Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-07, 13:51
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ενυδρειο 120 Lt απο Μαρινοπουλο 100 ευρω

Πρίν μια εβδομάδα εψαχνα για ενυδρείο και βρηκα ενα σε pet-shop 54 lt κομπλέ 100 ευρω.... Το ιδιο απογευμα ειδα ενα στον Μαρινοπουλο (στην Ξανθη) 120 lt με θερμοστατη, φιλτρο και λαμπα 100 ευρω! Ο λογος της τιμης προς την χωρητικότητα σε lt με εκανε και αγορασα τελικα το μεγαλο απο τον Μαρινοπουλο. Νομιζω πως η μαρκα του ειναι cat gato. Ξερει κανεις εαν ειναι καλο το εν λογω ενυδρείο???? Εβαλα μεσα χαλικι και μπουρμπουληθρες και 2 χρυσοψαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-07, 14:04
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι το γνωστο Carrefour που δουλευουν πολλα παιδια στο forum μας. Ξερεις αν εχουν μεινει άλλα κομματια απο αυτο το ενυδρειο; σε ποιον μαρινοπουλο το βρηκες εδω ξανθη;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-07, 14:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Έχει πολλά...."γνωστά".
Iταλικά....τσέχικα.....αυτό είναι μάλλον :

http://www.cat-gato.com/detail.php?refnr=300120&lang=uk
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-07, 14:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι καλό! Το φίλτρο λογικά θέλει αναβάθμιση μια και έχει μόνον ένα κομάτι σφουγγάρι μέσα!
Αν και δεν το έχω δει το συγκεκριμένο αν μας περιγράψεις λίγο το φίλτρο θα σε βοηθήσουμε καλύτερα!

Φυσικά αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οτι έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο με δυο χρυσόψαρα!
Διάβασε λίγο για τον κύκλο του αζώτου - προμηθεύσου τεστ για αμμωνία - Νο2 - Νο3 και τα λέμε!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-07, 17:52
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Στον Μαρινόπουλο τον "κάτω" που λεμε και στην Ξάνθη. Εχει και άλλα ακόμα !!!!
Το φίλτρο είναι ενα μπλέ τετραχωνικο κομμάτι σαν σφουγγαρι και ενα αλλο ασπρο ορθογωνικο απο υαλοβάμβακα. Νομιζω ειχα ακουσει οτι δεν ειναι και πολυ καλο σαν φιλτρο!
-------------------------
Επίσης είναι αυτό που δείχνει ο george στην υπερσύνδεση και διατιθεται μαζι με το έπιπλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Καλλιόπη Βλαχάκη : 09-10-07 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-07, 18:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

¶λλος ένας που "χώθηκε" μέσω Μαρινόπουλου (carefour) Καλώς΄ηρθες στη παρέα μας. Εχω ακριβώς το ίδιο. Το φίλτρο σου εκτός από το μπλε και τον υαλοβάμβακα θέλει κι άλλο υλικό (siporax, substrat κτλ). Η αντλία αν είναι η "καλή" είναι στα 450 λίτρα / ώρα αν όχι....Όπως και να'χει κάποια στιγμή θα πάρεις εξωτερικό φίλτρο (καλύτερα τώρα) οπότε μπορείς να αφήσεις κι αυτή σαν εξτρά. Τώρα όσο για τα ψαράκια, μάλλον βιάστηκες αλλά κάπως έτσι κάναμε και οι περισσότεροι (θα μάθεις). Αποφάσισε τώρα που είναι νωρίς τι ψάρια θέλεις, αν θα βάλεις αληθινά φυτά ή όχι και μετά θα σου δείξω και κόλπα για τον φωτισμό στο συγκεκριμένο καπάκι. Καλή αρχή και υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-07, 21:39
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Το εχω ξανακουσει αυτο για το φιλτρο..... Επισης εχω δει και αλλα υλικα να "πληρωνουν" την θεση αντιδιαμετρικα με την αντλια... μοιαζουν με μακαρονια "κοφτα" ή με χαλικι τα οποια μπαίνουν και πανω απο το φιλτρο. Αυτά τί ειναι?
Αυριο θα παω να παρω μετρητικα για το νερο.... Επισης θα ρωτησω για φυτα. Ακουσα για alubia οτι ειναι ανθεκτικο, χωρις μεγαλες απαιτησεις και ιδανικο για χρυσοψαρα. Οσον αφορα τον φωτισμο εχω βαλει χρονοδιακοπτη ρευματος να λειτουργει απο τις 12 μεχρι τις 8 το απογευμα... Επισης συνδεδεμενα στον χρονοδιακοπτη ειναι και οι μπορμπουληθρες και ο θερμοστατης. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 24 C και ο θερμοστατης ρυθμισμενος στους 22. Βασικα σκεφτομαι να το στρωσω καλα, με τα χρυσοψαρα που ειναι ανθεκτικα, και επειτα να το κανω τροπικο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-07, 21:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και τα χρυσόψαρα ; Τι θα γίνουν ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-07, 21:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα χρυσόψαρα ; Τι θα γίνουν ;
θα μασκαρευτουν σε''τροπικα''.........
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-07, 21:44
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

