Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-04, 16:52
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Άρρωστος Μονομάχος...Βοήθεια!!

Από χθές ο μονομάχος μου (το καμάρι μου ) συμπεριφέρεται περίεργα. Έχει χάσει τη ζωντάνια του, κρύβεται στη σπηλιά, φοβάται και τα ξιφάκια μου (!!!) μέχρι χθές έτρωγε κανονικά (σήμερα νηστεία). Νομίζω κάτι έχει το ένα το μάτι του. Έχει 6 μέρες που τον έβαλα στο καινούργιο ένυδρείο (54 lt, θερμοκρασία 24, φίλτρο με άνθρακα, φίλτρο βυθού), αλλάγή νερού έκανα χθές (30%) +aqua safe. Γενικά όλα τα υπολοιπα είναι νορμάλ. Οι συγκάτοικοι του (1 θυλ. μονομάχος, 4 νέον και 3 ξίφοι) είναι μια χαρά. Έχω αλάτι για ενυδρείο (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα). Αν ρίξω αλάτι θα πειράξει τα νέον? Τι ποσότητα να ρίξω? Στο site με τις αρρώστιες για betta δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έχει. Πείτε μου τι να κάνω
Υπόψιν, έχω το 10 lt μου (μόνο με φίλτρο), όπου μπορώ να τον βγάλω σε καραντίνα.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-04, 03:48
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω, έριξα 2 (και κάτι) κουταλιές (του γλυκού) αλάτι. Αυτό που δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω ήτανε πως είναι δυνατόν να φοβάται τους ξίφους και να είναι μονίμως σε κάποια σπηλιά ή κάτω απο το φίλτρο. Τις πρώτες 3 μέρες πάντως δεν έδειχνε να είχε πρόβλημα, υποδέχτηκε με κυνηγητά και παιχνίδια τους 3 ξίφους και τη μονομαχίνα, αλλά από χθές φοβάται!!!!
Μετά από κάνα 3 ωρο αφού έριξα το αλάτι, τον είδα κάπως καλύτερα (μπορεί να είναι και ιδέα μου). Μάλιστα δεν "μασούσε" και κυνηγούσε τους ξιφους, όπως πριν. Παρατήρησα όταν έσβησα το φώς από το ενυδρείο είναι συνέχεια σην επιφάνεια, και αναρωτιέμαι μήπως για όλα φταίει η λάμπα Στο παλιό ένυδρείο δεν είχα, μήπως τον επηρέασε η αλλάγη?

Δεν ξέρω πλέον τι να υποθέσω.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-04, 11:56
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αν η διαφορα της συμπεριφορας παρατηρηθηκε μετα την προσθηκη της λαμπας σε συνδιασμο με την αλλαγη περιβαλλοντος ειναι φυσιολογικο.Χρειαζεται ενα χρονο προσαρμογης.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-04, 04:23
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικά ο μονομάχος τη βγάζει δεν την βγάζει. Έχει ψιλοασπρίσει στο κάτω μέρος του και έφαγε και ένα ανελέητο κυνηγητό-μάδημα από την πρώην φιλήσυχη και φοβιτσιάρα θυληκιά μονομαχίνα (που την είχε τρελλάνει στο κυνηγητό τις πρώτες μέρες), τον απομόνωσα σε 10 lt με φίλτρο και αεριστήρα. Θέρμανση δεν έχω στο μικρό (δυστυχώς). Δεν κατάλαβα τι αρρώστια έχει (δεν μου φένεται για lck) και έτσι ψάχνω ακόμα σαν τρελλός στο net να βρω τι έχει για να του δώσω το κατάλληλο φάρμακο. Καμμιά ιδέα??
