Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-11, 02:56
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Πλεκο με apistogramma nijsseni-να βαλω;

Το ενυδρειο εχει πατο 60x30 και υψος 40 εκατοστα
Μεσα εχω ενα ζευγαρι apistogramma nijsseni, το οποιο ειχε την πρωτη του γεννα πριν 20 μερες περιπου..

Πιστευετε οτι αν βαλω πλεκο θα τα βρει σκουρα;
ή θα περναει απαρατηρητος;


Κρυψωνες υπαρχουν πολλες(πολλα ξυλα),αλλα σε περιπτωση που προστεθει πλεκο σκεφτομαι να βαλω σπηλια..
Η αληθεια ειναι πως εγω φοβαμαι οτι θα τις τρωει, ειδικα τωρα που τα απιστο εγιναν ζευγαρι και απ ο,τι εχω διαβασει τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα επιθετικα οταν γινονται γονεις..
Αλλα ενας πλεκο μεσα στο ενυδρειο ειναι


Ποια ειναι η γνωμη σας;
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 09:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφερει η γεννα, καλυτερα οχι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-11, 10:23
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση πως δεν θα ενοχλησουν τον πλεκο. Βασικα ειναι πολλα τα ειδη πλεκο και θα πρεπει να κανης επιλογη. Παντως ειναι απο τα ψαρια που προσαρμωζονται σε καθε ενιδρυο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-11, 14:22
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε ενδιαφερει η γεννα, καλυτερα οχι.
Δε σκεφτομαι να ασχοληθω με ολες τις γεννες,αλλα με οσες ασχοληθω θα στηνω ενυδρειο-γεννηστρα για να μεγαλωνω τα μικρα..
Περισσοτερο ανοιξα το θεμα για να μαθω πως μπορει να συμπεριφερονται οι γονεις απεναντι σε πλεκο (παλιοτερα που ειχα κορυ με απιστογραμμα κακατοειδες,σε γεννες επεφτε λιγο κυνηγητο)
γιατι θα ειναι κριμα να ειναι συνεχεια κυνηγημενος και να κρυβεται ολη την ωρα..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω την εντυπωση πως δεν θα ενοχλησουν τον πλεκο. Βασικα ειναι πολλα τα ειδη πλεκο και θα πρεπει να κανης επιλογη. Παντως ειναι απο τα ψαρια που προσαρμωζονται σε καθε ενιδρυο.
Εχω καποια στο μυαλο μου,αλλα θελω πρωτα να ειμαι σιγουρος οτι θα περναει καλα
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-11, 21:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι λίγο μικρό για να συμβιώσουν ειρηνικά pleco με ένα ζευγάρι Apistogramma σε κατάσταση αναπαραγωγής. Τα Apistogramma θα θεωρούν ολόκληρη την δεξαμενή ως περιοχή τους και θα προσπαθήσουν να διώξουν τον pleco από αυτήν με αποτέλεσμα πιθανότατα δαγκωμένα πτερύγια. Πιθανότατα θα προσαρμοζόταν κάποιο μικρό είδος pleco με άφθονες κρυψώνες αλλά δεν θα ήταν ότι καλύτερο για αυτό,ούτε και θα το έβλεπες ιδιαίτερα... Αντίθετα,ένα τέτοιο ενυδρείο μόνο με 2-3 άτομα ενός μικρού είδους pleco(~10εκ. τελικό μέγεθος) θα ήταν μια χαρά και ως αναπαραγωγική δεξαμενή αυτών και,ανάλογα με το είδος,θα ήταν την περισσότερη ώρα εμφανείς αφού συνήθιζαν το περιβάλλον και την παρουσία σου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-11, 22:36
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σκεφτομαι να ασχοληθω με ολες τις γεννες,αλλα με οσες ασχοληθω θα στηνω ενυδρειο-γεννηστρα για να μεγαλωνω τα μικρα..
Περισσοτερο ανοιξα το θεμα για να μαθω πως μπορει να συμπεριφερονται οι γονεις απεναντι σε πλεκο (παλιοτερα που ειχα κορυ με απιστογραμμα κακατοειδες,σε γεννες επεφτε λιγο κυνηγητο)
γιατι θα ειναι κριμα να ειναι συνεχεια κυνηγημενος και να κρυβεται ολη την ωρα..




