινονται και τα σεμεδακια που βαζω πανω στο ενυδρειο, οπως βαζανε οι μαμαδες μας παλιοτερα στις τηλεορασεις


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Παναγιώτη, πολύ ωραία δουλειά έκανες.
ΥΓ μου αρέσει και το ρόμαν με τα κόκκινα μοτίβα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-03-08, 15:17
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

τι μου θυμησες τωρα η μανα μου ειχε κατι τετοια πανω στην τηλεοραση μας, οποτε ηθελα να δω κατι το εβγαζα, μολις πηγαινα για νερο αμεσως σηκωνονταν και το εφτιαχνε δεν μπορουσε να το βλεπει γυρισμενο η στραβο....πω πω σκετη αγανακτηση ηταν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή υπερχείλισης σε ενα JUWEL 240 ? ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 14-10-14 16:26
καινουργιο Juwel Rio 240 orck Γλυκό νερό - Γενικά 28 14-02-08 07:58
DIY τοποθετηση ελεγκτη Eliwell σε κουτι orck Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-02-08 16:52
Προτασεισ Για Rio 240 iliasf Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-09-06 15:18
3 και 4 λαμπα σε JUWEL 240. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 27-01-06 12:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11988 seconds with 15 queries