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-04, 17:25
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Έχει καθόλου σημάδια ασθένειας πάνω του? Κάτι σαν μύξα μήπως ή όχι? Ξέρεις την ηλικία του ψαριού ή τον πήρες από pet shop? Ποτέ μου δεν διαπίστωσα αλλαγή στην συμπεριφορά των μαχητών μου όταν για κάποιο λόγο τους έβαζα από τα ξεχωριστά δοχεία τους (χωρίς φωτισμό εννοείται..), σε κάποιο ενυδρείο με φως. Μάλλον τους άρεσε Τώρα, αν ο μαχητής είναι περίπου 2 χρονών μάλλον τον χάνεις από γερατιά Όλοι οι δικοί μου που πεθένουν από γερατιά αρχίζουν και χάνουν το χρώμα τους, τρώνε πολύ λίγο ή καθόλου και σε σύντομα χρονικό διάστημα .... Τουλάχιστον όλοι ¨έφευγαν¨ ικανοποιημένοι από τη ζωή τους στη γη αφού ζευγάρωναν Η θερμοκρασία του νερού που τον έχεις πόσο είναι? Πρέπει να είναι πάνω από 24 C γιατί και στην περίπτωση χαμηλής θερμοκρασίας πάλι χάνουν το χρώμα τους, δεν τρώνε κανονικά και είναι ευάλωτοι σε ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-04, 06:02
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Έχει καθόλου σημάδια ασθένειας πάνω του? Κάτι σαν μύξα μήπως ή όχι? Ξέρεις την ηλικία του ψαριού ή τον πήρες από pet shop? Ποτέ μου δεν διαπίστωσα αλλαγή στην συμπεριφορά των μαχητών μου όταν για κάποιο λόγο τους έβαζα από τα ξεχωριστά δοχεία τους (χωρίς φωτισμό εννοείται..), σε κάποιο ενυδρείο με φως. Μάλλον τους άρεσε Τώρα, αν ο μαχητής είναι περίπου 2 χρονών μάλλον τον χάνεις από γερατιά Όλοι οι δικοί μου που πεθένουν από γερατιά αρχίζουν και χάνουν το χρώμα τους, τρώνε πολύ λίγο ή καθόλου και σε σύντομα χρονικό διάστημα .... Τουλάχιστον όλοι ¨έφευγαν¨ ικανοποιημένοι από τη ζωή τους στη γη αφού ζευγάρωναν Η θερμοκρασία του νερού που τον έχεις πόσο είναι? Πρέπει να είναι πάνω από 24 C γιατί και στην περίπτωση χαμηλής θερμοκρασίας πάλι χάνουν το χρώμα τους, δεν τρώνε κανονικά και είναι ευάλωτοι σε ασθένειες.
Έχει χάσει το χρώμα του από το στομα μέχρι τα πρώτα από κάτω φτερά του (σαν πόδια που είναι) δηλ. την περιοχή της κοιλιάς του. Κανένα σημάδι ασθένειας δεν έχει (έτσι μου φένεται). Μου τον κάνανε δώρο τον Αυγουστο από ένα pet shop (της κακιάς ώρας) από τα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Τον είχα σε 10 λίτρα με άλλα 3 νέον, στο οποίο είχα φίλτρο και σφουγγάρι. Πριν 3 βδομάδες πήρα ένα 54 lt με φίλτρο, φίλτρο βυθού, θερμοστάτη και λάμπα. Την πρώτη βδομάδα ήταν μια χαρά. Τον είχα μέσα με 4 νέον και πρόσθεσα 1 θυληκιά μονομάχο και 3 ξιφοφόρους. Τους υποδέχτηκε με κυνηγητά (ιδίως την θυληκιά) θέλοντας να δείξει ότι είναι ο κυρίαρχος του χώρου. Την δεύτερη βδομάδα τον έβλεπα να είναι τον περισότερο χρόνο της ημέρας (όπου είχα και την λάμπα αναμένη) σε μια σπηλιά (μου φάνηκε περίεργο για ένα ζωηρό ψάρι που ήταν όλη την ώρα επάνω κάνοντας φυσσαλίδες). Όταν έσβηνα το φώς ανέβενε στην επιφάνεια για αρκετή ώρα. Άλλο περίεργο, 2 από τους 3 ξιφοφόρους τον κυνηγουσαν μερικές φορές!!! (που την πρώτη βδομάδα τον έβλεπαν και άλλαζαν δρόμο). Αυτός αλαφιασμένος κρυβόταν στην σπηλιά. Την τελευταία βδομάδα τον ρήμαξε η θηλυκιά μονομάχος (και κάποια φτερά του) και πολύ κυνηγητό!!! Το χρώμα του μόνο στο σημείο που σου είπα χάθηκε. Προχθές ήταν ανήσυχος, έβγαινε και τινάζονταν από τη μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη (λες και ψοφούσε) σε κάποια σημεία που σταματούσε ψιλοέγερνε και για κατέβει στην σπηλία κολυμπούσε με το ζόρι. Τον έβγαλα αμέσως από το ενυδρείο, τον έβαλα στο παλιό το 10αρι με φίλτρο και air pump, τον αλλάζω νερό κάθε μέρα (το κρατάω ζεστό όσο μπορώ). Επίσης στο νερό έχω αλάτι και aquasafe. Όλο το χρονικό διάστημα που τον έχω ακόμα και τώρα που κάτι έχει, τρώει κανονικά (flakes, blood worms). Μια φορά την βδομάδα νηστεία, όχι υπερβολικό τάισμα 1-2 φορές την ημέρα.
Τώρα που το σκέφτομαι από τότε που έβαλα αλάτι στο καινουργιο ενυδρείο πήρε την κάτω βόλτα, ή εκτός αν αλλοιώθηκαν τα σκουλήκια (κατεψυγμένα). Δεν θα πείραζαν όμως τα υπόλοιπα??
Λες να είναι γηρατειά?
Την θερμοκρασία την έχω στους 24 για τα νέον. 5 μήνες που τον είχα στο παλιό ενυδρείο χωρίς θερμοστάτη δεν είχε πάθει τίποτα.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04020 seconds with 12 queries