Εχω καποια στο μυαλο μου,αλλα θελω πρωτα να ειμαι σιγουρος οτι θα περναει καλα
Γενικά όποτε γεννάνε τα apisto μου πέφτει πολύ κυνηγητό με τα cardinal που έχω μέσα αλλά τα cardinal είναι γρήγορα ψάρια και δεν έχω πρόβλημα παρά το κινηγιτό που πέφτει τώρα με το pleco είναι πολύ σχετικό κατά πόσο θα πλησιάζει τα αυγά ή τα μικρά.Εμένα πχ άμα δεν πλησιάσουν πρόβλημα δεν υπάρχει αλλά όταν πλησιάζει ένα το κυνηγά το θηλυκό λίγο αλλά δεν μπορεί να απομακρυνθεί κιόλας από τον φόβο μην ορμίσουν τα άλλα cardinal της παρέας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-11, 00:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Είχα πλεκό , έναν panaque maccus με ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides σε παρόμοιο ενυδρείο, 60x30x30 .
Πέρα του ότι κατά την αναπαραγωγική περίοδο θα πέφτει πολυ ξύλο ανάμεσα στο ζευγάρι και στον πλέκο για την διεκδίκηση των κρυψωνών είναι πολύ λυπηρό θέαμα να βλέπεις να κατασπαράζει ο πλέκο τα νεογέννητα ψαράκια και οι γονείς να μην μπορούν να κάνουν τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-11, 18:46
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο alexinio,κυνηγητό και τσακωμούς θα έχεις σίγουρα και λόγω ανταγωνισμού για κρυψώνε αλλά και λόγω του οτι οι pleco σίγουρα θα πλησιάσουν τα αυγά και θα προσπαθήσουν να τα φάνε...Τα αυγά συνήθως δεν βγάζουν το βράδυ σε ενυδρείο με pleco αν γεννηθούν σε μέρος που αυτοί έχουν πρόσβαση. Πολλά Apistogramma όμως γεννούν σε σπηλιές με μικρά ανοίγματα που οι περισσότεροι pleco δεν χωράνε να μπούν με αποτέλεσμα τα αυγά να εκκολαφθούν με ασφάλεια. Οι pleco συνήθως τρώνε μόνο αυγά και όχι μωρά ψάρια με εξαίρεση ίσως μωρά που δεν μπορούν ακόμα να κινηθούν και έχουν μεγάλο λεκιθικό σάκο. Ελάχιστα είδη ενδιαφέρονται να φάνε μωρά και αυτό είναι αρκετά σπάνιο. Γενικά από τη στιγμή που τα αυγά εκκολάπτονται,βγαίνουν από το μενού των pleco
Παρόλο του ότι τα αυγά μπορεί να σωθούν κάτω από ορισμένες προυποθέσεις,και πάλι δεν θα ήταν καλό να βάλεις pleco μαζί με ζευγάρι Apistogramma σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν. Δεν θα ευχαριστηθείς πλήρως ούτε τα Apistogramma ούτε τους pleco με αυτό τον τρόπο και θα υπάρχει stress και για τα δύο κάθε φορά που αναπαράγωνται,κάτι που κάνουν συχνότατα,ιδιαίτερα αν τα αυγά τρώγονται ή δεν εκκολάπτονται για διάφορους λόγους...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-11, 18:57
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η αρχικη μου τοποθετηση ειχε να κανει κυριως με το μεγεθος και τα λιτρα του ενυδρειου. Ειναι μολις 60 εκατοστα και περιπου 60 λιτρα μικτα. Οπως και να το κανουμε δεν ειναι το ιδανικοτερο για τετοιους συνδυασμους.

Γι' αυτο λοιπον αντι του πλεκο θα σου συνιστουσα ενα μικρο κοπαδι οτοκινκλους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Otocinclus sp. δεν θα ήταν καλή επιλογή για ένα τόσο μικρό ενυδρείο με Apistogramma. Θέλουν να βρίσκονται σε κοπάδια τουλάχιστον των 6-10 ατόμων,κάτι που θα φορτώσει αρκετά το ενυδρείο σε συνδυασμό με τα cardinal tetra και το ζευγάρι των Apistogramma που είναι ήδη πολλά. Επίσης,τα Otocinclus θέλουν να αισθάνονται ασφαλείς και δεν θα τους αρέσει καθόλου το κυνηγητό των Apistogramma,οδηγώντας πιθανώς σε ασθένειες.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-11, 19:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μα Κωστα, δεν ειπε κανεις για cardinal tetra στο ενυδρειο αυτο.

Αυτο που προτεινα εγω ειναι το ζευγαρι A. nijsseni να συγκατοικει με ενα κοπαδακι (6-7 ατομων) otocinclus... κανενα αλλο ψαρι στο ενυδρειο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-11, 19:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν ήδη cardinal tetra στο ενυδρείο απότι αναφέρεται στο post #6. Χωρίς κανένα άλλο ψάρι στο ενυδρείο και με κατάλληλη τροποποίηση της διακόσμησης ίσως(περιοχές με πολύ πυκνά ξύλα/κλαδάκια μέχρι την επιφάνεια και μερικά φυτά),θα μπορούσαν ίσως να μπούν
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-11, 20:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ο karrot γραφει οτι εχει καρδιναλιους, οχι ομως ο thab ο οποιος εχει κανει και την αρχικη ερωτηση και που ειναι ο κατοχος των Ap. nijsseni.

Παντως συμφωνω οτι γινεται να μπουν οτοκινκλοι στο ενυδρειο... αρκει να εχουν αρκετα μερη να "χανονται" οποτε το χρειαζονται.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-11, 20:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δίκιο έχεις,δεν το πρόσεξα αυτό!

Συμφωνώ μαζί σου οπότε πως είναι εφικτός συνδυασμός υπο προυποθέσεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πλεκο μιχαλος Γλυκό νερό - Γενικά 7 29-04-10 12:40
ΓΚΑΠΥ ΜΕ ΠΛΕΚΟ? ilias911 Ζωοτόκα 3 27-11-08 09:17
αναγνωρηση πλεκο chris129 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 04-04-08 11:01
Πλεκο σε κίνδυνο matthaios007 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 14-03-07 01:08
Αναγνωριση πλεκο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 18-03-05 20:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05521 seconds with 15 queries