θα μετακομισουν στην Θεσσαλονικη σε μια ευρυχωρη υπαιθρια λιμνουλα που εχει ο πατερας μου.... εχει και 5-6 χρυσοψαρα μεσα εδω και 5-6 χρονια!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-07, 21:50
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επισης συνδεδεμενα στον χρονοδιακοπτη ειναι και οι μπορμπουληθρες και ο θερμοστατης. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 24 C και ο θερμοστατης ρυθμισμενος στους 22. ....
Καλυτερα ο θερμοστατης να μπει απευθειας στην μπριζα για να αναβει και το βραδυ οπου η θερμοκρασια πεφτει περισσοτερο απο οτι την ημερα μιας και τα φωτα του ενυδρειου σου ειναι κλειστα..
Οσο για ολα τα αλλα,σιγα - σιγα με λιγο διαβασμα και μερικες ερωτησεις και απαντησεις θα εχεις το σωστο αποτελεσμα.

ααα ξεχασα να ρωτησω τι χρυσοψαρα ειναι.Τα κοινα ειναι ή Οραντα? αν ειναι κοινα δεν χρειαζονται καν θερμοστατη.Τα οραντα θελουν θερμοκρασια 24 C περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-07, 21:58
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Νομιζω πως ειναι κοινα χρυσοψαρα... Παντως το σπιτι ειναι πολυ ζεστο και ακομα στις 8 το πρωι η θερμοκρασια ειναι στους 24. Το λαμπακι του θερμοστατη σπανιως αναβει.. μονο μετα απο αλλαγη και συμπληρωση νερου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-07, 09:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως ειναι κοινα χρυσοψαρα... Παντως το σπιτι ειναι πολυ ζεστο και ακομα στις 8 το πρωι η θερμοκρασια ειναι στους 24. Το λαμπακι του θερμοστατη σπανιως αναβει.. μονο μετα απο αλλαγη και συμπληρωση νερου!
Παρ' ολα αυτα βαλε το θερμαντικο σωμα να λειτουργει ανεξαρτητα(βγαλτο απο τον χρονοδιακοπτη).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-07, 09:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα σκεφτομαι να το στρωσω καλα, με τα χρυσοψαρα που ειναι ανθεκτικα, και επειτα να το κανω τροπικο.
Κανένα ψάρι δεν είναι ανθεκτικό όταν δεν έχει τις σωστές παραμέτρους νερού!

Ο τρόπος που επέλεξες δεν είναι και ο καταληλότερος! Προμηθεύσου με τεστ (υγρά) και μην αφήσεις την αμμωνία να ανέβει κάνοντας συχνές αλλαγές με χρήση αντιχλωρίου!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-07, 20:56
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Εντοπισα ενα προβληματακι σχετικα με το καπακι.... Μαζευει υγρασια και την διοχετευει αναμεσα απο το πισω τζάμι και την αφισσα background που εχω βαλει... ειναι ενοχλητικο οπτικα στη αφισσα και ενδεχομενως να πιασει μουχλα η κατι τετοιο... εσυ macblack που εχεις ιδιο ενυδρείο τι εχεις κανει για την αφισσα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-07, 21:17
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντοπισα ενα προβληματακι σχετικα με το καπακι.... Μαζευει υγρασια και την διοχετευει αναμεσα απο το πισω τζάμι και την αφισσα background που εχω βαλει... ειναι ενοχλητικο οπτικα στη αφισσα και ενδεχομενως να πιασει μουχλα η κατι τετοιο... εσυ macblack που εχεις ιδιο ενυδρείο τι εχεις κανει για την αφισσα?
Εχει συζητηθει ξανα εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E1%F3%E9%E1
Στο post 6 νομιζω ειναι η λυση που ψαχνεις

