Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-01-12, 00:52   #1
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian
Member
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος 19-01-12, 00:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

αγόρασα ένα καινούριο ενυδρείο 100λ και σκοπεύω να βάλω ένα κοπάδι iriatherines και ένα zebras danio. φωτισμό ακόμη δεν έχει και co2 δεν έχω. δεν είχα ποτέ μου άλλο φυτεμένο και θέλω να το κάνω σωστά γιαυτό και χρειάζομαι τις συμβουλές σας. βασικά θέλω να το στρώσω κάτι κάτω σαν γκαζόν για τα άλλα φυτά δεν αποφάσισα ακόμη. για γκαζόν λέω το Hemianthus callitrichoides 'cuba'. ξέρετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?? το co2 είναι απαραίτητο?? τι λάμπες προτείνετε να χρησιμοποιήσω?? τι να στρώσω στον βυθό μου??


ευχαριστώ εκ τον προτέρων για της απαντήσεις σας.
Εμφανίσεις: 2846
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-12, 13:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος άλλος πιο συγκεκριμένα ρίξε κι εσύ τη μελέτη σου, ξεκινώντας από εδώ. Νομίζω ότι ο συνδυασμός που θες είναι κομπλέ, αν και εγώ θα έβαζα μόνο τα CPD!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-12, 16:59
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα να ξανακοιτάξεις λίγο τη σύνθεση που προτείνεις...

Αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει, μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα iriatherina εδώ: http://www.seriouslyfish.com/profile...werneri&id=800
και για τα zebra danio εδώ: http://www.seriouslyfish.com/profile...s=rerio&id=206

Θα έλεγα ότι τα ζεβράκια θα ήταν απολύτως κατάλληλα για νερό δικτύου και θερμοκρασία δωματίου (ενδεχομένως και χωρίς θερμαντήρα) ενώ οι αθερίνες θα προτιμούσαν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό και θερμοκρασία 25+.

Σε κάθε περίπτωση και τα 2 είδη είναι κοπαδόψαρα που κινούνται στη μεσαία και πάνω ζώνη της στήλης νερού και σε ένα ενυδρείο 100 λίτρα (και μάλλον 80 εκ. μήκος) θα γίνονται λίγο σαλάτα...

Στη θέση σου θα διάλεγα το ένα από τα 2 είδη και θα αναζητούσα κάποια ταιριαστή επιλογή για την κατώτερη ζώνη (πχ κάποιο είδος loach).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-12, 21:49
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

οπότε για τα ψάρια θα το ξανακοιτάξω, καλά για ψάρια έχω ακόμη χρόνο. για τα φυτά προτάσεις??? το λινκ που μου έδωσε ο exelix μου έδωσε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασις αλλά θα προτιμούσα μερική έμπειρη παίχτες να μου κάνουν μερικές προτάσεις και να μου πουν την γνώμη τους. αν έχουν δοκιμάσει κάτι και ότι άλλο ξέρουν.. ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-12, 10:29
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

δεν μπορεί κανείς να με βοηθήσει??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-12, 11:21
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εγω δε κατάλαβα τι ακριβώς θέλετε σχετικό με τα φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-12, 15:53
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

???????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-12, 16:40
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε μου αυτό που ρωτάς είναι από μόνο του μια ταιράστια συζήτηση και γι αυτό το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις στην κατηγορία για τα φυτεμένα...

Οι επιλογές σε φυτά είναι πολλές για όποια ήπειρο και να διαλέξεις και μπορούμε γενικά να τα χωρίσουμε σε κατηγορίες (χαμηλών, μέσων και υψηλών απαιτήσεων) ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχουν σε φωτισμό, λίπανση/υπόστρωμα και CO2. Το καθένα όμως από αυτά (φωτισμός, λίπανση και διοξείδιο) είναι μεγάλο κεφάλαιο από μόνο του και αφού δεν έχεις μέχρι σήμερα εμπειρία με φυτά, θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα ώστε να προκύψουν συγκεκριμένες ερωτήσεις.

¶ποψή μου είναι ότι θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα φωτιστικό που θα σου δώσει περίπου 0,5 βατ/λίτρο (λάμπες τ5) ώστε να κινηθείς σε φυτά μεσαίων απαιτήσεων χωρίς υγρή λίπανση, υπόστρωμα και διοξείδιο, μέχρι να αποκτήσεις τη σχετική εμπειρία στη φροντίδα των φυτών. Με αυτά τα δεδομένα όμως μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις τα διάφορα γρασίδια... Διαφορετικά είναι πολύ εύκολο να σου ξεφύγει κάτι και αντί για φυτά να καταλήξεις να καλλιεργείς άλγες όλων των ειδών....

Η αναλογία βατ/λίτρο είναι βέβαια ένας χονδρικός τρόπος υπολογισμού του κατάλληλου φωτισμού αλλά στην πραγματικότητα οι παράγοντες είναι πολύ περισσότεροι (ακόμα και το ύψος του ενυδρείου είναι ένας από αυτούς)... Καταρχήν η αναλογίες αυτές αφορούν σε λάμπες φθορισμού (Τ8 και Τ5) αλλά δεν έχουν καμιά εφαρμογή σε φωτισμό λεντ ή άλλης πηγής. Ακόμα και στις λάμπες Τ5 όμως, υπάρχουν ποιοτικές διαφοροποιήσεις στα lumens (ένταση) της κάθε λάμπας αλλά κυρίως στα kelvin (φάσμα φωτισμού) που είναι πολύ σημαντικά καθώς τα φυτά εκμεταλλεύονται συγκεκριμένο φάσμα για να φωτοσυνθέσουν. Σε κάθε περίπτωση αν μιλάμε για λάμπες Τ5, η αναλογία 0,5βατ/λίτρο είναι απολύτως ικανοποιητική για χαμηλών/μέτριων απαιτήσεων φυτά με καταλληλότερη επιλογή τις επώνυμες λάμπες που προορίζονται για φυτά (πχ sylvania grolux, osram fluora κλπ).

Ο φωτισμός λεντ είναι από μόνος του μεγάλο κεφάλαιο. Είναι σίγουρα το μέλλον στον ενυδρειακό φωτισμό αλλά σήμερα υπάρχουν ακόμα ζητηματάκια. Κυρίως σχετικά με το φάσμα καθώς σε λεντ μπορείς να βρεις μόνο ψυχρό λευκό, θερμό λευκό και διάφορα χρωματιστά. Υπάρχουν αρκετές αδιάβροχες λεντοταινίες με βασικότερες αυτές που είναι 4,9 βατ/μέτρο, 7,2 βατ/μέτρο και 14,4 βατ/μέτρο. Θα τα συνιστούσα μόνο για φυτά εντελώς χαμηλών απαιτήσεων.

Οι επιλογές που έχεις για φωτιστικό λεντ είναι οι εξής:
  1. Παραγγελία από e-shop εξωτερικού http://www.fish-street.com/product_d...rency_code=EUR
  2. Παραγγελία από εξειδικευμένο κατάστημα στο φωτισμό λεντ http://www.houseofled.gr/enidriaka/glykou-nerou.html
  3. Παραγγελία σε πετσοπά/κατασκευαστή
  4. Ιδιοκατασκευή (αγορά λεντοταινίας, κατάλληλου τροφοδοτικού και σύνδεση)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για στήσιμο 45λιτρου ενυδρείου. elias 68 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 01-02-11 12:38
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04109 seconds with 13 queries