Καλη συνεχεια
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-07, 21:41
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντοπισα ενα προβληματακι σχετικα με το καπακι.... Μαζευει υγρασια και την διοχετευει αναμεσα απο το πισω τζάμι και την αφισσα background που εχω βαλει... ειναι ενοχλητικο οπτικα στη αφισσα και ενδεχομενως να πιασει μουχλα η κατι τετοιο... εσυ macblack που εχεις ιδιο ενυδρείο τι εχεις κανει για την αφισσα?
Εγώ αγόρασα ένα μαυρο mat spray (3 ευρώ - πανάκριβο) και έβαψα το πισω μέρος και έχει γίνει καταπληκτικό. Φαντάζομαι ότι η αφίσα δίνει περισσότερο φως στο σύνολο αλλά με αυτό τον τρόπο θα τονιστούν περισσότερο τα φυτά μου. Επίσης έχω κόψει το κομμάτι του πλαστικού που φυλάσσεται το μπάλαστ, ξήλωσα το φωτιστικό και πέρασα (σήμερα) 3 καινούρια Τ5 φωτιστικά της Osram με σύνολο πλέον 63 Watt (και δυνατότητα να βάλω άλλα δυο τουλάχιστο - σύνολο 54 ευρώ και αν τα πάρεις από πράκτικερ σίγουρα θα τα βρεις φτηνότερα). Το φως ήταν τόσο καλό που τα φυτά άρχισαν να φωτοσυνθέτουν μέσα σε ένα δίωρο (ακόμα κι αν μου το έλεγαν δε θα το πίστευα αλλά έτσι ακριβώς έγινε). Τα φωτιστικά δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο (πολύπλοκες συνδέσεις κτλ) και ενώνονται μεταξύ τους με ένα μικρό καλώδιο το οποίο παρέχεται στη συσκευασία. Γι αυτό σου είπα μην βιαστείς να βάλεις ψάρια και φυτά. Με κάποιες μικρές αλλαγές μπορείς να το κάνεις αξιοπρεπέστατο αρκεί να μην βαριέσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-07, 21:47
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Στέλιο εσύ καταλαβαίνεις πώς εννοεί ότι βάζουμε εκείνη τη λουρίδα που λέει, γιατί εγώ δεν κατάλαβα, αλλά έχω το πρόβλημα με την υγρασία που στάζει όταν ανοίγεις ολόκληρο το καπάκι και με ενδιαφέρει το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-07, 22:03
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο εσύ καταλαβαίνεις πώς εννοεί ότι βάζουμε εκείνη τη λουρίδα που λέει, γιατί εγώ δεν κατάλαβα, αλλά έχω το πρόβλημα με την υγρασία που στάζει όταν ανοίγεις ολόκληρο το καπάκι και με ενδιαφέρει το θέμα.
Φανταζομαι πως εννοει την κοληση ενος ευκαμπτου πλαστικου υλικου,στο πισω τοιχωμα του καπακιου και πριν την "λακουβα"*,ετσι ωστε και να ανοιγει το καπακι η οποια υγρασια να πεφτει μεσα στη γυαλα.
Σημειωτεον δεν το εχω κανει εγω,αλλα τετοιο πλαστικο,εχω κολλησει στο τελειωμα απο το μικρο πορτακι,ωστε να μη φαινεται το φως κι αφηνοντας
το λιγα χιλιοστα ανοιχτο,δεν μαζευει πλεον υγρασια.
Ισως βεβαια να ηταν καλυτερα να ρωτησουμε και τον caverman αν οντως τον ερμηνευω σωστα...

*Αν εχεις το ιδιο ενυδρειο θα καταλαβες τι εννοω λεγοντας "λακουβα"
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-07, 22:17
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω αύριο, γιατί τώρα κοιμούνται τα ψαράκια μου. Πάω να δώ το τεράστιο ενυδρείο του tvtiγκλόν!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-10-07, 09:29
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

s-vitsi,
ακριβώς έτσι το κάνεις. Εάν έχεις πλαστικό background (αφίσα) συνήθως περισεύει ένα ρετάλι.
Κόβεις ένα κομάτι 4cm X το πλάτος από το καπάκι.
Διπλώνεις στα δύο την πλευρά 4cm ώστε να γίνει γωνία και την κολάς...
Εάν βάλεις και φωτό από το καπάκι θα στο σχεδιάσω κιόλας...

caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-07, 09:35
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Επισυνάπτω τις φωτογραφίες που σας έλεγα για τα φώτα. Έχω βάλει 3 φωτιστικά το ένα δίπλα στο άλλο χωρίς να κάνω τίποτα το ιδιαίτερο. Το μόνο που έκανα ήταν να κόψω το πλαστικόπου φυλάσονταν τα μπάλαστ από το παλιό φωτιστικό και μετά απλά έπιασα με 2 βίδες τα πλαστικά κλιπς των φωτιστικών στο κάτω μέρος του καπακιού. Καλώδια κτλ περιλαμβάνοταν όλα στη συσκευασία της Osram.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 16-04-08 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-07, 14:19
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Α...επιτέλους κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ, θα το εφαρμόσω μόλις βρώ ένα τέτοιο κομμάτι πλαστικό και λίιιιγο χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-07, 14:55
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

φιλε
macblack
αυτα τα ντουι ειναι στεγανα?
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-07, 20:18
Καλλιόπη Βλαχάκη Ο χρήστης Καλλιόπη Βλαχάκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μαλιστα.... Διαβασα τα ανω με προσοχη και καταλαβα ακριβως τι πρεπει να κανω..... Δεν ειναι δυσκολη η στεγανοποιηση αλλα πρεπει να γινει τελευταια διότι μετα δεν θα αφαιρείται εντελως το καπακι και δυσκολα να κανω αυτο με τις λαμπες με το καπακι στην θεση του...
Η υπάρχουσα λάμπα ειναι εντελώς για τα μπάζα???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-07, 08:31
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε
macblack
αυτα τα ντουι ειναι στεγανα?
Όχι αλλά δεν είναι εκτεθιμένα πουθενά. Το φωτιστικόέχει ένα πλαστικό διάφανο κάλυμα οπότε δεν έχει πρόβλημα στεγανότητας. Οι συνδέσεις μεταξύ των φωτιστικών γίνονται με βύσματα "στεγανού" τύπου οπότε πάλι δεν έχεις πρόβλημα. Στο φινάλε στις εξωτερικές συνδέσεις μπορείς να βάλεις λίγη σιλικόνη αν φοβάσαι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλλιόπη Βλαχάκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα.... Διαβασα τα ανω με προσοχη και καταλαβα ακριβως τι πρεπει να κανω..... Δεν ειναι δυσκολη η στεγανοποιηση αλλα πρεπει να γινει τελευταια διότι μετα δεν θα αφαιρείται εντελως το καπακι και δυσκολα να κανω αυτο με τις λαμπες με το καπακι στην θεση του...
Η υπάρχουσα λάμπα ειναι εντελώς για τα μπάζα???
Οχι ακριβώς, είναι πού ωραία για φαίνονται τα ψάρια σου και για κάποιο φυτό χαμηλών απαιτήσεων. Αν θελησεις να βάλεις φυτά που έχουν λίγες ιδιαιτερότητες με το φως που απαιτούν....την πάτησες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 12-10-07 στις 08:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 lt Ακοινωνητο ακομη.......... oceanic Αρχάριοι γλυκού νερού 13 19-05-07 13:35
120 lt vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-04-07 15:15
Παρουσίαση 120 lt gkoutis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 31-01-06 23:25
Ενυδρειο 100 λιτρων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 20-05-05 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09227 seconds with 15 queries